امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 10:49:33

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

كارداران و وظايف آنان در برابر مردم
آئين شهرداري

كارداران و وظايف آنان در برابر مردم

دوشنبه, 14 مرداد 1392 ساعت 07:32 کدخبر :5840
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
شايسته است كه محتسب در مجالس اميران و كارداران حاضر شود و آنان را فرمان دهد كه به مردم مهرباني و نيكي كنند و احاديثي را كه در اين باب وارده شده است به ايشان برخواند.

چنانكه رسول خدا فرمود: اميري كه امور مسلمانان به دست اوست اگر كوشش نكند و پند ندهد به بهشت نخواهد رفت. روايت شده است كه عباس عموي پيغمبر (ص) به ايشان گفت: اي رسول خدا، امارتي به من بده. پيامبر فرمود: «اي عمو، اگر نفسي را زنده كني بهتر است از امارتي كه از محاسبه¬ي آن برنيايي، زيرا امارت در روز رستاخيز مايه¬ي حسرت و ندامت است.»
از اين رو بر كاردار امور مسلمانان واجب است كه خويشتندار باشد و در اوامر خداي بزرگ تأمل كند و بداند كه ستم¬كارداران بدترين ستم¬هاست، زيرا حق را باطل مي¬كند و باطل را حق، و گويند ما به راه حق هستيم حال آنكه حق را كشته¬اند. كارداري امري بسيار مهم است، و والي در كار خود موفق نمي¬شود مگر آنكه با دانشمندان و صالحان و فضلاي دين معاشرت كند و راه عدل را از ايشان فراگيرد تا كار بر او آسان گردد. بزرگترين خصلتي كه خاصه و عامه از والي توقع دارند، اين است كه حق خاصگان و پيرامونيان و ياران را وفا كند و هر زمان از ايشان تفقد كند و نگذارد كه مأموران او از وامداران بيشتر از حد تمكن آنان بگيرند. اين اندازه كه گفتيم بسنده است. والي بايد در پند دادن و بازداشتن مردم از ظلم، نرم خو و ظريف و نرم گفتار و گشاده¬رو باشد و جبار و ترشرور نباشد. خداوند به پيغمبر خود فرمود: اگر بدزبان و درشتخو بودي از پيرامون تو پراكنده مي-شدند»

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید