امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 11:16:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارشی از بازار داغ انتخاب رشته/

100 هزار تومان برای مشاوره با آقای ناشر خاص/در بازار انتخاب رشته چه می‌گذرد؟

دوشنبه, 17 مرداد 1390 ساعت 09:21 کدخبر :2078
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : برنا

برای مشاوره کوتاه و گرفتن یک وقت مشاوره از آقای ناشر خاص بین 80تا100هزار تومان هزینه باید کرد آنهم برای مشاوره برای انتخاب رشته حداکثر 20تا30دقیقه‌ای.
به گزارش خبرنگار برنا گرمای شدید آفتاب ساعت 12 ظهر باعث نشده داوطلبانی که در کنکور سراسری 90 شرکت کرده‌اند و نتایج کنکورشان آمده به این در و آن در نزنند و برای انتخاب رشته دست به دامن دوست و آشنا و آموزشگاه‌های کنکوری نشوند. انتخاب رشته ای که نتیجه یک یا چند سال تلاش فراد را مشخص می‌کند.

ما خیلی خوب هستیم،ولی نمی‌توانیم قول دهیم
یکی از موسسات آموزشی معروف که دوره‌های آمادگی برای کنکور را دارد محل رفت و آمد کنکوری‌ها و خانواده آنها است.

در پیاده رو انواع آگهی‌ها به در و دیوار و کف زمین چسبیده و برخی از آنها توسط تراکت پخش کن‌ها به دست رهگذران داده می‌شود.جملات « با یک انتخاب رشته درست نتیجه یکسال زحمات خود را به بار بشینید.»« انتخاب رشته با نرم افزار... و جامعه آماری بالا و …»
داوطلبان را دلگرم می کنند که راه را درست آمده اند و این آموزشگاه آنها را به آرزوهایشان نزدیک تر می‌کند. در کنار در ورودی برد بزرگی آویخته شده که بر روی آن اسامی نفراتی که رتبه‌های اول تا سوم را به دست آورده‌اند زده شده و بر این نکته تاکید شده که امسال نیز ما بهترینیم و اصلا ما خیلی خوب هستیم!! و چند شاخه گل رز در کنار عکس رتبه‌های برتر گذاشته شده است.

در داخل سالن چند صندلی برای انتظار و در نوبت ماندن گذاشته شده و در سالن دیگری داوطلبان روی در روی مشاور صحبت می‌کنند.

مشاور این موسسه به خبرنگار برنا درباره نحوه انتخاب رشته می گوید: ما جامع آماری بالایی داریم و براساس داوطلبان سال‌های گذشته،برای شما انتخاب رشته می‌کنیم. رشته‌های انتخابی را به شما پیشنهاد ‌می‌دهیم ولی نمی توانیم قول دهیم که حتما اولین انتخابتان را قبول شوید.

هزینه این مشاوره حضوری بین 40تا50هزار تومان است که به گفته مسوول مشاوران این آموزشگاه،با توجه به همکاری داوطلب، هزینه مشاوره متفاوت است. ولی حداکثر زمان مشاوره نیم ساعت است.

سی دی مشاور
موسسه دیگری علاوه بر مشاوره حضوری که انجام می دهد با 15هزار تومان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته، سی دی نرم افزاری در اختیار داوطلب قرار می‌دهد که با توجه به نتایج داوطلبان سال گذشته رشته شما را مورد مقایسه قرار می‌دهد و مشخص می کند که قبول می شوید یا خیر.

100 درصد قبولی بدون تضمین
بسیاری از داوطلبان تنها برای انتخاب رشته نیامده‌اند، پدر یا مادر و یا دوستی آنها را در یکی از مهمترین انتخاب‌های زندگی همراهی می‌کنند.دختر جوانی که به همراه مادر خود برای انتخاب رشته آمده به مشاور می گوید که فرزندش در این چند سال خیلی زحمت کشیده و نگران قبول شدن فرزندش در دانشگاه است. مشاور هم سریع فرمی به داوطلب می دهد که باید اولویت‌های خود را از قبیل شهر، رشته و نوع دانشگاه مشخص کند.بعد از انجام همه این کارها رشته‌هایی را پیشنهاد می دهد و می گوید:«100درصد آنها را قبول می شوید، ولی ما هیچ تضمیمی نمی کنیم.» و برای این کار 10هزار تومان حق المشاوره می گیرند.

اظهارنظرهای 100 هزار تومانی در دفتر اختصاصی
در این موسسه‌ها وقتی فردی حساسیت زیادی روی انتخاب رشته‌اش داشته باشد،به وی گفته می شود شما می توانید پیش آقای فلانی ناشر کتابهای برنامه ریزی آموزشی... این موسسه که در دفتر خودشان برگزار می شود، مراجعه کنید. البته برای مشاوره کوتاه و گرفتن یک وقت مشاوره از این آقای ناشر بین 80تا100هزار تومان هزینه باید کرد آنهم برای مشاوره حداکثر 20تا30دقیقه ای.

از مراکز مشاوره فقط برای افزایش اگاهی استفاده کنید
سید جلال طباطبایی معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با برنا به داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند هشدار داد از مراکز مشاوره برای افزایش آگاهی خود درباره رشته‌ها استفاده کنند و اجازه ندهند این مراکز برای آنان تصمیم‌گیری کنند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید