امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 05:41:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مدير كل امور شهر و شوراهاي استانداري در همايش يك روزه مديران مالي شهرداريهاي استان:

شهرداری ها به فکر درآمد پایدار باشند، شاید صنایع آلاینده روزی تعطیل شوند

دوشنبه, 06 آذر 1391 ساعت 16:28 کدخبر :4750
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
به همت شهرداري خميني شهر همايش يك روزه مديران مالي شهرداريهاي استان در سالن بصيرت برگزارشد. در ابتدای این نشست، شهردار خميني شهر در جمع مديران مالي شهرداري ها و مسئولين استانداري گفت: به لحاظ اينكه شهرداري ها هم مديريت درآمد و هم مديريت هزینه را به عهده دارند مديريت مالي جايگاه ويژه ای دارد.

 مهندس شرفا افزود: موضوعي كه اخيرا در شهرداري ها به آن توجه شده، تقويت و توسعه درآمدهاي پايدار است، و از آنجا که بودجه و درآمد شهرداري ها بر اساس ميزان هزينه جاري شهر است، آنقدر درآمد كسب مي كنند که بتوانند هزينه خود را جبران كنند و در بعضي از شهرداري ها پروژه ها و طرح هاي زيرساختي كه بتواند درآمد پايدار ايجاد كند وجود ندارد.

وي افزود: توسعه طرح هاي زيرساختي برای درآمد پايدار در خميني شهر نياز به برنامه ریزی جدا از درآمد ماهيانه و سالانه شهرداري دارد لذا بايد بستر توسعه درآمد پايدار در برنامه هاي سالهاي آينده از هم اكنون پيش بيني شود.

وي با اشاره به بودجه 26 ميليارد توماني شهرداري خميني شهر گفت: تاكنون موفق شده ایم بخش عمده بودجه امسال را محقق كنيم اما علیرغم تلاش بسيار، به دليل كمبود اعتبارات و درآمد و هزينه هاي جاري و خدمات بروز مثل آسفالت، نتوانستيم به سمت ايجاد سرمايه و درآمد پايدار در خميني شهر حركت كنيم و با درآمدهاي موجود امكان تامين هزينه های شهرداري وجود ندارد.

شرفا يكي از برنامه هاي شهرداري خميني شهر را برای کسب درآمدهای پایدار، ایجاد دفتر جذب مشاركت سرمايه به عنوان پل ارتباطي بين شهرداري با سرمايه گذاران دانست و افزود: دائر شدن این دفتر به اعتماد سرمايه گذاران و مردم كمك مي كند.

مهندس شرفا در همین رابطه خطاب به مسئولين استان و شهرستان گفت: بايد حاشيه امن سرمايه گذاري هاي پايدار براي سرمايه گذاران فراهم شود.

فروش زمين هاي شهرداري توسط شهرداري ها ممنوع است

مدير كل امور شهر و شوراهاي استانداري نيز دراين همايش گفت: زمين شهرداري جزو سرمايه هر شهر محسوب مي شود و لذا فروش زمين هاي شهرداري توسط شهرداري ها ممنوع است. متأسفانه بعضي از شهرداري ها با فروش زمينهاي شهرداري حقوق كارمندان خود را تامين مي كنند.

محسن سعيدبخش افزود: كليه مصوباتي كه براي فروش زمين توسط شوراها به تصويب رسيده توسط فرمانداران در كميته انطباق همان شهرستان باطل خواهد شد.

وي از عقد قرارداد استانداري با شبكه جهاني جام جم خبرداد و گفت: بر اساس این قرارداد، ظرفيتهاي سرمايه گذاري و گردشگردي شهرهاي استان در شبكه سراسري جام جم يك و دو و چهار تشریح خواهد شد و درخواست من از همه شهرداري هاي استان شناخت ظرفيتهاي سرمايه گذاري برای جذب بخش خصوصي است.

شهرداري هاي استان نبايد خود محدود به دريافت عوارض آلايندگي كنند

سعیدبخش افزود: بعضي از شهرداري های استان در تدوين بودجه و منابع درآمدي، خود را منحصر به كسب عوارضات آلايندگي كارخانجات استان مي كنند در حالیکه عوارضات آلايندگي و بودجه هاي دولتي به عنوان يك منبع حمايتي محسوب مي شود نه به عنوان منابع پايدار.

وی تصریح کرد: ممكن روزي صنايع استان به علت مشكلات مختلف تعطيل شوند و ما نبايد كسب درآمد سالانه شهرداري را منحصر به دريافت عوارضات كنيم و با عوارض آلايندگي بخواهيم مشكلات خود را مرتفع كنيم. وي افزود: يكي از سوالات ما از شهرداري استان اين است که چه برنامه ای براي حفظ خود در مقابل هزينه های جاري خدماتي شهر دارند.

وي تصريح كرد: در بعضي از شهرهاي استان ظرفيتهاي بالایي در جذب سرمايه گذار وجود دارد ولي از ظرفيتهاي موجود آن شهر براي جلب مشاركت بخش خصوصي استفاده نمي شود و شهرداران و شوراهاي استان در معرفي جاذبه های فرهنگي و محصولات و نقاط مثبت شهرهاي خود براي جذب گردشگر و سرمايه گذاران بخش خصوصی غافل هستند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید