امروزدوشنبه, 04 تير 1397-- Monday Jun 25 2018

ساعت 08:31:33

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

نفس زمین به شماره افتاده است ....
درباره هفته زمین پاک و وضعیت در خمینی شهر؛

نفس زمین به شماره افتاده است ....

پنجشنبه, 01 اردیبهشت 1390 ساعت 10:00 کدخبر :865
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رسول کوچکی
دوم اردیبهشت روز جهانی زمین پاک است. زمینی که ما روی آن زندگی می کنیم و به فرموده قرآن خداوند زمین را برای انسان ها جایگاه امن و آرامش قرار داده است.

 امروز این زمین با افزایش جمعیت و همچنین تولید بیش از حد تبدیل به یک کارخانه بزرگ تولید آلودگی شده است وآن آرامشی را خداوند در آن قرار داده است کمتر شاهد آن هستیم.

 زمینی که امروز ما می بینیم با آلودگی های بسیار مواجه شده است از جمله آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی خاک و ... و می طلبد همه با هم دست به دست هم در جهت بازسازی این زمین تلاش نماییم.

در ایران نیز هم زمان با دیگر كشورهای جهان هفته زمین پاك از روز دوم اردیبهشت به مدت یك هفته در سراسر كشور برپا می شود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاك نامگذاری شده است. تلاش های خوبی در این زمینه صورت گرفته اما باز هم کارخانه آلوده سازی فعال تر به کار خود ادامه می دهد. کاهش میزان فضای سبز یکی از آثار آن است.

بر طبق استانداردها میزان فضای سبزها شهرها باید در حدود 25 متر مربع به ازاء هر نفر باشد. در ایران به طور میانگین در حدود 8 متر مربع است و در شهر خمینی شهر این میزان 6/7 متر است كه با شاخص های جهانی بسیار فاصله دارد. البته این میزان سه سال پیش 6 متر بوده که با تلاش های مسئولین شهرداری به 6/7 ارتقا پیدا کرده اما با توجه به شاخص های جهانی باید حداقل این میزان به 3 برابر افزایش یابد.

مهمترین مشکل در این زمینه مخصوصاً در شهر ما کمبود آب است. امروز شاهد آن هستیم که چاه های آب عمیق تر و عمیق تر شده و مشکل آب هر روز حادتر می شود. زمانی تنها با کندن چند متر چاه به آب می رسیدیم اما امروز چاههایی با عمق 200 متر هم جوابگو نیستند. لذا نیاز است که در این زمینه تلاش مضاعفی صورت گیرد. اگر چنین روندی ادامه یابد در سال های آتی کشاورزی و باغداری شهرمان و حتی کشورمان از بین خواهد رفت.

استفاده از تکنولوژی های روز مخصوصاً آبیاری قطره ای و بارانی می تواند از کاهش آب های زیرزمینی جلوگیری کند. صنایع نیز باید به گونه ای جانمایی شوند که چنانچه به آب زیادی نیاز دارند در کنار دریاها ساخته شوند. در خمینی شهر و اطراف کارخانه های سنگ زیادی وجود دارد که به آب زیادی نیاز دارند و بسیاری دیگر از کارخانه های داخل و خارج از شهر.

اما در مورد زمین پاک تنها بحث فضای سبز و باغات و کشاورزی نیست. بحث جانوران، هوا، بهداشت آب و ... نیز مطرح است. آلودگی هوا نه تنها بر تنفس انسان ها اثرات سوئی دارد بلکه برای جانوران و حتی گیاهان نیز اثرات سوئی دارد. زمانی که گیاهان خود رو به راحتی در دشت ها می روییدند امروز با آلودگی هوا این گیاهان نیز از بین رفته اند و این تأثیر سوء آلودگی است.

همجواری پالایشگاه و نیروگاه با شهر خمینی شهر باعث از بین رفتن بسیاری از گیاهان خودرو شده است و این در تحقیقاتی که صورت گرفته، ثابت شده است. انتقال پالایشگاه و یا شهر امکان پذیر نیست اما می توان با کاشت درخت با این آلودگی مبارزه کرد. افزایش جمعیت خود عاملی دیگر برای از بین رفتن زمین است. افزایش جمعیت یعنی تولید بیشتر، تولید بیشتر یعنی استفاده بیشتر از منابع زمین و آب شیرین و همچنین آلودگی هوا و یعنی تولید بیشتر زباله و کاهش میزان سرانه قابل کشت، قطع بسیاری از درختان و خلاصه بسیاری از موارد دیگر. با کنترل جمعیت می توان زمینی آبادتر و سرسبزتر داشت. هوایی تمیزتر، آبی سالم تر و ...

یکی از مشکلاتی که امروز در بسیاری از رسانه ها مطرح است بحث گرم شدن زمین و آب شدن یخ های قطبی است.گرم شدن زمین که بر اثر تولید گازهای گلخانه ای ایجاد شده اثرات بسیار سوئی بر محیط زیست دارد. گازهای گلخانه ای که بر اثر سوختن نفت و گاز ایجاد می شود بر رشد گیاهان و انسان ها و حیوانات نیز اثر سوء دارد. خودروها ازمهمترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای هستند. استفاده بیش از نیاز از خودرو به آلودگی هوا و نیز گرم شدن هوا می انجامد. استفاده از و سایل حمل و نقل عمومی و همچنین دوچرخه می تواند کمک بسیار خوبی در جهت کاهش آلودگی هوا وگرم شدن آن کند.

گرم شدن زمين موجب تغيير الگوي بارش، افزايش سطح آب درياهاي آزاد، کاهش سطح آب درياچه ها و تأثيرات وسيع بر گياهان، حيات وحش و انسان ها مي شود.

از جمله موارد دیگر که در مورد زمین پاک مورد توجه است، زباله است. زباله منابع آبی و همچنین خاک و حتی هوا را آلوده می کند. می توان با آموزش تولید زباله را کاهش داد و حتی به نصف رساند. استفاده بهینه از امکانات و وسایل کمک بسیار زیادی به این امر می کند. مثلاً استفاده صحیح از کاغذ به کاهش تولید کاغذ و همچنین کاهش قطع درختان می انجامد و کمک بسیار شایانی در این زمینه به ما می کند. کاغذ تنها یک مورد از هزاران مورد و یا میلیون ها مورد است که می تواند برای داشتن زمینی پاک مؤثر باشد. استفاده بهینه از گاز، برق، آب، خودرو، انرژی و بسیاری از موارد ریز ودرشت دیگر می تواند در این زمینه کارساز باشد.

کاشت حتی یک نهال می تواند تأثیر بسزایی در حفظ زمین و پاکی آن داشته باشد. اگر هر فردی تنها یک درخت در سال بکارد تنها در شهر خمینی شهر سالانه 250 هزار درخت کاشته خواهد شد و این یعنی زمینی آباد. هوایی پاک و آبی سالم. آموزش کودکان برای داشتن زمینی پاک بسیار ضروری است. صرفه جویی نیز که در دین مبین اسلام بسیار به آن تأکید شده است می تواند کمک شایانی در این زمینه به ما کند. بهترین راه کمک به زمین میتواند لذت بردن از آن باشد. لذت در صورتی مهیا می شود که زمینی پاک داشته باشیم.

حالا که اين هفته به نام هفته زمين پاک نامگذاري شده است بياييم همگي با هم در حد خودمان کارهايي انجام دهيم. از کارهای کوچک غفلت نکنیم. یک قطره آب مقدار کمی است. اما یک قطره آب به ازاء هر فرد یعنی ...

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید