امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 23:26:24

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

واكنش ها به اصفهان زيبا

سه شنبه, 04 مرداد 1390 ساعت 10:54 کدخبر :1965
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

مطلبي كه در روزنامه اصفهان زيبا با  عنوان خميني شهر، ديلينجر و... درج شده بود در شماره قبل فرصت انعكاس يافت و البته مورد نقد فرصت واقع شد. انتشار اين مطلب بازتاب فراواني يافت و همشهريان زيادي از طريق تماس با دفتر فرصت و روزنامه اصفهان زيبا و ارسال نامه به اين روزنامه تأسف خود را از مطلب مذكور بيان داشتند.

بيانيه مجمع طلاب خميني شهر

مجمع طلاب و روحانیون خمینی شهر در اين باره در بيانيه اي نوشت: حادثه دهشتناکی که مدتی پیش در یکی از باغات خمینی شهر اتفاق افتاد دل بسیاری از این مردم شهید پرور و عالم دوست خمینی شهر را به درد آورد. بی تردید این حادثه جای واکاوی­های فراوانی دارد که باید مسؤولین فرهنگی و نظامی امنیتی در این موارد بررسی های لازم را انجام داده و از زمینه های اینگونه جرائم پیشگیری نمایند. در این میان موضوعی که قابل تامل و پیگیری است آن است که متاسفانه این حادثه موجب شد تا حمله رسانه ای شدیدی به این شهر پر از افتخار و حماسه صورت پذیرد. این «هجمه رسانه ای به خمینی شهر»  باعث شد تا به شدت به مردم فهیم و شهیدپرور و انقلابی شهرستان خمینی شهر جفا گردد و عملاً جلوه ای ناپسند از این شهرستان تاریخی و پرافتخار به جهانیان اعلام و باعث گردد که رسانه های غربی از این امر سوء استفاده کنند. این هجمه تا بدانجا گسترش یافت که متاسفانه در اقدامی ناپسند روزنامه اصفهان زیبا در تاریخ 16 تیرماه ضمن یادداشتی مطالب توهین آمیزی را علیه این شهر مظلوم منتشر نماید... خمینی شهر شهری تاریخی با سه هزار سال قدمت است که در صفحه صفحه آن، افتخارات فراوانی از شهامتها و مقاومتها را بر جای نهاده است، مقاومت در مقابل حمله مغول، ایستادگی در برابر تهاجم حمله محمود افغان، مبارزه با بهایی گری، مبارزات علیه پهلوی و رشادت های جنگ تحمیلی با بیش از 2300 شهید بخشی از این افتخارات است. خمینی شهر تاکنون بیش از 40 روحانی شهید تقدیم انقلاب نموده که شهید محراب میرزا عطاء ا... اشرفی خوزانی معروف به اشرفی اصفهانی و شهید میرلوحی درچه ای معروف به نواب صفوی و شهید آیت ا... هاشمیان بخشی از این شهداست. سردارانی همچون سردار چریک اسلام قوچانی، مؤذنی، لری، ابراهیمی و ... بخشی از شهدای افتخارآمیز کشورند. خمینی شهر بر خود می بالد که مهد عالمان و دانشمندان و ادیبانی همچون آیت ا... جبل عاملی، سید محمد باقر درچه ای، فیض الاسلام شارح بزرگ نهج البلاغه، حضرت آیت ا... مشکوه، املایی، فیاض، آیت ا... معرفت مفسر نامی قرآن، صهری، قصری، احمدی، امام سدهی، دکتر دینانی، پروفسور میردامادی و شاعرانی همچون سروش سدهی معروف به سروش اصفهانی، ماه فرخی، ابونعیم اصفهانی و محدثینی همچون ابن مردویه است. جا دارد مسئولان و مطبوعات استان از دریچه ای عمیق تر و کارشناسانه تر به این شهرستان بنگرند. در همین زمینه جهت اطلاع مسئولان استان و اصحاب رسانه به ویژه روزنامه مذکور به اطلاع می رساند:

1-     قبل از اینکه این حادثه ریشه در خمینی شهر داشته باشد، اثر گرفته از اصفهان و رویکرد مدیریت این شهر است. سالهاست که خمینی شهر خلوتگاه برخی از اراذل و اوباش غيربومي شده بگونه ای که اینان، این شهر و باغات آن را به عنوان حیاط خلوت خود انتخاب نموده اند. هفته ای نیست که مجالس لهو و لعب و پارتی های زننده با حضور دهها تن از افراد غیربومی در باغات خمینی شهر برگزار و موجب آلوده کردن فضای خمینی شهر نشود.

2-     نکته ای که در این میان قابل تامل است اینکه علی رغم اینکه اینگونه حوادث در شهرهای مختلف صورت میگیرد اما تدین و تعهد مردم این شهرستان موجب شد تا در این باره سکوت نکنند و با برپایی تجمعات، عمق انزجار خودشان را در این زمینه اعلام نمایند.

3-     مدتهاست که چرخ های پیشرفت اصفهان به سرعت به حرکت افتاده که البته جای خشنودی دارد اما بارها دلسوزانه هشدار داده ایم که شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان بویژه خمینی شهر در زیر این چرخهای پیشرفت اصفهان درحال نابود شدن است. اختلاف شدید بین سرانه شهروندان اصفهان و خمینی شهر یکی از نمونه های این تبعیض است به گونه ای که بخشی از رشد اصفهان با تصرف شهرک صنعتی محمودآباد خمینی شهر و از جیب این مردم نجیب پرداخت می شود.

چون قافیه تنگ آید شاعر به جفنگ آید

رسول صرامی (سروش) تاريخ نگار شهرمان هم در متني كه به فرصت ارسال نمود به اين نوشته پاسخ داد. در اين متن مي خوانيم:

متأسفانه حادثه باغ باعث شد تا همراهش و از عوارضش فردی پر سوء نیت عقده های خود را بر سر مردم خمینی شهر خالی کند اما حساب مردم قهرمان اصفهان همان مردمی که در مقابل تیمور لنگ قد علم کرده و دمار از روزگار مأمورین نابکار او در آوردند و جان بر سر این مردانگی ها نهادند از یک فرد که بسان قارچ سر از روزنامه معتبر و وزینی همچون اصفهان زیبا سر برآورده جداست. این فرد معلوم الحال که از چارواداری تنها دشنام های آن را بلغور کرده و آموخته و نویسندگی را با هرزه درانی و لیچارگویی توفیر نگذاشته، به چنین شیپور زنی شقاقی که از هر طرف باد آمده بادش داده چه جوابی می توان داد تا پایه دهنش بند شود؟ معلوم است که او گوشت کوبی و کمان حلاجی را کنار گذاشته و روزی نامه نویسی شده که به عوض ده هزار گوشت کوب زدن در هر روزی یکی دو گوشت کوب به سر و مغز این و آن زده تا بار خود را ببندد و کس و کسان شود! منقول است که روزی فردی شپش زنده درشتی را کنار بشقاب چلوکبابی دید که از حرارت بشقاب سراسیمه شده بود و چون صاحب رستوران را احضار نمود در پاسخ به اعتراض او شپش را برداشته پای میز انداخته گفت: شپش که نجس نمی باشد مثل اینکه از آستین گارسون افتاده لطفاً میل کنید! اسم گارسون (دلینجر، مورزویل) که خارجی و دهان پر کن تر از شاگرد می باشد را یاد گرفته بود یعنی جواب دیده شدن مگس و سوسک و شپش در غذا (!) این است که بگویند جلوشان را که نمی توانیم کشیک چی بگذاریم! چشم هایت را هم بگذار و هر چه نوشتیم قبول کن تا زهر مارت نشود! ان شاء الله گربه است! در پایان نگارنده به عرضشان می رسانم که گویا جنابشان با تک مضرابی می خواسته اظهار فضل نمایند نصیحت بنده به ایشان این است که به جای نوشتن مطالعه نمایند.

نامه يك كارمند خميني شهري شهرداري اصفهان

يكي از شهروندان به نام سعيد جعفري كه اتفاقاً كارمند شهرداري اصفهان است، ظاهراً بصورت تلفني با روزنامه مذكور تماس گرفته و اعتراض خود را مطرح كرده و مسئولان روزنامه هم از وي خواسته اند نقدي بنويسد تا درج نمايند. اين شهروند نقد خود را براي فرصت هم ارسال كرده است. در قسمي از نقد سعيد جعفري آمده است:

با عرض سلام خدمت كاركنان زحمتكش اصفهان زيبا 

مطلب خميني شهر، ديلينجر و... واقعاً سخت مرا غمگين ساخت،‌چرا كه هدف نويسنده كوبيدن شهرستاني به نام خميني شهر بود و غرض ورزي در آن فرياد مي زد. مي دانيم كه در حادثه خميني شهر حركت غير انساني اي صورت گرفت كه قلب انسانهاي آزاده را جريحه دار كرد و در محكوميت و اشد مجازات عاملين آن نبايد لحظه اي ترديد به خود راه داد، اما نكته مهم اينكه در اين راستا به شهر خميني شهر از طریق رسانه های داخلی و خارجی بسیار ظلم شد... روزنامه های استان با تیتر کردن نام خمینی شهر  با رنگ قرمز آنهم هر روز حتی پس از فرو كشيدن تب و تاب آن و ایضاًً ‌رسانه هاي ماهواره اي!... در اصل بايد واژه حادثه يا فاجعه پر رنگ مي شد نه نام شهر ... و از همه بدتر مقاله توهين آميز آقای حقوقي كه نام خميني شهر را با دانستن اين همه شهيد و سردار معروف مثل سردار قوچاني و اشرفي اصفهاني و نويسندگان معروف و شارح نهج البلاغه فيض الاسلام ... و شاعران و كارگردانان بنام چون سعيد بيابانكي، اصغر فرهادي و امير يوسفي و... را كمتر و پايين تر از شخص فاسق و سارق و تبهكاري به نام دلينجر مي داند كه ديلينجر در نهايت افتخاري شد براي شهرش... و غرض ورزي آنقدر گستاخانه و آشكار است كه اصلاً ‌نامي از اشرار برده نشده،‌بلكه يك شهر را با تيتر پر رنگ در كنار يك جنايتكار آورده ... اين مطلب توهين است آشكار به شهرستان... مثل اين است كه در اصفهان يا تهران حادثه اي رخ بدهد، آنگاه ما مردم خوب اصفهان را در كنار نام هيتلر و موسوليني قرار دهيم و بگوييم باز هم به هيتلر كه باعث معروفيت كشورش شد و آنرا در روزنامه هاي كشور،‌ تيتر كنيم....

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید