امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 10:16:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

رنگ نشاط بر شب های تیرماهی خمینی شهر
سابقه درخشان خمینی شهر در نمایش خیابانی

رنگ نشاط بر شب های تیرماهی خمینی شهر

سه شنبه, 19 مرداد 1395 ساعت 11:13 کدخبر :10462
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

شب های تیرماه بوستان های شهر امسال حال و هوایی بانشاط داشت. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، از روز 27 خرداد ماه تا پایان تیرماه به همت سازمان رفاهی تفریحی شهرداری، شهروندانی که شب هایشان را در لادر، بوستان های پیروزی، بهشت، مهر و باغبان می گذراندند شاهد نمایش های خیابانی بودند که در عین شادی آفرینی نکاتی آموزنده را به آنها یادآور می شد. «نمایش سد راه عشق» به کارگردانی مصطفی جعفری با موضوع معلولان، ترقه زنی و تخلفات موتورسواری، نمایش «نیش خیابانی» به کارگردانی اسماعیل صرامی با موضوع تکدی گری و نمایش «شب های شهر» به کارگردانی نورا لک با موضوع پسماندهای خشک و تر، در 54 نوبت در مکان های تفریحی مختلف شهر به اجرا درآمد.
این نمایش ها با استقبال بی نظیر مردم رو به رو شد به گونه ای که در هر دور اجرای نمایش بیش از500 نفر به تماشا می ایستادند و حلقه های آخری تنها از طریق صدا در جریان نمایش قرار می گرفتند.

photo 2016 07 31 17 53 49

photo 2016 07 31 17 54 05
سواران عشق
اگرچه نمایش خیابانی تعزیه در خمینی شهر از دیرباز به اجرا درمی آمده و طرفداران بسیاری داشته است اما این سبک از نمایش زمانی در شهر ما به اوج خود رسید که خمینی شهر برگزار کننده اولین جشنواره سراسری نمایش خیابانی با عنوان «سواران عشق» شد. روزهای 26 تا 28 مرداد 86 خمینی شهر میزبان گروه های مختلف نمایش از سراسر کشور بود. بهزاد فراهانی، کمال€Œالدین شفیعی و رحمت امینی 64 اثر را از میان 360متن و طرح رسیده به دبیرخانه جشنواره برای مرحله بازبینی انتخاب کردند و سپس 10 نمایش خیابانی با رای قطب€Œ€Œالدین صادقی، میکائیل شهرستانی،€Œ اصغر همت، شهاب غزالی و محمدرضا رهبری به بخش مسابقه نخستین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی سواران عشق راه یافتند.

خبر برگزاری این جشنواره که به همت فرمانداری شهرستان و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد برگزار شد از زمان اعلام فراخوان تا برگزاری مراسم اختتامیه توسط خبرگزاری های فعال مثل مهر، فارس، آفتاب و ایکنا منعکس شد.

اگرچه این جشنواره اولین و آخرین جشنواره در خمینی شهر بود اما استعدادهای هنرمندان این دیار را شکوفا ساخت و همین موجب شد که این هنرمندان در دیگر جشنواره های کشوری نمایش خیابانی حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند.
سهیل حاج علی اکبری (بهترین بازیگر نوجوان/ جشنواره های فجر و مریوان)، مریم صادقی (بهترین بازیگر زن/ جشنواره مریوان)، محمد ارزانی ( بهترین بازیگر/جشنواره جوان)، سیمیمن علی عسگری (بهترین کارگردان/ جشنواره جوان)، (مصطفی جعفری (مقام اول جشنواره مریوان در بخش نویسندگی/ سال 86)، هادی کیانی (کسب مقام برتر در بخش نمایش خیابانی جشنواره ماه)، روح اله ابراهیمی (مقاوم دوم بازیگری/جشنواره مریوان)، مجید براتی (مقام سوم جشنواره شاهد در بخش نویسندگی)، محمد ماندگاری (شایسته تقدیر در بخش بازیگری / جشنواره شاهد)، نورا لک (اجرای نمایش در جشنواره مریوان) و اسماعیل صرامی (اجرای نمایش در جشنواره مریوان) از جمله هنرمندان خمینی شهری این رشته هستند که در بخش خیابانی جشنواره های مطرح کشوری حائز مقام اول شده اند.


خشت اول
به گفته مصطفی جعفری فعال فرهنگی و از هنرمندان تئاتر خمینی شهر به طور کلی سابقه برگزاری نمایش های بیرونی به شکل مدرن در خمینی شهر به دهه 70 برمی گردد. گروه هنری دانش به سرپرستی مصطفی صمدی آن زمان در بوستان پیروزی اقدام به اجرای این سبک از نمایش کرد و بعد از آن هم اکبر نجارپور به اجرای این نمایش ها همت گمارد. اگرچه آن زمان این سبک از نمایش به ذائقه خمینی شهری ها چندان خوش نیامد اما سنگ بنای احیای این سبک نمایشی را بنا نهاد و بن مایه برگزاری جشنواره بزرگ سواران عشق شد که در ایام ولادت امام حسین (ع) با موضوع محرم به اجرا درآمد.

photo 2016 07 31 17 54 10
وی علت عدم تداوم چنین برنامه هایی در خمینی شهر را این می داند که تئاتر در خمینی شهر هیچوقت از یک متصدی که دائم به آن بیندیشد برخوردار نبوده است. وی عدم برپایی کلاس ها و کارگاه آموزشی را نیز از دیگر عللی دانست که نمایش خمینی شهر را با ضعف روبرو کرده است. وی معتقد است که سبک های نمایشی که در حال حاضر در خمینی شهر به اجرا در می آید به روز نیست و این روزها شاهد اجرای سبک های چند سال پیش هستیم.


جعفری همچنین در رابطه با نمایش های خیابانی اخیر می گوید: برخی گمان می کنند که در خمینی شهر فقط باید نمایش هایی اجرا شود که هیچ قصه ای ندارد و همه هنرش خنداندن مخاطب است در صورتی که تجربه نشان داده است که ما مخاطبان فهیمی داریم که درک بالایی از مسائل دارند.


نورا لک نیز از اینکه اجرای 54 نمایش خیابانی اخیر باعث شد این سبک از نمایش جای خودش را میان مردم خمینی شهر بازیابد، ابراز خرسندی کرد. مرتضی صرامی نیز هدف خود از ساخت نمایش نیش خیابانی در نمایش های خیابانی اخیر را شناساندن گروه های مختلف متکدی که به شهرما هجوم آورده اند مثل فالگیرها، دعانویس ها و... به مردم عنوان کرد.

photo 2016 07 31 17 54 01

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 نساء 30 مرداد 1395 ساعت 06:57
از اینکه به تئاتر خیابانی اهمیت دادین و گزارشی تهیه کردین ممنونیم.

قدرت دخترها را در تئاتر خیابانی دست کم نگیرین
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید