امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 23:20:26

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

بازتابهای فرصت 59

شنبه, 14 آبان 1390 ساعت 12:39 کدخبر :2999
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

- وقتي همه خواب بوديم

- شكايت از پارتي بازها

- شهردار کمالی همه چیز را گفت؟

وقتي همه خواب بوديم

سرمقاله شماره قبل فرصت با عنوان «وقتی همه خواب بودیم» با استقبال فراوان خوانندگان مواجه و در سايت فرصت آنلاين هم نظرات متعددي پاي آن نوشته شد. برخي از اين نظرات از اين قرار بود:

نيما: تنها کاری که میتونم بکنم اینه که به حال شهرم و مردمم گریه کنم... بخدا باید برای این شهر فکری کرد...

فروردين: واقعاً زیبا بود.

محسن: اشک تو چشمام حلقه زده... راست میگی اقا محسن ... ما خودمون مقصریم با نگاههامون و رفتارمون .... خدا باعث و بانی این حادثه یعنی انسانهای بی مبالات را لعنتشون کنه ....اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا ... آمین

س.سیخونک: خیلی خوب بود و دیگر هیچ ...

یک سده ای: مطلب راخواندم... کاملا موافقم... به نظرمن این خودمان هستیم که نمی خواهیم تغییرکنیم ... ای کاش هرچه زودتر همه ازخواب غفلت بیدار میشدیم ...

مرتضی صفار: خیییییییییییییی ییییلی خوبه. اینا نوشته بودند یا خالی کردن عقده؟؟؟؟ پناه بخدا از دست شما. هنوز فراموش نکردم که اتش رسانه ای شدن را خود شما فرصت طلب ها روشن کردید و الان ژست غریبانه گرفتید. برای یچیز دیگه مینویسید تیتر میزنید یهو وسط نوشته یادتون میاد برا عکسهای نداشته هم یچیز بگید. بله درسته عکاس ندارید و نداشتید. عکسم ندارید. خواهشا صادق و با انصاف باشید. ان مداد العلما افضل من دماء الشهدا

سينا: در روز اعدام بیننده زیاد بود و عبرت گیرنده خیلی کم.

شهرام سالمی: واقعا بنده برای همه کسانی که این مقاله رو میخونند و باور میکنند متاسفم. ای کاش فرصت صداقت داشت. اولین و تنها جایی که قضیه باغ را خواسته یا ناخواسته رسانه ای کرد و اتش آن را به جان جامعه جرقه زد فرصت انلاین بود. عزیزان از فرصت و ابزاری که دستتان است با دید و تعصبات شخصی استفاده نکنید. همه رو ببینید درک کنید و برای همه باشید. نه به اصرار فلان مسئول فلان شخص تیتر بزنید بدون اطلاع. اگر هم واقعا درک و سواد ندارید رها کنید تا مدیون نباشید. ای کاش صحیفه امام رو میخوندید بعد دیگه جرات نمیکردید فلان مسوول را متهم به رسانه ای کردن ماجرا بکنید. میدونم این کامنتو نمیذارید ولی حداقل بخونیدش.

منصور: بازم به شما آقای حیدری فرد - حداقل یکی پیدا شد قضیه باغ را از تمام جهات بررسی کند و یک طرفه به قضاوت نرود و کاسه کوزه ها را فقط بر سر متجاوزان خرد نکند آیا فقط متجاوز باید مجازات شود و کسی که زمینه جرم و فساد را بوجود می آورد نباید محکوم شود؟

بي نام: دمت گرم با این مقاله. اول باید این افرادی که با این طرز پوشش و لباس بیرون می ایند مجازات بشوند ... این جا کشور اسلامی اروپا که نیست که هر جور دلشون بخواند تو جامعه بگردند ... مسئولین فقط غرق در سیاست واقتصاد نباشید به داد جامعه و جوونا برسید که تر و خشک با هم نسوزند.

ص.علوی: این سرمقاله یک پارادوکس کامل است. همان اندازه که ادم از کج فکری بسیاری افراد در برخورد با معضل اعدام ناراحت می شود به همان اندازه از دید باز و متفکرانه نویسنده آن ذوق زده می شود دقیقا مثل یک لکه ابر دربیابانی خشک برای کسی که گم شده و عطش دارد.

معترض اعتراض: بسیار متن زیبایی بود و بسیار متاثرکننده، اما چه سود که اکنون به رشته تحریر درآمده، ایکاش نویسنده قدری زودتر به هوش می آمد و یازودتر اجازه انتشار پیدا میکرد. ایکاش ما مردمان اینقدر ...... نبودیم،

یک شهروند: با متن این سرمقاله کاملاً موافقم، این سرمقاله حرف دل همه ما است.

خبر اعدام

افكار عمومي منتظر بودند تا فرصت از زير چاپ در آيد و از اعدام بگويد. از اين رو بود كه فرصت در همان ساعات اوليه توزيع، ناياب شد. اما نوع پردازش خبر اعدام در فرصت، و عدم درج تصاوير اعداميان، بازتاب هاي متنوعي به دنبال داشت. اغلب مخاطبان، اين اقدام فرصت را منطبق بر اخلاق و و در برگيرنده مصالح شهرستان و مردم و خانواده ها دانستند و تقدير كردند. اما برخي از مخاطبان تشنه خبر و به شدت كنجكاو، گلايه كردند كه چرا عكس ها را چاپ نكرديد؟ چرا خبر را با آب و تاب منتشر نساختيد و ... و شما حرفه اي نيستيد!

شكايت از پارتي بازها

اين خبر "مردم خميني شهر مي توانند از برگزاركنندگان پارتي در باغات شكايت كنند" كه در شماره قبل درج كرديم هم كلي ماجرا به دنبال داشت. از موضع منفي برخي مسئولان تا پيگيري و سئوال برخي همشهريان براي اينكه بدانند چطور بايد شكايت كنند. اما در اين ميان، يكي هم مي خواست يك سوءاستفاده اي بكند و اين بود كه در يكي از روزهاي هفته گذشته، يك ناشناس از طريق سيستم هاي ارسال پيامك، يك پيامك به چند نفر از همشهريان ارسال كرده بود كه مثلاً در اعتراض به زنان ماجراي باغ، فلان روز و ساعت در فلان جا تجمع مردمي! اما از بخت بد اين بنده خدا، متن اس ام اس اش كامل ارسال نشده بود و لذا آن چند نفري هم كه دريافت كرده بودند زمان و مكان تجمع را در متن دريافتي نداشتند! و اين شد كه تير اين آقاي زرنگ (يا خانم زرنگ) به سنگ خورد. و ما هم شانس آورديم وگرنه اگر تجمعي رخ مي داد بايد كلي سين جيم پس مي داديم و مي شديم عامل اغتشاش و ...

لذا به اين همشهري – هر كه هست – مي گوئيم و اعلام مي داريم كه آنچه در شماره قبل نوشتيم حق قانوني مردم است اما از راهش. و هر گونه سوءاستفاده از مطالب فرصت عقلاً و شرعاً داراي اشكال. و لذا شما هم اگر اعتراضي داريد از راهش وارد شويد و لاغير. آدرس دادگستري را هم اگر بلد نيستيد براي شكايت كردن، بپرسيد تا مجبور به پيامك سازي نشويد! مملكت قانون دارد برادر من!

شهردار کمالی همه چیز را گفت؟

مصاحبه با کمالی شهردار اسبق خمینی شهر بازتابهای زیادی داشت. یکی از شهروندان از صحبتهای وي یک نتیجه گرفت: «کمالی در این مصاحبه گفته ما هرچی مطالبات شهرداری در مورد دانشگاه صنعتی و مسکن و شهرسازی را پیگیری می کردیم نتیجه نمی داد و با فشار مسئولان استان مجبور به عقب نشینی می شدیم، با خواندن این جمله به ارزش پيگيري مجدانه مطالبات كه بعضي از آنها بالاخره به نتيجه رسيد پي مي بريم.»

یکی از کارکنان شهرداری هم به یکی از جملات این مصاحبه نقد وارد کرد و گفت: «ایشان در مصاحبه گفته کسی در مورد تخلفات مالی رضایی به من هشدار نداده بود. من به عنوان کسی که از نزدیک شاهد رفتارهای رضایی بودم می گویم تخلفات رضایی به گونه ای نبود که کسی متوجه نشود، او به صورت غیرقانونی رقمهایی را جابجا می کرد، من خودم بارها در مورد رفتارهای رضایی با آقای کمالی صحبت کردم ولی او به رضایی خیلی اعتماد داشت و با قاطعیت می گفت او مافوقتان است و هرچه می گوید انجام بدهید.»

جوابیه سپاه صاحب الزمان(عج) و بازتابهایش

در شماره قبل، جوابیه سپاه صاحب الزمان (عج) و توضیحات  این ارگان مسئول درباره جاده کمربندی چاپ گردید. این جوابیه هرچند دیر صادر شد ولی فی نفسه خوب بود و نشان داد که همه باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند. یکی از شهروندان در این زمینه گفت: «ای کاش سپاه توضیحاتش را زودتر از اینها بيان می کرد نه اینکه زمان را از دست بدهد و در نهایت با پيگيري هاي رسانه اي توضيح دهد. عصر، عصر اطلاع رسانی است و ارگانها و سازمانها بجای سکوت باید اطلاع رسانی کنند.»

با این حال این جوابیه و برخی دیگر از توضیحات سپاه، مسیر مسئله را کمی تغییر داد به گونه ای که توپ در زمین اداره کل راه افتاد. یکی از شهروندان که تاحدودی با اداره کل راه ارتباطاتی دارد با اشاره به رقم كارشناسي شده كه اداره كل راه بايد به سپاه پرداخت كند و نمي كند گفت: «اداره کل راه، قراردادهای چندین میلیاردی می بندند، مبلغ یک میلیارد و نیم برای این اداره رقم زیادی نیست.»

اما یکی از نکات قابل توجه در جوابیه سپاه صاحب الزمان(عج)، موضوع خروج پادگانها از شهر است. سردار سلیمانی طی این جوابیه اعلام کرد: «اگرچه خروج پادگان از شهرها وجهه همت نیروهای مسلح است اما نکته قابل توجه در خصوص پادگان شهید موذنی این است که این پادگان در شهر قرار ندارد که از آن خارج شود بلکه در حاشیه شهر است.» یکی از مطلعین با اشاره به در این باره گفت: «سردار در ادامه این جمله با اشاره به ساز و کار خروج پادگانها و ضرورت فراهم شدن مقدمات آن، خروج پادگان موذنی از شهر را به صورت تلویحی پذیرفته است. درخصوص بحث پادگان موذنی و اینکه داخل شهر است یا خارج شهر باید گفت در این تعاریف چیزی به نام حاشیه شهر عنوانی مبهم و کلی است. تقسیمات کشوری برای هر شهری یک «محدوده» شهری تعریف کرده و یک «حریم» شهری، طی این تقسیم، پادگان شهید موذنی در «حریم» شهرستان خمینی شهر واقع شده است و بر اساس ماده یک قانون فروش و انتقال، پادگانها باید به خارج از «حریم» شهرها منتقل شوند، این قانون می گوید: نيروهاي مسلح مكلفند با درخواست ستاد كل نيروهاي مسلح، دولت يا شهرداريها (از طريق وزارت كشور) و در صورت موافقت فرماندهی کل قوا نسبت به فروش (از طریق مزایده یا توافق) و انتقال پادگانها و ساير اماكن تحت تملك به خارج از «حريم» آنها با توافق وزارت مسكن و شهرسازي يا شهرداريها و يا ساير دستگاههاي اجرائي اقدام نمايند. بعنوان مثال و در شهر تهران كه علي القاعده پادگان هايش استراتژيك تر از ديگر شهرهاست، معصومی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این زمینه خبر از ابلاغ قانون خروج پادگانها از «محدوده و حریم» شهر تهران می دهد و می گوید: قانون خروج پادگانها از محدوده و حریم شهر تهران در قالب قانون، اخیرا به شهرداری تهران ابلاغ شده است.»

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید