امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 09:15:05

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اصفهان در انتظار پرداخت بسته حمایتی دولت؛

کرایه اتوبوس ثابت/ تاکسی گران می شود

دوشنبه, 30 خرداد 1390 ساعت 07:19 کدخبر :1572
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

خبرگزاری ایمنا: به زودی نرخ کرایه تاکسی های شهر اصفهان تا ۲۰ درصد افزایش می یابد، اما بلیت اتوبوس تا اول مهرماه ثابت می ماند.

به گزارش ایمنا، با وجود اینکه مسئولان دولتی اعلام کرده اند پس از آماده شدن بسته حمايتي ويژه حمل و نقل در اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها هيچگونه افزايش قيمت خارج از ضابطه ای در كرايه ناوگان حمل و نقل عمومي ايجاد نخواهد شد، مدیران شهری معتقدند این موضوع تحقق نیافته است.
در این میان اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان می گویند: دولت تنها بخشی از بدهی های سال گذشته را پرداخت کرده و پرداخت های سال جدید هنوز آغاز نشده است.
این چالش اداری و تصمیم گیری، زمزمه های افزایش کرایه حمل و نقل عمومی را به شکلی جدی در جامعه مطرح کرده است به شکلی که مدیران شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان می کنند که اگر مابه‌التفاوت هزينه سوخت ناشي از هدفمند كردن يارانه‌ها از سوی دولت، پرداخت نشود به طور اجبار، هزینه ها از شهروندان دریافت می شود.
با وجود اینکه این موضوع از سوی مسئولان دولتی با مخالفت روبه رو شد
” بزودی شاهد افزایش بین ۱۵ تا ۲۰ درصدی نرخ تاکسی ها خواهیم بود “
اما سرانجام به دلیل پرداخت نشدن مابه التفاوت کار به جایی رسید که بزودی شاهد افزایش بین ۱۵ تا ۲۰ درصدی نرخ تاکسی ها خواهیم بود.
كرايه تاکسی افزايش مي‌يابد اما اتوبوس فعلا نه!
رئيس شوراي اسلامي شهراصفهان در این رابطه گفت: بزودی نرخ كرايه تاکسی تا ۲۰ درصد بر اساس مصوبه شورا افزايش مي‌يابد اما در خصوص افزايش بليت اتوبوس هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
مهندس عباس حاج رسولیها با بيان اينكه افزايش نرخ كرايه‌هاي تاكسي بزودی به تصویب می رسد افزود: طبق روال هر ساله، شوراي اسلامي شهر متناسب با تورمي كه به طور معمول بانك مركزي اعلام مي‌كند افزايش نرخي براي تاکسی ها اعمال مي‌كند.
وی گفت: تاکسی مانند بخش خصوصی محسوب می شود و هیچ یارانه ای نمی گیرد باید دخل و خرجش با هم بخواند از آن طرف هم باید توجه داشت که به مردم فشار نیاوریم و مصوبه ما در واقع آن چیزی است که هر سال انجام می دهیم.
وی با بیان این که مدیریت شهری اصفهان اعتقادی به افزایش نرخ ناوگان حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس ندارد ادامه داد: امید واریم هرچه سریعتر کمک و حمایت های لازم از سوی دولت به این ناوگان انجام شود تا نرخ کرایه اتوبوس برای شهروندان ارزان بماند
” مدیریت شهری اصفهان اعتقادی به افزایش نرخ ناوگان حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس ندارد “
.
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: سال گذشته به دليل افزايش نرخ سوخت بايد نرخ كرايه‌اتوبوس افزايش مي‌يافت اما به دليل تمايل شهرداري‌ها به همكاري با دولت، اين افزايش اعمال نشد و اين موضوع به سال ۹۰ موكول شد و مدیریت شهری اصفهان تا اول مهرماه این نرخ را ثابت نگه می دارد.
وی ادامه داد: به هر صورت تصميم گرفته شد كه اين افزايش منطقي و به تدريج صورت بگيرد و تركيبي باشد از يارانه‌هايي كه مجلس شوراي اسلامي تصويب كرده و دولت بايد در اختيار شهرداري‌ها قرار دهد.
وي در خصوص يارانه‌ها و كمك‌هاي دولت به بخش حمل و نقل عمومي گفت: قانون گذار پيش‌بيني كرده كه ۳۰۰ ميليارد تومان نيز براي اتوبوسراني كشور يارانه پرداخت شود که امید است هر چه سریعتر این حمایت انجام شود.
حاج رسولیها اذعان داشت: به گرچه براي امسال هنوز يارانه‌ها پرداخت نشده است و منتظر اين اعتبار هستيم چرا سیاست اصلی شورای اسلامی شهر ارزان ماندن نرخ کرایه اتوبوس است.
شورا مایل به افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی نیست
رئیس کمیسیون حمل ونقل شورای اسلامی شهر در این باره گفت: شورا مایل به افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی نیست اما به دلیل اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه ها و تورم سالانه و عدم حمایت دولت ناگزیر به این کار است.
فتح الله معین افزود:
” زمانی که دولت هزینه ها را تقبل کرد، وضعیت کرایه ها ثابت می ماند “
مصوبه شورا مبنی بر افزایش نرخ کرایه اتوبوس بر اساس نظرات کارشناسان خواهد بود و چنانچه دولت به تعهدات خود عمل کند و نسبت به کاهش سهم هزینه های مربوطه اقدام کند، شورا این نرخ به میزان کمک های دریافتی تعیین می شود.
وی تصریح کرد: زمانی که دولت هزینه ها را تقبل کرد، وضعیت کرایه ها ثابت می ماند .
به گفته وی هم اکنون شهرداری سوخت ناوگان اتوبوسرانی را به منظور جلوگیری از افزایش قیمت ها، رایگان به اتوبوس ها تحویل می دهد که ادامه این روند برای شهرداری میسر نبوده و برای اینکه نرخ کرایه ها افزایش نداشته باشد و مردم فشار کمتری را تحمل کنند تنها راه ممکن این است که این مابه التفاوت قیمت سوخت به شهرداری ها پرداخت شود.
دولت به تعهداتش عمل کند
با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، قیمت حامل های انرژی افزایش قابل توجهی داشت و فشار مضاعفی به حمل و نقل عمومی در کلان شهرها از جمله اصفهان وارد کرد. به گفته مدیران شهری پس از هدفمند سازی یارانه ها شهرداری ها میلیاردها تومان بدهی دارند‌.
در مقابل اجرای این قانون درآمدی را برای دولت ایجاد می‌کند. بنابراین مطابق قانون باید از محل آن به موسسات خدماتی که پس از اجرای این قانون متضرر می شوند، کمک
” شهرداری برای آسايش و امنيت شهروندان بلیت اتوبوس را گران نکرده است “
شود.
مدیر عامل شرکت اتوبوسرانی اصفهان و حومه در این خصوص گفت: طبق مصوبه دولت باید یک سوم هزینه حمل و نقل عمومی را تامین کند اما متاسفانه این مصوبه اجرا نشده و تاکنون شهرداری این هزینه ها را برای آسايش و امنيت شهروندان تقبل کرده است.
سید عباس روحانی با اشاره به کمک های ناچیز دولت به ناوگان اتوبوسرانی در سال جاری افزود:اختصاص این بودجه کمکی به کسری های این ناوگان نمی کند لذا افزایش قیمت را در دستور کار خود قراردادیم این در حالی می باشد که در تمام کلان شهرها این امر امر انجام شده است.
وی خاطر نشان کرد: این روزها افزایش مسافران حمل و نقل عمومی برای همگان مشهود است. ما انتظار داشتیم با حمایت دولت به ظرفیت ناوگان حمل ‌و نقل عمومی افزوده شود. از سویی دیگر مردم هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مایلند از امکانات بهتری بهره مند شوند بنابراین برای محقق شدن آسایش و رفاه مردم چاره ای جز افزایش قیمتها نداریم.
وی هزینه سفر را با اتوبوس را بیش از ۳۰۰ تومان دانست و ادامه داد: این در حالی است که در حال حاضر فقط ۵۰ تومان این هزینه توسط شهروندان پرداخت می شود.
به گفته وی سال گذشته دولت با افزایش قیمت حمل و نقل عمومی موافقت کرد ولی مدیریت شهری هزینه ها را تقبل کرد تا فشاری به مردم تحمیل نشود. این خود نشان دهنده حسن نیت شورای شهر است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید