امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 17:09:15

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

 بخش اول مروری برفعالیتهای دوسال گذشته
مصاحبه با شرفا شهردار خمینی شهر

بخش اول مروری برفعالیتهای دوسال گذشته

سه شنبه, 18 تیر 1392 ساعت 08:36 کدخبر :5707
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمدرضا ابطحی:
روز شهردار بهانه خوبی بود تا به سراغ شهردار خمینی شهر برویم و از آخرین وضعیت شهر بپرسیم.

مهندس شرفا در این گفتگو، به سئوالات متعدد فرصت در خصوص مسائل مهمی همچون فروش پادگان امام حسین (ع)، اختلافات شهرداری با اداره کل راه و شهرسازی، مطالبات از دانشگاه صنعتی، اجرای طرح جامع شهری، دریافت عوارض آلایندگی و ... پاسخ داد و به تبیین عملکرد دو سال اخیر خود بعنوان شهردار پرداخت.

او البته در این گفتگو خبر مهمی هم به مردم داد که آن، افزایش حریم شهر خمینی شهر است. در حالی که مشکلات فراوان مربوط به محدودیت سرزمینی و تصرف زمین های خمینی شهر توسط برخی نهادها، معضل کمبود زمین را ایجاد نموده است و در سال های اخیر، راههای فراوانی برای حل این مشکل پیگیری شده که اغلب به نتیجه نرسیده، شهردار خمینی شهر در این مصاحبه از تدبیر تازه شهرداری برای رفع مشکل سرزمینی خمینی شهر خبر داد که می تواند گام مهمی تلقی شود. مهندس شرفا با بيان اين كه شهرداری خمینی شهر در حوزه شهرسازي بعد از دو سال پيگيري در كميسيون ماده 5 موفق به تصویب طرح جامع شهري شد، افزود: "از جمله موارد مهم این مصوبه، افزايش حريم خمینی شهر بود که در اين طرح به تصویب رسید." وی اعلام کرد: "بر این اساس، بيش از 4 هكتار به حريم شهرمان افزوده شد."

این نخستین بار طی دهه های گذشته است که روند الحاق زمین های شهرستان به شهرهای اطراف، معکوس شده و محدوده سرزمینی خمینی شهر افزایش می یابد.
مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

 

مهم ترین اولویت های دو سال اخیر از نظر شهردار


شهردار در خصوص اقدامات دو ساله مسئولیت خود گفت: از زمان شروع مسئولیتم به عنوان شهردار، 4 سال از دوره فعالیت سومین دوره شورا شهر گذشته بود و بالتبع با توجه به عمر باقی مانده از دوره سوم شورای شهر، امکان اجرای برنامه های جدید وجود نداشت. مهندس شرفا افزود: در سال 90 مهمترین اولویت من ادامه فعالیت های شهردار سابق و اتمام پروژه های نیمه تمام و مورد درخواست مردم بود و برای سال 91 موفق شدیم چند پروژه و برنامه جدید تعریف کنیم و از جمله بر اساس بودجه مورد نیاز و با هماهنگی شورای شهر، دو پروژه پارک شهروند و ایستگاه شماره 4 آتش نشانی در بلوار شهید اشرفی را کلنگ زدیم.

وی در این باره توضیح داد: کمبود فضای سبز در شمال شهر و نیاز به مرکز خدمات امدادی در غرب شهر موجب شد این دو پروژه در اولویت قرار بگیرد.

 

پیگیری امور زیرساختی


شرفا با اشاره به اینکه در این دوره امور زیربنایی و زیرساختی مهمی که سال های سال در شهرداری اجرا نشده بود پیگیری و اجرا شد گفت: تقویت ساختار سخت افزاری شبکه انفورماتیک و اسکن پرونده های شهرداری از آن جمله است.


وی در مورد اسکن پرونده ها گفت: یکی از معضلاتی که ما در سال های گذشته با آن روبرو بودیم مفقود شدن پرونده ها و مدارک شهرداری بود که مشکلات زیادی به بار می آورد و اکنون با تقویت و تغییر ساختار انفورماتیک شهرداری و خرید سِرور های سخت افزاری جدید با هزینه ای بالغ بر 100 میلیون تومان موفق به اجرای طرح اسکن پرونده ها شدیم. این طرح در شهرداری منطقه 4 در دو شیفت در حال اجراست و در دیگر مناطق نیز در ماه های آینده توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

 

سند چشم انداز


وی با اشاره به سند چشم انداز و توسعه شهرداری گفت: این طرح در زمان مهندس پورکاظم شروع شده بود و مراحل پایانی آن در دوره فعالیت بنده به تصویب شورای شهر رسید و اکنون در حال طی مراحل نهایی در وزارت کشور می باشد. شهردار تاکید کرد با ابلاغ این سند راهبردی، شهرداری به سمت توسعه و پیشرفت حرکت خواهد کرد.

 

طرح جامع شهری


مهندس شرفا در ادامه، تصویب طرح جامع شهری را از دیگر اقدامات مهم شهرداری خواند و افزود: در سال گذشته این طرح به تصویب کمیسیون ماده 5 استان رسید و در آینده پس از تصویب در کمیسیون برنامه و ابلاغ آن، تحولات خوبی در حوزه شهرسازی و اقتصادی شهر ایجاد خواهد کرد.


وی با اشاره به مزایای اجرای طرح جامع شهری برای خمینی شهر و شهرداری گفت: متاسفانه در 30 سال گذشته تخلفات زیادی در حوزه ساخت و ساز غیر مجاز در مناطق کشاورزی نقاط حاشیه ای مثل خیابان بسیج دستگرد، بلوار الغدیر و جوی آباد صورت گرفته بود و شهرداری قادر به ارائه خدمات لازم نبود اما در جریان اجرای این طرح، کلیه مناطق مورد اختلاف و نامعلوم در حریم شهر، گذر بندی ها، کاربری ها، تفکیک اراضی و فضای سبز که برای صدور پروانه با مشکل مواجه شده بود در یک طرح مطالعاتی، شناسنایی و ثبت شد.

 

شناسایی و ثبت حریم شهر


وی با تاکید بر اینکه با اجرای این طرح بخش عمده ای از مشکلات مردم و معضلات شهرسازی که در گذشته در مناطق مرزی و حریم شهر وجود داشت حل خواهد شد، گفت: یکی از اقدامات دیگر ما در این دوره شناسایی و ثبت محدوده شهر بود. شرفا در این خصوص افزود: به دلیل مجاورت حریم خمینی شهر با شهر های مجاور برای اجرای حریم با شهرداری های شهرهای همجوار با اختلاف روبرو بودیم، در بخش هایی از خمینی شهر خط حریم شهرستان با حریم شهر و شهرداری منطبق است، در بخش شرقی خمینی شهر با 3 منطقه از شهرداری اصفهان هم مرز و هم جوار هستیم و عدم پیاده سازی خط حریم در این محدوده ما را با مشکلات زیادی روبرو می کرد. سال گذشته با کمک بخش خصوصی موفق شدیم حریم شهر و شهرستان را کاملا پیاده سازی نماییم. شرفا با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان در بعضی از مناطق در حریم خمینی شهر پروانه صادر کرده بود، گفت: در این طرح بخشی از اراضی اصفهان به حریم خمینی شهر و بخشی از اراضی ما به شهر اصفهان اضافه شد. در این طرح تلاش کردیم طبق نقاط مبنا حرکت و حتی المقدور از معابر، گذرها، مادی ها و مسیر های مشخص برای تعیین حریم شهر استفاده کنیم تا ساکنان این مناطق در آینده با مشکل روبر نشوند. شهردار، با اشاره به اینکه بعضا در تخلفاتی که صورت می گرفت مالکین ادعا داشتند که در حریم شهرداری اصفهان قرار دارند و برخورد قانونی شهرداری خمینی شهر را نمی پذیرفتند یا به صورت بالعکس، افزایش قدرت نظارت شهرداری در مناطق مرزی را از جمله مزایای این طرح عنوان کرد و گفت: استفاده از دستگاه جی پی اس در حریم شهر به ما امکان استفاده از فضاهای مورد نیاز برای ارائه خدمات مختلف را می دهد.

 

طرح جامع شهری یک نقشه راه برای مدیریت ده سال آینده خمینی شهر خواهد بود


شهردار در ادامه با اشاره به اینکه حریم خمینی شهر در گذشته نسبت به شهرهای دیگر خیلی کم بود گفت: در گذشته باید حریم شهر ما 3 برابر از محدوده شهر در نظر گرفته می شد که این اتفاق صورت نگرفت اما با افزایش حریم شهر در این دوره بخشی از کمبودهای گذشته جبران شد.


وی با اعلام این خبر که اجرای طرح جامع شهر به ما کمک می کند تا 10 سال آینده دقیق تر به مسائل شهر نگاه کنیم گفت: طرح جامع شهری یک نقشه راه برای مدیریت 10 سال آینده خمینی شهر خواهد بود و هر قدر دقیق تر و کامل تر اجرا شود مدیریت شهر با مشکلات کمتری روبرو خواهد بود و شهرداری نیاز کمتری به تغییر کاربری اراضی پیدا خواهد کرد.


شرفا با تاکید بر اینکه این طرح با حمایت شورای سوم به تصویب رسید، افزود: کلیه شهرداری ها و معاونت های شهرسازی شهرهای اطراف و هم جوار درگیر اجرای این طرح شده اند.

 

طرح استفاده از پسآب یک طرح کاملا توجیهی و فنی است برای آینده شهر

 


مهندس شرفا در ادامه سخنان خود اجرای امور روزمره مثل آسفالت معابر، حفظ فضای سبز، جمع آوری زباله و خدمات شهری، امور عمرانی، نظافت شهر و حفر چاه برای حفظ فضای سبز را از اولویت های شهرداری در 2 ماه آینده عنوان کرد و افزود: تلاش مان این است که در این موارد کوتاهی صورت نگیرد و این خدمات حتی المقدور دراین مدت باقی مانده از عمر شورای سوم با کیفیت بهتری صورت بگیرد.


وی با اشاره به معضل خشکسالی در چند ساله اخیر، یکی دیگر از اولویت های شهرداری در ماه های آینده را اجرای عملیات استفاده از پسآب شهر برای حفظ فضای سبز سطح شهر عنوان کرد و افزود: در سال های گذشته به علت خشکسالی بخش عمده ای از ذخایر آبی ما کاهش یافته است، طرح استفاده از پسآب یک طرح کاملا توجیهی و فنی است که برای آینده شهر مورد نیاز است.

 

اولویت های 2 ماه آینده


به گفته شهردار تکمیل طرح های نیمه تمام وعده داده شده از جمله اتمام پارک شهروند، ایستگاه آتش نشانی، افتتاح آبنمای موزیکال پارک پیروزی، پارک بازی ترافیک کودکان، برزن منطقه 3 و سالن مدیریت بحران شهدای خوزان از دیگر اقدامات عمرانی شهرداری در دو ماه آینده خواهد بود.
مهندس شرفا افزود: از جمله اولویت هایی که من در این مدت پیگیر آن بودم ارتقای کیفیت خدمات و تامین امکانات رفاهی و بهداشتی برای کارگران زحمت کش خدمات شهری و فضای سبز بود. وی در ادامه از تهیه لباسشویی های مجهز برای شستشوی لباس ها و همچنین در نظر گرفتن مکانی برای استراحت کارگران در آینده برای کارگران این بخش ها خبر داد.

 

عوارض آلایندگی سیر نزولی دارد


وضعیت دریافت عوارض آلایندگی از جمله سئوالات فرصت بود که شهردار اینگونه به آن پاسخ داد: پرداخت عوارض آلایندگی به شهرداری خمینی شهر از مهرماه سال 1390 شروع شد، از آن زمان به بعد هم همچنان مبلغی به صورت ماهانه همراه با مبلغ ارزش افزوده پرداخت می شود ولی سیر آن نزولی بوده است. شرفا ادامه داد: روند پرداخت در سال 90 خوب بود یعنی در همان سال در حدود 5/3 میلیارد تومان به ما اختصاص یافت، در سال91 هم حدود 3 میلیارد و 200 میلیون تومان و در 3 ماهه اول سال جاری نیز پرداخت شده ولی متاسفانه روند پرداخت نزولی می باشد. شهرداری در این خصوص پیگیری های زیادی از طریق نماینده اسبق و فعلی شهر انجام داده و جلساتی با مدیرکل دارایی استان برگزار نموده ایم و مسوولان مربوطه قول پیگیری داده اند. وی ادامه داد: مشکل اصلی در این بخش این است که شرکت ها و صنایع آلاینده از جمله 4 شرکت فولاد مبارکه، ذوب آهن، پالایشگاه و پتروشیمی ملزم به پرداخت عوارض آلایندگی هستند اما در سال گذشته تعدادی از شرکت ها و صنایع با نصب فیلتر به دنبال حذف پرداخت عوارض آلایندگی بوده و ظاهرا از لیست آلایندگی خارج شده اند اگرچه ما معتقدیم که این شرکت ها هنوز آلاینده هستند. وی در ادامه از اجرای طرح مطالعاتی در شهرداری خمینی شهر در آینده نزدیک خبر داد که آلاینده بودن این مراکز را به اثبات می رساند. شهردار پرداخت نکردن عوارض آلایندگی توسط این صنایع را یک موضوع حقوقی دانست که هر دو طرف مدعی حق بودن خود هستند و تشخیص حق بودن با مراجع دولتی، رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور است. این موضوع از طریق نمایندگان مجلس، شهرداری های شاهین شهر، دولت آباد، اصفهان و خمینی شهر در حال پیگیری است و شهرداری به دنبال اثبات حق بودن ادعای خود است ولی آنچه مهم است اینکه این عوارض بلوکه و مسدود نشده است، و حل این موضوع نیاز به پیگیری در دولت جدید دارد.


به گفته شهردار علاوه بر اینکه پالایشگاه، نیروگاه و فولاد مبارکه از لیست آلاینده ها خارج شده اند، شرکت نفت هم از گذشته بدهکاری هایی به شهرداری دارد که حکم قضایی آن صادر شده و به دنبال وصول آن هستیم.


وی خاطرنشان کرد: سازمان دارایی استان 27 درصد برای خمینی شهر حق آلایندگی تعیین کرده که مبلغ خوبی است و کاملاً هم مشخص است و مشکل اصلی عدم پرداخت آن توسط صنایع آلاینده است.

ادامه دارد

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید