امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 09:37:05

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگوي اختصاصي فرصت با اعضاي شوراي شهر خميني شهر؛

سخناني صريح در بيان مشكلات شهر و اشكالات شوراي دوره سوم- 6

پنجشنبه, 21 اردیبهشت 1391 ساعت 08:36 کدخبر :4067
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ليلا پيماني

دكتر كريمي پاسخ مي دهد: آيا شوراي شهر به روزمرگي دچار شده است؟

 

- یکی از تاکیدات شما همیشه این است که مردم باید در جریان تصمیمات و مصوبات شورا قرار بگیرند اما مردم تاکنون شاهد چنین اقدامی نبوده اند.

بنده در همین راستا و البته در رابطه با کمیسیون عمران و شهرسازی که خودم مسؤول آن هستم قدمی در این زمینه برداشتم و افرادی را از بیرون شورا که اطلاعات مفیدی داشتند به کمیسیون دعوت کردم اما حق با شماست و ما می توانستیم اطلاعات را در اختیار فرصت بگذاریم تا به نظر مردم برساند. از نظر من طرح تفصیلی و جامع شهرها باید در اختیار عموم باشد اما در حال حاضر مخفی نگه داشته می شود تا مبادا سوءاستفاده ای صورت بگیرد در صورتی که به عقیده من آن ها که اهل سوءاستفاده باشند از طرح اطلاع پیدا می کنند.

 

- در این یک سال باقی مانده بزرگترین نیاز شهر را چه می دانید؟

در حوزه کاری خودم به این سوال جواب می دهم. بنده همین امروز در جلسه ای 5/3 ساعته که با مهندس نریمانی معاونت معماری و  شهرسازی اصفهان ترتیب داده شده بود (که قبلا معاون شهرسازی خمینی شهر بود) در رابطه با پیاده کردن طرح جامع و تفصیلی اصفهان در خمینی شهر صحبت می کردم. اولویت شهر به نظر من همین است که آنچه از این طرح به نفع شهر ماست را تا یک ماه آینده پیاده کنیم به خصوص که معاون فعلی شهرسازی خمینی شهر مهندس دیانی است که خودش دبیر کمیسیون شهرسازی شورای شهر اصفهان بوده و علاوه بر اطلاعات خوبش در این زمینه با مدیران اصفهان هم ارتباط خوبی دارد. اولویت های بعدی هم باغات در حال انقراض خوشاب، ورود کامیون ها به داخل شهر، سنگبری ها ، مشکلات منطقه دو شاخ و... می باشد.

 

- با این همه مسأله کلان خمینی شهر، چرا به نظر می رسد که این روزها شورا به روزمرگی افتاده است؟

این گله ای است که من از دوستان دارم و خیلی برای این مورد حرص خورده ام. متاسفانه جامعه ما عادت به کار دسته جمعی ندارد و هر کس ساز خودش را می زند و همین باعث شده شورا به روزمرگی بیفتد و نتواند پیگیر امور اساسی شهر باشد.

 

- با توجه به تخصص تان و کمیسیونی که در آن فعال هستید به نظرتان این حجم از ساخت و ساز در منطقه 4 درست است؟

من با این تراکم اضافی در منظریه مخالف هستم. به مهندس صمصام هم گفته ام و اگر موفق بشوم این وضعیت را برمی گردانم چرا که این را از نظر علمی وظیفه خود می دانم.

 

- در منطقه هفتصد دستگاه چطور؟

میانگین تراکم در کل شهر خمینی شهر 2 طبقه است که حداکثر در آینده می تواند به 3 طبقه افزایش یابد اما اگر شد 5 طبقه اشکال ایجاد می کند.

- اما در هفتصد دستگاه فرهنگ آپارتمان نشینی دارد جا می افتد و مجوزات 5 طبقه و 10 طبقه داده می شود، اصلا این خیابان تحمل این حجم تردد را دارد؟

من به هیچ وجه با ساختمان 20 طبقه هم مخالف نیستم اما این ضابطه دارد یعنی این ساختمان باید در زمینی اجرا شود که 30 درصد آن ساختمان شود و 70 درصد زمینِ باز باشد. درست است که ما نیاز داریم فرهنگ آپارتمان نشینی رشد کند اما این دلیل نمی شود ما هرکجا ساختمان 10 طبقه بسازیم. در ارتباط با تراکم باید 9 فاکتور در نظر گرفته شود که فقط به 3-2 تای آن توجه می شود و بقیه: کاربری، ترافیک، آلودگی، آب، برق، گاز و ... می ماند.

- شورا بر این مساله نظارت دارد؟

تذکر می دهد اما عملی نمی شود چرا که شهرداری خود تابع ضوابطی است که از اداره مسکن و شهرسازی اصفهان ابلاغ شده به همین خاطر من تاکید دارم که بعضی از ضوابط طرح جامع اصفهان اینجا پیاده شود.

- به زودی مسکن ادارات و مجموعه مسکن های مهر با مشکلات نبود امکانات مواجه می شوند چرا شورا آن زمان پیشگیری نکرد؟

جهت اطلاع شما عرض کنم که در مورد مسکن مهر که دست ما نبود که هیچ، اما برای تعاونی مسکن ادارات من هیچ کجا امضا نکردم برای همین تعاونی ها خیلی از من ناراحت هستند خصوصا تعاونی مسکن دانشگاه آزاد خمینی شهر ولی من بارها توضیح داده ام که بسیاری از مالکین خانه ها را به خمینی شهری ها می فروشند و خودشان را از مهلکه نجات می دهند و همشهریان من با مشکل مواجه می شوند و اینگونه ساخت و سازها خیانت به مردمی است که در آینده در اینجا سکنی خواهند گزید.

- چرا شهرداری پروانه صادر کرده است؟

شهرداری یک مشکل دارد که به خاطرش مجبور می شود از بقیه مشکلات چشم بپوشد و آن هم کمبود درآمد است. یکی از ناراحتی های من این است که چرا اگر قرار است خیابان هفده شهریور تعریض شود و ارزش افزوده اش نصیب ساکنانش بشود عوارضش را از همین ساکنان نگیریم؟ چرا باید عوارضی که مردم منظریه می دهند صرف خیابان شهید صدوقی شود؟ این یک بی عدالتی است و این را خودِ ساکنان این خیابان ها هم قبول دارند فقط باید برایشان توضیح داد.

-  فکر می کنید چند درصد از وعده هایتان عملی شده است؟

10 درصد.

- ولی شما 2 سال پیش در پاسخ این سوال گفته اید: زیر 50 درصد.

خب شاید آن روز امیدوار بوده ام که بتوانم در فرصت باقی مانده کاری بکنم و من کلا همیشه امیدوارم در هر کاری شاید شرایط عوض بشود و بشود کاری کرد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید