امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 10:17:48

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

از ناکامی چین تا قهرمانی در کره

۳ چراغ سفید المپیک برای سهراب مرادی

شنبه, 09 اردیبهشت 1391 ساعت 14:24 کدخبر :4008
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

یک سوال؛ مشت وزنه برداری ایران رو شده است؟
خبرگزاری ایمنا: از امروز تا المپیک لندن نگاهها به سهراب مرادی است، کسی که می تواند آرزوی ورزش اصفهان را محقق کند، کسب مدال المپیکی.

به گزارش ایمنا، در دومین روز از چهل و سومین دوره مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا نتیجه ای خوب و البته قابل انتظار برای وزنه برداری ایران رقم خورد. جایی که رقابت اصلی در تخته مسابقات بین سهراب مرادی و کیانوش رستمی دو وزنه بردار دسته ۸۵ کیلوگرم ایران بود. سهراب که سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت ناکامی اش در رقابت های ۲۰۱۱ آسیا را با دو طلای شیرین جبران کرد. او از امروز نگاهش به المپیک لندن است جایی که اگر رکورد امروز را تکرار کند موفقیتی
” سهراب که سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت ناکامی اش در رقابت های ۲۰۱۱ آسیا را با دو طلای شیرین جبران کرد. او از امروز نگاهش به المپیک لندن است جایی که اگر رکورد امروزش را تکرار کند موفقیتی تاریخی نصیبش می شود “
تاریخی نصیبش می شود.
در ادامه نگاهی به کارنامه سهراب مرادی داریم. از رقابت های قهرمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ آسیا:
ناکامی در آسیا خداحافظی با تیم ملی
مرادی که در مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۹ به مدال طلا رسیده بود، در جریان چهل و دومین دوره این رقابت ها که در روزهای نخستین سال ۹۰ در چین برگزار شد ناکام بود. او با ثبت رکوردهای ۱۵۷ کیلوگرم در یک ضرب و ۱۸۰ کیلوگرم در دوضرب، در میان هفت وزنه بردار شرکت کننده در مکان ششم ایستاد. نتیجه ای بسیار بد برای قهرمان آسیا. مرادی بعد از بازگشت از چین دیگر به اردوها برنگشت.
البته چیزی که باعث شد او از اردوی تیم ملی اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان خط بخورد رکوردهای پائین نبود. کوروش باقری سرمربی تیم ملی به هیچ عنوان از حاشیه سازی و بی انضباطی چشم پوشی نمی کند و برای چنین رفتارهایی تنبیه های خاص خود را دارد. باقری روی نام سهراب مرادی خط قرمز کشید تا از همه وزنه برداران لج باز و بی نظم زهر چشم گرفته باشد. او معتقد بود سهراب برای بازگشت باید با شرایط اردو هماهنگ شود.
پایان ۹ ماه دوری با قهرمانی در آسیا
دوری ۹ ماهه سهراب از تیم ملی ششم دی ۹۰ به پایان رسید. زمانی که نوار موفقیت های او از تاشکند آغاز شد. وقتی که برای حفاری در جام باشگاههای آسیا با مهار وزنه ۱۷۷ کیلوگرمی در یک ضرب و ۲۰۸ کیلوگرمی در دو ضرب، ۳ طلا صید کرد، طلای مرادی ارزشمندتر بود چون وزنه ای که او بالای سر برد ۳ کیلوگرم بیشتر از وزنه ای بود که چندی قبل
” طلای مرادی ارزشمندتر بود چون وزنه ای که او بالای سر برد ۳ کیلوگرم بیشتر از وزنه ای بود که چندی قبل کیانوش رستمی در مسابقات جهانی پاریس مهار کرد، قهرمان جهان شد و سهمیه المپیک را به دست آورد، یعنی سهراب قهرمان جهان شده بود! “
کیانوش رستمی در مسابقات جهانی پاریس مهار کرد، قهرمان جهان شد و سهمیه المپیک را به دست آورد، یعنی سهراب قهرمان جهان شده بود!
موفقیت مرادی به همین تک رقابت ختم نشد، او در جام نامجو و بعد از آن در مرحله نهایی لیگ برتر هم درخشید و نشان داد که قابل اعتماد است، اما موفقیت او در جام باشگاههای آسیا کافی بود تا سیف زاده رئیس هیات وزنه برداری استان اصفهان برای متقاعد کردن کوروش باقری در دعوت دوباره از سهراب دست به کار شود، در نهایت باقری که به هیچ عنوان حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود نمی شد با درخواست سیف زاده و وساطت رضازاده سهراب را به اردوها فراخواند.
بازگشت مرادی به اردو یعنی آغاز یک رقابت داغ بین او و کیانوش رستمی قهرمان جهان. رقابتی که نماینده ایران در دسته ۸۵ کیلوگرم المپیک لندن را مشخص می کند.
ملی پوشان به صف، سهراب رکورد المپیک را شکست
شانزدهم فروردین ماه ۹۱ کوروش باقری سرمربی تیم ملی وزنه برداری وزنه برداران را به صف کرد تا رکوردگیری کنند و مسافران مسابقات قهرمانی آسیا معرفی شوند. رکوردی که سهراب در مصاف یا کیانوش و وزنه های پولادی به ثبت رساند رکوردی بود که او را قهرمان المپیک می کرد.
مرادی با مهار وزنه ۲۱۶ کیلوگرم در حرکت دو ضرب، هم یک کیلوگرم بیشتر از رکورد المپیک وزنه زد و هم رکورد ۲۱۵ کیلوگرمی شاهین نصیری نیا را پس از ۱۳ سال جابه جا کرد. (البته این رکوردها ثبت نشد چون رقابت، رسمی نبود)
در این رکوردگیری کیانوش رستمی در مجموع ۳۸۱ کیلوگرم را مهار کرد اما سهراب در مجموع رکورد ۳۸۹ کیلوگرمی
” شانزدهم فروردین ماه ۹۱ کوروش باقری سرمربی تیم ملی وزنه برداری وزنه برداران را به صف کرد تا رکوردگیری کنند و مسافران مسابقات قهرمانی آسیا معرفی شوند. رکوردی که سهراب در مصاف یا کیانوش و وزنه های پولادی به ثبت رساند رکوردی بود که او را قهرمان المپیک می کرد “
را ثبت کرد تا امید بیشتری به حضور در المپیک داشته باشد.
۳ چراغ سفید المپیک برای سهراب مرادی
دیروز این اتفاق بار دیگر تکرار شد، این بار در جریان چهل و سومین دوره مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا در شهر پیونگ تائك كره‌جنوبی. روی تخته ای که سهراب و کیانوش با هم و وزنه های پولادی مصاف دادند.
هر دو در حرکت نخست خود پشت وزنه ۱۶۸ کیلوگرمی قرار گرفتند که به راحتی آن را بالای سر بردند. در ادامه برای مهار وزنه ۱۷۲ کیلوگرمی روی تخته آمدند که این بار نیز ۳ چراغ سفید از داوران گرفتند. انتخاب کادر فنی برای حرکت سوم وزنه ۱۷۵ کیلوگرم بود. ابتدا کیانوش روی تخته آمد اما ناکام بود تا فرصت کسب مدال طلا به سهراب مرادی برسد. سهراب اگر می توانست وزنه ۱۷۵ را بالای سر ببرد، مدال خوشرنگ طلا از آن او می شود و مدال نقره به کیانوش رستمی می رسید، اما او هم در مهار وزنه درخواستی کادر فنی ناموفق عمل کرد تا کیانوش رستمی با حدنصاب ۱۷۲ کیلوگرم صاحب گردن آویز طلا شود و سهراب به مدال نقره برسد. رکوردهای هر دو وزنه بردار یکی بود و البته وزن بدنشان هم. اما در این شرایط وزنه برداری طلایی می شود که به حکم قرعه زودتر به روی تخته آمده باشد.
کیانوش وزنه ۲۰۱ کیلوگرمی را در دو ضرب به آسانی بالای سر برد تا خیالش از بابت کسب مدال مجموع راحت شود. سهراب مرادی در اولین حرکت به سراغ وزنه ۲۱۰ رفت و با موفقیت آن را بالای سر برد. سپس نوبت به کیانوش رستمی رسید که با وزنه ۲۱۱ کیلویی دست و پنجه نرم کند. کیانوش که در مسابقات جهانی پاریس با مهار وزنه ۲۱۰ کیلویی قهرمان جهان شده بود، این بار وزنه ۲۱۱ را بالای سر برد تا ضمن شکستن رکورد شخصی خود بالاتر از سهراب مرادی قرار بگیرد. البته این
” موفقیت سهراب مرادی و کیانوش رستمی دو گزینه المپیکی دسته ۸۵ کیلوگرم ایران شیرین بود اما در این میان یک سوال مطرح می شود و آن اینکه آیا دست وزنه برداران ایران برای حریفان المپیکی رو شده است؟ “
پایان کار نبود چراکه هر دو وزنه بردار کشورمان یک وزنه ۲۱۶ کیلویی را هم پیش روی خود داشتند، وزنه ای که رکورد ایران بود.
مرادی در حرکت دوم خود نتوانست این وزنه را بالای سر ببرد. رستمی هم در آخرین حرکت خود در بالای سر بردن این وزنه ناموفق عمل کرد تا مرادی در آخرین حرکت رقابتهای دسته ۸۵ کیلوگرم قهرمانی آسیا یک بار دیگر شانس خود را برای مهار این وزنه و کسب مدال طلا امتحان کند. مرادی این وزنه را بالای سر برد و ضمن کسب مدال طلای دوضرب، مدال طلای مجموع را هم از آن خود کرد.
یک سوال؛ مشت وزنه برداری ایران رو شده است؟
موفقیت سهراب مرادی و کیانوش رستمی دو گزینه المپیکی دسته ۸۵ کیلوگرم ایران شیرین بود اما در این میان یک سوال مطرح می شود و آن اینکه آیا دست وزنه برداران ایران برای حریفان المپیکی رو شده است؟ برخی از اهالی وزنه برداری اعزام ترکیب کامل تیم ملی وزنه برداری به مسابقات کره جنوبی را ریسک بزرگی می دانستند با این توجیه که کمتر از دو هفته پیش مسابقات قهرمانی اروپا در آنتالیای ترکیه برگزار شد و هیچ یک از قهرمانان سرشناس اروپا در آن میدان حضور نداشتند.
با این شرایط آیا حضور تیم ملی وزنه‌برداری با تركیب اصلی در مسابقات قهرمانی آسیا باعث نمی‌شود حریفان از قدرت وزنه‌برداران ایرانی مطلع شوند؟ تا یافتن پاسخ این سوال باید صد روز دیگر منتظر ماند. اما می توان این موفقیت را آغازی مقتدرانه در سال ۹۱ برای وزنه برداری ایران و به دنبال آن درخشش در المپیک دانست.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید