امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 01:00:16

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مردم چه می گویند؟

پیامک نگران کننده سازمان هدفمندی یارانه ها / آیا این بود شناسایی ۱۰ میلیون متمکن؟

دوشنبه, 22 اسفند 1390 ساعت 13:29 کدخبر :3806
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری ایمنا

در ابتدای طرح هدفمندی یارانه ها ، قرار بود صرفاً افرادی که نیازمند یارانه هستند مشمول دریافت ۴۵۵۰۰ تومان ماهانه شوند ولی بعد از آن که اعتراضات به نحوه خوشه بندی بالا گرفت ، شخص محمود احمدی نژاد به تلویزیون رفت و با اعلام این که مردم خوشه بندی را فراموش کنند، اظهار داشت که یارانه حق همه ایرانیان است و همه مردم یارانه خواهند گرفت.

اینک بعد از گذشت بیش از یک سال از آن ایام و ثبت نام بیش از ۷۰ میلیون ایرانی برای دریافت یارانه ، دولت به این نتیجه رسیده است که ادامه روند کنونی میسر نیست. این در حالی است که رئیس جمهور در یکی از وعده های معروف اقتصادی خود گفته بود که به زودی مبلغ یارانه ، حداقل دو برابر خواهد شد.
اینک اما نه تنها از دو برابر شدن یارانه ها خبری نیست ، بلکه دولت به صرافت افتاده که دستکم ۱۰ میلیون نفر را از فهرست یارانه بگیران حذف کند ؛ هم از این روست که ابتدا اعلام کرد این افراد را شناسایی کرده و قرار است یارانه شان را قطع کند ولی بعد از مخالفت مجلس ، با یک قدم عقب نشینی ، انصراف از یارانه ها را اختیاری دانست و بدین ترتیب ماجرای پیامک ها شروع شد.

از روز گذشته ، سازمان هدفمند سازی یارانه ها پیامکی را به این متن به ایرانیان می فرستد:
آقای ... نظر به تمکن مالی ، لطفاً جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه refahi.ir مراجعه کنید.
سازمان هدفمندسازی یارانه ها

در ابتدا ، انتظار این بود که این پیامک صرفاً به افرادی ارسال شده باشد که واقعاً دارای تمکن مالی هستند و اساساً نیازی به یارانه ندارند. اما در اندک زمانی مشخص شد که بسیاری از دریافت کنندگان متکمن(!) این پیامک ، کارمندان و کارگران و در کل اقشار آسیب پذیر و کم درامد جامعه بوده اند.
این پیامک ، هر چند بر اختیاری بودن انصراف از یارانه دلالت دارد اما واقعیت این است که موج بزرگی از نگرانی را در میان مردمی که نیازمند یارانه هستند به وجود آورده است چه آن که خیلی ها -به درست یا غلط- بر این باورند که این پیامک ها ، زمینه حذف یارانه شان خواهد بود.
نکته دیگر آن که این پیامک ها که مخاطبانشان را دارای "تمکن مالی" نامیده اند ، بعد از آن به گوشی های همراه مردم ارسال شد که دولت اعلام کرد ۱۰ میلیون فرد متمکن دارای درآمد مکفی را شناسایی کرده است.
ارسال این پیامک ها به افرادی که واقعاً زیر خط فقر هستند ، نشان می دهد که دولت در شناسایی آن ۱۰ میلیون فرد به اصطلاح متمکن تا چه اندازه ره به خطا برده است!
واقعاً اگر خانواده ای ۳ نفره با درامد ماهانه ۶۰۰ - ۵۰۰ هزار تومان از نظر دولت متمکن و جزو ۱۰ میلیون نفر اول کشور ازنظر مالی هستند ، آن ۶۰ میلیون نفر دیگر در چه فلاکتی به سر می برند؟! آیا بقیه آمار و بررسی هایشان هم همین طور است؟!
در اینجا بی مناسبت نیست تعدادی از پیام های مردمی که این پیامک را دریافت نموده اند ، مرور کنیم تا مشخص شود که این پیامک به هیچ روی بر مبنای تمکن افراد ارسال نشده است و مسوولان محترم سازمان هدفمندسازی یارانه ها باید در این خصوص اطلاع رسانی و رفع نگرانی کنند:

با سلام و احترام نظرات درج شده در ذيل مطلب منتشر شده بسيار گرامي و قابل احترام است . اين پيام مسخره براي همسر اينجانب نيز آمده است .
ايشان از سال ۸۶ بيکار شده اند . با توجه به توانايي ها و تخصص بسيار
بالايشان در زمينه امور انفورماتيکي هيج سازماني ايشان را استخدام نمي
کند چون ايشان متولد سال ۳۳ هستند و همين سازمانهايي که مديران بازنشسته چند شغله را بکار مي گيرند از استخدام ايشان به بهانه سنشان خودداري مي کنند . با توجه به اين که در فرم يارانه ها قيد کرده ايم ايشان بيکار هستند ولي چون در يک منزل ارثيه ايي در منطقه ولنجک ساکن هستيم ما را متمول منظور نموده اند . در حالي که يک دختر دانشجوي فوق ليسانس دانشگاه آزاد نيز داريم آنهم با آن هزينه ها و شهريه هاي سرسام آور . خسته شديم از اين دولت افراطي

***
من تنها و بدون سرپرست زندگی می کنم با کلی بدهی مانده از همسرم (که مجهول المکان و فراری هست ) که تاحالا رو دوش خواهرم بوده و با سختی پرداخت می کرد، تازه تونستم یه کار با در امد ۴۰۰.۰۰۰ تومان پیدا کنم تا خودم گردن بگیرم حالا این چنر غاز یارانه هم که یه کمکی بود رو هم قطع می کنند بابا به خدا این حق نیست.

***

معناي عدالت اجتماعي و كرامت انساني را هم متوجه شديم الان چند روز
مانده به سال نو هنوز نتوانسته ام حتي يك جفت جوراب براي خانواده خود
بگيرم توي اين همه گراني موندم حالا دولت عدالت محور چگونه به اين نتيجه رسيده خدا مي دونه .
۳۰۰۰ميلياردي مي دزدند چيزي نيست گير دادند به اين
يارانه . اقاي ريس شريني انتخابات را اينگونه به كام مردم تلخ نكنيد
.هرچي سنگه براي پاي لنگه

***
خیلی جالبه من کارگر که حقوقم هم نسبت به بقیه کارگران خیلی بیشتره ماهی  ۸۰۰هزار تومان حقوق می گیرم دیشب این پیامک امد که شاخ دراوردم نکته جالب اینکه برای پولدارهای فامیل که شغل آزاد دارند و درآمد من نسبت به درامدانها صفره همچین پیامکی نیومده شاید این نمونه ای از عدالت دولت مدعی عدالت باشد.

***
پدرم بیکاره.ماهم درامد دویست هزار تومنی داریم .بااین هزینه های برق و
گاز و..... نمیدانم چه طوری متمکن شدیم.فکر کنم توبانک های خارجی سرمایه داریم خودمان بی خبریم.

***

کارمند باز نشسته کل زندگی من اینه ( قیمت خانه و ماشین با کسر وام گرفته شده ۱۲۰ میلیون)دختر دانشگاه آزادی دارم زن من هم خانه داره حالا پیامک آمده متمکن هستم. ولله من ثروتمندم که خودم نمیدونستم؟

***

آقایان خدا شاهده جان بچه ام این پیام برای من آمده و من یک زن بی سرپرست با ۳ تا بچه بیکار و مستمری ماهانه ۴۰۰ هزار تومان هستم (معلومه که پس اطلاعاتشون اعتباری بهش نیست.یعنی ثروتمند تر از من در این کشور نیست؟

***
اینجانب کارمندم وپس از ۲۳سال کار هنوز اجاره نشین هستم و نه زمین و
ماشین دارم نه خانه نمی دانم این تمکن مالی کجاست؟


***
من یه کارگر با ۴۵۰ تومان حقوقم که تازه ۱ ساله ازدواج کردم با ۳۸۰ تومان
اقساط وامهای مختلف برای ازدواج وتحصیل به خاطر نداشتن پول نتونستم با
دانشگاه تسویه کنم و یک ساله مدرکمو ندادن خونه مادرمم زندگی میکنم
حالا این پیامک هم باری شده بر دوشم خجالت میکشم به همسر م حرفی بزنم فکنم تا یه هفته خواب وخوراکش گریه بشه.... آفرین به عدالت!

***
به خداوندی خدا قسم من جانبازم و از بنیاد ۶۰۰ هزار تومان حقوق می گیرم و کاردوم هم ندارم همسرم هم ماهی یک میلیون میگره که بعد از کسر کسورات مالیاتی و بیمه ای و قسط برامون ۴۰۰ هزار تومن می مونه به خدا یه خونه ۵۴ متری داریم با وام ۲۴ درصد گرفته ایم (بنیاد به ما وام نداده گفته باید تو نوبت باشید) ماشین پراید دارم با وام ۱۴ درصد گرفته ایم مهد کودک پسرم ماهی ۱۸۰ هزار تومن هست تو خیابان ازاد ساکن هستیم مدرسه پسر بزرگم دولتی است اونم به اجبار مبلغی از ما می گیرد و خلاصه ما اصلا پس انداز نداریم برای ما پیامک اومده به خدا اشک همسرم درامد تو را خدا به ما بگین که به کجا اعتراض کنیم ما اگه انصراف هم ندیم فردا روز که خواستند یارانه ها عده ای را قطع کنند ما جزء اولها هستیم تو را به خدا راهنمایی کنید.

***
ديشب اس ام اس اي دريافت نمودم :
آقای ... نظر به تمکن مالی، لطفا
جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه www.refahi.ir مراجعه کنید، سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها.  اول فكر كردم سر كاريه ولي شمارش رند بود
:۹۸۳۰۰۰۲۵ نمي دونم اگه متمكن به من مي گويند پس خط فقر را بايد چي تعريف كنيم . كارگر شركت توليد قطعه خودروئي
ميزان حقوق ماهيانه : ۵۳۰۰۰۰۰ ريال اجاره
منزل ۵۵ متري : ۲۵۰۰۰۰۰ ريال
قسط وام ازدواج ( بانك سپه ) : ۵۵۵۰۰۰ ريال
قسط وام بانك ملي ( جهت پول پيش خانه ) : ۱۶۷۰۰۰۰ ريال
فاقد ملك و ماشين و ....
حتي پول رفتن به ماه عسل هم نداشتيم و نرفتيم.
آيا خدا وكيلي اين انصافه پولي را كه ۵۰% آن قبضهامونو پرداخت مي شه و مابقي كرايه ماشين رو پوشش مي ده قطع بشه. آيا اين عدالته ؟
اگه عدالته كه شايد مفهوم عدالت يه چيز ديگه است.

***

ممنونم از این عیدی مسرت بخشی که وقتی خواستم برم تو سایت و بدبختی هامو بشمرم و بگم من بیکارم و یه اپارتمان کوچیک تنها سرمایم بود که از روی ناچاری فروختم تا بدرد هام بزنم ولی اونم خورد شد و دیگه خودمو باختم و هاج و واج موندم و... اما اصلا نمیدونستم که اینم یه کلک عجیبه یعنی وارد شدن به این سایت لعنتی یعنی حق با شماست من میلیاردرم و نیازی به اینجور پولها ندارم و سهم خودمو به سایر عزیزان مستمند میبخشم ولی شما وکیلید از طرف من قبول زحمت کنید اجرتون با خدا !!!!!!!!! بنده نزدیک یکسال با ۱۵ سال سن جبهه بودم وتمام عمر با آبرو و شرافتمندانه زندگی کردم و خم به ابرو نیاوردم والان که ۴۳ ساله هستم تنها ۴ ساله که ازدواج کردم ویک دختر ۳ماهه دارم و همه چیز زندگیم با تاخیر بوده تا شاید فرجی حاصل بشه و رو پای خودم باشم و با اومدن دخترم با وجود بیکاری و اجاره نشینی خیلی روی این پول برای ضروریات زندگی بچه حساب کرده بودم ولی انگار نکبت زندگی میگرده فلک زده هارو پیدا میکنه راحت تر ضربه فنی بشن و حتی توان پیگیری و مطالبه حقوق مسلم زن و بچه بی گناهشون رو هم از این دولت عدالت محور و دلسوز و در کنار دهکهای زیر صفر ایران عزیز اسلامی نداشته باشند.

***

براي بنده پيام انصراف از يارانه آمده ، در حالي كه بنده راننده ميني
بوس با مدل ۱۳۵۵ هستم و سه فرزند فارغ التحصيل در مقاطع فوق ليسانس و ليسانس دارم كه ۵ ساله فارغ التحصيل شده اند و بيكار هستند و هر كجا براي كار مي روند مي گويند نمي شود و همه مجردند و بنده بايد با همين حقوق اندك خرج همه آنها را بدهم و حالا شما بريد شماره كارت ملي من را بزنيد در سيسيتم هدفمندي يارانه ، و ببينبد بنده مگه چقدر مال وثروت دارم كه گفتيد برم انصراف بدم ، من به هيچ عنوان نمي تونم انصراف بدم.

***

من یه معلمم ۱۵ سال سابقه دارم و یک ساله که با قسط و وام خونه خریدم و تقریبا قسط هام را حقوقم پر می کنه اگه یارانه را هم قطع بکنند مجبوریم
فقط نور و هوا بخوریم در ضمن تا حالا مشهد هم نرفتم.

***
ما ۹سرعایله هستیم بایک منبع درامد. واسه ماهم ارسال کردن. بابام دورازجونش داشت سکته میکرد.
دمت گرم اقای هدفمند واسه هدفمندیت خوب میدونی به کیا گیر بدی!

***

خیلی جالبه برای رئیس من با ماهی ۳ میلیون حقوق پیامکی نیومده اما واسه من که از ایشون خیلی حقوقم کمتره اومده......اینم شاید عدالته!
***

تمکن مالی من که بازنشسته آموزش و پرورش با حقوق ماهی ۵۴۰ تومان هستم حتما از آقای رییس جمهور بیشتره که این پیامک برای من آمده ؟

***
بیچاره دوست من، جزو نیروهای شرکتیه وزارت دفاعه که حقوق ماهی ۵۰۰ تومنشو ۳ ماه یکبارم به زور میدن, براش امروز همین اس ام اس اومده بود. بیچاره اگه موبایلشو که این پیامکو داشت از روش میخوند میدیدی دلت می سوخت!

***

از قديم هم هرچي سنگ بوده مال پاي لنگ بوده
من يك كارگر در يك شركت خودرو سازي هستم -با فيش حقوقي و دريافتي مشخص -كل نا خالصي اين ماه اينجانب ۷۹۰هزار تومان بوده -ما يك خانواده ۴ نفره در شهر تهران هستيم با همه اين اوصاف اين پيامك براي من هم آمده است و واقعا فكرم را مشغول كرده .اگر بطور اشتباهي اين مبلغ از زندگي من حذف شود دچار كلي مشكل ميشوم. از هر كسي كه ميتواند در اين خصوص من را راهنمايي كند درخواست راهنمايي دارم- باتشكر

***
چطوری این افراد را مشخص کردند. برای نمونه برای من امروز دوتا اس ام اس امد. اول برای یک اقای دیگه ای که من نمی دونم چرا برای من امد! و بعد دقیقا همون اس ام اس برای من امد. نکته جالب ماجرا این جاست که من دانشجو هستم و متاهل. هیچ گونه مال و اموال ثبت شده و غیر ثبت شده ای ندارم. در خانه پدرم زندگی می کنم، و حقوقی هم ندارم خوشبختانه! کلاْ به تمام کارشناسان فخیمه این دولت نخبه! تبریک
می گم. خدا برای خانواده هاشون حفظشون کنه.

***
جناب آقای هدفمند سازی یارانه ها: ملاک تشخیص شما در مورد اینکه چه کسی مستحق دریافت یارانه است و چه کسی نیست، چه بوده؟ شما برای من که مستاجر،بیکار، دارای ۲ فرزند محصل و دانشجو هستم و با بدبختی و فلاکت زندگی میکنم پیامک انصراف میفرستید!

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 0 میرزایی 19 فروردین 1391 ساعت 10:58
من کارمند قراردادی دانشگاه علم و صنعت هستم 17 سال سابقه دارم 14 سال سابقه بیمه . مادرم ناراحتی قلبی دارد و بیمار است . خواهرم عقد کرده و بایستی برایش جهیزیه تهیه کنیم- پدرم سال 70 فوت کرده اند- سه جای دست مادرم شکسته و هزینه های درمان بالایی دارد - آخه من با این همه مساله و حقوق بخور نمیر دانشگاه چون در یک خانه ی 60 متری در منطقه 1 زندگی می کنم تمکن مالی دارم . همکارم که پدرش بازنشسته دولت است - در منطقه 8 در یک خانه ی 200 متری زندگی می کند- ویلای لواسان دارند- اجاره ی چندین مغازه می گیرند و دخترشان فقط برای اینکه حوصله اش سر نرود کار می کند تمکن مالی ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟ .
نقل قول
 
 
#2 0 حق گو 24 اسفند 1390 ساعت 10:15
تو را به خدا ریشه ی فقیــــــــــــ ـــــــــــــرا را بکنیـــــــــــ ــــــد
نقل قول
 
 
#1 0 غزل محمدی 22 اسفند 1390 ساعت 22:34
این جانب امیر رضا به دلیل نداشتن تمکن مالی نه تنها انصراف نمی دهم بلکه با توجه به نرخ بالای تورم درخواست اضافه نمودن یارانه را هم دارم
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید