امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 20:16:14

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

فروشندگان

یکشنبه, 12 آبان 1392 ساعت 12:14 کدخبر :6287
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
آیین شهرداری

ترازو و رطل(1) و سنگ و درهم فروشندگان باید بازرسی شود و نباید که کالای بد و خوب را که جداگانه با بهای معین خریده اند به یکدیگر آمیزند، و نیز نباید سرکه ی کهنه را با تازه بیامیزند. برخی از فروشندگان سرکه را با آب مخلوط می کنند. تشخیص آن بدین سان است که گوگردی برگیرند و مدتی در آن بگذارند، و سپس بیرون آرند، اگر در آن تقلبی باشد آشکار می شود.
محتسب باید ترشی ها را هم بر حسب گونه های مختلف آنها بازرسی کند و هرگاه ترشی خوب نرسیده باشد آن را به سرکه بازگردانند و اگر متغیر و فاسد شود فرمان دهد که بر مزبله ها (2) اندازند و همچنین است پنیری که در خم ها مانده باشد و نیز چربی ها و روغن های متغیر که به سبب مضر بودن داد و ستد آنها حرام است.
درباره عسل هم باید از تقلب ممانعت کند، زیرا برخی از فروشندگان به عسل آب می آمیزند. و نشانه ی مغشوش بودن آن این است که در زمستان مانند آرد سفید و در تابستان مایع رقیق است. بعضی دیگر صمغ می آمیزند؛ بدین سان که آن را مدت یک روز کامل در آب می خیسانند. سپس به وسیله ی چوبی آن را به هم می زنند. آنگاه برای هر ده رطل عسل پنچ رطل صمغ می ریزد و خوب مخلوط می کنند. نشانه ی مغشوش بودن آن این است که حباب دار است و چون در دهان گذارند مزه ی صمغ می دهد.
شایسته است که کالاهای خود را در ظروف سربسته نگاه دارند تا از مگس و حشرات زمین و خاک و غبار و بول موش و مانند آن محفوظ ماند. و محتسب باید فرمان دهد که در شستن ظروف پارچه ای کهنه و پاک و تمیز به کار بندند نه پارچه های ناپاک، زیرا در این صورت به سلامت مردم مضر خواهد بود. و همچنین باید مگس پران در دست بگیرند و در تمام مدت مگس ها را برانند. و نیز محتسب باید آنان را موظف بدارد که جامه های نظیف پوشند و دستها و همچنین ظروف را بشویند و ترازو و پیمانه را پاکیزه کنند.
1)  پیاله، پیمانه
2) آشغال

نظرات  

 
#1 0 کشاورز 17 آبان 1392 ساعت 12:48
نزدیک به یکسالی که شهرداری محترم با افرادی که در پیادروها سد معبر میکنند (میوه فروشها ..) هیچگونه برخوردی نمی کنه بعضا هم دیده شده ماموران با مزدا دوکابین میاند نگاه میکنند و میرن...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید