امروزسه شنبه, 05 تير 1397-- Tuesday Jun 26 2018

ساعت 00:14:17

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

با آزادسازی قیمت حامل های انرژی صورت گرفت؛

گرمابه داران شهر اصفهان در آستانه ورشکستگی

سه شنبه, 26 مهر 1390 ساعت 10:48 کدخبر :2825
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

خبرگزاری ایمنا: گرمابه داران شهر اصفهان پس از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در آستانه ورشستگی قراردارند به گفته عضوشورای اسلامی شهر لازم است دولت به این صنف کم در آمد و پرهزینه توجه ویژه ای نماید.

به گزارش ایمنا، طی سال های اخیر و با رشد تکنولوژی و توسعه واحد های مسکونی تعداد گرمابه های شهر به شکل چشم گیری کاهش پیدا کرده است. این موضوعی است که با نگاه به خیابان های شهر و کوچه پس کوچه های آن می توان آن را لمس کرد.
برخی از کارشناسان معتقدند که علاوه بر رشد تکنولوژیکی که این سالها شتاب چشمگیری یافته مسائل اقتصادی نیز در کاهش چشمگیر این گرمابه ها که برای حداقل پدران ما خاطراتی فراموش نشدنی دارند، بی تاثیر نبودند.
برخی از کارشناسان که با اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها و نیزافزایش قیمت حامل های انرژی به عنوان بخش کلیدی این قانون موجب شده تا بسیاری از افرادی که در این صنف مشغول به کار هستند به فکرعوض کردن کسب و کارشان بیفتند.
” در حالیکه طی یک ماه قبض ۵۰ هزار تومانی یک گرمابه به ۸۰۰ هزارتومان افزایش یافته و گاز ۴۰ هزار تومانی هم به ۴۰۰ هزارتومان رسیده است بنابراین گرمابه داران نتوانستند قبض های خود را پرداخت کنند و در حال حاضر ۹۹ درصد گرمابه داران بدهکار هستند “

به عقیده یکی از گرمابه داران شهر اصفهان با اجرای قانون هدفمندی یاارانه ها گرمابه داران بدهکاری های ۳ تا ۶ میلیون تومانی را تجربه کرده اند که در این صنف رقم های سنگینی است. البته نباید از یاد برد که این میزان بدهکاری ها تنها از گرمابه داران اصفهانی به دست آمده است و در دیگر شهرستانها که مشتری های کمتری دارند این میزان بدهی ها قطعا بالاتر است.
از آنجا که گرمابه داران با ۳ حامل انرژی یعنی برق، آب و گاز طرف هستند بنابراین آزادسازی قیمت حامل های انرژی آن ها را زمین خواهد زد. از سوی دیگر سازمان بازرگانی در ابتدا ادعا کرد طرح کارشناسی می شود و در زمان آغاز طرح هدفمندی از اعضای اتحادیه گرمابه داران هم دعوت کردند تا ازنقطه نظراتشان استفاده کنند.
در حالیکه طی یک ماه قبض ۵۰ هزار تومانی یک گرمابه به ۸۰۰ هزارتومان افزایش یافته و گاز ۴۰ هزار تومانی هم به ۴۰۰ هزارتومان رسیده است بنابراین گرمابه داران نتوانستند قبض های خود را پرداخت کنند و در حال حاضر ۹۹ درصد گرمابه داران بدهکار هستند.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان این که گرمابه داران شهر اصفهان پس از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در آستانه ورشستگی قراردارند تاکید کرد: لازم است دولت به این صنف کم در آمد و پرهزینه توجه ویژه ای نماید چرا که از گرمابه های شهر اقشار محروم و کم در آمد استفاده می کنند.
علیرضا نصر افزود: در صورتی که دولت به صنف گرمابه دارن مساعدت نکند گرمابه های شهر تعطیل خواهند شد .
از آنجا که اگر درهر فعالیت اقتصادی سود وجود نداشته باشد معقول نخواهد بود متاسفانه در بحث گرمابه داری مشکل این است که ۹۰ درصد گرمابه های موجود رابطه مالک و مستاجر است.یعنی قراردادی که میان این دو نفر یا حتی چند نفر منعقد شده دال بر این است که حق بر تغییر کاربری وجود ندارد
” : لازم است دولت به این صنف کم در آمد و پرهزینه توجه ویژه ای نماید چرا که از گرمابه های شهر اقشار محروم و کم در آمد استفاده می کنند “
و مالک قید کرده است که شما حق هیچ کار دیگری نخواهی داشت لذا مستاجر حق ندارد یک آجر جا به جا کند و باید همان حمام را نگه دارد.
همین موضوع باعث شده که در سالهای اخیر شهرداری اصفهان هم با مشکلات زیادی در جهت نوسازی این اماکن روبرو شود ام با این وجود ۴ گرمابه تاریخی را خریده و آنها را به موزه تبدیل کرده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان با اشاره به ۴ حمام تاریخی شهر شاهزاده ها،دردشت،رهنان و علی قلی آقا تصریح کرد:شهرداری اصفهان این ۴ گرمابه را باتغییر کاربری به موزه تبدیل کرده و به عنوان مراکز توریستی قرارداده است.
به عقیده برخی از کارشناسان نقطه اوج فعالیت این صنف سالهای پیش از انقلاب و زمان انقلاب بود که نفت در ایران کم شده بود و پس از آن در زمان جنگ هم گرمابه ها از رونق خوبی برخوردار بود. اما از ۱۵ سال پیش به این طرف که اصفهان از نعمت گاز شهری برخوردار شد این سیر نزولی آغاز شد و تعداد مشتری ها به شدت پایین آمد.
در شرایطی که در حال حاضر این صنف به پایین ترین دهک های جامعه سرویس می دهند که اغلب کارگرهای میادین میوه و تره بار، کار گرهای افغانی، مسافران رهگذری و سربازان طیف مراجعه کننده به گرمابه داران هستند و از شعارهای دولتهای نهم و دهم حمایت از مستضعفان است ضروری به نظر می رسد تا این صنف مورد حمایت بیش تردولت قرار بگیرد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید