امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 17:54:48

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

دكتر کریمی از اعضای شورای شهر سوم :

بزرگترین عیب شورای سوم عدم انسجام اعضا بود/ شورای چهارم نیز انسجام نخواهد داشت

دوشنبه, 06 خرداد 1392 ساعت 09:35 کدخبر :5574
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمدرضا ابطحی
دكتر کریمی یکی ديگر از اعضای شورای شهر سوم است. نقطه نظرات دکتر کریمی را که در طول 6 سال شورای سوم در کمیسیون های عمران و املاک عضویت داشته در رابطه با محاسن و معایب شورای سوم جویا شدیم.

تدوین برنامه 5 ساله مهمترین دستاورد سومین دوره شورای شهر بوده است.
کریمی با اشاره به اینکه در دوره سوم شورا فعالیت های عمرانی خوبی در سطح شهر انجام شد، گفت: به نظر من و به عنوان یک کارشناس مسائل شهرسازی تدوین برنامه و چشم انداز 5 ساله مهمترین برنامه سومین دوره شورا بود.
وی با تاکید بر اینکه با اجرای برنامه تدوین شده چشم انداز شهرداری، مشکلات شهر کاهش می یابد، گفت: در برنامه چشم انداز 5 ساله کلیه ابعاد و چشم انداز بخش های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و کابردهای متفاوت در نظر گرفته شده است. این برنامه با استفاده از نظر بیش از 30 نفر از کارشناسان بومی و غیربومی استان تدوین شده است.
وی با تکذیب راکد بودن و بایگانی شدن برنامه چشم انداز 5 ساله شهرداری گفت: البته این برنامه نواقصی از جمله عدم پیش بینی زمان بندی و مدیریت هزینه و زمان دارد و من هم از ابتدا به دلیل همین نواقص مخالف تصویب کامل آن بودم. وی با تاکید براینکه به دلیل وجود همین نواقص برنامه 5 ساله خمینی شهر موفق به دریافت تائیدیه از وزارت کشور نشد، گفت: همزمان با خمینی شهر برنامه چشم انداز شهرداری نجف آباد برای اجرا به راحتی به تایید وزارت کشور رسید و به عنوان الگو برای شهرهای دیگر معرفی شد و این در حالی بود که برنامه چشم انداز شهرداری خمینی شهر از برنامه شهرداری نجف آباد کامل تر بود و در صورتی که خمینی شهر زودتر اقدام می کرد چه بسا برنامه چشم انداز ما به عنوان الگو معرفی می شد.
وی در توضیح این موضوع گفت: در برنامه چشم انداز شهرداری خمینی شهر از نظر کارشناسان بیشتری استفاده شده است، از پختگی بیشتری نسبت به برنامه شهرداری نجف آباد برخوردار بود ولی به دلیل عدم اولویت بندی و مدیریت هزینه اجرای طرح ها برنامه و زمان بندی لازم، متاسفانه فقط ده درصد برنامه چشم انداز شهرداری اجرا شده است.
دکتر کریمی در خصوص بزرگترین عیب سومین دوره شورای شهر خمینی شهر گفت: به نظر من بزرگترین عیب شورا عدم انسجام کافی در بین اعضا بود ولی با این وجود پیش بینی می شود انسجام دوره سوم شورا بهتر از انسجام بین اعضای شورای شهر آینده باشد. اعضای شورای آینده (چهارم) از گروه های متفاوت و متعددتری نسبت به دوره سوم تشکیل خواهد شد و احتمالا برخوردهای نامطلوبی را باید از شورای بعدی انتظار داشته باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد که پیش بینی اش صحیح نباشد و این مسائل اتفاق نیفتد و گفت: ضرورت اصلی فعالیت شورای بعدی انسجام بین اعضا می باشد و عملکرد شورای آینده باید فارغ از هرگونه نگاه سیاسی وجناحی باشد تا اعضا بتوانند با انسجام کافی پیش روند.
وي افزود: از جمله خصوصیات اصلی یک شورای کارآمد بالا بودن میزان اطلاعات وآگاهی و تخصص اعضا از حوزه های مختلف مسائل بومی شهر است. کریمی ضمن تاکید بر اینکه انتخاب عضو غیر بومی به دلیل اینکه شناخت لازم و کافی از شهر ندارد، نه تنها برای شهر مفید نیست که مضر هم هست، گفت: در یک شورای کارآمد باید احساس مسولیت بالايی وجود داشته باشد و اعضا برای رسیدگی به مسائل و انجام وظایف خود در شورا وقت کافی بگذارند به گونه ای که نتیجه برنامه های خود در سال های آینده شان مشهود باشند نه اینکه اعضای شورا وقت خود را فقط منحصر به جلب رضایت ارباب رجوعان کنند و فعالیت های خود را در گرفتن تخفیف عوارضات خلاصه کنند. این عضو شورای شهر تاکيد کرد: وظیفه اعضای شورا به هیچ وجه پیگیری برای گرفتن تخفیفات و عوارضات شهری شهروندان نيست.

نگاه شورای آینده باید به مسائلِ کلان باشد نه مسائل جزئی
كريمي افزود: تکروی و تنها نگاه کردن به مسائل شهری باعث انحراف در شورای شهر می شود، متاسفانه تاثیر نگاه دو دوره گذشته شورا در سومین دوره شورا مشهود بود و نگاه بعضی از اعضا به مسائل انفرادی بود. دکتر کریمی ادامه داد: توصیه من به شورای چهارم اجرای برنامه ای واحد و برطبق چشم انداز است. وی تنها راه توسعه و حلال مشکلات شهر را اجرای سند چشم انداز دانست و گفت: تجربه نشان داده حرکت های انفرادی در خمینی شهر جوابگو نبوده است. به نظر من شهر در بخش مدیریت شهری نباید فدای افراد شود بلکه این افراد هستند که باید فدای منافع کلان شهر شوند.
این عضو شورای سوم افزود: طبق قانون وظایف شورای شهر رسیدگی به همه حوزه های موثر شهری است. متاسفانه شوراها به جای شورای شهر به شورای شهرداری تبدیل شده اند و عملا ما شاهدیم شورای شهر به مسائل شهری خارج از شهرداری کمتر وارد شده و دخالت می کند. وی این موضوع را یکی از مشکلات و معایب شوراها خصوصا شورای خمینی شهر برشمرد و ادامه داد: این فرهنگ باید اصلاح شود تا هم افراد قوی تر و متخصص تر بتوانند وارد عرصه عضویت شورا شوند و هم مسئولین شهر به جایگاه اعضای شورا به عنوان نمایندگان مردم احترام بیشتری بگذارند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید