امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 07:34:10

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگوي اختصاصي فرصت با اعضاي شوراي شهر خميني شهر؛

سخناني صريح در بيان مشكلات شهر و اشكالات شوراي دوره سوم - 1

پنجشنبه, 14 اردیبهشت 1391 ساعت 11:56 کدخبر :4041
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ليلا پيماني

9 ارديبهشت روز شوراهاست. و فرصت هم نشريه وابسته به شهرداري است. و مسلم است كه شهرداري و شورا به صورت ارگانيك به هم وابسته اند. پس نتيجه مي گيريم كه "فرصت" بايد يك گزارش سفارشي درست و حسابي از شوراي شهر برود تا دچار دردسر نشود!

(برود اصطلاح مطبوعاتي هاست و بجاي اينكه بگويند فلان گزارش را درج كنيم مي گويند فلان گزارش را برويم!) اين يك واقعيت كاملاً واقعي(!) است و مخاطبان فرهيخته ما هم درك مي كنند!

 

اما از يك زاويه ديگر نگاه كنيم. گاهي كه "فرصت" به مناسبت هاي مختلف مثلاً روز هواي پاك و روز ميراث فرهنگي و روز ... گزارشاتي در توصيف عملكرد يا بهتر بگويم خدمات مسئولان درج مي كند بعضي دوستانِ دائماً منتقد و مخالف ما غر مي زنند كه اي بابا! فرصت هم شده است تعريف نامه، و شده است سفارشي بنويس. اين دوستان تصور مي كنند يك مطبوعه بايد دائماً انتقاد كند، و اگر كمترين توصيفي (و نه تعريفي) از خدمات يك ارگان يا نهاد يا مسئول كرد، سفارشي نويس است. اما حقيقت اين نيست. حقيقت آنست كه مسئولان و نهادها، خدمات فراواني به مردم صورت مي دهند و البته اشكالات زيادي هم در عملكرد خود دارند. "فرصت" همواره جنبه انتقادي خود را حفظ و تلاش كرده اشكالات و نارسائي ها را گوشزد كند. اما اين امر به معناي انكار خدمات نيست. و انصاف آنست كه خدمات هم ذكر شود. و بهترين بهانه براي بيان اين خدمات مناسبت ها و روزهاست. و از اين رو به بهانه 9 ارديبهشت مروري مي كنيم بر عملكرد شوراي شهر. والبته چون امسال سال آخر شوراي دوره سوم است، به خواست خود شورايي ها كمبودها و نقص هاي اين دوره را هم مرور مي كنيم تا چراغ راه سال آينده شود. مرور اين عملكرد در قالب گفتگو با تك تك اعضاي شوراي شهر خميني شهر و رؤساي شوراهاي كوشك و اصغرآباد صورت گرفته و البته دسترسي به رئيس شوراي درچه ميسر نشد. انشاءالله در آينده با رئيس اين شورا كه شورايي موفق بوده است هم گفتگو خواهيم كرد. از اعضاي شورا، آقاي صالحي با صراحت بيشتري به نقد اين دوره شورا پرداخت كه قابل توجه بود.

"فرصت" به منظور دستيابي به شوراي شهري قوي تر در انتخابات آتي، فضاي نقد و نظر پيرامون عملكرد 3 دوره شوراي شهر خميني شهر و كوشك و درچه و اصغرآباد و بخصوص شوراي دوره فعلي را در سالجاري باز خواهد گذارد و شهروندان و صاحبنظران مي توانند در اين زمينه نظرات و مقالات خود را به فرصت ارسال كنند.

و اما در این مجال سخنان امیرصدر صهری رییس شورای شهر خمینی شهر را می خوانیم. صحبتهای دیگر اعضای شورای خمینی شهر و کوشک و درچه را در مطالب بعدی می خوانیم.

صهري پاسخ مي دهد: چرا جلسات شورا علني نيست؟

- طبق قانون شوراهای اسلامی شهرها، جلسات شورا باید علنی برگزار شود، به عنوان رییس شورا بگویید چرا در شهر ما این اتفاق نیفتاد؟

ما متقاضی نداشته ایم وگرنه از جانب ما مشکلی نبوده است البته اتاق جلسات شورا ظرفیت چندانی ندارد خصوصا اگر قرار باشد مثلا مصوباتی در خصوص بعضی اصناف داشته باشیم که افراد مرتبط تعدادشان زیاد است.

- اگر مردم تقاضا می کردند شما این شرایط را فراهم می کردید؟

چون به قول شما قانون شوراهاست مانعی نداشت.

 

- مردم چطور انتقادات و نظراتشان را به شما برسانند؟

هر وقت معتمدین برای طرح مشکل یا ارائه پیشنهادی وقت می خواهند ما وقت می دهیم.

 

- این که خصوصی است نه در جلسات شورا.

با توجه به اینکه عصرهای یکشنبه شورا اختصاص به جلسات و حضور متقاضیان دارد این افراد را دعوت می کنیم. عصرهای یکشنبه معمولا اعضاي شورا همگی حضور دارند.

- در این مدت باقی مانده از سومین شورا اگر مردم تقاضای شرکت در جلسات شورا را ارائه بدهند، می پذیرید؟

در قالب همان جلسات روزهای یکشنبه.

 

- پس موافق نیستید؟

نه. به علت اینکه جلسات ما شبانه برگزار می شود و شروعش مشخص است اما پایانش خیر.

 

- با تمام تاکیدی که اعضای شورا روی استفاده از پیشنهادات و انتقادات مردم دارند اما ما شاهدیم که حتی جلسات اعضای شورا با اهالی محلات هم قطع شد.

علتش این بود که کار به جایی رسیده بود که ما تبدیل شده بودیم به وکیل مدافع شهرداری و باید پاسخگوی کاستی های آن می شدیم در صورتی که ما با شهرداری در ارتباط مستقیم هستیم اما پاسخگوی خلاف ها و قصورهایش نه و از یک جایی به بعد این جلسات تنها حالت تبلیغاتی به خود گرفته بود و ما را از مسؤولیت اصلی خود که پیگیری مطالبات قانونی شهرداری می باشد باز می داشت.

 

- و شما چاره را در این دیدید که صورت مساله را پاک کنید به جای اینکه چاره ای دیگر بیندیشید؟

چاره ای که اندیشیدیم این بود که هر روز یک نفر از اعضا در دفتر شورا بنشیند و پاسخگوی مراجعات مردمی باشد و مثل بقیه ادارات اتاقمان به روی مردم بسته نباشد.

 

- اما این در راستای شعار اعتمادسازی شما نبود.

ببینید یکی از مشکلات اساسی محلات آسفالت بود که البته دغدغه شورا هم بود، قیر در برهه ای از زمان رفت جزو کالاهای دولتی و بورس و مثل قبل سهل الوصول نبود و با 4-3 ماه تاخیر قیر تحویل شهرداری می شد که گاهی به زمستان و بارندگی می خوردیم و عملا در جلسه بعدی در همان مسجد باید دروغ تحویل مردم می دادیم.

 

- البته مردم هم قبول دارند که وقت شورا نباید صرف امور جزیی و پاسخگویی به این مشکلات بشود بلکه شورا باید پیگیر مسائل کلان شهر باشد اما شما عملا بسیاری از وقت و انرژی تان را دارید به این امر اختصاص می دهید!

خب مردم هنوز طبق روال اول انقلاب همان انتظار شوراهای محلی را از شورای شهر دارند که گاهی حتی برای مسائل بی ربطی مثل تقسیم ارث به ما مراجعه می کنند تا میان بُر بزنند و مجبور نباشند به دادگاه مراجعه کنند که حتی بعضی اوقات برای شورا مشکلات حقوقی پیش می آورد.

- چرا شورا تن به این کار می دهد؟

چون مراجعه کننده داریم و مردم دلخور می شوند و البته این هم هست که هر کدام از اعضا غیر از رفع و رجوع کارهای مردم یک سری کارهای اداری هم دارد که باید در دفتر پیگیرش باشد و هر دو کار با هم انجام می شود.

 

- خب این مراجعات راه حل منطقی و قانونی دارد، چرا در خمینی شهر شورا یارها فعال نشدند؟

یکی از طرح های شورا همین بود اما با اختلاف نظر اعضا روبرو شد و شکل نگرفت.

 

- این اختلاف خیلی برای شهر ما گران تمام شد.

بله متاسفانه. با این حال ما در محلات مختلف برای تایید درخواستها و استشهادیه های محلی برای حل مشکل مردم معتمدین را داریم.

 

- در زمینه های فرهنگی برای شهر چه کردید؟

قطعا یکی از کارهای خوبی که شورا کرد ورودش به ورزش به عنوان مسائل فرهنگی بود. در خیلی از جاها زمین آزاد کردیم و مبالغی هم برای احداث آن در نظر گرفته شد. مثل سوله ای که در جوی آباد قدیم ساخته شد و همینطور زمین ورزشی دستگرد، خوزان و سالن چند منظوره بحران که پس از اتمام به عنوان زمین ورزشی هم از آن استفاده خواهد شد. به کتابخانه ها و مساجد و کانون های فرهنگی مساجد هم کمک هایی شده است.

 

- این مساعدت ها مشروط به تقاضاست؟

بله! درخواست ها به کمیسیون فرهنگی ارجاع می شود و پس از بررسی مبالغی تعلق می گیرد البته اولویت با آن هاست که اولین درخواستشان باشد تا عدالت رعایت شود.

 

- اگر بنا به عدالت است که این بودجه باید به همه گروه ها تعلق بگیرد چه متقاضی باشد چه نباشد به عنوان مثال يك کانون فرهنگی قرآنی فعال و موثر مي شناسم اما تاکنون از شورا پولی دریافت نکرده است.

کانون ها فراوانند و البته باید از طریق مردم تامین اعتبار شوند تا بودجه شورا صرف مباحث عمرانی مثل احداث سالن ورزشی و ... شود.

 

- پس می توان گفت که اقدامات فرهنگی شورای سوم به اقدامات ورزشی محدود شد؟

خیر! ما برای کتابخانه ها هم بودجه گذاشتیم و لیست هزینه ها موجود است. کمک های فرهنگی ما خیلی بیشتر از آنی بوده است که باید اختصاص می داده ایم. ما حتی به مساجد هم کمک کردیم مخصوصا هزینه ساخت سرویس بهداشتی بعضی مساجد را تقبل کردیم تا هم مشکل مسجد حل شده باشد و هم توالت عمومی در سطح شهر داشته باشیم.

- اما این سرویس ها هر گاه مسجد باز باشد قابل استفاده است و با تعطیلی مسجد بسته می شود در حالی که توالت های عمومی یکی از نیازهای مهم شهرهاست.

مسوولیت شرعی اش گردن خودشان آن زمان که این مبلغ را دریافت کردند متعهد شدند که به ضوابط شورا عمل کنند.

 

- ديگر چه؟

طبق قولی که روز مبعث در مسجد محله قائمیه به مردم محل دادم به زودی خیابانشان آسفالت می شود و همینطور در رابطه به کمبود مجموعه فرهنگی در آن نقطه طی یک توافق تفکیکی با مالکینی که 30 سال است با شهرداری اختلاف دارند قرار شد 500 متر از زمینشان را برای مجموعه فرهنگی واگذار کنند، برای ساخت آن نیز 50 میلیون در بودجه امسال اختصاص داده ایم. آن روز که من این قول را دادم جوانی از محل به من گفت: شما هم مثل بقیه آمدی یک قول دادی و بعد هم یادت می رود اما من از پدرم یاد گرفته ام که هرگز قولی ندهم که نتوانم به آن پایبند باشم. انشاءا... در صورت توافق با مالکین که قول مساعدت در این  خصوص داده اند مشکل مجموعه فرهنگی در آن محل حل خواهد شد.

- کاندیدا می شوید؟

قطعا دیگر نه درعرصه شورا پا خواهم گذاشت و نه در عرصه نمایندگی. اختیارات شورا در قانون زیاد است اما بخشنامه ها دست و پای اعضا را می بندد. از طرفی شورا هنوز جایگاه خود را به دست نیاورده است به عنوان مثال، در شورای تامین باید اعضای شورای شهر که از مسائل شهر خود بسیار مطلعند حضور داشته باشند یا مسوولینی که خیلی هایشان اصلا بومی نیستند؟ متاسفانه اتفاق باغ را من 4 روز بعد فهمیدم، دولتی ها فقط برای جبران کمبود بودجه هایشان به سراغ شورا می آیند. این نماینده مجلس است که باید رابط شورا با بالا دستی ها در وزارت خانه ها باشد. ضمن تشکر از زحماتجناب آقای ابطحی، در این خصوص انتظار همکاری بیشتری می رفت.

- پس چندان تعاملی با نماینده نداشتید.

زمانی که پدرم در شورای شهر بود هر 20-10 روز یکبار آقای علیرضایی می آمد و او را با خودش به تهران می برد اما در این دوره شورا شاید در سال یک بار این اتفاق می افتاد. یکی از کارهایی که آن زمان انجام شد طی همین پیگیری ها یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان پول زنده شد که به جایش زمین گرفتند و این مبلغ سال 79 پول کمی نبود. که انتظارمان از آقای صرامی نیز همین خواهد بود.

 

- در خصوص الحاق، با شورای شهر اصفهان رایزنی کرده اید؟

من شخصا با الحاق موافقم چون بالاتر از سیاهی رنگی نیست و برای خمینی شهر از این بدتر نمی شود اما اصفهان، هم با پتانسیل های شهر ما آشناست هم کمبودهایش را می بیند در واقع شهر ما یک روستای بزرگ شده است فاقد سینما، تالار، شهربازی و...

 

- آن زمان که کاندیدا شدید از همه این کمبودها از جمله کمبود زمین خبر داشتید اما به مردم قول دادید که تالار احداث می کنید و مجموعه فرهنگی می زنید، چطور این وعده ها را دادید؟

همان شعارها باعث شد امروز به سرمایه گذاری در بخش خصوصی فکر کنیم و آن را عملی نماییم. یک زمان رسمی در شهرداری بود که هر کس می آمد می گفت می خواهم تالار بسازم فرم را می گذاشتند مقابلش و می گفتند 500 میلیون بریز به حساب و بیا تا حرف بزنیم یعنی کل نقدینگی طرف را می گرفتند اما ما به عنوان مثال کارخانه سنگبری را که به خاطر آلایندگی اش باید از شهر خارج می شد پیشنهاد احداث تالار دادیم و حالا در دست ساخت است، تصمیم داریم کارخانجاتی را که در مسیر باغات است تبدیل به کارخانجات تبدیلی تکمیلی کنیم تا کشاورز بدون ترس از فروش نرفتن محصولش آن را به کارخانه بفروشد تا تبدیل به کمپوت و کنسرو شود، قرار است نمایشگاه سنگ را از محمود آباد به شهر بیاوریم تا یک تحول اقتصادی برای شهر به همراه داشته باشد، یک نفر در منطقه لادر پیشنهاد احداث باغ وحش را داده که گفته ایم کمکش می کنیم. به زودی یک دفتر مشارکت مردمی خارج از شهرداری خواهیم داشت تا مجزا از شهرداری باشد اما بیرون از آن جا چرا که مردم از طرف شدن با شهرداری هراس دارند. این دفتر مشارکت مردمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

 

- این دفتر کی آغاز به کار می کند؟

آیین نامه اش تدوین شده و به زودی مصوب می شود و در 2 ماه آینده شروع به کار خواهد کرد. در این صورت، هم درآمد پایداری برای شهر ایجاد می شود و هم کمبود فضاها جبران خواهد شد. من معتقدم باز کردن راه مردم و احداث امکان مورد نیاز مردم ولو اینکه فرد سرمایه گذار فقط به نیت کسب درآمد ایجاد بکند نیز نوعی کار خیر محسوب می شود چرا که مشکل کمبود شهر و رفاه مردم را حل کرده است مثل مشارکت در احداث شهر بازی، هتل، تالار، زمین ورزشی، فروشگاه های بزرگ و غیره.

 

- بهترین اقدامی که فکر می کنید در باقی مانده این دوره از شورا باید انجام بدهید چیست؟

قرار شده طرح های نیمه تمام را در حد امکان به پایان برسانیم و در رابطه با محلات هم در هر محله ای پروژه ای را اجرا کنیم. در رابطه با طرح های جامع هم چند نوع طرح داریم از جمله پارکی بزرگتر از پارک پیروزی در شمال شهر و همینطور شهر بازی که یادگاری از شورای سوم به جا گذاریم. برای اینکه این مطلب شعار محسوب نشود انشاءا... با اجرایی شدن طرح ها خود مردم مشاهده خواهند کرد.

 

- یکی از قول هایی که شما در سال 89 داده بودید پل چهارراه دولت بود که قرار بود تا پایان سال احداث بشود، چه شد؟

طرح واقعا از اولویت هایمان بود چرا که قصد داشتیم ترددها را از شمال شهر به خیابان های باغبان و صفا هدایت کنیم ولی اگر شروع می کردیم و با کمبود بودجه مواجه می شدیم معضل بزرگتری برای تردد ایجاد می شد. مبلغ 1 میلیارد و 800 میلیون پیش بینی شده بود که با رکود اقتصادی شهرداری در سال 90 نیمه کاره باقی می ماند و در صورتی که بودجه محقق شود حتما از اولویت های امسال خواهد بود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید