امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 07:54:03

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگوي اختصاصي فرصت با اعضاي شوراي شهر خميني شهر؛

سخناني صريح در بيان مشكلات شهر و اشكالات شوراي دوره سوم- 4

دوشنبه, 18 اردیبهشت 1391 ساعت 12:53 کدخبر :4057
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

در این نوبت پای صحبت های عضو دیگر شورا دکتر سراییان می نشینیم.

 

دکتر سرائیان پاسخ مي دهد: تعامل مسؤولین شهرستان با شوراي شهر چگونه بود؟

- مهمترین فعالیت شورای سوم در اين سال آخر فعالیت؟

اولویت عمده شهرداری اولویت عمرانی است و اگر شهردار می خواهد به درستی به وظیفه خود عمل کند باید توجه ویژه ای به توسعه بخش عمرانی شهر داشته باشد. امور فرهنگی تا حدودی مربوط به شهرداری می شود و شهرداری در این بخش باید به صورت حمایتی عمل کند نه اینکه خود به عنوان مجری بخش فرهنگی حرکت کند. متاسفانه این تصور به وجود آمده که امور فرهنگی را باید شهرداری انجام دهد.

اگر بخواهیم یک تحول فرهنگی در شهر ایجاد کنیم این وظیفه همه دستگاه های دولتی است که با هماهنگی عمل کنند حتی اداره دخانیات در امور فرهنگی شهر نیز سهیم است. وظیفه اصلی شهرداری نظارت بر رعایت صحیح ضوابط و مقررات شهرسازی، اجرای امور زیربنایی،  مسائل ترافیکی، فضای سبز، خدمات شهری و تفریحی برای عموم مردم است.

 

- به طور خاص می توانید به پروژه و یا طرحی اشاره کنید؟

ابتدا ما باید درآمد شهرداری را در نظر بگیریم. با توجه به بودجه سالانه امسال از جمله پروژه با اولویت مهم شورا و شهرداری احداث پارک بزرگ در شمال شهر و احداث زیرگذر چهارراه دولت است. با توجه محدودیت های شهرک منظریه اجرای طرح های خدماتی و فضای سبز و احداث پارکینگ در مرکز شهر در اولویت است. این طرح ها در صورت تامین اعتبار دولتی و پرداخت مطالبات عوارض آلایندگی و بدهی دولت به شهرداری امکانپذیر خواهد بود. با این وجود شخص شهردار اولویت ها را مشخص نمود که نیاز به دریافت مصوبه و نظر شورا دارد.

 

- تعامل مسؤولین شهرستان با شورای سوم چگونه بود؟

واقعیت مطلب این است که در این دوره زمانی و شرایطی که وجود دارد هر کسی قبول مسؤولیت کند واقعا ایثار نموده و در مجموع علیرغم مشکلات شهر تعامل خوبی با فرمانداران، ائمه جمعه گذشته و فعلی داريم و نماینده فعلی مجلس در حد توان خود همکاری داشت و نماینده جدید و منتخب هم از هم اکنون قول همکاری و تعامل با شورای شهر داده است.

 

- عضو کمیسیون 20 شهرداری هستید در این 5 سال مهمترین فعالیت شما در این بخش چه بود؟

کمیسیون مزاحمت های مختلف زیست محیطی، آلایندگی محیطی و شهر را رسیدگی و نظارت می کند. رسیدگی به شکایت مردم از آلايندگي کارخانه تولید نشاسته، و کشتارگاه نقش جهان و مشاغل مزاحم شهری و فعالیت دامداری های سنتی در مناطق مسکونی از مهم ترين اقدامات كميسيون بود كه با استفاده از اختیارات قانونی حتی مي تواند منجر به صدور حکم پلمپ شود و البته موارد اصلاحي داشته ايم مثل نصب تصفیه خانه در كشتارگاه نقش جهان.

- از فعالیت شهردار گذشته و حال راضی هستید؟

هر مسؤولی سبک خاصی را برای اجرا دنبال می کند سبک هر مسؤولی با مسؤولی دیگر فرق می کند در مجموع انصافا مهندس پورکاظم تلاش زیادی برای دریافت حقوق شهر نمود و مهندس شرفا سابقه زیادی در شهرداری و امور عمرانی دارد و با مشکلات شهرداری آشنایی کامل دارد و این نقطه قوت شهردار محسوب می شود.

- عملکرد سومین دوره شورا را مثبت ارزیابی می کنيد؟

نسبت به آن چیزی که قبل از انتخابات شورا فکر می کردم نه، نتوانستم کار زیادی بکنم. انتظار ما این بود كه هدفهایی که داشتیم را عملی کنیم. یکی از شعارهای من در بخش سالم سازی شهر از نظر فضای زیست محیطی توسعه فضای سبز برای مردم بود و اجرای این هدف نیاز به اختصاص بودجه برای توسعه فضای سبز، احداث خیابان های جدید برای جلوگیری از فشار ترافیک و تسهیل در تردد شهروندان دارد. امروز گره هاي ترافیکی شهر باعث اذیت و آزار و اعصاب خردی مردم و ایجاد مشکلات متعدد در روند روزمره فعالیت های مردم و همشهریان می شود و البته فراهم نمودن شرایط لازم نیاز به بودجه و اعتبارات دارد. حقیقت مطلب این است که به توقعاتی که داشتیم نرسیدیم. حق و حقوق قانونی که دنبال می کنیم به ما اختصاص نمی یابد. مطالبات ما پرداخت نمی شود. از طرفی حق آلایندگی حق ما بود که سالها برای اثبات آن تلاش کردیم و هزینه نمودیم و به حد انتظار برای پرداخت نرسیده گرچه با پرداخت این بدهي ها بخش عمده اي از مشکلات شهر قابل حل بود. از طرفی هم شاهد انتظارات بیش از حد از طرف مردم و مسؤولین هستیم که فکر می کنند برای هر برنامه، جلسه و مناسبت شهرداری باید پول بدهد. این توقع بی موردی است که با آن روبرو هستیم هدف اصلی این بود که بودجه اختصاص یافته به شهرداری فقط برای آزاد سازی و احداث خیابان جدید و پارکینگ و فضای سبز جدید و فرهنگ سرا و کتابخانه عمومی هزینه شود و در عمل اهداف ما تحقق پیدا نکرد.

 

- صحبتی با مردم دارید؟

صحبت من با مردم این است که سعی کنند گرفتار بازیهای سیاسی نشوند. آسیبی که به شهر وارد شده بازیچه قرار گرفتن مردم در بازی هاي سیاسی بوده است. نكته مهم ديگر حفظ وحدت است. طبق نظر پیامبر اسلام و امام امت همه مردم باید با وحدت کامل حرکت کنند. تنها راه حل مشکلات ما این است که منافع کلان شهر را ببینیم. مسلما هیچ وقت در جزییات همسو نمی شويم و این کاملا طبیعی است ولی باید همه مردم و مسؤولین در منافع اصلی شهر با هم همسو و هم زبان باشند تا موفق شوند.

 

- سومین دوره شورا چه قدر به شکستن این فضا کمک کرد؟

در مقایسه 2 دوره شورای خمینی شهر شما می بینید سطح علمی اعضای سومین دوره شورا از همه بالاتر بوده است و همه اعضا از نظر علمی و موفقیت اجتماعی بسیار فعال و اثرگذار بوده اند. با وجود اختلاف سلیقه های سیاسی در نگرش کلان شهر همه اعضای سومین دوره شورا با یکدیگر متحد و هماهنگ هستند

 

- تعامل مسؤولین شهرستان با شوراي شهر چگونه بود؟

مسئولان بايد به خميني شهر به صورت شهرستان نگاه کنند و نه حوزه شهری، متأسفانه مسؤولین شهرستان و استانی دید روستایی ندارند و  دیدگاه حوزه شهری دارند لذا مي بينيد مثلا اصغرآباد که بیش از 70 درصد تولید شیر خمینی شهر را دارد و در تولید محصولات باغی و محصولات کشاورزی در نوع خود نمونه است در اختصاص امکانات و تجهیزات، مصوبات ریاست جمهوری مورد بي مهري بود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید