امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 05:18:57

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

شهرستان خمینی شهر دارای بیشترین درصد شهرنشینی در استان اصفهان است

دوشنبه, 08 اسفند 1390 ساعت 10:31 کدخبر :3775
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایرنا

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمانهای شهرداری اصفهان گفت: بر اساس نتایج سرشماری امسال، شهرستان خمینی شهر با 96/8 درصد بیشترین درصد شهرنشینی در استان اصفهان را به خود اختصاص داده است.

 'مهدی جمالی نژاد' روز یكشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: بعد از خمینی شهر شهرستانهای شاهین شهر و میمه، نجف آباد و اصفهان به ترتیب با 92/8 ، 91/2 و 91 درصد بیشترین درصد شهرنشینی را در استان در اختیار دارند.

وی با بیان اینكه داده ها و آمارهای سرشماری سال 90 نشانگر افزایش میزان قابل توجه شهرنشینی و رشد فزاینده آن در پنج سال گذشته است، اضافه كرد: این امر به سه شیوه رشد طبیعی، میزان مهاجرت روستا شهری، ارتقاء مناطق روستایی به شهر یا الحاق مناطق حاشیه شهرها به شهر قابل توجیه است.

وی اظهار داشت: عوامل طبیعی و محیطی مثل خشكسالی های چند سال اخیر نیز بر شیب مهاجرت بی تاثیر نبوده است.

وی با تاكید بر اینكه افزایش میزان شهر نشینی مسائلی مانند اشتغال، ساخت سنی و جنسی و میزان تمركز منطقه ای جمعیت را نیز تحت تاثیر قرار داده است، افزود: با افزایش میزان شهر نشینی از نسبت مشاغل تولیدی بویژه مشاغل غیر شهری كاسته شده و بر مشاغل غیر تولیدی، خدماتی، اداری و مشاغل كاذب افزوده می شود.

وی گفت: سیر مهاجرت بیشتر به سمت شهرهایی است كه زمینه های فعالیت اقتصادی در آنها بیشتر از مناطق دیگر بوده است.

جمالی نژاد، راه برون رفت از این معضل را همدلی و هماهنگی همه دستگاهها و نهادها ، توجه جدی به آمایش سرزمین و سوگیری رویكردها به برنامه ریزی های دقیق منطقه ای همزمان با تنظیم برنامه ریزی های شهری برای توزیع عادلانه امكانات و خدمات دانست.

وی افزود: برای فراهم سازی مطلوبیت ماندگاری در نقاط روستایی و شهرهای كوچك لازم اس اقدامات اساسی و زیربنایی به ویژه از طریق اجرای برنامه های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی صورت گیرد.

جمالی نژاد با بیان اینكه معظلات شهری یك واقعیت غیر قابل انكار پیش روی محققان، برنامه ریزان و متولیان شهری است، گفت: باید برای این موضوع با مدیریت واحد چاره اندیشی كرد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 پیام 13 اسفند 1390 ساعت 09:41
سلام

آقای محترم درمان و راه حل اساسی شهر الحاق به شهر اصفهان است و بس.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید