امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 07:36:52

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آیا فضاسازی در منطقه لادر دستکاری در طبیعت به حساب می آید؟
یادداشت

آیا فضاسازی در منطقه لادر دستکاری در طبیعت به حساب می آید؟

سه شنبه, 04 آذر 1393 ساعت 11:14 کدخبر :8025
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین
برخی از شهروندان با مشاهده مراحل اجرای طرح لادر این سوال را مطرح می سازند که آیا فضاسازی ها، ساخت سکو، ایجاد آبنما و... در منطقه کوهستانی لادر دستکاری در طبیعت نیست؟

و آیا آن را از حالت طبیعی و بکر خارج نخواهد کرد؟ آیا بهتر نیست بگذاریم چشمه لادر به همان حالت طبیعی خود باقی بماند؟ آیا محیط زیست به خطر نمی افتد؟ اصولا فلسفه ایجاد چنین امکاناتی در این منطقه چیست؟


شاید در نگاه اول چنین به نظر بیاید که اجرای طرح لادر دستکاری در طبیعت به حساب آمده و محیط زیست را به خطر می اندازد اما با نگاه دقیق وجامع وآینده نگرانه دلایل متعددی برای درستی راه انتخاب شده به دست می آید که به برخی اشاره می شود:


1- تجربه نشان داده است که چشمه ها و مناطق طبیعی خمینی شهر که میراث مردمان به حساب می آید طی سالیان گذشته به تدریج به تصرف درآمده و ضمن اینکه بعضا در آنها دخل وتصرفاتی صورت گرفته از دسترس شهروندان نیز خارج شده است. چشمه های سه گانه شمال شهر (غم بر،جوچی و حسن و حسین)، منجر و ابوالفضل و... ازاین دسته هستند. در مناطق خرم دره و هورموده نیز به تازگی دخالت هایی شروع شده و چنین خطری برای منطقه لادر هم دور از ذهن نبود.


2- تراکم بالای جمعیت وکمبود زمین در شهر و نیاز روزافزون شهروندان به فضاهای طبیعی و سبز برای استراحت چیزی نیست که بشود آن را نادیده گرفت به گونه ای که دیگر فضاهای سبز داخل شهر کفاف اقبال مردم را به این مناطق نمی دهد و حتی سفره مردم بر روی فضاهای سبز وسط خیابان ها هم از روی ناچاری پهن شده است. پس منطقه ای وسیع و برخوردار از جاذبه های خاص وهوای بهتر که بشود با هزینه ای کم در اختیار شهروندان قرار داد نه تنها نیاز امروز که قطعا آتی ما خواهد بود.


3- چشمه های دنج و به دور از رفت و آمدِ عموم، گاه مورد سو استفاده بعضی به طرق مختلف از جمله تجاوز به محیط زیست و حیوانات موجود در آن قرارمی گیرد ولی با عمومی شدن لادر دیگر بستری برای اینگونه رویه ها فراهم نخواهد بود و به عبارت دیگر امنیت برای خانواده ها که می خواهند از محیط کوهستان بهره مند شوند فراهم خواهد شد.


4- بهره وری از طبیعت و جلوه های روح افزای آن مورد تاکید آموزه های دینی و روانشناسان برای انسان های خسته امروزی می باشد وآماده سازی منطقه عمومی لادر بهره مند شدن از فضاهای طبیعی را به عموم هدیه خواهد داد.


5- همگانی کردن ورزش هایی همانند کوهنوردی و پیاده روی از سیاست های موکد مراجع بهداشتی برای کاهش بیماری های گریبان گیر جامعه و افزایش سلامتی روحی و روانی عموم مردم است وایجاد بسترها دراین منطقه پای عموم مردم را به محل باز خواهد کرد و به تدریج با توجه به ایمن بودن نسبی کوهنوردی در این مکان جمعیت را به مناطق بالا دست خواهد کشاند. یادمان باشد بسترسازی برای اجرایی شدن هر طرحی بهترین مشوق برای پیوستن مردمان به آن طرح است.


6- به دلیل فضاهای پیش بینی شده در طرح لادر مثل سالن بزرگ روباز امکان اجرای برنامه های فرامحلی فرهنگی ورزشی تفریحی و مذهبی در محوطه فراهم خواهد شد و طبیعی است اجرایی شدن این برنامه ها هم به نشاط عمومی کمک کرده وهم نقش سازنده ای در ارتقای سطح فرهنگ عمومی ایفا خواهد کرد و زمینه رشد خانواده ها و فرهنگ های مختلف درکنار یکدیگر هم فراهم خواهد شد. به علاوه در صورت اجرای جشواره های استانی و کشوری که نیاز به سالن روباز دارند پای ساکنین دیگر شهرها به منطقه باز خواهد شد و اثرات مثبتی درمعرفی شهر و نیز پیشرفت اقتصاد آن خواهد داشت.


لازم به ذکر است که اجرای طرح های تالار، فروشگاه، نمایشگاه و مواردی مشابه در پایین دست و مجاور جاده کمربندی اثرات خاص خود را دارد که قبلا در یادداشتی تحت عنوان «سیمای لادر عوض خواهد شد» به آنها اشاره شده است.

نظرات  

 
#5 0 Myrtis 13 خرداد 1394 ساعت 20:17
I really like it when individuals get together and share ideas.
Great site !
نقل قول
 
 
#4 +1 مسعود فقیه ایمانی 08 آذر 1393 ساعت 23:14
بسیار حای تاسف دارد که تحمل نقد شدن را ندارید و یک نظر دوستدار طبیعت را هم درج نمی کنید. اینکه یک نظر صرفا محیط زیستی بود. پس وای به مسائل سیاسی.
نقل قول
 
 
#3 +1 مسعود فقیه ایمانی 07 آذر 1393 ساعت 19:02
ادامه
4- بهره وری از فضای طبیعی به خفظ و نگهداری از آن است نه تغییر دادن آن. بگذارید طبیعت به همان صورت که با دست الهی ساخته شده است باقی بماند. اتفاقا آیات الهی جایی که دست انسان نباشد بهتر دیده می شوند.

5-همگانی کردن ورزش هم امری بسیار ضروری و پسندیده است منتهی عاشقان طبیعت و کوهنوردی هرگز راضی نمی شوند چشم انداز کوهستان تغییر کند. گذشته از اینکه اتفاقا این شهری سازی کوه خودش خلاف روحیه ورزش و استقامت است. ورزشکار باید روی سنگلاخ قدم بزند نه روی زمین صاف!
در مورد بحث تامین امنیت هم صرف ایجاد چند پست امنیتی در این مناطق کافیست. نیازی به ایجاد حوض و کانال نیست.

6- ایجاد فضاهای فرهنگی آیا حتما مسلزم تخریب طبیعت است؟ شهرداری قطعا می تواند با استفاده از طرفیت فضاهای فرهنگی شهر و امامزاده ها و یا ایجاد فرهنگسرا ها به این مهم جامه عمل بپوشاند.

در پایان اینکه الگو گرفتن از کشورهایی که چنین جاذبه های طبیعی دارند بسیار مناسب است. آنها اگر هم امکاناتی برای بازدید از آثار طبیعی فراهم کنند این آثار را تخریب نمی کنند. بلکه جداکثر تغییراتی می دهند که با چهره طبیعت سازگار باشد. مثلا به جای ایجاد کانال و سنگهدای نتراشیده، با همان سنگهای نتراشیده موجود در محل مسیر آب را هدایت می کنند و یا به طور نامنظم درختکاری های متناسب با محیط می کنند تا منظزه طبیعی به حالت یک پارک نشود. همچنین پارکینک عمومی را در فاصله ای بسیار دور تر از خود اثر طبیعی قرار می دهند تا جلوه تصویری آن مخدوش نشود و از همه مهمتر اینکه از هر کاری که سبب کوچ حیوانات بومی محل شود خودداری می کنند.
متاسفانه باید پذیرفت که شهرداری به چشمه لادر به چشم یک پارزک داخل شهر نگاه می کند و همه نوع دست اندازی به ساخت طبیعت را مجاز می داند.امیدوارم این مباحث زمینهساز اصلاح این رویه های نادرست باشد.
نقل قول
 
 
#2 0 مسعود فقیه ایمانی 07 آذر 1393 ساعت 19:01
امیدوارم بودم دوستان به جای توجیه اشتباهات صورت گرفته سعی در رفع خطاها داشته باشند اما

1- اینکه عده ای کار خطایی انجام دهند و در طبیعت دخل و تصرف کنند به هیچ وجه توجیه تکرار این خطا توسط افراد دیگر و از جمله شهرداری نیست. اتفاقا انتظار این است که شهرداری در اصلاح این خطاها و حفظ چشم انداز طبیعی خود معلم مردم باشد.

2- مشکل کمبود فضای طبیعی را می شود با ایجاد فضاهای مصنوعی در داخل شهر برطرف کرد. اما این که بهانه کمبود فضای طبیعی ، بیاییم یک چشم اندازی را که در طی هزاران سال در طبیعت شکل گرفته تغییر دهیم ابدا قابل قبول نیست. اینکار تازه نقض عرض است.

3- وظیفه حفاظت از حیوانات و حیات وحش بر عهده همه شهروندان و البته سازمان محیط زیست است نه شهرداری. ضمنا حاطر نشان می دهد با دست اندازی در چشمه لادر عملا امنیت حیات وحش سلب شده و متاسفانه دیگر هیچ اثری از جانورانی که در محدوده لادر زندکی می کردند نمانده است.
اتفاقا شهرداری دارد با این تغییرات سبب حضور جمعیت زیاد در لادر می شود و دیگر لادر آن مکان دنج سابق نیست. بلکه یک مکان شلوغ شهری می شود.
نقل قول
 
 
#1 0 ملیکا 04 آذر 1393 ساعت 17:05
خرم دره و هورموده را دیگه کی میخواد بگیره؟ بابا بعضی ها خیلی پررواند.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید