امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 08:38:22

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

برگزاری جلسه مشترک شورای شهرستان با مسؤولین شهر

برگزاری جلسه مشترک شورای شهرستان با مسؤولین شهر

چهارشنبه, 05 مهر 1391 ساعت 10:24 کدخبر :4559
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اولین جلسه مشترک شورای اسلامی شهرستان خمینی شهر با نماینده مردم در مجلس، فرماندار، شهرداران و دهیاران، روسای شوراهای شهرهای خمینی شهر، درچه، کوشک، اصغرآباد، قلعه امیریه و روستای تیرانچی...

fبرگزار شد.رییس جدید شورای شهرستان در ابتدای این جلسه از تلاش های دو رییس سابق - سید امیرصدر صهری و محسن مهرابی- تشکر کرد و گفت: شهرستان خمینی شهر از شهرستانهای فعال در اجرای تفاهم نامه ها و تشکیل جلسات با مسئولین ذیربط محسوب می شود.

قنبرعلی خلیلی با اشاره به فراهم شدن شرایط مطلوب فعالیت و همکاری نماینده مردم در مجلس و فرماندار شهرستان با اعضای شوراهای شهرهای شهرستان، در توضیح هدف از تشکیل این جلسه گفت: در هم تنیدگی وظایف شوراها با وظایف نماینده مردم در مجلس ما را بر آن داشت تا طی جلسه ای این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. وی در ادامه تنها تفاوت این دو بخش را در این دانست که اعضای شورا به جهت در دسترس بودن، 24 ساعته با مردم در ارتباطند و نماینده از طریق دفترش و روزهایی که در شهرستان حضور دارند و لذا شوراها مشکلات مردم را روزانه رصد می کنند و در صورت وجود هماهنگی و تعامل، نماینده مجلس و شوراها بیشتر و بهتر می توانند در رفع مشکلات تلاش کنند.

خلیلی با تاکید بر اینکه باید یک تقسیم بندی میان وظایف شورا و نماینده صورت بگیرد گفت: نمایندگان مجلس در قالب یک طرح، مباحث کلان کشوری مثل سیاست خارجی، صادرات و واردات، روابط بین الملل و ... را به نمایندگان بسپارند و مدیریت واحد خدمات شهری را به عهده شورا بگذارند. وی در توضیح این مطلب با اشاره به اینکه بسیاری از مراجعات مردمی به شوراها صرف طرح مشکلات مردم با دستگاه های اجرایی می شود چرا که مردم انتظار دارند شورا تمام این مشکلات را پیگیری کرده و رسیدگی کند و عمده این مشکلات با شوراها، شهرداری ها و دهیاری ها مطرح می شود، گفت: در صورتی که تقسیم بندی انجام شود بسیاری از مشکلات از طریق مدیریت واحد شهری قابل حل و پیگیری می باشد. وی با ابراز تاسف از بلاتکلیفی این قانون گفت: ما انتظار داریم که در آخرین سال شورا همگان فارغ از دیدگاه شخصی و با توجه به جایگاهشان نسبت به وظایفشان جوابگو باشند. خلیلی تاکید کرد آنچه مهم است، جایگاه های شورا، نمایندگی، فرمانداری، شهرداری و ... است.

کمیته برنامه ریزی بودجه های فرهنگی و قرآنی استان یکی دیگر از مواردی بود که رییس شورای شهرستان به آن اشاره کرد و با انتقاد از عملکرد ناعادلانه این کمیسیون گفت: مسوولین استان قصد دارند با اختصاص سهمی ناچیز به خمینی شهر مردم و مسوولین را راضی کنند. وی افزود: طرح های بعضی از مناطق دیگر استان و اصفهان با رقم های بسیار بالا تصویب می شود اما طرح های خوب خمینی شهر رد شده و یا اگر بودجه های تعلق می گیرد صدقه سری است. خلیلی ادامه داد: اگر در بودجه کشور سهم هر شهرستان و سرانه های فرهنگی، عمرانی، اجتماعی و ... لحاظ محرومیت های آن مشخص شود قطعا ما در اجرا به عدالت نزدیک تر خواهیم بود. وی معتقد است که در این زمینه باید فاکتورهایی مثل مهاجرپذیری نیز لحاظ شود. وی با اشاره به 70-60 هزار مهاجر خمینی شهر گفت: البته این را هم بپذیریم که این مهاجرت ها از سر تمایل نبوده و محرومیت ها علت اصلی مهاجرت بوده است. خلیلی به مطالبات ساکنان جوی آباد در جلسه چند روز پیش آنها با اعضای شورای اسلامی و مسئولان شهرداری خمینی شهر اشاره کرد و گفت: خواسته های آن ها بسیار کارشناسی شده و دقیق است و آن ها هم به اندازه خودشان در این کشور و شهرستان حق دارند و این می طلبد که تلاش پیگیر مسئولان و همکاری شان بویژه نماینده محترم برای جذب بودجه خاص از منابع استانی و ملی بدلیل مهاجرپذیری شهرستان، مانع از این بشود که کمبود سرانه حل این مشکلات را به تعویق بیاندازد.

وی وجود مشکلاتی مثل خیابان های نیمه کاره و به طول انجامیدن احداث یک خیابان و... را از جمله مواردی دانست که از اقتدار دولت در چشم مردم می کاهد چرا که مردم هنوز شهرداری را از ادارات دیگر تفکیک نمی کنند و همه این مشکلات را از چشم دولت می بینند. وی افزود: این درحالیست که برای شهرداری ها هیچگونه بودجه دولتی تخصیص داده نمی شود و شهرداری باید از همان درآمد شهری خود هزینه کند. و وقتی شهرداری اقتدار نداشته باشد، تبعیت و تمکین از جانب مردم کم خواهد شد.

نماینده: بعضی از کارمندان شهرداری مردم را اذیت می کنند

پس از سخنان رییس شورای شهرستان، نماینده مردم در مجلس، نفس تشکیل شورا را تقویت همدلی، مشورت، همکاری و همسویی در جهت خدمات رسانی در حد اعلا دانست و افزود: برای اینکه بتوانیم مصوبات میلیونی و میلیاردی را بر سر سفره های مردم بیاوریم باید با یکدیگر همدلی داشته باشیم. صرامی با اشاره به اینکه برای همدلی بیشتر باید منش های محلی را کنار بگذاریم، ادامه داد: تقاضای من این است که اجازه بدهیم مردم در این یک سال باقیمانده شورا طعم شیرین خدمت را بیش از پیش بچشند. وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که هستم سربازی شورا را خواهم کرد گفت: نگاه حاکمیتی به شورا غلط است، شما دستور بدهید ما عمل می کنیم.

صرامی گفت: برای بررسی مشکلات شورای روستا احتیاج به اهرم اجرایی داشتم اما بخشدار سابق اهرم اجرایی من نبود. وی در در رابطه با بخشدار سابق گفت: امیدوارم مباحث پرونده ای مطرح در رابطه با ایشان واقعیت نداشته باشد اما اگر ثابت بشود پیگیری خواهیم کرد.

نماینده همچنین با تاکید بر اینکه در این 4 سال نه برای وام کسی کاری خواهم کرد نه برای اشتغال بلکه اشتغال زایی خواهم کرد افزود: 90 درصد مراجعات مردم به نمایندگان مجلس مربوط به شهرداری هاست و با برخوردهای درست و انسانی می توان مردم را راضی و مجاب کرد.

نماینده با تاکید بر اینکه ما نباید اجازه بدهیم ثانیه ای از وقت مردم تلف بشود گفت: وظیفه ما مسؤولین این است که از خاک طلا بسازیم و هیچ راه گریزی جز مدیریت زمان نداریم.

نماینده در پاسخ به صحبت سید امیر صهری که برای اصلاح افراد ناکارآمد نیاز داریم که ساختارها تغییر کند و اگر جایگاه هر فرد درست باشد مشکل نیروی انسانی ناکارآمد در بدنه شهرداری حل خواهد شد، گفت: بعضی از کارمندان شهرداری از سواد کافی برخوردار نیستند. مردم را اذیت می کنند. این افراد اطلاع ندارند مردم چه قدرتی دارند و دائما مردم را اذیت می کنند و باعث می شوند کار آنها با تاخیر انجام شود. من تذکر خود را به رییس شورا بارها داده ام.

محسن صرامی بدون اینکه نامی ببرد از عملکرد ضعیف یکی از شوراها انتقاد کرد و گفت: به صراحت اعلام می کنم اعضای شورای این شهر تمام کارهای آن منطقه را مسدود کرده اند و منشا هیچ گونه خدماتی نبوده اند و این روش به انقلاب ضربه می زند و مردم را نسبت به انقلاب و نظام بدبین می کند.

وی به خشکسالی امسال اشاره کرد و گفت: یکی از مصوبات مهم بخش کشاورزی لوله گذاری بود که باعث پرداخت 80 درصد سهم دولتی و 20 درصد بخش خصوصی برای حفظ باغات شهرستان بود که تا کنون هیچ گونه پیگیری برای اجرا نشده است و باید در آخرین سال دولت از این حمایت دولتی برای حفظ باغات شهرستان استفاده کرد.

فرماندار: مشکلات ما زیاد است

در ادامه فرماندار شهرستان نفس تشکیل نهاد شورا را یک امر قرآنی و الهی برشمرد و گفت: شوراها نماد مدیریت مردم بر مردم است، شوراها نقش نظارتی دارند یعنی در اجرا نقش ندارند ولی بازوان اجرایی دارند.

احمد حقیقی از شهرداران و دهیاران به عنوان بازوان اجرایی شوراهای اسلامی شهر و روستا یاد کرد و افزود: مشکلات ما زیاد است و شوراها باید با اولویت بندی نیازها در یک سال باقی مانده به حل مشکلات حوزه خود توجه کنند.

انتقاد رئیس شورای شهر خمینی شهر از جهاد کشاورزی و اداره برق

رییس شورای شهر خمینی شهر دیگر سخنران این جلسه بود که در ادامه مباحث مطرح شده گفت: بسیاری از مشکلات شهرستان از جمله موارد اختلافی در مسائل مشترک بین شهرها از طریق شورای شهرستان قابل حل و پیگیری می باشد.

سید امیرصدر صهری با انتقاد از انتظارات بعضی دستگاه های اجرایی از شورای شهر افزود: بعضی از درخواست ها خلاف قانون است. وی در ادامه از کوتاهی اداره جهاد کشاورزی در رابطه با تخریب یک مورد ساخت و ساز غیر مجاز گفت: ساخت و سازهای غیر مجاز مشکلات بسیاری را در باغات و اراضی کشاورزی ایجاد می کند. اداره برق خمینی شهر نیز یکی دیگر از اداراتی بود که مورد انتقاد صهری قرار گرفت. وی در این خصوص گفت: در حدود سه سال قبل در جلسه ای با حضور رییس اداره برق، مشکل تیرهای چراغ برق مزاحم و خطرناک در کوچه ها مطرح شد ولی پس از 3 سال هنوز رسیدگی لازم نمی شود و این در حالیست که طبق مصوبه شوراهای شهرستان، شهرداری هزینه جابجایی را تقبل کرده ولی اداره برق این جابجایی را انجام نمی دهد.

رییس شورای شهر یکی از افتخارات شورای سوم خمینی شهر را پیش بینی طرح ها و پروژه های لازم الاجرا در مناطق مختلف شهر دانست و افزود: طبق برنامه بودجه امسال در کل شهر طرح های عمرانی اجرا خواهد شد. امسال بودجه خمینی شهر از بودجه جامع به بودجه تفصیلی تغییر یافته است

فرماندار و نماینده به درخواست رییس شورای شهر مبنی بر تشکیل جلسه با مسوولین کشور و وزرا برای حل مشکلات مردم و خصوصا دریافت عوارض آلایندگی، پاسخ مثبت دادند و گفتند: با جدیت کامل پیگیر حل مشکلات افزایش و اصلاح قانون اختصاص عوارض آلایندگی در استان و مجلس هستند. فرماندار همچنین در پاسخ به رییس شورای شهر خمینی شهر در رابطه با انتقادش از اداره برق گفت: بعد از اجرای اصل 44 قانون اساسی شرکت برق خصوصی سازی شده و حل مشکل تیرهای برق مزاحم در معابر نیاز به یک جلسه مشترک بین شوراها و اداره برق با فرمانداری دارد و در آن جلسه برداشتن تیرهای مزاحم مورد موافقت قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید