امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 23:16:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

6- دیوار نویسی
تخلفات شهری را بشناسیم

6- دیوار نویسی

شنبه, 11 اردیبهشت 1395 ساعت 11:16 کدخبر :10162
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین

مقدمه: تخلفات شهری مجموعه مواردی هستند که ضمن اینگه تخلف و جرم بوده مشکلات دیگری نیز ایجاد می کنند.

1- تخلفات شهری بر سلامت روان ساکنان اثرات نامطلوب گذاشته و زمینه های درگیری بین ساکنان را فراهم می سازد و احساس رضایت و راحتی از زندگی در مناطقی که افراد در آن زندگی می کنند را کاهش داد ه و یا از بین می برد.


2- زیبایی شهر را تحت تاثیر قرار داده و چهره ای نامطلوب از شهر و ساکنان آن به ویژه برای تازه واردها ایجاد می کند.


هر دو مورد در نهایت موجب آسیب رسانی به شهر و تهدید سلامت اجتماعی آن می گردد و معضلات و مشکلات زیادی را پدید می آورد. آشنایی شهروندان با موارد تخلفات و قوانین مرتبط و وظایف دستگاه های مسول در برخورد با انواع آنها سبب خواهد شد تا ضمن آشنایی افراد با حقوق خود از ارتکاب به خلاف کاسته شود و روابط شهروندان با همدیگر روانتر شده و از

تنش ها و در گیری های احتمالی ناشی از بی اطلاعی کاسته شود. از طرف دیگر آشنایی با این موارد سبب می شود تا یک شهروند خود را در برابر فضای شهر مسئول بداند و آسیب هایی که سلامت این فضا را تهدید می کند بشناسند و در رفع آن ها بکوشد.


از آن جایی که پیش شرط اولیه برای رعایت قوانین و مقررات و رفع تخلفات شهری آشنایی با تخلفات و قوانین مرتبط با آن می باشد در این مجموعه به بیان نمونه های تخلفات شهری و قوانین مربوطه و هم چنین ارائه راهکارهای لازم برای رفع موارد تخلف در سطح شهر پرداخته شده است.


دیوار نویسی
متاسفانه دیوار نویسی تخلفی است که به کرات در سطح شهر به چشم می خورد. افراد وموسساتی که دست به این اقدام می زنند بدون توجه به تاثیر اقدام خود در برهم زدن زیبای شهر هرکجا را مناسب ببینند انتخاب کرده و بر روی آن مطلب ویا تبلیغ مورد نظر خود را می نویسند و یا اعلامیه و اطلاعیه خود را نصب می کنند. مکان های مورد استفاده این افراد و موسسات درب منازل ، ایفون ها، دیوارها، تابلوهای راهنمایی و رانندگی و اسامی خیابان ها و معابر درختان کنار و یا میان خیابان ها، اطاقک های تلفن و پست های برق، نمادهای شهری و هر آنچه را بشود برآن چیزی نوشت و یا چسباند حتی آثار تاریخی را در برمی گیرد. اطلاعیه های نصب شده متنوع و شامل آگهی ترحیم، اطلاعیه هایی انتخاباتی، کاریابی و تبلیغی

می باشد.


راهکار:
مشخص شدن مکان مناسب برای نصب آگهی
تغییر فرهنگ دیوار نویسی ومعرفی روش های مناسب ونوین برای تبلیغات
اعمال قانون در مورد متخلفان


قوانین:
بر اساس قوانین نوشتن مطالب و الصاق هر نوع نوشته بر دیوارهاوتابلوها و.. شهر تخلف محسوب می گردد.
ماده 92 قانون شهرداری هامرجع قانونی برخورد با این تخلفات است که بر اساس آن متخلفین به پرداخت جریمه و قطع تلفن محکوم می شوند. لایحه اصلاح وافزایش جزا در این قانون به مجلس داده شده ودر حال طی مراحل قانونی است.
بر اساس ماده 92 قانون شهری، تبلیغات در معابر شهری بجز اماکنی که شهرداری آنها را مجاز شناخته، ممنوع است.
نوشتن هر نوع مطلب یا الصاق هر نوع نوشته ای بر روی دیوارهای شهر که مخالف مقررات شورای شهر باشد ممنوع است مگر در محل هایی که شهرداری برای نصب و الصاق امکانات معین می کند متخلف علاوه بر تأدیه خسارت مالکین جریمه می شود.


منابع:
نشریه ی داخلیِ روابط عمومی شهرداری اصفهان
قوانین تخلفات شهری
مرکز مطالعات مجلس شورای اسلامی
مصوبه کمسیون صنعت ومعدن مجلس شورای اسلامی

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید