امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 16:30:34

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کشاورزان معترض اصفهانی کل آب شرب یزد را قطع کردند

یکشنبه, 06 اسفند 1391 ساعت 11:27 کدخبر :5272
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
گفتنی است که کشاورزان اصفهانی که ماه هاست اعتصاب کرده اند دیروز به نشانه اعتراض خط لوله انتقال آب از اصفهان به یزد را قطع کردند

عرش نیوز :

استاندار یزد خواستار رفع فوری قطعی خط لوله آب از اصفهان به یزد شد.

به گزارش ایلنا از یزد، در پی تعرض برخی از مخالفان انتقال آب از اصفهان به یزد، انتقال آب از این خط لوله به استان یزد دچار اخلال شده است.

در پی این مهم، سردار محمد رضا فلاح زاده استاندار یزد طی پیامی ضمن تاکید بر حل فوری این معضل که می تواند ابعاد اجتماعی گسترده ای داشته باشد، از مردم یزد خواسته است تا در مصرف آب صرفه جویی کنند.

وی در پیام تاکید کرده در پی این رخداد، استان با محدودیت شدید منابع آبی در بخش شرب و بهداشت روبرو شده است.

این حرکت خودسرانه در حالی صورت می گیرد که حدود 90 درصد از آب انتقالی از اصفهان به یزد در بخش شرب به مصرف می رسد.

لازم به ذکر است میزان آب انتقالی از اصفهان به یزد از ابتدای سال 91 به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود و مسئولین استان مراتب را برای پیشگیری از وقوع هرگونه معضل اجتماعی به مسئولان کشوری یادآور شده بودند.

گفتنی است استان یزد و اصفهان ارتباطات زیادی باهم دارند که برای نمونه می توان به تامین خوراک کارخانه عظیم ذوب آهن اصفهان از معادن بزرگ استان یزد اشاره کرد.

و مطلبی مرتبط از سایت زاینده رود: صدای کشاورزان شرق این بار طور دیگری به گوش مسئولان رسید. وقتی خبر شکسته شدن لوله انتقال آب اصفهان به یزد شنیده شد، مسئولان به این مسأله پی بردند که مشکل از آن هم که شنیده می شد جدی تر است و باید در این رابطه فکر و چاره ای اندیشیده شود. وقتی خبر تجمع دوباره کشاورزان شرق در محافل خبری پیچید، کسی از مسئولان نبود که به صورت جدی جواب این تجمع را بدهد و هر روز بر شدت اعتراضات این قشر افزوده شد، تا جایی که در روزهای گذشته خبر شکسته شدن لوله انتقال آب اصفهان به یزد به گوش رسید که نشان از تمام شدن صبر این گروه بود.

«لوله آب یزد را شکستیم، دوشنبه هم بیایید و به ما کمک کنید.» این خبر روز شنبه از پایگاه خبری هاتف آنلاین نقل شد و این سایت خبری این چنین نوشت« صدای کشاورزان ایستاده در کنار گاردریل جاده باغ رضوان در گورت است که از مردم طلب حمایت میکنند. کشاورزان تراکتورهایشان را کنار جاده پارک کرده و حتی برای این که نشان دهند از همین نظام، جامعه و کشور هستند و قصد آشوب ندارند، پرچم کشورمان را به روی برخی تراکتورهایشان زدهاند اما این کشاورزان روز گذشته کاری کارستان کردند و منتظر نماندند تا حق گرفتنی را به آنها بدهند و  به خیال خودشان در جهت گرفتن حقشان گامی برداشتند؛ لوله انتقال آب به یزد را شکستند و قصد عقبنشینی هم ندارند، هر چند که گویی راه را هم اشتباه رفتهاند و خط لولهای را شکستهاند که آب شرب یزیدیها را تأمین میکند.»

ایسنا نیز در خبری که روز گذشته در این حوزه نقل کرد و متأسفانه پس از دو ساعت از خروجی حذف شد، به گفتگویی با اسفندیار امینی مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزی اصفهان اشاره کرد:« کشاورزان شرق اصفهان نزدیک به یک ماه تحصنی آرام را با ماشینآلات کشاورزی خود انجام دادند و اعلام کرده بودند که اگر به خواسته آنها پاسخی داده نشود، جلوی انتقال آب به یزد را میگیرند. متأسفانه با وجودی که در جلسه اخیر مسئولان استان با معاون اول رییس جمهور اعلام شد که به مردم آب برای کشاورزی داده شود، اما مسئولان استان در صحبتهایشان روشن نکردند که چه تصمیمی میگیرند و این عدم شفافیت از حوصله کشاورزان که معیشت خود را در خطر میبینند خارج و امروز (5 اسفند 91) منجر به چنین اتفاقی شد.»

شاید منظور امینی از سخنان غیر شفاف، سخنانی از دست صحبتهای اسماعیلی، معاون سیاسی، امنیتی استاندار اصفهان است که کمتر از یک هفته پیش وعده داده بود که «مجموع نیاز کشاورزان شرق اصفهان جبران میشود»؛ نیازی که قطعاً اگر جبران شده بود، کشاورزان به سمت لوله آب شرب یک استان دیگر نمیرفتند.

آب اختصاص یافته به یزد کم می شود
«بعد از تجمعات کشاورزان بلافاصله اصل موضوع که مسأله ای اجتماعی بود، بررسی و حوزه انتظامی و تأمین استان نیز وارد کار شدند.» این مضمون صحبت های محمد مهدی اسماعیلی، معاون سیاسی استاندار اصفهان بود که در گفتگو با مهر از وی نقل شد. وی در ادامه افزود:« موضوع،پیامدهای منفی برای مجموعه به همراه نداشت و مشکل در این بود که اطلاع رسانی لازم در این خصوص کم بود. در جلسه گذشته نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردمی و نخبگان کشاورزی نیز در صحنه حاضر شدند و با مردم صحبت کردند که خوشبختانه مسأله جمع شد. در همه بخش ها تجمعات در آرامش است و علاوه بر آن، اقدامات مدیریت استان در خصوص رسیدگی به وضعیت کشاورزان گسترده و جبران بخشی از مشکلات کشاورزان در دستور کار بوده است.»

برای رها سازی آب کشت بهاره پیگیر هستیم
در همین خصوص تلاش برای رها سازی کشت بهاره نیز دنبال شده و اکنون افق روشنی برای تأمین آب کشت بهاره به وجود آمده که البته این نکته در جلسه روز چهارشنبه هفته جاری نیز اعلام شد:«متأسفانه اطلاع رسانی لازم در این خصوص خوب نبوده و در هر صورت تلاش ما بر این است که زنده رود برای ایام آتی جاری شود.» معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان گفت:« در هر صورت امید است تا با برگزاری جلساتی که در این خصوص طی روزهای آتی برگزار می شود، این مسأله به جمع بندی نهایی برسد. اکنون با همه تمهیدات لازم و مشکلات، صرفه جویی قابل توجهی در بخش شرب با اعمال صرفه جویی محقق شده و در بخش صنعت نیز ما صرفه جویی و کاهش مصرف قابل توجهی را شاهد بوده ایم.»

آب اختصاص یافته به یزد کم میشود
وی همچنین در ادامه گفتگوی خود با مهر بیان داشت: «در جلسه شب گذشته استانداری اصفهان، مسئولین استان یزد نیز حضور داشتند و با آنها نیز در این خصوص صحبت شد که یک میزان جدی نسبت به گذشته کسری اختصاص آب به آنها خواهیم داشت. با مسئولین استان چهار محال و بختیاری همکاری صمیمانه خواهیم داشت و  نیز جلساتی برای نظارت قوی تر بر روند مدیریت آب برگزار می شود. در تلاش هستیم تا بحث تونل سوم کوهرنگ نیز در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه برسد و در اوایل سال آتی بتوان از این طریق نیز تأمین آب داشت. در صورت تحقق این مهم، فضای خوبی برای همه شهروندان محقق خواهد شد.»

خط لوله اصفهان – یزد در سریع ترین زمان تعمیر می شود
معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان همچنین در خصوص شکسته شدن خط لوله انتقال آب اصفهان – یزد نیز تأکید کرد:« دغدغه خاصی در این خصوص وجود ندارد و در زمان شکسته شدن این خط لوله مردم در صحنه حاضر شدند و در این خصوص حمایت خود را اعلام کردند و دغدغه خاصی برای آن نداریم.»

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 دای غلام 07 اسفند 1391 ساعت 22:45
دمشون گرم...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید