امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 12:10:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در مراسم روز درختکاری ابراز شد؛

برنامه شهرداري براي توسعه فضاي سبز شهر

دوشنبه, 29 فروردین 1390 ساعت 17:26 کدخبر :784
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمدرضا ابطحی

مراسم نمادین کاشت درخت و گرامیداشت روز درخت کاری با حضور امام جمعه، فرماندار، شهردار و تعدادی از مسؤولین شهرستان در محل چشمه لادر برگزار شد.

در این مراسم شهردار خميني شهر در سخناني گفت: کاشت درخت آسان است ولی نگهداری و حفظ آن دشوار و اگرچه شهرداری امکان تأمین و توزیع نهال درخت و توزیع آن در بین همشهریان را دارد ولی حفظ و نگهداری آن نياز به فرهنگ سازي دارد. مهندس پورکاظم افزود: در همین رابطه گامهای اساسی توسط شهرداری برداشته شده است كه از جمله مي توان به نصب شبکه آبیاری قطره ای و تهیه طرح کلی و مطالعاتی براي آبرسانی اشاره كرد و ادامه داد: با وجود كمبود شديد بودجه شهرداري، در دو سال گذشته حدود 450 میلیون تومان جهت حفظ و توسعه شبکه آبرسانی فضای سبز سطح شهر به صورت پراکنده هزینه كرده ايم و در حال حاضر به 5/1 میلیارد تومان بودجه برای تأمین و حفظ فضای سبز در سطح شهر و اجرای کامل این طرح نیازمندیم.
شهردار در خصوص فضای سبز سطح خميني شهر گفت: در مجموع در سطح شهر 24 پارک کوچک و بزرگ داریم که حدود 191 هزار متر مربع آن چمن کاری، 25 هزار مترمربع گل کاری و مساحتی حدود 8 هزار متر مربع آن به گلخانه شهرداری اختصاص یافته است.
وی در ادامه افزود: منطقه تفریحی چشمه لادر از نظر استقبال مردم و طبیعت آن در جایگاه خاصی قرار دارد و لذا طرح سبز نمودن محوطه و اطراف جاده این منطقه را در برنامه خود داشته ایم و تلاش می کنیم در حد توان در این منطقه به کاشت درخت با اجرای طرح آبیاری قطره ای ادامه دهیم.
پوركاظم ادامه داد: با بهسازي قسمت غربی پارک جنگلی ولی عصر كه از امسال آغاز شده، مساحت 20 هزار متر مربع به مجموع فضای سبز خمینی شهر اضافه خواهد شد. به گفته شهردار، سرانه فضای سبز هر شهروند در سال 86، 6 مترمربع بوده كه در سالجاری به 6/7 مترمربع رسیده است و البته این مقدار با میانگین سرانه استان كه 25 مترمربع است فاصله زیادی دارد.
وی با اشاره به آلایندگی محیط زیست توسط پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان گفت: در گذشته خمینی شهر ازجمله شهرهای سرسبز استان بود ولی به دلیل این آلودگی شاهدیم که حتی گیاهان خودرو هم تحت تأثیر قرار گرفته است و لذا لازم است در اختصاص عوارض آلايندگي به اين شهرستان تسريع شود.
مهندس پورکاظم در ادامه گفت: ما همواره سعی نمودیم در سطح شهر از نهال درختانی که با منطقه سازگاری دارد استفاده کنیم و لذا با اجرای یک طرح مطالعاتی توسط واحد فضای سبز شهرداری با دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی گونه های بسیار خوبی شناسایی و کشت شده است و از انواعی که دارای دوام و عمر و سازگاری بیشتری باشد استفاده می کنیم.
شهردار افزود: همواره توصیه من به مسؤولین فضای سبز این است که تلاش نمایند تا شهر مخصوصاً شمال شهر و منطقه منظریه از حالت خشکی و بایر بودن خارج شود. البته در شمال شهر از نظر زمین مشکل نداریم ولی با مشکل کمبود اعتبار و بودجه لازم برای توسعه فضای سبز مواجهيم و لذا تلاش كرديم با همكاري سازمان آب و گاز، حاشیه کانال آب و کنار مناطق هفتصددستگاه، منظریه و کوی کارمندان را به فضای سبز شهر اضافه کنیم که هزینه آن بالغ بر 5/1 میلیارد تومان می باشد.
پوركاظم افزود: براي سال آینده با موافقت شورای شهر پارک بزرگی در خیابان پیمان به مساحت 55 هزار مترمربع با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان پیش بینی شده كه اميدواريم با تأمین یک چهارم اعتبار لازم این طرح در سال آینده شروع شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید