امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 16:37:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اختصاصی مهر/

4کشورموردعلاقه علوم انسانیها برای ادامه تحصیل/ مهاجرت به آمریکا در صدر

یکشنبه, 13 شهریور 1390 ساعت 19:02 کدخبر :2313
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

سرپرست دفتر ارتباط و هم‌اندیشی با نخبگان بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه تاکنون از طریق آیین نامه های بنیادموفق به شناسایی نخبگان علوم انسانی نشدیم، گفت: بیشترین مهاجرت نخبگان این حوزه به آمریکا است.

دکتر امید نقشینه ارجمند در گفتگو با خبرنگار مهر با اشار به برخی نقص های موجود در  امور مربوط به نخبگان علوم انسانی افزود: در این زمینه دچار نقص های جدی هستیم و دلیل این امر آن است که آیین نامه ها، شرایط حمایتی و فیلترهایی که انجام می شود بیشتر توسط افرادی صورت می گیرد که نگاه مهندسی دارند.
سرپرست دفتر ارتباط و هم اندیشی با نخبگان بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه بنیاد ملی در این زمینه برنامه های خاصی ندارد، اضافه کرد: بزرگترین نقص در این زمینه ایجاد ارتباط با نخبگان این حوزه است که تاکنون از طریق آیین نامه های بنیاد قادر به شناسایی این دسته از نخبگان نشدیم.

نقشینه وارد نشدن آمار تولید علمی در حوزه علوم انسانی را از دیگر نقص های موجود در این زمینه نام برد و اظهار داشت: زمانی که بحث شاخص تعداد مقالات می شود تنها در برگیرنده رشته های مهندسی است در حالی که سالانه مقالات علمی زیادی در حوزه علوم انسانی تدوین می شود.

وی فضای تحقیقاتی حوزه های علوم انسانی را با سایر علوم متفاوت دانست و توضیح داد: یک محقق حوزه علوم انسانی برخلاف سایر حوزه های مهندسی باید سالها مطالعه و تحقیقات انجام دهد تا بتواند نظریه ای را ارائه دهد.

نقشینه با بیان اینکه این نقص ها محدود به بنیاد ملی نخبگان نمی شود، خاطرنشان کرد: این مشکل علاوه بر بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و وزارت علوم نیز مشاهده می شود چراکه همواره درصدد هستیم تا با مترهای حوزه های مهندسی، رشته های علوم انسانی را بسنجیم که گاهی به نتایج غلط می رسیم و فیلترهایی را ایجاد کنیم که نادرست است.

وی تسهیل امور مربوط به نخبگان علوم انسانی را یکی از دغدغه های بنیاد ملی عنوان کرد و ادامه داد: مادامی که کانالهای شناسایی ما در حوزه علوم انسانی ضعیف باشد تنها قادر به شناسایی نخبگانی در حوزه علوم مهندسی هستیم از این رو لازم است تا آیین نامه های احراز نخبگی در این زمینه اصلاح شود.

این مقام مسئول در بنیاد ملی نخبگان، یادآور شد: با اصلاح آیین نامه های بنیاد می توان با قشر وسیعتری از نخبگان حوزه علوم انسانی ارتباط برقرار کنیم و حمایت های لازم را به آنها ارائه کنیم.

نقشینه با اشاره به وضعیت مهاجرت نخبگان حوزه علوم انسانی، اضافه کرد: بالاین سطوح نخبگان کشور در حوزه علوم انسانی کشور آمریکا را برای ادامه تحصیل نتخاب می کنند و کشورهای کانادا، انگلیس و فرانسه در اولویت های بعدی قرار دارند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید