امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 02:06:49

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

استاندار: براي نجات باغات ميوه خميني شهر تلاش زيادي كرده ايم

دوشنبه, 22 خرداد 1391 ساعت 10:10 کدخبر :4146
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
براي دومين بار در سالهاي گذشته، استاندار اصفهان هفته گذشته در قالب سفري يك روزه به همراه معاونین و تعدادی از مدیران کل استاني ادارات، همزمان با برگزاری همایش فرمانداران استان در خانه تاریخی سرتیپ سدهی، در خميني شهر حضور يافت.

براي دومين بار در سالهاي گذشته، استاندار اصفهان هفته گذشته در قالب سفري يك روزه به همراه معاونین و تعدادی از مدیران کل استاني ادارات، همزمان با برگزاری همایش فرمانداران استان در خانه تاریخی سرتیپ سدهی، در خميني شهر حضور يافت.

گزارشي از اين سفر را در ادامه مي خوانيد.

افتتاح 3 پروژه خدماتی، فرهنگی، ورزشی توسط شهرداری درچه

استاندار ابتدا در شهر درچه حضور يافت تا در مراسم افتتاح چند پروژه عمراني حضور يابد. گزارش اين مراسم را در صفحه 11 بخوانيد.

افتتاح شهرداری شهر اصغرآباد

استاندار سپس با حضور در شهر اصغرآباد شهرداری این شهر را افتتاح كرد. در ابتدای این مراسم حجت الاسلام سیدمحمد تقی حجازی از روحانيون اصغرآباد با اشاره به جایگاه انقلابی و مذهبی مردم اصغرآباد و نقش روحانیت در همکاری مردم با مسوولین گفت: اصغرآباد شهر شهیدپرور و انقلابی بوده و هست. از ابتدای تشکیل این شهر وجود علمای بنام همچون آیت ا... سیدمهدی حجازی و آیت ا... ابن الرسول پر رنگ بوده است و در هر شهری که علما حضور پر رنگ داشته اند آن شهر نمونه می باشد. وی در ادامه از مسوولین جدید شهرداری، شهرستان و استان تقاضای رسیدگی به حل مشکلات مردم شهر اصغرآباد را نمود و خطاب به شهردار جدید اصغرآباد گفت: از شما می خواهم به مردم سخت گیری نکنید، در امور مراعات حقوق مردم را کرده و در تصمیم گیری خود با روحانیت مشورت کنید. وي افزود: مردم اصغرآباد مردمی زحمت کش و بی بضاعت هستند که با توجه به تورم اقتصادی از نظر آب برای باغات در مشکل و کمبود می باشند.

رییس شورای شهر اصغرآباد نيز در اين مراسم با اشاره به مشکلات شهر گفت: به ازای هر 48 نفر یکی از اهالی جزو شهداست و روحانیون در اداره و نظارت بر امور شهر همکاری و تعامل بسیار خوبی با اعضای شورا داشته و دارند. مردم اصغرآباد در بخش کشاورزی فعالیت چشمگیری از خود نشان داده اند اما به دلیل خشکسالی دچار مشکلات عدیده ای شده اند.

اسماعیل جاری افزود: یکی از مزیت ها و ویژگی های اين شهر، فعالیت بیش از 300 کارگاه چوب بری و تولید صنایع و فرآورده های چوبی بوده که در نوع خود در سطح کشور نمونه است اما به دلیل ورود صنایع چوب ام دي اف شاهد آسیب و ورشکستگی این صنعت می باشیم.

وی افزود: در بخش دامداری بیش از 80 درصد از شير شهرستان در اصغرآباد توليد مي شود. نمونه بودن تولید میوه هایی همچون گلابی، سیبری و محصولات کشاورزی و باغی زبانزد خاص و عام می باشد که به دلیل خشکسالی به مرحله رکود کشیده شده است.

رییس شورای شهر اصغرآباد گفت: با توجه به این که اصغرآباد در حد فاصل 3 شهر بزرگ استان قرار گرفته است نیاز به توجه در بخش های توسعه، و تکمیل راه های ورودی، توسعه فضای ورزشی، آموزشی، فضای سبز، آسفالت و معابر دارد.

وی افزود: با وجود رتبه ها و مقام های ورزشی، آموزشی، تحصیلات تکمیلی و تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی شهر، تقریبا ریشه بی سوادی در این شهر کنده شده و از بین رفته است. وی در انتها از استاندار تقاضای اختصاص بودجه و کمک برای تکمیل ورزشگاه مهرورزان اصغرآباد، مرکز نگهداری سالمندان، مرکز فنی و حرفه ای و احداث ساختمان آتش نشانی شهر را نمود.

مصائب خشكسالي براي مردم اصغرآباد

در ادامه حجت الاسلام ابن الرسول یکی ديگر از روحانیون اصغرآباد گفت: مردم اصغرآباد در همه صحنه های انقلاب حضور پررنگی داشته اند كه به دلیل خشکسالی اخیر، در حفظ باغات و اراضی کشاورزی در تنگنا و فشار هستند. وی از استاندار خواست با افزایش سهمیه آب کانال نکوآباد به مردم و کشاورزان منطقه کمک کند تا در حفظ اراضی و باغات باقی مانده شهر اصغرآباد تلاش بیشتری شود.

ابن الرسول در ادامه با اشاره به محدودیت و کمبود اعتبارات بودجه شهرداری جدید از استاندار تقاضای اختصاص بودجه و حمایت از شهرداری برای توسعه عمرانی و امور شهری اصغرآباد را نمود. وی خطاب به استاندار گفت: دو سال قبل در این منطقه توسط شما کلنگ احداث ورزشگاه جوانان به زمین زده شد و از آن روز بودجه کافی برای احداث و تکمیل این طرح تامین نشده و انتظار ما این است كه برای تکمیل و ساخت این ورزشگاه بودجه ای ویژه از منابع درآمدی استان منظور شود.

ابن الرسول با اشاره به فعالیت های فرهنگی و اوقات فراغت جوانان گفت: ساختمان مدرسه وسیع خواهران اصغرآباد نیمه کاره می باشد و نیاز به حمایت برای تکمیل دارد.

اصغرآباد باغ شهر و استان است

در انتهای این مراسم استاندار گفت: یک روستا با تبديل به شهر، ویژگی ها و مزایای روستا را به لحاظ خارج شدن از محدوده روستا از دست می دهد، از طرف دیگر مزایای خاص شهر شدن را به دست می آورد. درخواست من از مردم شهر اصغرآباد این است كه مسوولین شهر قادر به تحمل مشکلات شهر جدید نیستند و قطعا حل مشكلات نیاز به همراهی و همکاری همه مردم دارد. من ، سفارش تعامل و ایجاد فضای همدلی را دارم و از مسوولین مربوطه استانداری می خواهم از منابع و ردیف خاص اعتباری برای حمایت از شهرداری جدید اصغرآباد استفاده کنند.

ذاکر اصفهانی افزود: منطقه اصغرآباد از نظر زیرساخت ها در شرایط مطلوبی قرار دارد و از نظر سرمایه اجتماعی و استانی غنی می باشد. شهري عالم پرور است و بايد با همکاری روحانیون به حل مشکلات کمک شود. من کاملا از دغدغه روحانیون و علما نسبت به حل مشکلات مردم آگاه هستم و تمام تلاش خود را می کنم تا بخشی از آنها حل شود.

استاندار اصفهان با اشاره به درخواست حل مشکلاتی همچون افزایش سهمیه آب و نجات صنایع چوب گفت: از زمان های گذشته اصغرآباد و خمینی شهر به تولید کنندگان میوه های الوان و منحصر به فرد گلابی و سیبری مشهور بوده اند و اين شهرت جهانی می باشد. متاسفانه به دلیل افزایش آلایندگی، تغییر اقلیم خشکسالی، عدم توجه به ظرفیت های طبیعی و غنی شهرستان امروز شاهد انقراض میوه سیبری و گلابی می باشیم و به جای ميوه هاي بومی باید شاهد حضور میوه های خارجی باشیم كه بايد برای نجات این میوه عزمي همگاني به کار ببندیم.

وي در ادامه گفت: از زمان گذشته اصغرآباد به نام منطقه اي زیبا و طبیعی مشهور بوده که متاسفانه بخشی از باغات و مزارع آن در حال نابودی است یا از بین رفته است و اصل اصغرآباد این است كه باغ شهرستان محسوب می شود. نباید شهر خود با دست خود از بین ببریم. مردم نباید فکر کنند استقرار صنایع آلاینده مثل فولاد و پتروشیمی باعث خیر و برکت برای آنها می شود این اشتباه است.

استاندار افزود: بدبخت کسانی هستند که فکر می کنند جای حفظ باغات طبیعی صنایع آلاینده به كار گرفته شود. فکر نکنید صنایع باعث پیشرفت می شود. ما باید با نگاه مدیریتی از ظرفیت های طبیعی و باغی اصغر آباد برای اشتغال زایی، تولید منابع درآمد و رشد مشاغل متناسب با محیط تلاش کنیم نه اینکه استقرار صنایع مضر و مخرب باغات را در شهر اصغرآباد فراهم و ایجاد کنیم.

تقاضای من از مردم اصغرآباد و مسوولین شهرستان این است كه اجازه بدهند باغ شهر اصغرآباد حفظ شود و با انتخاب راه صحیح در آینده افسوس اعمال اشتباه را نخوریم. آیندگان در خصوص اقدامات و اعمال ما قضاوت خواهند کرد. اصغرآباد باید با ظرفیت ها و برنامه ریزی که نیاز دارد به قطب گردشگری و تولید میوه تبدیل شود، باید با حفظ خاک و منابع طبیعی از ظرفیت های طبیعی و خدادادی اصغرآباد استفاده شود.

استاندار خطاب به مسوولین گفت: متاسفانه مدتی است بعضی از مشاغل مخرب محيط زیست مثل ریخته گری در اصغرآباد فعالیت خود را آغاز کرده اند. استقرار این گونه صنایع باعث از بین رفتن جذابیت هاست و تبعات مخربی در آینده خواهد داشت. مردم نباید در آینده افسوس آب و هوای طبیعی این شهر را بخورند.

ذاکر در پاسخ به اختصاص بودجه برای سالن ورزشی مهرورزان اصغرآباد گفت: این طرح از طرح های دولتی نبود و به همین دلیل هیچ بودجه و اعتباری در گذشته برای احداث آن در نظر گرفته نشده است. با این حال به کمک مردم و خیرین سعی می کنم از منابع مازاد به این طرح اختصاص یابد. وی با اشاره به زنگ خطر از بین رفتن صنایع چوب اصغرآباد گفت: متاسفانه با ورود محصولات درجه 3 خارجی محصولات با کیفیت بومی در معرض نابودی قرار گرفت.

استاندار درخصوص موضوع خشکسالی باغات گفت: مردم بدانند خشکسالی آب استان کاملا جدی است. در تمام جلسات تلاش ما برای حفظ باغات میوه خمینی شهر و نجف آباد است. شما فکر نکنید آب وجود دارد و ما اجازه می دهیم به دیگر شهرهای استان برود. ما با کمبود و منابع محدود آب روبرو هستیم که با برنامه ریزی دقیق سعی داریم از این مقدار به درستی استفاده کنیم و به همه استان پوشش دهیم. درحال حاضر بیش از 300 روستا براي تامین آب شرب با مشکل جدی روبرو هستند. مشکلات آب و باغات خمینی شهر نادیده گرفته نشده و ما دنبال اجرای برنامه انتقال آب از مناطق دیگر به استان هستیم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید