امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 07:46:11

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگوي اختصاصي فرصت با اعضاي شوراي شهر خميني شهر؛

سخناني صريح در بيان مشكلات شهر و اشكالات شوراي دوره سوم- 7

شنبه, 23 اردیبهشت 1391 ساعت 09:37 کدخبر :4073
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

خلیلی پاسخ مي دهد: بدهی های دانشگاه صنعتی چه شد؟

 

- در این یک سال باقی مانده از شورا چه طرحی اولویت دارد ازنظرتان؟

ما الان در وقت اضافه هستیم که فرصت خوبی برای برنامه ریزی و تکمیل زیرساخت های پروژه های عمرانی چند ساله شهرداری است. در سال های گذشته پروژه ها به صورت متفرقه بود و اولویت نیازهای شهر در نظر گرفته نمی شد اما حالا ما نیازها را بررسی کرده ایم خصوصا در زمینه ترافیک قرار است آزادسازی خیابان های صدوقی، هفده شهریور، ادامه بلوار توحید، ادامه مدرس، آزاد سازی خیابان مرکزی حدفاصل شهید منتظری و امام شمالی و شریعتی شمالی را در اولویت بگذاریم.

خدا را شکر در سال 90 اقدامات و توافقات خوبی انجام شد مثلا آزادسازی بعضی نقاط که چندین سال باقی مانده بود، برای احداث رینگ شهر در خیابان های فیض الاسلام، باغبان، شهید فهمیده آزادسازی داشتیم، در چهارراه ها و نقاط کور ترافیکی نیز اقداماتی داشتیم.

در سال 91 قرار است در هر منطقه با توجه به جمعیتش پروژه ای انجام شود. تقاطع غیرهمسطح چهار راه دولت هم مشروط بر تامین هزینه است که بالغ بر 3 میلیارد برآورد هزینه شده و با مساعدت همه مسوولین و پیگيری نماینده مجلس كه جلساتی را در تهران ترتیب داده اند و با رییس جمهور محترم رایزنی ها صورت گرفته تا بدهی دانشگاه صنعتي ولو در چند قسط پرداخت شود و از اين طريق تأمين اعتبار صورت گيرد.

- پل چهاراه دولت خیلی زودتر از این ها قرار بود احداث بشود.

2 طرح داشتیم برای احداث این پل یکی آزاد سازی بود که چون تجاری های بلوار امیرکبیر خیلی هزینه بر بود عملی نشد طرح دوم هم این بود که چون در جنوب و شمال فضای سبز نداریم و همه جمعیت به سمت پارک های پیروزی و بهشت سرازیر می شوند قرار شد در این بلوار قطعه زمینی که قابلیت این فضا را داشته باشد در بازنگری طرح جامع و تفصیلی قرار داده شود و در صورتی که این طرح به تایید کمیسیون ماده 5 استان برسد در برنامه های سال های 93 و 92 منظور خواهد شد با توجه به اینکه برنامه 92 را هم در این شورا تنظیم و تصویب خواهیم نمود. یک پارک بزرگ به نام پیمان هم در منظریه کنار مخابرات شهید نوروزی احداث خواهد شد. جدول سازی و پیاده رو سازی خیابان های پلیس و حافظ هم در اولویت امسال است.

- فضای سبز منظریه همیشه در صدر طرح های شما می نشیند اما تا حالا عملی نشده است.

بله! خیلی از پروژه ها از سال های قبل مانده است مثل خیابان شهید صدوقی که بیش از 18 سال است آزاد سازی اش شروع شده. علت اصلی این عقب ماندن ها کمبود درآمد شهرداریست و درآمدش خرج هزینه های جاری می شود و اندکی برای امور عمرانی می ماند.

 

- اما شما با توجه به همین درآمد شهرداری این طرح را دادید به اضافه این که بودجه سال های 90 و 89 هم محقق شد.

با توجه به اینکه یک سری از اقدامات خارج از برنامه انجام شده بود و آسفالت بیش از آنچه که در بودجه دیده بودیم در این 2 سال کار شد، یک سری از مطالبات از سال 89 به 90 و از 90 به 91 منتقل شد و محقق شدن بودجه صرف بدهکاری های قبلی شد که اگر پرداخت نمی شد پیمانکارها دیگر حاضر به ادامه کار نبودند.

- شما در حرف هایتان خیلی روی احداث یک فرهنگسرا تاکید داشتید که اتفاقا کمبودش هم خیلی احساس می شود ولی خبری نشد.

شاید نتوانستیم فرهنگسرا بزنیم اما خانه های سرتیپ و مجیر را به عنوان موزه مردم شناسی آماده کردیم اگرچه پاسخگوی جمعیت نیست. همانطور که گفتم چه آزادسازی ها و چه طرح ها به خاطر کمبود درآمد به سال های بعد موکول می شود برای همین شهرداری و شورا به دنبال درآمدهای پایدار هستند از جمله عوارضات آلایندگی که با حمایت نمایندگان مجلس از جمله نماینده خودمان به شهر ما تخصیص یافت که محقق شدن بودجه بیشتر از همین راه بود. البته با تخفیفات پایان سال هم توانستیم بدهکاری هایی را که از سال ها قبل مانده بود مرتفع کنیم.

 

- برای احداث فرهنگسرا نیازی به زمین نداشتیم چرا که می توانستیم از خانه ای مثل خانه ذهتاب ها استفاده کنیم.

تصمیم بر این شد که دیگر طرح جدیدی اضافه نکنیم تا اولا طرح های نیمه کاره به جایی برسد و هم در محلات مختلف نیازسنجی کرده و طرح هایی اجرا کنیم. تجربه ثابت کرده که هر محله که پیگیری بیشتری بکند زودتر به حقش می رسد اما ما مصوبه ای داریم که طی آن بتوانیم عادلانه در محلات کار کنیم. 2 سال پیش قرار شده بود مبلغ 30 میلیون به کانون فرهنگی محله جوادیه بدهیم که هنوز محقق نشده است، من حتی در این مورد با بعضی مسوولین درگیری لفظی پیدا کردم که چرا به کانونی که مردم فنداسیون و ستونش را زده اند برای سقف و نازک کاری کمک نکردید. البته ما محروم و محروم تر داریم اما برخوردار نداریم ممکن است جایی پارکی بزرگ داشته باشیم اما قطعا همان جا چیزهایی کم داریم.

- بدهی های دانشگاه صنعتی چه شد؟ اگر یادتان باشد خیلی وقت پیش خبر خوش دریافت 24 میلیارد پول از  دانشگاه را به مردم دادید.

دانشگاه صنعتی قریب به 60 میلیارد به ما بدهکار است، نماینده مجلس جلساتی با رییس جمهور داشت و قرار شد 24 میلیارد به عنوان قسط اول و بیش از 30 میلیارد در مرحله دوم پرداخت شود. آقایان صهری و شرفا جلساتی هم در مجلس تشکیل دادند اما مشکل اینجاست که دولت در نظر دارد عوض بدهی اش سهام شرکت هایی را که می خواهد به بخش خصوصی واگذار کند بدهد که ما نپذیرفته ایم چرا که نه نیاز ما را برطرف می کند و در ثانی شاید از آن دست کارخانجاتی باشد که برای شهر دردسر می سازد.

 

- آخرش چه می شود؟

دریافت این پول برای شهر پیگیری جدی و مضاعفی را می طلبد و به نظر می رسد که نماینده محترم مجلس آقاي ابطحی می توانند با ارتباط خوبی که با ریاست محترم جمهور و سایر مسؤولین دارند بتواننند ولو در چند قسط از دولت دریافت کنند انشاءا... و در غیر این صورت نماینده محترم منتخب پس از شروع کار مجلس پیگیری خواهند نمود. طی رایزنی های نماینده با رییس جمهور در دو هفته پیش قرار شده قسطی پرداخت شود.

 

- با توجه به اینکه تجربه ثابت کرد یک سری از وعده های تبلیغاتی قابل تحقق نبود به نظر شما اولويت دوره بعد چه بايد باشد؟

من خودم وعده تبليغاتي ندادم و آنچه در توان داشتم پيگيري كردم اما معتقدم اگر مسؤولین استانی به این شهر و شهرستان ویژه نگاه نکنند مشکلات چندین برابر خواهد شد و این مستلزم اولا همدلی و تعامل مسؤولین محترم شهرستانی و ثانیا پیگیری های جدی مسؤولین محترم بویژه ارکان تصمیم گیری مثل نماینده محترم مجلس، امام جمعه محترم، فرماندار محترم و شوراهای شهر و شهرستان می باشد که این مهم را از خداوند متعال مسألت می نماییم. باید نظر مسوولان استانی به شهر معطوف شود، آن ها باید باور کنند که رتبه خمینی شهر از لحاظ تراکم دوم یا سوم است. به زودی مجموعه مسکن های مهر و ادارات جمعیت هایی را به شهر سرازیر می کند بدون اینکه هیچگونه امکاناتی برای آن منطقه پیش بینی شده باشد. این نماینده است که باید به ایجاد این باور بپردازد مثلا جلسات شورای اداری استان را در صورتی که مصوبه ای نداشته باشد به شهر بیاورد و مسوولان را به بازدید دقیق از شهر ببرد تا اعتبارات ملی و استانی به شهر سرازیر شود.

 

- حرفی اگر دارید بگویید.

مردم گاهی ما را با تمام وجود شرمنده می کنند و بسیار قدرشناس هستند. عوارضات محلی که شهرداری بر اساس قانون به عهده مردم گذاشته و نسبت به سال قبل افزایش داده با توجه به اینکه اقشار کم درآمد در شهر زیادند این افزایش موجب نارضایتی شده و به نظرم باید تجدید نظر بشود تا ما در این وضعیت اقتصادی باری روی دوش مردم نگذاریم و مردم بیش از پیش بتوانند نسبت به ساخت و ساز مورد نیاز خود و فرزندانشان اقدام کنند و از آن دسته از مردم که بالاخره مالی و املاکی را خداوند به آنها داده و چون شهرداری بسیاری از وظایف آن خدمات عمومی است مثل راهسازی، پل سازی، فضای سبز، اماکن فرهنگی ورزشی و امثالهم می باشد درخواست دارم با خدا معامله کنند و بخشی از اموال خود را به هر عنوان (وقف و غیره) در اختیار شهرداری قرار دهند تا شهرداری بیش از پیش به این مردم محروم و مستضعف خدمت کند و یا حداقل نسبت به اجرای طرح های عمرانی شهرداری به عنوان سرمایه گذاری بخش خصوصی ورود پیدا کند که هم خودشان بهره ای ببرند و هم مردم خیری نصیبشان شود مثل ایجاد پارکینگ، فضای بازی کودکان، اماکن ورزشی، فروشگاه های بزرگ، ایجاد تالار، ایجاد اماکن تفریحی و گردشگری و ...

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید