امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 16:23:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نجات یک جوی و صدها جان
طرح ایمن سازی و زیبا سازی جوی گاردر اجرا می شود؛

نجات یک جوی و صدها جان

دوشنبه, 24 تیر 1392 ساعت 08:53 کدخبر :5737
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساری
عدم تعبیه حفاظ مناسب برای جوی گاردر، این منطقه را به یکی از نقاط حادثه خیز خمینی شهر تبدیل کرده است و پر تردد بودن این نقطه رسیدگی به آن را از اهمیتی ویژه برخوردار می کند.

تاکنون بارها و بارها اتفاق افتاده که اتومبیل یا موتورسیکلتی به درون جوی سقوط کرده، سرنشینان را دچار مصدومیت نموده و به وسیله نقلیه نیز آسیب جدی وارد آورده است و در این مورد آب داشتن یا نداشتن جوی، چندان تاثیری در چگونگی بروز حادثه ندارد.


پوشاندن روی جوی، نرده گذاری و... از جمله طرح هایی است که برای سامان دادن به این محل که یکی از آثار تاریخی و مسیر آب رسانی به زمین های کشاورزی محسوب می شود، پیشنهاد شده ولی تا کنون هیچ کدام عملی نشده و ایراداتی به هر کدام وارد شده است از جمله اینکه پوشاندن روی جوی موجب نازیبایی منطقه شده ضمن اینکه مسوولان مربوطه نیز برای تمیز کردن و لایروبی آن با مشکل مواجه خواهند شد. نرده گذاری نیز باید با شرایطی خاص انجام شده و چگونگی نصب، ارتفاع و فاصله بین نرده ها هم لازم است مورد توجه قرار گیرد. اما هیچکدام از این دلایل نمی تواند توجیه خوبی برای دست روی دست گذاشتن بشود خصوصا که چندین مدرسه نیز در حاشیه این جوی قرار گرفته است.

 

جوی تاریخی گاردر و حوادث رانندگی


خانم احمدی یکی از شهروندانی است که چند ماه پیش حین عبور از جاده همجوار جوی گاردر دچار سانحه شده است. وی درباره روز حادثه می گوید: سوار بر پراید از ابتدای خیابان امام شمالی به سمت خیابان هادی می رفتم. به علت این که خودروها از کوچه کناری به صورت یک طرفه در حرکت بودند، نتوانستم اتومبیل را کنترل کنم و به طرف جوی انحراف پیدا کردم. اگر چه خودم آسیبی ندیدم اما ماشینم 2 میلیون تومان خسارت دید و ماموران آتش نشانی آن را از جوی بیرون کشیدند.


یک وانت سفید دوگانه سوز نیز ساعت 7 شب وقتی داشت دور می زد به خاطر صفر بودن (بلامانع بودن) جاده به صورت معلق به درون جوی سقوط کرد.


البته فقط ماشین ها نیستند که اینجا کله پا می شوند موتورسوارها هم از این جوی آب تاریخی بی نصیب نمی مانند مثل این موتورسواری که می گوید وقتی دیدم دارم به ته جو سقوط می کنم موتور را رها کرده و شاخه یک درخت را چسبیدم و جانم را نجات دادم.


اما اینطور که این خانم که خودش از اهالی همین منطقه است می گوید گویا دوچرخه سوارها هم از اینجا جان سالم به در نمی برند؛ لگن یک پیرمرد چند وقت پیش وقتی با دوچرخه به درون جو سقوط کرد شکست و خانه نشین شد.


پیاده ها هم البته چندان در امان نیستند خصوصا پیرمرد پیرزن ها و بچه ها.

 

ایمن سازی و زیباسازی همزمان


پس از شنیدن حرف ها و درد دل این همشهری ها تصمیم گرفتیم به سراغ مسوولان مربوطه برویم و سر صحبت را با آن ها بازکنیم. کارشناس ترافیک شهرداری در این باره گفت: طرحی در دست اجراست که در آن به زیبا سازی و ایمن سازی اطراف جوی گاردر می پردازیم. هدف از این طرح هم بهبود عبور و مرور و هم ایمن سازی نقاط حادثه خیز و هم زیبا سازی چشم انداز منطقه است. در این طرح یک متر باغچه و جدول در اطراف این جوی تعبیه شده و باغچه ها هم باعث زیبایی اطراف نهر می شود. این طرح در سه فاز طراحی شده که فاز اول آن از جوی گاردر مرکزی بین شریعتی تا امام شمالی، فاز دوم از امام شمالی تا منتظری و فاز سوم از منتظری به سمت مناطق مسکونی کنار امامزاده سید اشرف می باشد.


اما وطن خواه به نکته مهم دیگری نیز در این مورد اشاره کرد: از آن جا که این منطقه مسکونی است برای جلوگیری از بروز چنین سوانحی باید سرعت خودروها کاهش یابد و بیش از 30 کلیومتر نباشد. ناگفته نماند که به گفته این مقام مسوول، مالکیت این نهر در دست آب منطقه ای است و در واقع مسوولیت ایمن سازی جوی گاردر با این مرکز است.


فاز اول طرح ایمن سازی و زیبا سازی جوی گاردر در حال اجراست و اهالی از این بابت راضی به نظر می رسند اگرچه این روزها گرد و خاک مهمان خانه هایشان شده است. بد نیست شهرداری در این چند روزه گاهی با آب پاشی از شدت و غلظت این گرد و خاک بکاهد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید