امروزچهارشنبه, 30 خرداد 1397-- Wednesday Jun 20 2018

ساعت 11:41:16

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 22:08:59

جوابیه معاون اداري مالي شهرداري به چند تماس تلفنی مردم؛

با عوارض ساليانه منازل، فقط هزينه جمع آوري زباله ها تأمين مي شود

یکشنبه, 07 اسفند 1390 ساعت 13:54 کدخبر :3765
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین

در شماره گذشته، پيام تلفني برخي شهروندان را درج كرديم كه نسبت به قبوض عوارض شهرداري گلايه داشتند و سئوال نموده بودند كه اين عوارض صرف چه اموري مي شود در حاليكه مثلاً منطقه يا خيابان ما دچار مشكل خدماتي است.

در تبيين اين امر و در پاسخ به اين سئوال همشهريان، مهندس عشقي معاون اداري مالي شهرداري جوابيه اي را به دفتر فرصت ارسال كرده كه مطالعه آن، شهروندان را نسبت به وظيفه خود در پرداخت عوارض آگاه مي كند.

 

از احساس وظيفه مهندس عشقي در پاسخگويي به سئوالات مردم تشكر مي كنيم به اميد آنكه پاسخگويي به مردم، رسم همه مسئولان شهرستان شود.

توضيحات معاون اداري مالي شهرداري را در ادامه بخوانيد.

از آنجایی که توزیع فیش های نوسازی در سطح شهر توسط شهرداری به درب منازل و مغازه ها صورت گرفته و تعدادی از همشهریان عزیز با دفتر دوهفته نامه فرصت تماس گرفته و علت پرداخت عوارضات فوق را جویا شده اند و بعضا اعلام نموده اند که شهرداری چه اقدامات عمرانی برای ما انجام داده است لازم مي دانم توضيحات ذيل را در جواب اين عزيزان عرض نمايم.

ماده 2 قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 7 آذر 1374 و اصلاحیه های بعدی قانون برنامه سوم (مصوب 22 دی ماه 1381) اعلام نموده که از تاریخی که وزارت کشور تعیین و اعلام کند بر کلیه اراضی و ساختمان ها و مستحدثات واقع در محدود قانونی شهر عوارض خاص سالانه: مأخذ یک درصد (1%) بهای آن ها که البته از سال 1389 به 5/1 % افزایش پیدا کرده و طبق مقررات این قانون تعیین خواهد شد برقرار می شود و شهرداریها مکلفند بر اساس مقررات این قانون، عوارض مذکور را وصول کرده و منحصراً به مصرف نوسازی و عمران شهری برسانند. بنابراین، قانون تکلیف نموده که کلیه اراضی و ساختمان ها و مستحدثات واقع در محدوده قانونی هر شهر باید عوارض سالانه به شهرداری پرداخت نمایند و شهرداریها مکلفند طبق قانون این مبالغ را دریافت کنند.

حال ممکن است برای بعضی از همشهریان عزیز این سؤال پیش آید که چه اقدامی برای کوچه یا اطراف منازل ایشان انجام شده که باید پاسخ داد:

شهرداری از جمع آوری زباله در سطح شهر گرفته تا رنگ آمیزی جداول سطح شهر، نگهداری و توسعه پارکها و فضای سبز، لکه گیری و آسفالت معابر، احداث خیابان ها و ده ها وظیفه دیگر که در شهر انجام می گیرد را بر عهده دارد و عوارض دريافتي صرف همین کارها خواهد شد. این خدمات به کلیه شهروندان تعلق دارد و همه شهروندان می توانند از آن استفاده کنند نه یک شخص و یا تعداد خاصی از شهروندان، برای مثال اگر فقط در طول سال جمع آوری زباله که هر یک روز در میان از درب منازل جمع آوری می گردد را محاسبه کنیم به طور متوسط سرانه هر نفر 600 تا 700 گرم زباله در روز می باشد يعني یک خانواده 4 نفری روزانه حداقل حدود 5/1 کیلوگرم زباله تولید می کنند، و اگر هر کیلو زباله برای شهرداری از جمع آوری تا حمل و انتقال به کارخانه حدود 50 تومان هزینه در بر داشته باشد این مبلغ در طول یک سال حدود 27500 تومان خواهد شد. در واقع اگر شهرداری هیچ گونه خدمات عمرانی در سطح شهر انجام ندهد و فقط زباله شهر را جمع آوری نماید و همه شهروندان محترم هم مقید باشند که عوارض سالیانه خود را به شهرداری پرداخت نمایند و عوارض سالیانه هر خانه به طور متوسط 20 الی 30 هزار تومان باشد (که البته این مبلغ بستگی به متراژ زمین و زیربنا و موقعیت پلاک از نظر مکانی بر خیابان های اصلی و فرعی و قیمت منطقه ای پلاک مورد نظر دارد) بنابراین مبلغ پرداختی فقط جوابگوی جمع آوری زباله خواهد شد.

لذا با این توضیحات امیدواریم که همشهریان عزیز ما نسبت به پرداخت عوارض سالیانه عنایت بیشتری داشته باشند و شهرداری را در جهت خدمت رسانی بیشتر و بهتر یاری نمایند.

حمید عشقی

معاون اداری مالی

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید