امروزچهارشنبه, 25 تير 1399-- Wednesday Jul 15 2020

ساعت 16:10:26

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

شهروند (2)

شهروند (2)

شنبه, 18 آبان 1392 ساعت 13:42 کدخبر :6323
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : تحقیق ونگارش:محمدعلی شاهین
واژه ها 2

در نوبت پیش ضمن معرفی مجموعه پیش رو و اهداف آن و ضرورت  مباحث شهروندی و آموزه های آن، تعاریفی از شهر، شهرنشین، شهروند، ساکنان بومی، و شهروند سازمانی ارائه دادیم و اینک ادامه تعاریف واژه ها:

 

7- سازمان:
 ادارات، نهادها و ارگانهای مختلف در شهر مانند شهرداری، فرمانداری، نیروی انتظامی، دادگاه ها و ادارات مختلف می باشد که هر کدام دارای وظایف و مسؤولیت هایی بوده و نسبت به شهروندان وظایفی داشته و شهروندان نیز در ارتباط با آنها بایستی در چهارچوب شرح وظایف آنها انتظار داشته باشند.

 

8- نهادهای فرهنگی
کلیه سازمانها و نهادهای دولتی، نیمه دولتی و خصوصی و مردمی هستند که جنس کار آنها فرهنگی است که شامل گروه ها و کانونهای ادبی و هنری و فرهنگی و فیلم و هنرهای مختلف و موزه ها و نمایشگاه های مختلف مربوط و انتشارات و کتابخانه ها و نشریات مکتوب و مجازی می باشد.

 

9- سازمانهای مردم نهاد NGO
منظور گروه هایی است که چند نفر علاقه مند به زمینه خاصی مثلا کوه، محیط زیست، کویر، پارک، آموزش بهداشت و غیره تشکیل داده اند و به طور تخصصی و غیر دولتی در آن زمینه فعالیت می کنند.

10- نهاد های دینی:
منظور کانونها، هیات ها و گروه هایی هستند که در مساجد، حسینیه ها و کانونهای قرآنی در جهت آموزش، پاسداشت دین و شعائر آن فعال هستند.

 

11- نهادها و سازمانهای خیریه:
منظور انجمن ها، مؤسسات، نهادها، کانون ها، صندوقها و گروه های خیریه هستند که در زمینه های متنوع نیازهای مردم از جمله رسیدگی به مستمندان، ایتام، بیماران، قرض الحسنه و ازدواج و اداره درمانگاه های خیریه، مؤسسات نگه داری ایتام و معلولین، بیماریهای خاص و سالخورگان فعال هستند.

 

12- نهادهای آموزشی:
منظور تمامی مؤسسات دولتی و نیمه دولتی و غیر انتفاعی و خصوصی هستند که در امر تعلیم و تربیت و آموزش فعالند و شامل آموزش و پرورش، آموزشکده های خصوصی فنی و حرفه ای، مؤسسات آموزش عالی و مؤسسات آموزش مجازی و حوزه های علمیه می باشد.
تذکر: از ردیف های 6 تا 12 را گروه های شهروندی می نامند.

 

13- فرهنگ:
برای فرهنگ تعاریف بسیار زیادی وجود دارد ولی مختصر اینکه مجموعه رفتارها و اعمال مردم در انواع حوزه ها را فرهنگ آن مردم می نامند.

 

14- فرهنگ غالب
ممکن است در هر حوزه ای مثلا ازدواج ساکنین هر منطقه ای اعمال و رفتارهای مختلفی از خود بروز دهند ولی در این بین یک نوع آن از همه شایعتر و رایج تر است که به آن فرهنگ غالب می گویند.

 

15- خرده فرهنگ:
نوع رفتار و اعمالی که گروه های اقلیت مثلا مهاجرین از یک منطقه و فرهنگ به شهر دیگر دارند که معلوم است مربوط به تمامی مردم شهر نيست مثلا سبک عزاداری جنوبی ها در خمینی شهر که در واقع اقلیت است و خرده فرهنگ نامیده می شود.

تذکر: ممکن است تفاوتهایی جزیی در برخی تعاریف در منابع دیگر و توسط افراد دیگر وجود داشته باشد ولی هدف وارد شدن به بحث ها صرفا نظری نيست و آموزشهای رفتارهای شهروندی و گروه های شهروندی مورد نظر بوده و ارایه تعاریف برای شفاف نمودن بحث های بعدی است.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید