امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 19:20:45

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارشی از باغ بانوان خمینی‌شهر

باغ بانوان؛ بودن یا نبودن!

شنبه, 25 خرداد 1392 ساعت 10:56 کدخبر :5637
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی
به سمت ضلع غربی پارک پیروزی که پیش می‌روی با دیوارهایی کاهگلی به رنگ قرمز با شکل و شمایلی سنتی و زیبا روبرو می‌شوی.

از پیچ پارک که گذشتی، در راستای خیابان راه دیوارهای قرمزرنگ را بگیر و برو تا به دری بزرگ و سبزرنگ بربخوری که بر سر در آن روی کاشی‌های آبی‌رنگ نوشته شده: مجموعه فرهنگی تفریحی باغ بانوان، تأسیس1385 یعنی تقریباً سه سال است که بانوان خمینی‌شهری در عین وجود چنین مکانی و در عین نیاز شدید، از استفاده از آن محروم هستند.
یکی از بانوانی که مقید به انجام ورزش صبحگاهی است، می‌گوید همان اوایل تأسیس باغ صبح‌ها که با چند خانم دیگر برای ورزش به پارک می‌آمدیم، در باغ باز بود و ما آزادانه از آنجا برای ورزش صبحگاهی‌مان استفاده می‌کردیم. اما مدتی که گذشت دیگر صبح‌ها با در بسته مواجه می‌شدیم. تا مردادماه امسال که دوباره چشمانمان به جمال این باغ منور شد البته با تغییراتی چشمگیر.
وقتی همه چیز مد می‌شود
سال 1382 بود که آوازه «باغ بانوان اصفهان» سر زبان‌ها افتاد. سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به منظور ایجاد محل امنی برای تفریح بانوان اقدام به تأسیس مکانی تفریحی در زمینی به مساحت 15هزار متر مربع از خیابان سیمین واقع در منطقه6 اصفهان نمود. یکی دو سال از این ماجرا می‌گذشت که شهرداری خمینی‌شهر هم با تصویب شورای دوره دوم شهر و تبعیت از این کلان‌شهر مجاور در سال1384 تصمیم به تأسیس باغ بانوانی در شهر گرفت و کلنگ آن را در زمینی به مساحت نه هزار مترمربع که از شمال به بلوار آیت‌ا... صهری، از جنوب به سالن ورزشی مادر، از شرق به پارک پیروزی و از غرب به منازل مسکونی محله قائمیه (کشتارگاه) مشرف بود، به زمین زد. پس از گذشت یک سال که پروژه به مراحل قابل توجهی رسیده بود، ایجاد تغییر و تحولات در شهرداری پروژه را متوقف کرد. بخش مهم باقی مانده از پروژه ایجاد حریمی بود که اشرافیت منازل مسکونی محله قائمیه روی باغ را از بین ببرد. اما درست در همین زمان شهرداری علاوه بر بروز تغییر و تحولات مدیریتی با کمبود بودجه مواجه شد و پروژه ناچار متوقف ماند تا اولین سفر ریاست¬جمهور به شهر و تخصیص بودجه‌ای برای گسترش ورزش بانوان خمینی‌شهری.
کدام باغ؟
این بار اداره تربیت‌بدنی وارد عمل شد و به منظور ایجاد حریم، اقدام به ساخت سالن سر پوشیده‌ای با مساحت دو هزار مترمربع نمود. ساخت سالن سرپوشیده و چند منظوره کوثر حدود یک سال و نیم به طول انجامید و این اداره خود برای اولین بار از این فضا که شامل یک سالن و سه اتاق (رختکن، نمازخانه و استراحتگاه مربیان) و همچنین سرویس بهداشتی است، برای برگزاری دوره تربیت‌مربی درجه3 آمادگی جسمانی استفاده کرد.
حالا تقریباً باغ آماده بهره‌برداری است اما به‌غیر از یکی دو مورد جشنواره غذاهای سنتی و نمایشگاه حجاب، استفاده دیگری از این مکان نمی‌شود. شهرداری منتظر درخواستی از جانب شخصیتی حقیقی یا حقوقی است تا مدیریت باغ را به او بسپارد. اما به‌جز یکی دو مورد که از دیدگاه شهرداری صلاحیت و توانایی قبول این مسؤولیت را ندارند، درخواستی نیامده تا اینکه تابستان امسال این انتظار به سر می‌آید و درخواستی از جانب بخش تربیت¬بدنی سپاه شهرستان خمینی‌شهر تقدیم شهرداری می‌شود.
حال شهرداری که از ابتدا به دنبال فردی، اداره‌ای یا سازمانی است که به لحاظ حساسیت موضوع بتواند با آسودگی خاطر از جانب مسائل امنیتی و مدیریتی باغ را به او واگذارد، با درخواست سپاه موافقت می‌کند و باغ طی قراردادی سه ماهه به‌صورت آزمایشی دراختیار بخش تربیت‌بدنی سپاه قرار می‌گیرد. البته سالن سرپوشیده کوثر به اجاره این بخش درمی‌آید.
ناگفته نماند که 10% باقی مانده تا تکمیل باغ شامل احداث آب‌نما، تعبیه وسایل ورزشی مثل بارفیکس، پروانه، دوچرخه، چرخونک و... و همچنین نیمکت اخیراً به مورد اجرا درآمده است. به گفته شهرداری تنها 7-6 ماه است که باغ بانوان به مرحله نهایی ساخت و تکمیل رسیده و در انتظار بهره‌برداری به سر می‌برد.
باغ بانوان راه افتاد
اعظم شیرانی مسؤول تربیت‌بدنی بسیج خواهران که درحال حاضر مدیریت باغ را به‌عهده دارد، می‌گوید: دقیقاً از روز هفتم مردادماه امسال بود که پس از عقد قرارداد با شهرداری فعالیتمان را آغاز کردیم و در حین کار بیشتر با کمبودها و نواقص آشنا شدیم که البته با همکاری ادارات تاحدودی کمبودها را مرتفع نمودیم. وی از همکاری شهرداری، اداره تربیت‌بدنی، مخابرات و... راضی است. اما معتقد است که این ادارات در زمینه حل مشکلات، سرعت عمل لازم را به خرج نمی‌دهند.
خانم شیرانی می‌گوید: ازجمله مشکلاتی که به محض آغاز کار با آن مواجه بودیم عدم وجود یک خط تلفن ثابت در مجموعه بود. چیزی که از ضروریات زندگی امروز است. دیگر اینکه با توجه به گرمای شدید هوا در این فصل جای یک یا دو آب‌سردکن در این فضا بسیار خالی است. همچنین سالن کوثر فاقد تیرک بسکتبال می‌باشد.
خانم شیرانی معتقد است که هدف از تأسیس چنین مکان‌هایی ایجاد یک محیط امن برای ورزش و تفریح بانوان است اما با وجود زمین اسکیت در باغ بانوان، ما همچنان شاهد استفاده بانوان و تجمع ایشان در زمین اسکیت داخل پارک هستیم. گذشته از آن متأسفانه هنوز فرهنگ وجود چنین مکان‌هایی در بین شهروندان نهادینه نشده است، زیرا ما روزانه شاهد اصابت ترقه‌هایی به دیوارهای باغ هستیم و حتی اخیراً با شیشه شکسته پذیرش مجموعه مواجه شدیم.
برنامه‌های ورزشی
از ابتدای مرداد امسال که تربیت‌بدنی سپاه وارد عمل شد و باغ بانوان بالاخره به راه افتاد، روزانه در دو نوبت صبح‌ها از ساعت6:30 تا 12:30 و عصرها از ساعت 15:30 تا 20 پذیرای بانوانی شد که تمایل داشتند در فضایی تقریباً باز و سبز به ورزش‌های صبحگاهی و عصرگاهی بپردازند. همچنین بانوانی که علاقمند هستند رشته‌های ورزشی والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتسال و بدمینتون را به‌طور حرفه‌ای دنبال کنند.
یک مژده برای بانوانی که علاقمند به ورزش آمادگی جسمانی هستند و آن اینکه این کلاس روزانه در دو نوبت صبح‌ها ساعت 6:30 تا 7:30 و عصرها ساعت 19 تا20 به صورت رایگان و با حضور مربی‌ای که هم مدرک دانشگاهی مرتبط دارد و هم مدرک مربی‌گری آمادگی جسمانی برگزار می گردد. البته در ماه مبارک رمضان این کلاس فقط در نوبت عصر برگزار می‌شود.
از میان پنج رشته ورزشی که قرار است به‌طور آموزشی در سالن کوثر برگزار شود، فعلاً فقط والیبال آغاز به‌کار کرده است ولی در سایر رشته‌ها ثبت‌نام به حدنصاب نرسیده است. قرار است که هر کدام از این رشته‌ها سه جلسه در هفته و هر جلسه یک ساعت و نیم از سالن استفاده کنند.
ناگفته نماند که اداره تربیت‌بدنی به منظور استفاده هیئت هندبال و اسکیت بانوان شش سانس در هفته، سالن را به اجاره خود درآورده است و البته به‌صورت نیم‌بها.
یک نکته قابل توجه دیگر اینکه بانوانی که کارت فعال و معتبر بسیج دارند برای هزینه کلاس‌ها تخفیف می‌گیرند و این است که درحال حاضر باغ بانوان چهره‌ای کاملاً ورزشی به خود گرفته است اما ظاهراً قرار نیست که همین‌طور باقی بماند و به‌محض ایجاد امکاناتی مثل آلاچیق و... از این مکان برای برگزاری کلاس‌ها و جلسات فرهنگی و هنری نیز استفاده خواهد شد. کمااینکه در ماه مبارک رمضان بانوان رأس ساعت 9صبح جلسه جزءخوانی قرآن را در فضای باز این باغ برگزار می‌کنند. همچنین قرار است از فضای باز این باغ برای پذیرایی اردوهای دانش‌آموزی، دانشجویی و... البته با هماهنگی قبلی و پرداخت ورودی استفاده شود.
نکته‌ای که بانوان عزیز باید مدنظر داشته باشند این است که در این مکان نمی‌توانند به اندازه منازل شخصی‌شان راحت باشند و باید از قوانین مجموعه تبعیت کنند.
به گفته خانم شیرانی، تمامی بانوانی که به هر شکل می‌خواهند از این مکان استفاده کنند -چه کلاس‌های آموزشی و چه آمادگی جسمانی و همچنین خانم‌هایی که مایلند به‌صورت تک‌نفره از فضای سبز باغ استفاده کنند- لازم است کارت عضویت داشته باشند.
از دیگر ضوابط استفاده از این مجموعه این است که از وارد کردن دوربین و گوشی‌های همراه دوربین‌دار به داخل مجموعه و سالن خودداری کنند که درصورت مشاهده، ضبط و به مراجع قانونی تحویل داده می‌شود.
همراه داشتن کارت بیمه نیز برای استفاده از کلاس ورزشی الزامی است. بانوان بدانند که این کارت با پرداخت سه هزار تومان توسط اداره تربیت‌بدنی صادر می‌شود و در همه جای کشور قابل استفاده می‌باشد.
یکی از قوانینی که برای مادران، دردسرساز هم می‌شود این است که اجازه ندارند پسران بالای 5 سال خود را داخل مجموعه بیاورند و دوباره به مردان بلکه همگان اعلام می‌دارد که همواره زحمت نگهداری و مراقبت از فرزندان به‌عهده خانم‌های خانه است و این می‌طلبد که مکانی تحت عنوان مهد کودک یا چنین عناوینی در بیرون از محوطه باغ برای آسودگی خاطر مادران درنظر گرفته شود.
مدیریت فعلی باغ بانوان در نظر دارد در آینده‌ای نزدیک با توجه به وجود پیست دوچرخه‌سواری در مجموعه، خرید دوچرخه را به بخش خصوصی واگذار کرده و امکان برخورداری از این ورزش مفرح و مفید را برای بانوان فراهم کند. همچنین قرار است با در نظر گرفتن مکانی برای بوفه اداره، این قسمت نیز به بخش خصوصی واگذار گردد.
بانوان خمینی‌شهری حداقل 3-2سال منتظر بودند تا باغ بانوان افتتاح شود و از آن استفاده کنند اما حالا با وجود فعال شدن این مکان شاید 80% بانوان از آن بی‌خبرند و این نشان‌دهنده عملکرد ضعیف شهرداری در زمینه تبلیغات است. شاهد مدعای ما هم این است که در شهری که نزدیک 300000 نفر جمعیت دارد که نیمی از آن را زنان تشکیل می‌دهند، در جلسات آمادگی جسمانی که روزانه در دو نوبت و به‌صورت رایگان تشکیل می‌شود و در بین خانم‌ها خیلی هم طرفدار دارد، فقط 60 نفر(!) شرکت می‌کنند.
البته این نکته خطاب به مسؤولان و دست‌اندرکاران اعلام می‌کنیم که زمین اسکیتی که برای کلاس‌های آمادگی جسمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنها گنجایش حدود 80 نفر را دارد.
یک پیشنهاد
یک پیشنهاد هم برای دست‌اندرکاران این مجموعه تفریحی داریم که فکر می‌کنم بدشان نیاید. توی این دنیایی که برای هر کاری تبلیغات حرف اول را می‌زند، چه مسائل اقتصادی، چه فرهنگی و حتی مسائل اعتقادی، چرا ما از دنیا عقب بمانیم؟
فکر نمی‌کنید دیوارهای عریض و طویل باغ بانوان مکان مناسبی باشد برای تبلیغات تا خانم‌هایی که برای تفریح یا ورزش و یا علت دیگری پا به این مجموعه می‌گذارند، هرازگاهی برای رفع خستگی هم که شده یک یا چند پیام بازرگانی ببینند و بخوانند و صدالبته می‌طلبد که این تبلیغات در زمینه‌هایی باشد که خانم‌ها بیشتر می‌پسندند.
فکر می‌کنم طلافروش‌ها و بوتیک‌های لباس و گالری‌های لوازم منزل، آرایشگرها، خیاط‌ها و... هم بدشان نیاید. باغ بانوان هم که خواه ناخواه مخارجی دارد؛ خب! انگار کم‌کم خیلی شد. خیلی‌ها مستفیض می‌شوند. شهرداری، مراکز خدماتی و مراکز خرید شهر، بانوان و...
فکر می‌کنم جای تردیدی باقی نماند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید