امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 17:10:56

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

دادگاه کیفری استان

چهارشنبه, 08 آبان 1392 ساعت 13:46 کدخبر :6235
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
حقوق شهروندی

برخی از جرایم به علت سنگین بودن مجازات آنها احتیاج به دقت نظر و بررسی بیشتری دارند و از طریق یک قاضی نمی توان به این جرایم رسیدگی نمود لذا بایستی تعدد قضات حاکم باشد تا با همفکری و تجمیع نظرات به این جرایم رسیدگی نمود. دادگاه کیفری استان، یکی از شعبات دادگاه تجدید نظر می باشد که به جرایمی که مجازات آن اعدام ، حبس ابد، قصاص نفس یا عضو، رجم و صلب باشد و نیز جرایم سیاسی و مطبوعاتی رسیدگی می نماید این دادگاه همانند دادگاه های تجدید نظر، در مرکز استان دائر است. ولی در صورت صلاحدید رئیس قوه در برخی از موارد علاوه بر مرکز استان، در دیگر شهرستان های استان نیز تشکیل می گردد.
دادگاه کیفری استان ، در رسیدگی به جرایمی که مجازات آنها ، اعدام، حبس ابد ، قصاص نفس ، رجم و صلب می باشد با پنج عضو و در جرائمی که مجازات آن قصاص عضو و جرایم سیاسی و مطبوعاتی باشد، با سه عضو تشکیل می گردد رسمیت جلسات با حضور کلیه اعضاء می باشد و تصمیم گیری با اکثریت می باشد ریاست دادگاه کیفری استان بر عهده رئیس کل دادگستری استان می باشد که رئیس شعبه اول دادگاه تجدید نظر همان استان بوده و بر تمامی دادگاه های استان ریاست و نظارت اداری دارد.
شروع به رسیدگی در دادگاه کیفری استان ، مستلزم ارسال کیفرخواست از سوی دادسرا می باشد این کیفرخواست از سوی دادسرای محل وقوع جرم شهرستان تنظیم می گردد ولی دفاع از کیفرخواست مذکور در دادگاه کیفری استان بر عهده دادستان شهرستان مرکز استان می باشد.
کلیه تحقیقات مقدماتی جرایمی که در صلاحیت دادگاه کیفری استان حوزه مربوطه به فعالیت می پردازد اما دادستان تا قبل از حضور و مداخله بازپرس اقدام لازم برای حفظ و جمع آوری دلایل و آثار جرم به عمل می آورد در برخی از جرایم که در صلاحیت دادگاه کیفری استان می باشد پرونده مستقیماً در دادگاه کیفری استان مطرح می گردد و کلیه تحقیقات تحت الامر دادگاه خواهد بود پرونده هایی که موضوع آنها جرایم مشمول حد زنا و لواط بوده و مجازات آن حسب مورد رجم و اعدام می باشد مستقیماً در دادگاه کیفری استان مطرح می گردد.
هم چنین رسیدگی به اتهامات برخی از اشخاص به علت حساس بودن موقعیت این افراد، در صلاحیت دادگاه کیفری استان تهران می باشد که عبارتند از :
اعضای مجتمع تشخیص مصلحت نظام
اعضای شورای نگهبان
نمایندگان مجلس شورای اسلامی
وزرا و معاونین آنها
سفرا
دادستان و رئیس دیوان محاسبات
دارندگان پایه قضایی
استانداران ، فرمانداران
جرایم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر
مدیران کل اطلاعات استانها
کلیه تحقیقات در خصوص اشخاص فوق بر عهده دادسرای عمومی و انقلاب تهرانی می باشد که پس از طی مراحل قانونی یا تنظیم کیفرخواست به دادگاه کیفری استان تهران جهت رسیدگی ارسال می گردد کلیه آراء صادره از دادگاه کیفری استان قابل تجدید نظر در دیوانعالی کشور می باشد.
نکته: جرایمی که در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد ، در همان مرجع رسیدگی می گردد هر چند مجازات قانونی جرائم مذکور در صلاحیت دادگاه کیفری استان باشد.
آموزشهای همگانی چگونه می تواند وصول به دادرسی عادلانه را تسهیل نماید؟
آموزش موجب آگاهی عمومی و آشنایی شهروندان به حقوق خود می شود.
آموزشهای همگانی موجب عدم طرح دعاوی بی حاصل خواهد شد.
با آموزش همگانی دیگر کسی نمی تواند به بهانه جهل به قانون مرتکب جرم شود.
آموزش همگانی مانع رشد متجاوزین به قانون و توسعه و ازدیاد جرایم گوناگون میشود.

نظرات  

 
#1 0 کشاورز 17 آبان 1392 ساعت 12:53
تو پیادرو های خیابونهای شریعتی و اشرفی اصفهانی کسبه پیادرو را محل فروش اجناس خود کرده اند و عبور زن و فرزند مردم بسختی صورت میگیره
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید