امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 06:36:39

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش سیا از ذخایر ارزی ایران

چهارشنبه, 16 اسفند 1391 ساعت 09:22 کدخبر :5331
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با بررسی ذخایر ارزی 165 کشور جهان در پایان سال 2012 اعلام کرد ایران با ذخایر ارزی 70 میلیارد دلاری در رتبه 28 و چین با 3549 میلیارد دلار در جایگاه اول قرارگرفته‌اند

اداره اقتصادی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با بررسی میزان ذخایر ارزی ۱۶۵ کشور جهان در پایان سال ۲۰۱۲ اعلام کرد ذخایر ارزی ایران از ۱۳۷ کشور جهان بیشتر بوده است.

بر اساس این گزارش چین بزرگترین کشور دارنده ذخایر ارزی در جهان است و کل ذخایر ارزی این کشور در پایان سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۳۵۴۹ میلیارد دلار برآورد شده است. پس از این کشور، ژاپن با ۱۳۵۱ میلیارد دلار در رتبه دوم و عربستان سعودی با ۶۲۶ میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفته‌اند.

کشورهای روسیه با ۵۶۱ میلیارد دلار، تایوان با ۳۹۱ میلیارد دلار، برزیل با ۳۷۱ میلیارد دلار، سوئیس با ۳۳۲ میلیارد دلار،‌کره‌جنوبی با ۳۱۹ میلیارد دلار، هنگ‌کنگ با ۲۹۹ میلیارد دلار و هند با ۲۸۷ میلیارد دلار به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

سیا میزان ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۲ را بالغ بر ۶۹ میلیارد و ۸۶۰ هزار دلار برآورد کرده و ایران را از این نظر در میان ۱۶۵ کشور جهان در رتبه ۲۸ قرار داده است. هرچند کارشناسان میزان ذخایر ارزی ایران را بسیار بیشتر از این رقم می‌دانند.

بر اساس این گزارش میزان ذخایر ارزی ایران بیشتر از کشورهایی مثل کانادا ( با ۶۵٫۸۲ میلیارد دلار)، سوئد (با ۵۰ میلیارد دلار)،‌ نروژ (با ۴۹ میلیارد دلار)، استرالیا (با ۴۷ میلیارد دلار)، امارات (با ۴۳٫۷ میلیارد دلار)، کویت (با ۲۹٫۲ میلیارد دلار) و عراق (با ۶۱٫۸۴ میلیارد دلار) است.

میزان ذخایر ارزی آمریکا ۱۴۸ میلیارد دلار و رتبه جهانی این کشور ۱۷ اعلام شده است. این رقم برای فرانسه ۱۷۲ میلیارد دلار (رتبه ۱۶) و انگلیس ۹۴ میلیارد دلار (رتبه ۲۳) اعلام شده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید