امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 06:48:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تحلیل یک روزنامه سراسری استان از نشریه فرصت؛

فرصت می تواند الگوی نشریات غیر روزانه استان باشد

یکشنبه, 28 فروردین 1390 ساعت 23:30 کدخبر :750
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرنگار

روزنامه نصف جهان يكي از روزنامه هاي استان اصفهان است كه در كار مطبوعاتي خود، نسبتاً حرفه اي و هدفمند عمل مي كند. اين روزنامه صفحات خواندني دارد كه يكي از آنها تحليل مطبوعات مكتوب استان اصفهان در روزهاي يكشنبه هر هفته است.

نصف جهان در نقدهاي خود، دوهفته نامه فرصت را هم مورد توجه و بررسي قرار مي دهد كه نشان از تأثيرگذاري فرصت دارد. اين روزنامه در يكي از شماره هاي اخير خود، به تحليل و بررسي فرصت پرداخت. اين تحليل، دقيق و موشكافانه بود و مشخص بود كه با دقت و مطالعه نگاشته شده است.

نصف جهان درباره فرصت نوشت: دوهفته نامه فرصت، نشریه ای است که به صاحب امتیازی شهرداری خمینی شهر منتشر می شود. این دو هفته نامه محلی اصفهان اینک وارد سال دوم انتشار خود شده است. عملکرد فرصت، طی این دو سال و به خصوص یک سال اخیر به گونه ای بوده که می توان این نشریه را چه به لحاظ اثر گذاری، چه به لحاظ ترتیب در انتشار و نیز به لحاظ اهمیت دادن به مخاطب خاص (جلب نظر خوانندگان در بعد جغرافیایی یک شهرستان) در زمره برترین نشریات غیر یومیه اصفهان به حساب آورد.

دوهفته نامه فرصت نشان داده که نشریه ای ساکن، وابسته و مبلغ نیست. این مطبوعه محلی اصفهانی جای رشد و تکامل فراوان دارد و می تواند به تدریج با وسعت بخشیدن به نگاه خود ورای یک شهرستان و نیز طی مسیرهای قانونی به جهت فعالیت در همه شهرستان های استان به الگویی مناسب برای نشریات غیر روزانه استان اصفهان درآید به شرط آن که در کنار منش خبری خود، اندکی نیز به تحلیل های قوی روی آورد.

فرصت، اگر چه توسط دستگاه قدرتمندی به نام شهرداری منتشر می شود اما حسن آن این است که صفحه اول این نشریه (بخوانید ویترین فرصت) هرگز یکسره در ید اختیار شهرداری قرار نمی گیرد تا به هر بهانه ای و با کوچکترین اتفاقی، به ماشین تبلیغ پروژه های شهرداری خمینی شهر تبدیل گردد. در واقع فرصت به گونه ای عمل کرده است که علیرغم وابستگی مستقیم به یک نهاد اجرایی بزرگ، این توقع را در آن دستگاه ایجاد نکند که الزاماً عکس ها و تیترهای اصلی و فرعی صفحه اول باید یکسره در ارتباط با عملکرد صاحب امتیاز آن باشد. این موضع البته در صفحات داخلی دو هفته نامه فرصت هم به وضوح عیان است. توجه به نظر مخاطب، اهمیت دادن به مشکلات شهرستان محل انتشار این نشریه و تعمیم بخشیدن گزارش ها، اخبار و مصاحبه ها به همه ارگان ها، نهادها و ادارات خمینی شهر، این فرصت را به فرصت داده تا به حجم خوانندگان خود در محل انتشارش بیافزاید. اوج این رفتار در شماره چهلم فرصت به چشم آمد که این نشریه محلی اصفهان به جهت در آینه قرار دادن عملکرد 9 ماهه صاحب امتیاز خود یعنی شهرداری خمینی شهر دست به انتشار ضمیمه ای مستقل از صفحات معمول زد بی آنکه این کار را آب و تاب بیش از حد در قالب تیتر اول یا عکس بزرگ در صفحه نخست خود منعکس نماید، بلکه تنها به این اکتفا شد که خوانندگان مطلع باشند یک ویژه نامه چهار صفحه ای مخصوص عملکرد شهرداری خمینی شهر هم به ضمیمه این شماره منتشر شده که باید آن را از روزنامه فروشی ها بخواهند.

نصف جهان در ادامه اين تحليل خود و پس از اشاره به قوت هاي نشريه فرصت، يك پيشنهاد تلويحي هم به فرصت ارائه كرده است: دوهفته نامه فرصت نشان داده که نشریه ای ساکن، وابسته و مبلغ نیست. این مطبوعه محلی اصفهانی جای رشد و تکامل فراوان دارد و می تواند به تدریج با وسعت بخشیدن به نگاه خود ورای یک شهرستان و نیز طی مسیرهای قانونی به جهت فعالیت در همه شهرستان های استان به الگویی مناسب برای نشریات غیر روزانه استان اصفهان درآید به شرط آن که در کنار منش خبری خود، اندکی نیز به تحلیل های قوی روی آورد.

اين مطلب، تنها تحليل نصف جهان بر فرصت نبود و اين روزنامه، در يكي ديگر از شماره هاي اخير خود، به بررسي 6 نشريه غيريوميه استان پرداخت كه فرصت يكي از آنها بود. در اين تحليل كه به هفته نامه های نگاه کویر، جام اصفهان، اولیاء و هیجار نيز پرداخته شده، درباره فرصت آمده است: «دوهفته نامه فرصت درخمینی شهر منتشر می شود و این شماره آن در کنار مطالب منتشر شده در ویژه نامه های دهه فجر، عملکرد شهرداری خمینی شهر و ویژه نامه هفته وقف، یک گزارش قابل تأمل دارد درباره جاده مرگ که به نوشته این نشریه دوباره قربانی گرفته است. گزارش فرصت در واقع مربوط است به جاده دانشگاه صنعتی که از نظر یکی از خوانندگان فرصت نفرین شده است و در طول دو هفته گذشته باز هم ... شاهد بروز دو حادثه سنگین و خطرناک در آن بودیم. دوهفته نامه فرصت در گزارش جاده مرگ باز هم قربانی گرفت به نقل قول صریحی از استاندار اصفهان در این باره نیز پرداخته است که اهمیت توجه به این جاده را دو چندان می کند: بنده به عنوان نماینده حاکمیت از این به بعد یک قطره از این خون را بر عهده نخواهم گرفت... و نهایتاً اگر پاسخی دریافت نکردم به عنوان استاندار و به عنوان کسی که باید بین اختلافات دستگاه ها حکمیت کند به هر نتیجه ای برسم آن را عملیاتی خواهم کرد ولو اینکه موضوع را ببرم شورای تأمین... دوهفته نامه فرصت همچنین در مطلبی دیگر و در ستون پیامگیر صفحه گزارش ویژه که به بازتاب پیام های تلفنی شهروندان خمینی شهری اختصاص دارد، یک پیام تلفنی را منتشر کرده است که در نوع خود جالب توجه است. خواننده فرصت به این نشریه محلی گفته: این قدر که قمه زنی را در بوق و کرنا می کنند مدیون هستند! بسیاری از قمه زنان اعتقاد محکم مذهبی دارند و ضد نظام هم نیستند. جالب آنکه این پیام دهنده به نوشته فرصت یک خانم است!»

نظرات  

 
#1 0 یک فرصت دوست 12 خرداد 1390 ساعت 23:16
خوشحالم که از نشریه شهرم تعریف و تمجید شده اما بهم برخورده که اسم این نشریه وزین در کنار نشریه ای مثل هیجار برده بشه.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید