امروزشنبه, 02 شهريور 1398-- Saturday Aug 24 2019

ساعت 00:12:52

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 23:42:15

توضيحات انجمن معتادان گمنام خميني شهر درباره ابهامات روش 12 قدم؛

12 قدم، روشي براي رهايي از اعتياد است نه اصولي براي يك مكتب اعتقادي خاص

دوشنبه, 16 خرداد 1390 ساعت 09:31 کدخبر :1402
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : انجمن NA

در شماره 43 به نقل از نماينده شهرستان در مجلس، خبري درج كرديم با اين تيتر كه « بارها نسبت به فعاليت گروههايي تحت عنوان 12 قدم هشدار دادم.»

 

اين خبر با انتقادات فراوان اعضا و مسئولان انجمن معتادان گمنام روبرو گرديد و آنها مراجعات فراواني به دفتر نشريه و ظاهراً به شخص نماينده محترم داشته اند. در همين رابطه، مسؤول اطلاع رسانی و روابط عمومی انجمن NA با مراجعه به دفتر نشريه مطلب ذيل را در توضيح اين انجمن و روش هاي آن ارائه داده و خواستار درج آن شد. او به دیدار با نماینده اشاره کرد و بیان داشت که نماینده در توضیح مطلبی که درباره 12 قدم گفته بود به آنها گفته که منظور من انجمن NA نبوده است.

در هر حال، متن ذيل كه توضيحي است در خصوص انجمن معتادان گمنام درج مي گردد.

فرصت اين متن را بدون ارائه نظر سلبي يا ايجابي و براي تضارب آراء منتشر مي كند و البته بزودي در اين خصوص به بررسي آسيب شناسانه اين روش ها خواهد پرداخت.

معتادان گمنام (NA)، انجمن بین المللی، غیر انتفاعی و مردم نهاد است. NA در سال 1953 توسط تعدادی از معتادان در حال بهبودی و با هدف نجات معتادان تأسیس شد، و اکنون در اکثر کشورهای جهان از جمله کشورهای اسلامی فعال است و اعضای انجمن معتادان گمنام با بکار گیری اصول روحانی دوازده قدم NA، چگونگی زندگی بدون مصرف مواد مخدر را تجربه کرده و این تجربه را به رایگان به یکدیگر انتقال می دهند تا عوارض و نا بسامانی هایی که در اثر اعتیاد در زندگیشان بوجود آمده را بهبود بخشند.

تاریخچه معتادان گمنام در ایران

انجمن معتادان گمنام ایران از سال 1369 فعالیت خود را آغاز نمود و پس از وقفه ای در مرداد ماه 1373 فعالیتش را از سر گرفت. هم اکنون در هفته بیش از 18هزار جلسه بهبودی (NA) در قالب 3921 گروه در سراسر کشور برگزار می گردد. معتادان گمنام در سطح جهان، با جمعیتی بیش از 5/1میلیون و در ایران بالغ بر 350 هزار عضو به عنوان یک NGO خوشنام و معتبر شناخته شده و از جایگاه ویژه ای برخوردار است. NA در تاريخ 17/2/86 تحت شماره 21065 با نام انجمن معتادان گمنام ايران در اداره ثبت شركت ها به ثبت رسيده و آگاهي تأسيس آن در روزنامه رسمي شماره 18120 مورخه 26/2/86 درج گرديد.

 

تاریخچه معتادان گمنام در استان اصفهان

معتادان گمنام، از دیماه 1377 فعالیت خود را با تعداد انگشت شماری از اعضای در حال بهبودی در اصفهان آغاز نمود و از همان ابتدا با همکاری مسئولین شهر جلسات به صورت مرتب برگزار گردید. اعضای در حال بهبودی انجمن معتادان گمنام در این استان 1300جلسه در قالب 400 گروه برگزار می نمایند. انجمن معتادان گمنام در استان جمعیتی حدود 23500 عضو در حال بهبودی دارد که که 400 نفر از آنان بانوان هستند.

 

اعضای انجمن معتادان گمنام چه کسانی هستند؟

هر فردی که مایل باشد مصرف مواد مخدر را قطع کند، می تواند عضوی از انجمن معتادان باشد. عضویت رایگان بوده و محدود به مصرف ماده مخدر خاصی نمی باشد. کسانی که احساس می کنند با مواد مخدر چه انواع قانونی و چه غیر قانونی مشکل دارند می توانند به جمع ما بپیوندند. تمرکز بهبودی در NA بر روی بیماری اعتیاد است نه یک ماده خاص. (از نظر ما الکل هم نوعی ماده مخدر است.)

 

گمنامی در NA چیست؟

گمنامی یکی از عوامل اصلی و اولیه بهبودی اعضای انجمن معتادان گمنام می باشد. اصل روحانی گمنامی، باعث می شود تا معتادان بدون ترس از ممانعت های اجتماعی و قانونی، در جلسات شرکت کنند. این برای معتادی که قصد دارد برای اولین بار در جلسات شرکت کند، مسئله مهمی است. همچنین، گمنامی، فضای یکسانی را در جلسات به وجود می آورد. گمنامی باعث می شود افراد هیچگونه تمایزی از نظر تحصیلات، دارایی و شرایط اجتماعی نسبت به سایر اعضا نداشته باشند و هیچ عضوی در هر شرایطی بیشتر یا کمتر از عضو دیگر نباشد.

 

جلسات معتادان گمنام چیست؟

روش اصلی بهبودی در NA باور بین برنامه و ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر است. اعضا در جلسات درباره تجربیات و نحوه بهبودیشان از مصرف مواد مخدر و بیماری اعتیاد، مشارکت می کنند. جلسات NA غیر رسمی است و در مکانی که توسط گروه اجاره می شود، برگزار می گردد و توسط اعضای انجمن اداره می شوند. هزینه برگزاری جلسات NA و سایر خدمات به طور کامل از محل کمک های داوطلبانه اعضای در حال بهبودی و فروش نشریات تأمین می گردد و این انجمن هیچگونه کمک مالی خارج از خود را نمی پذیرد. اکثر جلسات NA به صورت مرتب و هفتگی در زمان و مکان معینی (معمولاً در اماکن عمومی) برگزار می شود. اساساً دو نوع جلسه بهبودی وجود دارد:

1- جلسات باز که شرکت عموم در آن آزاد است.

2- جلسات بسته که مختص معتادان است.

جلسات در شکل و فرمهای متفاوتی برگزار می شود: مشارکت، سخنرانی، سؤال و جواب، موضوعی و در بعضی از جلسات نیز ترکیبی از این موارد می باشند. هدف همه جلسات فراهم کردن محیطی امن و مناسب برای بهبودی اعضا و انتقال پیام به سایر معتادانی است که هنوز در عذاب هستند.

 

NA چگونه کار می کند؟

قطع مصرف، اولین قدم ما در بهبودی است؛ فرقی نمی کند که چطور آن را انجام می دهیم. مسئله مهم، پاک شدن است. کمک معتادان به یکدیگر پایه و اساس NA است. اعضا به طور مرتب در جلسات، گرد هم جمع مي شوند تا درباره تجربياتشان در بهبودي صحبت كنند و در جلسات ما، همساني، اميد و مشاركت در جريان است. قلب NA وقتي درحال تپش است كه دو معتاد، بهبودي خود را با يكديگر در ميان بگذارند. هسته اصلي و قلب برنامه NA ، دوازده قدم است. اين قدم ها، مجموعه اي از رهنمون ها براي دستيابي عملي به بهبودي است. با دنبال كردن اين رهنمون ها و كار كردن صميمانه اعضاي با تجربه تر در قالب راهنما بطور فردي با اعضاي تازه وارد، آنها ياد مي گيرند كه چگونه پاكي خود را حفظ كرده و با مسائل روزمره زندگي خود روبرو شوند تا به مرور افرادي قابل قبول، مسئول و سازنده اجتماع خود باشند. انجمن معتادان گمنام، يك سازمان مذهبي و يا نماينده مكتب اعتقادي خاصي نيست. اين انجمن، ‌اصول روحاني مانند: ايمان، صداقت، روشن بيني، فروتني و تمايل را به معتادان پيشنهاد مي كند تا در زندگي خويش مورد استفاده قرار دهند. نحوه استفاده عملي از اصول روحاني، خاص هر فرد است و توسط وي تعيين مي گردد. اعضا براي پيوستن به NA و پيمودن اين مسير معنوي شخصاً تصميم مي گيرند.

بهبودي در NA، يك درمان معجزه آسا نيست كه در يك مقطع زماني خاص صورت بگيرد، بلكه فرايندي است مداوم و شخصي. NA فضاي سالمي براي رشد است. اعضا با حركت در مسير بهبودي و زندگي به روال برنامه، به بيداري روحاني رسيده و زندگي را در غني ترين فرم خود تجربه مي كنند و به خاطر آنچه  كه هستند سپاس گزارند تا بتوانند پيام رهايي از اعتياد فعال را به معتادان در حال عذاب برسانند.

 

برآورد اعضاي انجمن معتادان گمنام ايران

از آنجا كه بر مبناي اصول مبنا و اصل گمنامي، هيچ سابقه اي از حضور و شركت در انجمن ثبت و نگهداري نمي شود، برآورد كساني كه به انجمن معتادان گمنام آمده و نهايتاً، پاكي هاي طولاني مدتي را بدست آورده اند، مشكل است. تنها شاخص موفقيت ما رشد سريع تعداد گروه هاي انجمن در طول چند سال اخير و گسترش معتادان گمنام در نقاط مختلف كشور است. براساس تازه ترين برآوردها، NA ايران در حال حاضر، 18000 جلسه در هفته برگزار مي نمايد و طبق آخرين آمار بيش از 350 هزار نفر عضو در حال بهبودي دارد.

در سراسر دنيا مؤسسات خيريه و مراكز باز پروري معتادان وجود دارد كه برخي از آنها توسط انجمن معتادان گمنام تأسيس و راه اندازي شده اند و بعضي از اعضاي اين انجمن در آن مراكز به عنوان كارمند، مشاور و كارشناس مشغول به كار مي باشند اما صرف حضور اعضاي اين انجمن در اينگونه مراكز يا جمعيت ها به اين معني نيست كه به انجمن معتادان گمنام وابسته هستند. در عين حال معتادان گمنام در قالب يك انجمن، هيچ نظري در مورد اين مراكز و جمعيت ها ندارد. معتادان گمنام به گونه اي كاملاً واضح و غيرحرفه اي با بيماري اعتياد برخورد مي كند. NA بيمارستان، مركز درماني كلينيك سرپايي بيماران، كمپ هاي ترك اعتياد، خانه هاي بهبودي و يا هيچ تسهيلاتي كه مربوط به مؤسسات درماني باشد را ندارد. گروه هاي انجمن معتادان گمنام، درمان هاي حرفه اي، طبي يا خدمات روان درماني را ارائه نمي دهند. معتادان گمنام هيچ نظر يا فعاليتي در رابطه با ترك فيزيكي و سم زدايي معتاد را ندارد و هيچ گونه كمك مالي خارج از انجمن را تحت هر نامي (وام، بودجه، وقف و غيره) نمي پذيرد و هزينه هاي خود را از طريق كمك هاي داوطلبانه اعضاي خود تأمين مي كند.  NA، صرفاً انجمني متشكل از معتادان در حال بهبودي است كه بطور مرتب در جلسات گردهم مي آيند تا به كمك يكديگر پاك بمانند.

 

چگونه با انجمن معتادان گمنام تماس بگيريم؟

شما مي توانيد سؤالات خود را در رابطه با نحوه ي فعاليت اين انجمن در ايران با آدرس و تلفن هاي ذيل در ميان بگذاريد:

دفتر مركزي انجمن معتادان گمنام ايران: تهران، خ مطهري، خيابان اورمان، كوچه زاهدان، پلاك41

تلفن 88140012- نمابر 88140013

org.www.nairan

اطلاع رساني و روابط عمومي استان اصفهان: 09133009810

قدم هاي دوازده گانه معتادان گمنام

1- ما اقرار كرديم كه در برابر اعتيادمان عاجز بوديم و زندگيمان غير قابل اداره شده بود.

2- ما به اين باور رسيديم كه يك نيروي برتر مي تواند سلامت عقل را به ما باز گرداند.

3- ما تصميم گرفتيم كه اراده و زندگي را به مراقبت خداوند، بدان گونه كه او را درك مي كرديم، بسپاريم.

4- ما يك ترازوي اخلاقي بي باكانه و جستجوگرانه از خود تهيه كرديم.

5- ما چگونگي دقيق خطاهايمان را به خداوند، به خود و به يك انسان ديگر اقرار كرديم.

6- ما آمادگي كامل پيدا كرديم كه خداوند كليه اين نواقص شخصيتي ما را برطرف كند.

7- ما با فروتني از او خواستيم كمبودهاي اخلاقي ما را برطرف كند.

8- ما فهرستي از تمام كساني كه به آن ها صدمه زده بوديم تهيه كرده و خواستار جبران خسارت از تمام آن ها شديم.

9- ما به طور مستقيم در هر جا كه امكان داشت از اين افراد جبران خسارت كرديم، مگر در مواردي كه اجراي اين امر به ايشان و يا ديگران لطمه بزند.

10- ما به تهيه ترازنامه شخصي خود ادامه داديم و هرگاه در اشتباه بوديم سريعاً به آن اقرار كرديم.

11- ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقای رابطه آگاهانه خود با خداوند، بدان گونه که او را درک می کردیم شده و فقط جویای آگاهی از اراده او برای خود و قدرت اجرایی اش شدیم.

12- با بيداري روحاني حاصل از برداشتن اين قدم ها، ما كوشيديم اين پيام را به معتادان برسانيم و اين اصول را در تمام امور زندگي خود به اجرا در آورديم.

سنت هاي دوازده گانه معتادان گمنام

1- منافع مشترك ما بايست در رأس قرار گيرد. بهبودي شخصي به وحدت NA بستگي دارد.

2- در ارتباط با هدف گروه ما تنها يك مرجع نهايي وجود دارد، خداوندي مهربان كه به گونه اي ممكن خود را در وجدان گروه بيان كند. رهبران ما فقط خدمتگزاران مورد اعتماد ما مي باشند، آن ها حكومت نمي كنند.

3- تنها لازمه عضويت، تمايل به قطع مصرف است.

4- هرگروه بايست مستقل باشد به استثناي مواردي كه بر گروه هاي ديگر و NA دركل اثر بگذارند.

5- هر گروه فقط يك هدف اصلي دارد، رساندن پيام به معتادي كه هنوز در عذاب است.

6- يك گروه NA هرگز نبايست هیچ مؤسسه مرتبط و يا  هر سازمان خارجي را تأييد و يا در آن ها سرمايه گذاري كند، يا نام NA را به آن ها عاريت دهد، مبادا مسائل مالي، ملكي و شهرت، ما را از هدف اصلي خود منحرف سازد.

7- هرگروه NA  مي بايست كاملاً متكي به خود باشد و كمكي از خارج دريافت نكند.

8- معتادان گمنام بايست هميشه غير حرفه اي باقي بماند، اما مراكز خدماتي ما مي توانند كارمندان مخصوصي استخدام كنند.

9- NA تحت اين عنوان، هرگز نبايست سازماندهي شود، اما ما مي توانيم هيئت هاي خدماتي يا كميته هايي تشكيل دهيم كه مستقيماً در برابر كساني كه بدانها خدمت مي كنند مسئول باشند.

10- معتادان گمنام، هيچ عقيده اي در مورد مسائل خارجي ندارد و نام NA هرگز نبايست به مباحث اجتماعي كشانده شود.

11- خط مشي روابط عمومي ما بنا براصل جاذبه است تا تبليغ، ما لازم است هميشه گمنامي شخصي خود را در سطح مطبوعات، راديو و فيلم حفظ كنيم.

12- گمنامي، اساس روحاني تمام سنت هاي ما است و هميشه يادآور اين است كه  اصول را به شخصيت ها ترجيح دهيم.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#21 0 m.t.p.kh 26 تیر 1396 ساعت 01:50
با سلام خدمت کلیه دوستان گل
من عاشق اصول روحانی انجمن معتادان گمنام هستم
چند روز دیگه به یاری خداوند مهربان جشن ۳‌سالگی خودم رو میگیرم
سنت های ما پاسبان ما هستند و جای هرگونه بحث و جدلی رو بسته
من عضوم که با برداشت اشتباه از سنت ها به انجمن لطمه میزنم هرچند که درک شخصی من اینه که انجمن اینقد خوشنامه که من اگر بخواهم چه اگاهانه یا نا اگاهانه اقدامی رو بر خلاف سنتهای انجمن انجام بدم دودش به چشم خودم میره
کافیه بخش بهبودی و لغزش کتاب پایه رو مطالعه بکنم و حالم خوب نشه از محالاته
انشالله کتاب جهانی سنت های انجمن ویرایش جدید که بیاد خیلی از مشکلات حل میشه
با تشکر یه رهایی یافته از اعتیاد
نقل قول
 
 
#20 +2 مجید 29 آذر 1394 ساعت 15:06
سلام به همه دوستان
اول از همه بنده نسبت به دوستمان اقا مرتضی ابراز محبت دارم ولی کاش خوانندگان و کسانی که دراین قسمت نظر گذاشته اند را به بی اطلاعی و نا آگاهی محکوم نمی کرد و می پذیرفت که نظر بعضی از دوستان که با روش NA درایران مخالفت کرده اند کاملا کارشناسانه وازروی آگاهی وتجربه است و کمتر حرفهای رادراین نظریات می بینید که از روی نا آگاهی باشه مرتضی جان وقتی محمود ریلپس می رود ودر شبکه تلوزیونی صدای آمریکا عنوان می کند که خدا راشکر که ما مذهبی نیستیم و یا هرروز درجلسات عنوان میشه که ما همدیگر را نصیحت وارشاد نمی کنیم برادرمن اگر فقط به همین یک نکته توجه کنی توجه می شوی که اگر این همه گناه دربین اعضا 12 قدم کارکرده NA داره موج میزند و هرروز آمار طلاق بین افرادانجمن افزایش پیدا میکند جز به خاطر عدم بهره گیری از دستورات دین است چرا بنده بعنوان یک عضو نیمتوانم در جلسه بگویم که این 12 قدم نیست که از گناه کردن من جلوگیری می کند ولی نماز این کاررا می کند چرا در مشارکت دوستان حتی اگر اشاره کوچکی به یک ایه قران شود توسط منشی بعنوان موضوع خارجی قلمدادمیشود 9 سال پاک بودن درNA برای شما جذابیت دارد ولی ازدرد انحراف هزاران معتاد که وارد این انجمن شیطانی شدند و به بیراهه رفتن ولغزش کردن حرفی نمی زنی اگر کسی هم بنام اسلام کار ناثوابی بکند ان هم منحرف است همانطور که NA بنام روحانیت و خدا شیطان را ترویج می کند
نقل قول
 
 
#19 0 مرتضی 04 آبان 1394 ساعت 23:19
سلام به نظرم بهتره اشتباهات شخصی خودمون را تقصیر ان ای نندازیم.کجا ان ای در مورد دین حرف زده.من حدود 9ساله تو ان ای هستم 12 قدم را هم کار کرده ام.دینم هم تغییری نکرده.فقط این رامیدونم که هیج جای دیگه نتونستم ترک کنم.اگه فردا هم کشیدم مقصر خودم هستم.الان همه جا حرف از جنایات داشته.مگه اونا اظهار مسلمانی نمیکنن.،؟ایا درسته که اسلام را به خاطر اونا زیر سوال ببریم ؟من 9ساله با روش ان ای پاکم.ان ای دین و مذهب نیست و هیج نظری هم در مورد دین نداره.هیج جاش هم نگفته سنگ و...بپرستید.اخه این دروغا جیه،؟
نقل قول
 
 
#18 0 محمد عاقلی 04 آبان 1394 ساعت 17:12
سلام و ارزوی پاکی برای همه تون دوستان اعتیاد چیزی نیست که نشه ترکش کرد. یه نوزاد میتونه شیر مادر رو ترک کنه چرا ما نتوانیم اعتیاد رو ترک کنیم دوستان دل تونو یکی کنید ارزوی پاکی همه تون
نقل قول
 
 
#17 0 ج ح 17 تیر 1394 ساعت 11:23
با سلام در این قسمت از متن "برآورد اعضاي انجمن معتادان گمنام ايران "
.....در سراسر دنيا مؤسسات خيريه و مراكز باز پروري معتادان وجود دارد كه برخي از آنها توسط (اعضای ) انجمن معتادان گمنام تأسيس و راه اندازي شده اند.....
صحیح می باشد و naهیچ گونه مرکز ترک اعتیاد یا مشاوره یا کارشناسی و .... ندارد چون بر اساس سنت 6 - يك گروه NA هرگز نبايست هیچ مؤسسه مرتبط و يا هر سازمان خارجي را تأييد و يا در آن ها سرمايه گذاري كند، يا نام NA را به آن ها عاريت دهد...
نقل قول
 
 
#16 +5 شهاب 19 خرداد 1394 ساعت 11:36
مطالب سایت عالیه و این دوستمان هم بهتراست کوتاه بیاد قبول کنه NA کار نمی‌کند چون آمار معتادها بجای کم شدن زیاد شده این دوستان نقد تخصصی کردند اگر این‌کاره نبودند که نمی‌توانستند این‌همه مطلب برای نقد انجمن سر هم کنند برای نقد یک فیلم نمی‌شود از یک سرآشپز استفاده کرد که خوب حتما این ها افرادی هستند که قدم کارکرده هان وگرنه کسیکه با انجمن آشنا نیست و معتاد نبوده چه کار دارد که NA کار می کند یا نه فقط تنها مسئله که وجود دارد این است که معتادها اگر NA نروند کجا برند واز طریق چه برنامه ای پاک بشوند و وقتی پاک شدند در کجا به بیان تجربه و احساسات خود اقدام کنند من زحمت این دوستان را کم می کنم و نمی خواهد خیلی دنبال گزینه بگردند ویا بخواهند وقت وهزینه کنند که چیزی را درست کنند پیشنهاد می کنم هم شما دوستان هم در و هم این دوستمان که دلشان برای معتادا می سوزه یک دوره " دوره 19 پله الهی بسوی آرامش " را شرکت بکنند اونوقت تاثیرش را ببینند دوستان باورکنید خیلی از هم دردهای ما در انجمن الاف هستند و به انجام دادن کاری مشغولند که اصلا کمک نمی کند در صورتیکه دوره 19 پله کاری با دلت فکرت و عملت انجام می دهد که دیگه مگر واقعا بجا بشر یک تکه سنگ باشه که متوجه نشه مواد دوای دردش نیست این دوره هم برای من وتو معتاد کار می کنه هم برای خانواده ما به راختی میشه این دوره را برای زن -بچه -مادر - خواهر -پدر وبرادر تجویز کرد بدون اینکه شرم وخجالتی در کار باشه منکه همش حرفهای قلمبه سلمبه انجمن را هرکجا عنوان می کردم حالا چند وقتیه که با یاد گرفتن مطالب این دوره حرفهای که هیچ شرم ندارم پیش زن وبچه ام بگم را در صحبتهام استفاده کنم خدای بچه ها صادقانه بگیم ما راحتیم که خانواده ما تجربیات انجمنی ما را بشنوند منکه وجودش را ندارم حالا نمی خواهید NA راهم رها کنید لااقل ادراین دوره شرکت کن شک ندارم جواب خیلی از چیزهای که هنوز بهش نرسیدی را پیدا خواهی کرد
نقل قول
 
 
#15 +2 سیاوش 09 خرداد 1394 ساعت 16:03
سلام به همه هم دردها
کسانیکه درد تنهای درد بی کسی ودرد زخم زبان و تحقیر ودرد خماری کشیده ان میتوانند جزء هم دردان من وهزاران نفر مثل من باشند پس باید معتاد بود تا به معنی واقعی مفهوم درد را فهمید؟ یا نه؟ و آیا می شود معتاد نبود وخیل عظیم دردی را که بر جسم و روح و روان یک معتاد مستولی میشود را درک کرد دوستان وعزیزان همیشه مثل من و امثال من برای جامعه مثل مرغ وتخم مرغ است آیا مشکل از معتاد است یا باید مشکل مواد مخدر را دراولویت قرارداد؟ مدتها است که در فضای مجازی ودر بین پچ پچ دوستان هم درد می بینم و می شنوم که NA کار نمی کنه! این مسئله ای است که باپیدایش موادهای صنعتی شدت بیشتری گرفت ولیکن ازکامنت های که دراینجا و جاهای دیگر گذاشته شده این طور به نظر می رسد که قضیه بر سر یک نوع مواد نیست و این ناکارآمدی هم ربطی به مواد ندارد بلکه نامتناسب بودن این برنامه با فرهنگ و اعتقادات این مرز وبوم است که روز به روز بیشتر ضعف و یا ماهیت پنهان NA و سایر انجمن های 12 قدمی را نمایان می کند عزیزان بنده نه فیلسوف هستم نه کارشناس برجسته مسائل اجتماعی تنها فردی هستم با یک کوله بار از رنج ودرد وبیچارگی که برای حل مشکلش به هر جای پناه آورده بنده پس از سالها مصرف موادمخدر با اینکه از لحاظ اقتصادی و اجتماعی یک ورشکسته بودم ولی تا قبل از آشنای با NA یک پدر بودم ویک همسر بودم اما پس از به اصطلاح پاک شدن که درواقع همان قطع موادبود تغییراتی در نگرشهایم نسبت به خانواده واجتماع و اعتقادات من ایجاد شد که منجر به جدائی از خانواده و منزوی شدن از اجتماع و دوری از ارزشهای اعتقادیم شد تنها چیزی که بعد از این مدت که بالغ بر 5 سال است دائم به رخ من در انجمن کشیده شده این است که تو پاکی در صورتیکه من اصلا نمیدانم اگر پاک نبودم قرار بود چه کار کنم چه بلا ی به سر زندگیم بیارم بگذریم چند روز است که توسط یکی از دوستان در یگ گروه وایبری با یک دوره بنام 19 پله الهی آشنا شدم چیزهای رادرام یادمیگیرم که دوای اون دردهای که اول حرفهام ازش گفتم چیزهای که نیاز تک تک هم دردهای من وامثال من است
نقل قول
 
 
#14 +1 یوسف 03 خرداد 1394 ساعت 11:14
مسیحیت سالیان و حتی قرونی است که تلاش بسیار بسیار برای معرفی خود کرد اما مسیحیت جدید به صورت مستقیم وارد نمی شود بلکه با روشهای متنوع و وسیع به صحنه می آید و با پوششهایی که نیاز امروز بشر را شکل می دهد، وارد می شود. مثلا یکی از مسائلی که انسان امروز با آن مواجه است بحث «اعتیاد» است که معروفترین مجموعه ای که در این زمینه کار می کند انجمن NA است. تمام گامهای دوازده گانه انجمن NA مبتنی بر عهدین و انجیل یعنی مسیحیت امروزی است که انجمن معتادان گمنام(NA) انجمن معتادان جنسی گمنام(SA)، انجمن چاقهای گمنام(OA) و غیره که حدود 280 انجمن را تشکیل می دهند و این انجمن ها دارای اساسنامه و مانیفیست و بیانیه های فراقاره ای هستند و متأسفانه برخی از آنها با حمایتهای رسمی بسیاری از نهادها در کشور فعالیت می کنند و طی تحقیقاتی که انجام شده است بدون شک اینها تبلیغات مسیحیت است اما متأسفانه ما هنوز نتوانستیم برای این گونه مسائل جایگزینی ارائه کنیم.
نقل قول
 
 
#13 +3 میثم اصفهان 18 اردیبهشت 1394 ساعت 22:47
ان ای اگه روحانی یا شیطانی زندگی منو نجات داد دوستانی که مخالف خانواده ان ای هستند خب وارد خانواده ما نشید!امار بازگشت سلامت به خانواده معتادان و خوده معتادان واقبال عمومی از این انجیو مهرتایید به سلامت و موفقیت و کارایی را به خانواده بزرگ وموفق ان ای زده حالا چند نفرم نظرات مقرضانه و خزبلات خودشون و ازادند بیان کنند از خدا براشون ارزوی سلامتی فکر و روان دارم
بچه های خانواده موفق و بزرگ ان ای عاشقونه دوستون دارمممممم
نقل قول
 
 
#12 +1 داریوش 16 اردیبهشت 1394 ساعت 13:31
این اجتماع ها، برخی اوقات، در اماکن مقدسی مانند: مساجد نیز تشکیل می شود و تصور همگان از آن، یک سازمان غیر دولتی است که با هدف زدودن اعتیاد از افراد و راحت شدن خانواده ها شکل گرفته؛ در حالی که با گذر از پوشش ظاهری و پوسته خارجی آن و رسیدن به لایه‌های زیرین، فریاد سقوط انسانیت، به گوش می رسد.
متناقض نمائی که بین لایه های رویی و زیرین این تشکل‌های خانمان سوز، وجود دارد، ذهن هر جوینده ای را به سمتی پیش می برد که در مرکزیت این دایره چه افراد و فرقه هایی قرار دارند؟
قدم های دوازده گانه ای که به عنوان قدم های اساسی در انجمن "معتادان گمنام" مطرح شده، تطابق معناداری با گام های ده‌گانه‌ای دارد که در ساختار مسیحیت صهیونیستی برای جذب و حفظ افراد در این فرقه بکار گرفته می‌شود.
این فرقه با تشکیل کمیته ای تحت عنوان" نجات معتادین" در تشکیلات جماعت ربانی از یک سو و مدیریت صحنه ای دیگر با عنوان انجمن "معتادان گمنام"، از سوی دیگر، ‌افراد را به جای نجات از کژراهه اعتیاد به بیراهه و مرداب مسیحیت صهیونیستی می کشانند.
سرمایه گذاری کلانی که از جانب این فرقه، با جلوداری کلیسای غیر قانونی جماعت ربانی در ایران دنبال شد،- و هم اکنون نیز در قالب های به ظاهر دوستانه انجام می شود-، نشان دهنده اهمیت و ارزش این موضوع در برنامه های طولانی مدت آن، است.
مار خوش خط و خالی که توسط گردانندگان این فرقه در چنین انجمن هایی به معتادین و خانواده های آنها نشان داده می شود، ‌بعد از جذب و پیوستن فرد به فرقه، به اژدهایی هفت سر برای فرو بردن همه جانبه وی در بستر اهریمنی فرقه تبدیل شده و از این پس، راه بازگشت فرد بسیار مشکل بوده و نیاز به عزم بسیار جدی تر برای ترک این فرقه دارد.
نقل قول
 
 
#11 -5 اشکان 25 اسفند 1393 ساعت 13:46
با سلام
بهترین جایگزین برای انجمنهای 12 قدمی دورهای 19 پله الهی بسوی آرامش است که هم مبتنی بر معنویت است وهم خلاء روحانی را پر می کند بنده خودم غیر از مواد مخدر به کمپ گردی و زندگی در کمپ های ترک اعتیاد نیز عادت کرده بودم دیگه نه جلسات NA جواب می داد نه 12 قدم الان نزدیک به 18 ماهه که پاک شدم اونم پاکی از شیشه و هروئین اصل جنسه انصافا جواب میده به امتحانش می ارزد ازما گفتن بود
نقل قول
 
 
#10 +3 ناهيد 15 آذر 1393 ساعت 13:28
ممنون از مطالباتون ازش استفاده مي كنم
نقل قول
 
 
#9 +3 حسین - الف 16 شهریور 1393 ساعت 17:16
با سلام به دوستان عزیزی که این مطالب بسیار مهم را برای اطلاع رسانی عرضه کرده اند و با تشکراز مسئولین سایت به دلیل بی طرفی شان در دادن آگاهی لازم دانستم حهت باز شدن زوایای پنهان این انجمن مطالبی عرض کنم که شاید گره از مشکلات یک هم درد باز کند عزیزانیکه پس از سالها دربه دری از مصرف مواد مخدر و خسته از خود و تمام اطرافیان و راهای ترک به NA رو می آورند اغلب فکر می کنند که شاید نجات یافتگان واقعی را پیدا کرده و انجمن هم تنها راه نجات است ولیکن چیزیکه مورد غفلت اکثریت اعضا NA قرار گرفته این است که فکر می کنند این برنامه انجمن معتادان گمنام است که باعث غیب شدن وسوسه آنها شد در صورتیکه اگر به افراد حاضر درجلسه و کسانیکه پس از سالها پاکی مصرف کرده ان دقت می کردند ملاحظه می کردند که اینها جلسه می آیند - قدم کار می کنند - راهنما دارند - رهجو دارند - خدمت میکنند ولی چه می شود که دوباره مواد می زنند این بنده های خدا اگر می دانستند که اشکال اصلی داخل خود NA وجود داره و آنهم از بابت ترویج گناهای است که روزانه دراین انجمن بصورت شرک و اشاعه گناه صورت می گیرد یعنی بنده وقتی خطاهای خود را در میان جمع با پاکی بالا مطرح می کنم آن بیچاره که مرا الگوی خود می داند با الهام از نفس شیطانی امثال من که هر گناهی را انجام می دهند وبعد مشارکت می کنند به گناه آلوده می شود و همچنین از آنجا که خداوند درسوره لقمان شرک را ظلم بزرگی قلمداد کرده و می فرماید که انرا نخواهد بخشید متاسفانه از عذاب مواد به عقوبت شرک افتادن بلای است که در NA نسیب معتاد می شود چون بجای خدا به گفته می شود تو می توانی هر چیزی را به خدایی بگیری
نقل قول
 
 
#8 +17 جواد - گ 01 شهریور 1393 ساعت 17:20
na (ان ای) شیطانیه و بدبختت می کنه ! دوست عزیز، دلیل اینکه این نوشته را برات می فرستم اینه که دلم نمی خواد مثل من سالهای زیادی از عمرت را به دنبال راهی باطل بری و آخرش هم بفهمی که این امامزاده که زیر علمش سینه می زنی معجزی نداره!!! من هم یک هم درد تو بودم. این که می گم بودم برای اینه که الان دیگه اصلاً دردی ندارم! سالها است که دیگه در جلسات قدم شرکت نمی کنم و برخلاف چیزی که بهم تلقین کرده بودند و منو ازش ترسونده بودند، به کوری چشم خیلی ها حالم هم خیلی خیلی خوبه و اصلاً هم احساس ندارم که یک معتاد بیچاره هستم!!! درد من، درد یک معتاد، که همه اش باید تو همه جلسات na بهش اعتراف می کردم، موقعی بهبود پیدا کرد که از NA قطع امید کردم و به خدا رو آوردم. خدای واقعی، خدای محمد (ص)، خدای ابراهیم (ع)، خدای موسی (ع)، خدای عیسی (ع)، خدای همه پبامبرای الهی، نه قدرت برتر NA که به تعربف ما می تونست هر چيزی باشه. خرس عروسکی، دستگيره در، موتورسيکلت و يا حتی يک تیکه سنگ ! بنا به پيشنهاد انجمن، حتی گروه معتادی که ما توش عضو بودیم هم می تونست خدای ما باشه. برادر من، خواهر من الان که به این موضوع فکر می کنم می بینم چطوری شیطان سالیان سال روح من را تسخیر کرده بود و من از چنین خدایی می خواستم که در راه معالجه بیماری اعتیادم بهم کمک کنه! خدایی که خودم اعتراف داشتم آنقدر ذلیله که نمی تونه بیماری منو شفا بده! به هر حال از دستگیره در و یا خرس عروسکی که بیشتر از این نمیشه انتظار داشت. نور رهایی موقعی تو دل من روشن شد که فهمیدم این بیل ویلسون که ما فکر می کردیم اولیا الله بوده، چیزی نبوده جز یک دلال ورشکسته بازار بورس امریکا، که حتی نتونسته خودشو از اعتیاد نجات بده و آخر هم از اعتیاد عمرش به پایان رسیده! تبلیغات انجمن و عکس ها و فیلم هایی که از این شارلاتان به من نشون دادن، اینهمه سال باعث شد که من دل به راهی خوش کنم که ازش جز گناه و لغزش های مکرر چیزی بیرون نمی اومد چرا هم دردهای من که منو به این راه آوردند آنقدر صداقت نداشتن که بهم بگن این راه پراز شرک و افکار شیطانی یه جواب بیشتر به ذهنم نمی رسه چون خودشون هم بازنده بودند
نقل قول
 
 
#7 -1 فریدون خواجه حسنی 13 مرداد 1393 ساعت 12:05
بسیار عالیه این مطالبو به گروه میفرستم همه راضین ممنمون
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید