امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 15:13:44

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آشنایی با سوسک سارتا و روش مکانیکی مبارزه با آن

آشنایی با سوسک سارتا و روش مکانیکی مبارزه با آن

پنجشنبه, 13 تیر 1392 ساعت 08:54 کدخبر :5692
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
گروهی از آفات که در سال های اخیر به دلیل بروز خشکسالی، تهدید بزرگی برای سلامت و حیات درختان در فضای سبز گردیده اند، آفات چوبخوار نام دارند، مهم ترین آفت در این گروه سوسکی است به نام سوسک سارتا، که با تغذیه از چوب درختان در مرحله لاروی (کرمی شکل) باعث ضعف، از دست رفتن شادابی گیاه، خشک شدن شاخه ها و در نهایت خشک شدن کل گیاه می گردد.

 به دلیل این که، کرم این آفت در داخل تنه درخت فعالیت می کند و دسترسی به آن به آسانی ممکن نیست، از طریق روش های معمولی مبارزه با آفات مانند سم پاشی نمی توان با این کرم ها مبارزه کرد.
یکی از روش های مبارزه با این آفت استفاده از روش کنترل مکانیکی است در این روش ابتدا محل فعالیت آفت از روی علائم ظاهری مانند خروج شیره و خاک اره و سوراخ های روی تنه شناسایی می گردد. سپس با استفاده از ابزار مناسب مانند یک تیشه کوچک تمامی قسمت های آلوده از درخت جدا می گردد، بعد با استفاده از مفتولی فلزی، داخل دالان لاروی از طریق دهانه سوراخ آفت پاکسازی شده و کرم (لارو) موجود مورد اصابت نوک مفتول قرار گرفته و به آسانی از بین می رود. برای اطمینان بیشتر از قرص تدخینی فستوکسین در داخل سوراخ ها استفاده شده و سپس دهانه آن ها با بتونه مسدود می گردد و محل مورد تیمار، با چسب پیوند به علاوه قارچ کش پوشانیده می شود. این عملیات حتی الامکان تا ارتفاع 6 تا 7 متری درخت انجام می گردد.
نکته قابل توجه این است که کرم ها با سنین مختلف (از کرم های تازه از تخم بیرون آمده تا کرم های دو ساله) به طور همزمان در درخت فعالیت می کنند و لذا امکان از بین بردن صد در صد آنها با یک بار انجام عملیات مبارزه مکانیکی وجود ندارد و به همین دلیل برای نیل به نتیجه مطلوب باید هر ساله و به طور مستمر این عملیات را انجام داد و یک بار انجام آن به طور کامل تمامی کرم ها را از بین نخواهد برد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید