امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 09:45:55

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

'گل مژه' را هرگز نتركانید

شنبه, 08 بهمن 1390 ساعت 11:46 کدخبر :3587
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایرنا

اصفهان- یك متخصص چشم با تاكید بر اینكه هرگز نباید 'گل مژه' را تركاند یا به زور تخلیه كرد، گفت: این كار می تواند باعث گسترش عفونت به بافتهای مجاور، حتی مغز شود.
'گل مژه' را هرگز نتركانید

'گل مژه' بیماری شایع چشمی است كه به صورت یك توده متورم، حساس، دردناك و قرمز رنگ در نزدیكی لبه پلك ظاهر می شود.

دكتر ' محسن مجد' روز شنبه در گفتگو با ایرنا اظهار داشت:گل مژه در حقیقت یك آبسه كوچك است كه در اثر عفونت، التهاب ریشه مژه ها یا غدد ترشح كننده چربی پلك ایجاد می شود.

به گفته این متخصص، تماس دست آلوده با چشم بویژه اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد از عوامل بروز گل مژه می شود.

وی علائم و نشانه های این بیماری چشمی را احساس سنگینی و درد پلك، ایجاد یك توده برجسته قرمز رنگ دردناك در لبه پلك، سوزش، خارش، ریزش اشك و خروج ترشحات چركی عنوان كرد.

وی تصریح كرد:تاری دید از علائم معمول گل مژه نیست اما اگر گل مژه نسبتاً بزرگ باشد با فشار روی قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می شود.

این متخصص چشم درباره درمان گل مژه اظهار داشت:اكثر گل مژه ها بتدریج بهبود می یابند و مشكل خاصی ایجاد نمی كنند.

وی افزود:در چند روز اول، استفاده از كمپرس گرم باعث تسكین درد می شود و ممكن است به سرباز كردن گل مژه و تخلیه ترشحات چركی كمك كند.

به گفته دكتر مجد برای این منظور یك حوله تمیز را با آب جوشیده گرم مرطوب كرده و برای مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید.

وی اضافه كرد: ماساژ ملایم نیز به تسكین درد و تخلیه ترشحات كمك می كند و ماساژ كمپرس گرم را می توان روزی سه تا چهار بار انحام داد.

وی تاكید كرد:اگر پس از چند روز گل مژه بهبود پیدا نكرد حتماً به چشم پزشك مراجعه كنید تا در صورت لزوم با یك جراحی كوچك گل مژه را تخلیه كند.

دكتر مجد ادامه داد:در گل مژه های معمولی استفاده از قطره های آنتی بیوتیك یا آنتی بیوتیك خوراكی فایده ای ندارد.

این متخصص چشم افزود:اما برای بچه های كوچك یا افرادی كه گل مژه های بسیار ملتهب دارند در برخی موارد لازم است با نظر پزشك آنتی بیوتیك خوراكی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلك و قسمت های مجاور استفاده شود.

وی درباره پیشگیری و عود مكرر گل مژه گفت:جلوگیری از تماس دست آلوده با چشم، شستشوی منظم پلك ها با آب ولرم، شستشوی لبه پلك با شامپو بچه رقیق شده می تواند به جلوگیری از گل مژه كمك كند.

دكتر مجد خاطر نشان كرد:گاهی اوقات بعضی از بیماریهای جدی پلك مانند تومورها ممكن است به صورت گل مژه های مكرر تظاهر كند كه در این موارد معاینه توسط چشم پزشك برای درمان بسیار راهگشاست.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید