امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 16:25:56

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نامه مردمی؛

تأملاتي درباره مسكن مهر خميني شهر

پنجشنبه, 01 اردیبهشت 1390 ساعت 06:54 کدخبر :844
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : یک شهروند

نامه ذيل كه از سوي يكي از شهروندان با عنوان كارشناس مسكن به آدرس ايميل نشريه ارسال شده بود در سايت فرصت آنلاين درج شد كه بازتابهاي گسترده اي يافت و مردم با درج نظرات خود زير اين خبر نشان دادند كه به مسكن مهر خميني شهر انتقادات فراواني دارند.

به جهت اهميت، متن اين نامه را درج مي كنيم. البته نسبت به محتواي آن قضاوتي نداريم و انشاءا... در آينده پاسخ اين انتقادات را از مسئولان مسكن مهر شهرستان جويا خواهيم شد.

با عرض سلام به پیشگاه قطب عالم امکان حضرت ولی عصر (عج) و با سلام به نائب بر حقش رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله عالی) و آرزوی طول عمر ایشان و نابودی دشمنان دین و قرآن و با سلام به شما ، از اینکه توفیق خدمت  به مردم را پیدا کرده اید خوشحالیم و امیدواریم در کار و تلاش خود موفق باشید.

مطالبی در مورد مسکن مهر خمینی شهر هست که طبق وظیفه به شما ارجاع می دهیم تا با یاری شما و همت مسئولین دلسوز مشکلات مردم حل شده وانشاءالله و به یاری خداوند عزوجل دولت خدمتگذار و مردمی دکتر احمدی نژاد در اجرای برنامه های خود در شهرستان خمینی شهر موفقیت کامل به دست آورد.

طرح مسکن مهر یک طرح ملی است که با هدف ساخت خانه های ارزان قیمت برای نیازمندان واقعی که از حداقل های مسکن بی بهره بوده اند در سراسر کشور در حال اجراست که به همین منظور خانه های حداکثر 75متری با استفاده از زمین رایگان 99 ساله و تسهیلات دولتی ارزان قیمت 15 میلیون تومانی که بعدا به 20 میلیون تومان افزایش یافت در نظر گرفته شد. ولی در خمینی شهر علیرغم استفاده از این امکانات و شرایط، متراژ هر واحد به جای حداکثر 75 متر به 135 متر افزایش یافت و قیمت را به شدت افزایش داد. با نگاهی به قیمت آپارتمان های سطح شهر از جمله آپارتمان های مهر، زیتون، گلدره، مجتمع ارغوان و غیره در می یابید که مسکن مهر بعضا تا 2 برابر قیمت آپارتمان های موجود قیمت دارند. حال سئوال اینجاست که ارزانی مسکن مهر در خمینی شهر با وجود اختصاص زمین رایگان و تسهیلات دولتی در کجاست؟ اگر نیازمند واقعی مسکن مهر 17 میلیون پول نقد در اختیار داشت با 5 الی 7 میلیون تومان وام صاحب یکی از آپارتمان های موجود شهر می شد و دیگر لزومی نداشت در طرح شرکت کند و چندین سال منتظر بماند.

مسئولین اجرای طرح افزایش تعداد طبقات را علت افزایش هزینه ها می دانند که خود عذر بدتر از گناه است. افزایش تعداد طبقات، جمیعیت ساکن هر ساختمان را افزایش می دهد که با وجود فرهنگ غنی و سنتی حاکم بر خمینی شهر و تضاد آن با آپارتمان نشینی که فرهنگ خاص خود را دارد مشکلات بعدی ساکنین را در پی خواهد داشت و حتی در شهر های بزرگ نیز این همه جمعیت  و تعداد طبقات برای هر ساختمان مسکن مهر طراحی نشده است. مسئولین مربوطه کمبود زمین را بهانه می سازند و اینکه نقشه ها از سوی مسئولین شهر به آنها تحمیل شده است.

هیچ کس خانه کوچک را دوست ندارد ولی مشکلات مادی انسان ها را مجبور به انجام کارهای ناخواسته می کند. مسؤلین طرح می توانستند آپارتمان ها را در متراژ های 60 ، 75 ، 90 متری برای سلیقه ها و سطح درآمد های مختلف بسازند تا قیمت های مختلف به دست آید و مردم بتوانند از عهده پرداخت پول آن بر آیند ولی در حال حاضر آپارتمان های 135 متری با قیمت بالا ساخته می شود و افراد فاقد مسکن و کم در آمد به دلیل عدم تامین پول بالاجبار از طرح انصراف و یا توسط مسئولین از اولویت واگذاری حذف می شوند و نه تنها باری از دوش شان برداشته نشده بلکه با حذف این افراد از طرح بعد از 3 سال مشکلاتشان بیشتر شده و بی خانمانی این افراد همچنان ادامه می یابد.

در فرض دیگر با توجه به سرعت لاک پشتی اجرای ساخت خانه های مسکن مـهـر بعضی از شرکت های تعاونی اگر این ساخت به طول انجامد با توجه به افزایش هزینه هایی که به این سبب به مردم وارد می شود امکان تعطیل شدن طرح وجود دارد که خود باعث وارد آمدن فشارها و لطمات جبران ناپذیر به مردم محروم و مستضعفی شد که برای تامین پول مورد نیاز بعضا حتی فرش زیر پای خود را نیز فروخته اند.

مدیران اجرای طرح مسکن مهر که بعضا توان و تخصص لازم را برای اجرای طرح ندارند و برای استفاده از شرایط و حاشیه های موجود به این طرح وارد شده اند اشتباهات و اهمال کاری های خود را نادیده گرفته و با [...] مسئولین شهر را مانع اجرای سریع طرح می دانند و تاخیر خود را در مقایسه با شهر های دیگر استان پیشرفت می خوانند.

هیچ یک از مسئولین دلسوز شهر خمینی شهر  و استان اصفهان به فکر سنگ اندازی و توقف این طرح که یک طرح ملی مردمی  و به نفع محرومان واقعی و مردم مستضعف شهر است نیستند و متهم کردن مسئولین شهر از سوی مدیران مسکن مهر خمینی شهر و استفاده از کلمات احساسی یک [...]  بیش نیست. بهتر است مدیران مسکن مهر به جای  [...] کمی هم به فکر مردم مستاجری باشند که منتظر ساخته شدن این خانه ها هستند.

حضور افرادی که دارای خانه و مسکن بوده و از در آمد بالایی برخوردار و به منظور سرمایه گذاری و استفاده از مزایا در این طرح شرکت کرده و بعضا مسئولیت هایی نیز در اجرای طرح دارند در ابتدا باعث ضایع کردن حقوق واجدین شرایط و نیازمندان واقعی شده و در ثانی با اجرای  اهداف خود و بعضا حذف افراد کم در آمد و تغییر اولویت بندی ها باعث انحراف طرح از مسیر اصلی خود شده اند.

لازمه رشد اقتصادی شهر اولویت استفاده از نیروهای متخصص بومی در هر طرحی است و اگر طرحی سودی داشته باشد اولویت در استفاده از توان و تخصص افراد بومی است که شهر و استان اصفهان در این امر سرآمد است ولی متاسفانه به دلایل نامعلوم این امر نادیده گرفته شده است.

حدود 1288 واحد آپارتمان در قالب 18 شرکت تعاونی مسکن مهر و یک اتحادیه در شهرستان در حال ساخت است. هر شرکت تعاونی دارای یک مدیر عامل است که ماهیانه حدود 500هزار تومان، یک حسابدار که ماهیانه حدود100هزار تومان، یک منشی که ماهیانه حدود 100 هزار تومان، یک مهندس که ماهیانه حدود 500هزار تومان حقوق دریافت می کنند و بستگی به تعداد اعضا هر شرکت تعاونی 3 تا 5 نفر هیت مدیره دارد که هر کدام برای هر جلسه 20 هزار تومان دریافت می کنند و اکثرا دارای تخصص لازم نیستند. این هزینه ها غیر از کرایه دفتر، هزینه آب و برق و گاز و تلفن و نگهبان و سایر موارد است که همگی به دوش مردم است شاید کارهای مسئولین خمینی شهری مسکن مهر صادقانه باشد ولی کارآمد و پیش برنده  نیست.

با توجه به توصیه های مقام معظم رهبری آیا امکان ادغام این 18 شرکت در قالب 2 الی 3 شرکت و سازماندهی آن به منظور کاهش هزینه ها و تخصصی کردن و پیگیری جدی کارها وجود نداشت؟

آیا وقتی دولت 2 وزازتخانه را در هم ادغام می کند امکان ادغام چند شرکت در این شهرستان وکاهش هزینه های وارده به دولت و مردم وجود ندارد؟

تا کی می خواهند [...] آیا این گونه حرکات باعث به  انحراف کشیدن طرح های مردمی دولت خدمتگذار دکتر احمدی نزاد نیست؟

آیا باعث یاس و ناامیدی مردم نمی شود؟

به قول قرآن کریم به کجا می روند و برای که کار می کنند و چگونه می خواهند جواب دهند؟

با توجه به اینکه مردم شهیدپرور خمینی شهر چشم به این طرح دوخته اند و خود بعضاً توان و تخصص نظارت و بررسی را ندارند و گردش سرمایه هنگفتی در این طرح وجود دارد نیازمند دقت و نظارت و حسابرسی مسئولین از طرح و حاشیه های آن می باشد تا انشاء الله و به یاری خدا و همت مسئولین شهـر خمینی شهر مثل همیشه در پیشبرد اهداف انقلاب ممتاز باشد .

والسلام علی من الطبع الهدی – کارشناس مسکن

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#112 0 sh 13 اسفند 1390 ساعت 18:02
آقای صرامی تبریک می گویم و انشاءالله به یاری خدا و صلوات بر محمد وآل محمد کام ما را با سرعت دادن به ساخت مسکن مهر وکاهش هزینه های وارده به مردم و تحقیق و بررسی عملکرد مدیران قبلی آن که فرماندار از آنها تشکرویژه کرده بود ودل ما که ازکارهای مدیران مسکن مهر خون شده بودرا به شیرینی پیروزی خود شیرین کنیدحالا یه صلوات بفرستید
نقل قول
 
 
#111 0 بتتب 02 اسفند 1390 ساعت 21:45
انتخابات شروع شد و درد ما فراموش شد درد بی خانگی درد دربه دری درد بیچارگی درد بی کسی شما به انتخابات داغ و خبر های آتشین خود برسید
نقل قول
 
 
#110 0 بنده خدا 30 بهمن 1390 ساعت 17:31
تحقیق کنید ببینید دیر ساختن به نفع چه کسی است کسی که ماهیانه حقوق می گیرد یا کسی که هر ماه اجاره خانه می دهد
نقل قول
 
 
#109 0 NAHID 28 بهمن 1390 ساعت 11:10
تابلو زده اند که اماده شده پس چرا تحویل نمی دهند
نقل قول
 
 
#108 0 مرادی 25 بهمن 1390 ساعت 21:27
یکی از آشنایان که وضع مالی نسبتا خوبی دارد زمینی را به مبلغی حدود 120میلیون تومان خرید تا خانه ای دیگر وبزرگتر برای خود بسازد و به اصطلاح خانه اش قدیمی شده بود وام مهر را گرفت و خانه اش را در 3 طبقه ساخت ودر چند روز اخیر اسباب کشی کرده و به آنجا رفت آری این است سرگذشت خانه های مهر که تبلیغ آن در میدان نماز نصب شده است (( خانه های مسکن مهرتحویل شد)) خانه های مردم محروم وآپارتمانهای معروف مسکن مهر هنوز در مراحل ساخت مانده است
نقل قول
 
 
#107 0 ریاضی 19 بهمن 1390 ساعت 22:10
85متر ضربدر متری 300000 جند می شود
135متر ضربدر متری300000تومان چند می شود
85متر ضرب در متری 270000 چند می شود
135 متر ضرب درمتری 300000 چند می شود
نقل قول
 
 
#106 0 milad 19 بهمن 1390 ساعت 22:05
اصفهانی ها خانه های مسکن مهر را تازه تحویل گرفتند آره خیلی دور از شهر ساختند گران ساختند اما خمینی شهر خوبه تو شهر ساختند ارزان ساختند و الان 2سال است که به مردم تحویل دادنداتوبوس داره مسجد مدرسه کنار خیابان اصلی است
نقل قول
 
 
#105 0 یوسفی 16 بهمن 1390 ساعت 20:05
وضعیت مسکن مهر خمینی شهر را باید نسبت به شهر های دیگر و همچنین قولهای مدیران آن و قیمت خانه در خمینی شهر سنجید
1-گفته بودند سال قبل تحویل می دهند که هنوز معلوم نیست کی بدهند
2-گفته بودند حداکثر 7 الی 8 میلیون پول بیاورید که تا به حال 2برابر شده است
3-گفته بودند 4طبقه که 9 طبقه شده است و جمعیت هر ساختمان زیاد می شود و مشکلات ساکنین آن را زیاد می کند
4-گفته بودند خانه را کامل می کنیم و تحویل می دهیم که تا به حال آسانسور ،قفل و شیر آلات ،کلید و پریز را در برنامه حذف قرار گرفته است
5-هنوز خانه ای نداده اند تا مشکلات پیش بینی نشده آن حل شود برای مشکلات قابل پیش بینی مثل محوطه سازی فضای سبز مدرسه مسجد وغیره کاری نشده است
6-باتوجه به اینکه مسکن مهرمالکیت زمین ندارد و موقعیت آن ، نسبت به قیمت خانه هایی که در موقعیت بهتر مکانی قرار دارند قیمت آن 2 الی 3برابر شده است
نقل قول
 
 
#104 0 کریم 14 بهمن 1390 ساعت 21:35
قول دادند تا خرداد سال آینده بدند پول هم همون باشه 10 میلیون شتر در خواب بیند پنبه دانه
نقل قول
 
 
#103 0 ساحل 01 بهمن 1390 ساعت 10:57
بابا بیخیال بشید برید رهن بیشینین ای مردومی سده
نقل قول
 
 
#102 0 HOSSEIN 19 مهر 1390 ساعت 11:13
باسلام
چرا قیمت بلیط های اتوبوس خمینی شهر به یکباره اینقدر افزایش پیداکرده وهیچ اعتراضی صورت نگرفته من یک خانم شاغل هستم که روزی چهار بار مسیر خ شریعتی تامحل کارم رادررفت وآمد هستم یعنی روزی 800کرایه اتوبوس میدهم که حدود چهار ایستگاه می باشد یعنی من که داخل شهر سوار می شوم با کسی که تا اصفهان میرود مبلغ پرداختی به یک صورت می باشد؟!
خواهشا"به گوش مسئولین شهر برسانید که لااقل مبلغ 120تومان ازمسیر داخل شهر بگیرند
نقل قول
 
 
#101 0 حمیدی 18 مهر 1390 ساعت 21:00
شتر درخواب بیند پنبه دانه مگه با این برنامه ما درخواب خانه دار بشیم
نقل قول
 
 
#100 0 وام دار 16 مهر 1390 ساعت 12:25
الامان از قسط هایی که پرداخت می کنیم و خانه نداریم
نقل قول
 
 
#99 0 بنگاه دار 12 مهر 1390 ساعت 18:06
همین الان بین 4 الی 8میلیون تومان پول بدهید(20میلیون مابقی وام قرض الحسنه مهر) آخـرامسال آپارتمان 1یا2خوابه 65 الی 85مترمفیدبا امکانات آسانسور،پارکینگ ، انباری و...را در مجتمع های 4 طبقه تحویل بگیرید باورنمی کنید تلفن بزنید09130598009 و 5228717-0335 و5228719-0335
قیمت زمین در مسکن مهر هیچ اثری ندارد این آپارتمانها در 4 طبقه و جمعیت کمتر و آینده بهتر و آرامش بیشتری را برای خانواده ها دارد
در خیابان میرزا طاهر اصفهان ساختمان پیش فروش می شود به قیمت تمام شده حدود متری 275هزارتومان( با مالکیت زمین) وپول پیش 5میلیون تومان ووام مهر 4% باور نمی کنیدتلفن تماس 5565723-0311 و5556664-0311
منظریه خودمون هم یه سر بزنید
نقل قول
 
 
#98 0 میرزایی 11 مهر 1390 ساعت 16:15
از اینکه مسئولین این ها را نمی خوانند و درد مرئم را حل نمی کنند و به گزارشات مردم بی اهمیتی میکنند متاسفم
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید