امروزدوشنبه, 04 تير 1397-- Monday Jun 25 2018

ساعت 18:23:56

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

آشغال های دوست داشتنی
پیشنهاد؛

آشغال های دوست داشتنی

یکشنبه, 25 آبان 1393 ساعت 17:33 کدخبر :7973
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین
معضل زباله و افزایش روز افزون حجم آن از یک طرف و مخلوط کردن زباله های خشک و تر از طرف دیگر دمل چرکینی است که نیرو و امکانات مالی شهرداری را به هدر می دهد. زباله ها نه تنها محیط زیست را آلوده می کنند

 بلکه سالانه میلیاردها ریال از درآمد شهرداری را که می بایست در جهت توسعه و عمران شهر خرج شود به هدر می دهند.


اساسی ترین راه حل برای کاهش هزینه ها و صدمات ناشی از تولید زباله متوسل شدن به آموزش و فن آوری های نوین است. در گام اول شهروندان یاد می گیرند که چگونه تولید زباله را کاهش دهند و زباله ها را تفکیک و اقلا بازیافتی ها را در مبدا جدا سازی کنند و در ضمن همکاری لازم را به لحاظ رعایت نوبت بیرون گذاشتن زباله ها از محیط کار و زندگی با نیروهای جمع آوری زباله ها داشته باشند. فنآوریهای مدرن این امکان را به شهرداری ها می دهد که بتوانند زباله ها و اقلام بازیافتی را به محصولات قابل استفاده مانند کمپوست تبدیل کنند.


بیشترین خسارتی که جامعه از جانب زباله می بیند، ناآگاه بودن شهروندان از چگونگی تفکیک زباله ها، مخلوط کردن آنها و آثار زیانبار رها کردن در محیط مثلا کنار خیابان ها و داخل جوی های آب می باشد چراکه در صورت مخلوط شدن زباله های تر و بازیافت شونده، حجم زباله ها افزایش وکار تبدیل آن به کمپوست مشکل گردیده ضمن اینکه ثروتی که می بایست از بابت باز یافت به دست بیاید حاصل نمی شود.
با رها شدن زباله ها خارج از ساعات مقرر وگذاشتن آنها در فضاهای عمومی شهر همانندکنار خیابان ها، پای تیرهای برق و داخل جوی های آب، محیط آلوده شده و زاد و ولد حشرات و جانوران موذی افزایش می یابد ضمن اینکه به زیبایی شهر آسیب رسیده و هزینه های دفع زباله هم افزایش می یابد. به این ترتیب سهم طرح های عمرانی از درآمدهای شهرداری کاهش و روند اجرای آنها کند وگاه متوقف می گردد.
آنچه گفته شد اهمیت امر آموزش را روشن کرد و سرمایه گذاری در آن را توجیه نمود اما مساله ای که نباید از آن غافل ماند نقش سازمان های مردم نهاد و تشکل های مردمی در پیش برد اهداف آموزش است چراکه اگر اینگونه نهادهای مردمی وارد عمل شوند کارها با سرعت خوبی پیش خواهد رفت و فراگیر خواهد شد.


بنابراین چرا با وجود اعتقاد به آموزش و عنایت به نقش مردم و نهادهای مردمی در پیشبرد آنها، نباید آن را برای کاهش و یا حل مشکل زباله و بازیافت به کار برد مثلا با توجه به اینکه کسبه از تولیدکنندگان عمده زباله به ویژه خشک و قابل بازیافت هستند، می توان از اتحادیه های صنفی آنها و اتاق اصناف در این مورد کمک گرفت و با تشکیل جلسات آموزشی تفکیک زباله در مبدا را به آنها آموزش داد تا دیگر شاهد رها شدن آنها درب مغازه ها و داخل جوی های آب نباشیم و به این طریق گام موثری در افزایش سهم درآمدهای شهرداری در طرح های عمرانی برداریم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید