امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 19:05:49

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در بازدید سرزده استاندار اصفهان مطرح شد؛

رنج مردم دستگرد قداده از نبود امکانات و خدمات / تشکیل گروه تخصصی برای حل مشکلات

شنبه, 14 بهمن 1391 ساعت 12:18 کدخبر :5171
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمدرضا ابطحی
با توجه به بازدید سرزده استاندار اصفهان از منطقه دستگرد قداده رفع مشکلات این منطقه در دستور کار مسئولان استان اصفهان قرار گرفت.

منصور شیشهفروش در گفتوگو با خبرنگار فارس در خمینیشهر اظهار کرد: به دستور استاندار اصفهان در جلسهای مشترک با حضور فرماندار شهرستان خمینیشهر و جمعی از معتمدان و کارشناسان تمامی مشکلات این منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: عمده مشکلات منطقه دستگرد قداده بازسازی بافت و معابر فرسوده، آسفالت معابر، کمبود امکانات ورزشی، فرهنگی و طرحهای عمرانی و رفع مشکلات حریم مورد اختلاف شهرداری اصفهان با شهرداری خمینیشهر است.

 

تامین اعتبارات لازم برای رفع مشکلات دستگرد قداده / اعزام یک گروه تخصصی

مدیرکل حوادث غیرمترقبه استان اصفهان تصریح کرد: پس از اعزام یک گروه تخصصی برای رفع مشکلات و تشکیل جلسهای ویژه در استان، اعتبارات لازم برای رفع مشکلات منطقه دستگرد تأمین میشود.

وی یادآور کرد: پس از دریافت گزارشها در مورد کمبود برخی از امکانات و خدمات، منابع اقدامات لازم درباره بافتهای فرسوده و آسفالت معابر انجام میگیرد.

یکی از معتمدین منطقه دستگرد با اشاره به اینکه بعد از گذشت 30 سال مهمترین دغدغههای مردم منطقه دستگرد قداده کمبود مسائل خدماتی است، گفت: آسفالت معابر، آبگرفتگی و عدم آزادسازی معابر، تجهیز و تکمیل کتابخانه امام باقر(ع)، کمبود امکانات و تجهیزات ورزشگاه شهدای دستگرد همیشه مورد درخواست اهالی منطقه بوده است.

 

منطقه دستگرد از نظر خدمات و امکانات عمرانی در محرومیت قرار دارد

هادی فتحیان افزود: منطقه دستگرد از نظر خدمات و امکانات عمرانی در محرومیت قرار دارد و عواملی سبب شده تا منطقه در جوار کلانشهر اصفهان و خمینیشهر از محرومیت رنج ببرد و در عمل این منطقه بیشتر به یک روستا شباهت داشته باشد تا یک منطقه شهری. وی افزود: در حال حاضر این منطقه از مناطق شهری محسوب میشود، اما خدمات شهری در آن مشاهده نمیشود.

 

مسئولان خمینیشهر نگاه محله گرایی دارند

این معتمد منطقه دستگرد با اشاره به تعداد جمعیت این منطقه گفت: دستگرد قداده با وجود جمعیتی بالغ بر 13 هزار نفر نتوانسته است یک کاندیدا بومی از منطقه را به عنوان عضو شورا برای حضور در شورای شهر انتخاب کنند که به نظر میرسد، یکی از عواملی که سبب بروز مشکلات در مناطق محروم خمینیشهر شده، نگاه محله گرایی مسئولان شهرستان بوده است.

وی ادامه داد: منطقه دستگرد تاکنون یک مسئول اجرایی برای دفاع از محرومیتهای این منطقه نداشته است.

فتحیان یادآور کرد: در نگاه مسئولان شهرستان خمینیشهر، منطقه دستگرد به عنوان یک منطقه حاشیهنشین محسوب میشود و با توجه به قدمت تاریخی و دیرینه منطقه دستگرد، بافت شهری این منطقه از محلات همجوار با شهر اصفهان و خمینی شهر جدا نیست، اما نحوه خدماتدهی در شهرک رسالت اصفهان با منطقه دستگرد به عنوان منطقه همجوار به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

 

فشار جمعیتی خمینیشهر بر دوش دستگرد / درآمدزایی برای شهرداریهای خمینیشهر و اصفهان

وی در ادامه گفت: مسئولان شهرستان بالا بودن تراکم جمعیت منطقه دستگرد را عامل کمبود خدمات رسانی اعلام میکنند و این در حالی است که دستگرد فشار جمعیتی خمینیشهر را تحمل کرده است. این معتمد محلی با بیان اینکه دستگرد قداده به دلیل عدم وجود منطقه کارگاهی و صنعتی در شهرستان و به ویژه اراضی کشاورزی مورد هجوم ساختوساز مراکز کارگاههای صنعتی و تولیدی مجاز و غیر مجاز است، بیان کرد: منطقه دستگرد از جمله مناطق درآمدزا برای شهرداریهای خمینیشهر و اصفهان محسوب میشود. وی ادامه داد: در منطقه دستگرد تعداد زیادی شرکتهای دولتی و خصوصی وجود دارند که درآمدزایی بالایی برای شهرهای خمینیشهر و اصفهان دارند و انتظار اهالی و معتمدان این است حداقل بخشی از این درآمد صرف خدمات دهی به خود این منطقه گردد، وجود کارگاهی صنعتی و شرکتهای تولیدی دولتی و خصوصی سبب شده تا منطقه دستگرد در تولید در آمد و کسب عوارضهای شهری مشکلی نداشته باشد. فتحیان با بیان اینکه آسفالت معابر، آزادسازی خیابانهای جدید، بازسازی و جمعآوری بافت فرسوده از مهمترین خواسته اهالی دستگرد محسوب میشود، تأکید کرد: یکی از مشکلات منطقه دستگرد این است که این منطقه محل عبور خطوط و شبکه فشار قوی آب و برق و گاز بوده و بخش عمدهای از اراضی در تصرف و محدود خطوط فشار قوی دستگاهی مختلف دولتی است و دستگاهی دولتی هیچگونه عوارض خدماتی و یا تسهیلاتی برای عبور انشعابات به اهالی نمیدهند. وی تصریح کرد: علاوه بر خطرات ناشی از انفجار و شکستن خطوط و برق گرفتگی و عوارض ناشی را نیز به همراه دارد. این معتمد محلی تصریح کرد: مشخص شدن آخرین وضعیت رینگ چهارم ترافیکی، رفع کمبودهای مهم این منطقه  از جمله عدم وجود سالن سر پوشیده ورزشی برای ورزش بانوان، تأمین و رفع کبودهای  وسائل آموزشی مدارس منطقه، برقرار شدن یک خط سرویس اتوبوس واحد به میدان جمهوری اصفهان، اجرای طرحهای دفع آبهای سطحی، تخریب و آزادسازی منازل فرسوده، تجهیز و تکمیل تنها کتابخانه محل، اجرای طرحهای عمرانی برای جلوگیری از ورود کامیون به منطقه مسکونی که تاکنون خسارات مالی و جانی زیادی برای اهالی داشته از جمله درخواستهای مهم احالی این منطقه است.

 

مردم دستگرد در دریافت خدمات، مطالبه به حق دارند / تبعیض نباشد

فرماندار خمینیشهر در ادامه با اشاره به مطالبات به حق مردم منطقه دستگرد گفت: با توجه به سابقه تاریخی و قدمت منطقه و مردم انقلابی و تابع نظام مردم باید به مطالبات به حق خود برسند.

احمد حقیقی افزود: با طرح مشکلات مربوطه در حضور شهرداری و شورا شهر خمینیشهر خواهیم دید که آنها با مشکلات مالی شدیدی و کمبود اعتبارات در ارائه خدمات روبهرو هستند و مردم منطقه دستگرد در دریافت خدمات مطالبه به حق دارند اما باید شرایط مالی شهرداری شورا شهر را هم در نظر گرفت.

وی با اشاره به اینکه نباید تبعیض و تفاوت دیدگاه خدمات به مناطق مختلف شهر وجود داشته باشد، گفت: باید این تفاوت نگاه برطرف شود و بخشی از مشکلات منطقه دستگرد در محدود دستگاهی اجرایی و خدماتی است و بخش دیگر مربوط به حوزه شهرداری و بقیه نیاز به کمک مسئولان استان و استانداری دارد.

 

استاندار اصفهان در اختصاص بودجه به دستگرد نگاه ویژه داشته باشد

فرماندار خمینیشهر با اشاره به اینکه مهمترین مشکل منطقه دستگرد کمبود اعتبارات عمرانی و خدماتی است، اضافه کرد: درخواست ما از استاندار اصفهان اختصاص بودجه و نگاه ویژه مسئولان استان به رفع مشکلات منطقه دستگرد است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر شهرداری خمینیشهر توانمندی لازم را برای رفع مشکلات منطقه دستگرد ندارد و شهرداری خمینیشهر نیاز به کمک استانداری اصفهان برای رفع این مشکلات دارد.

به گزارش فارس، رفع مشکلات منطقه دستگرد خمینیشهر از جمله درخواستهای مردم و اهالی در دیدار سرزده استاندار اصفهان به این منطقه بوده است.

منطقه دستگرد قداده یکی از محلههای قدیمی و با سابقه تاریخی استان اصفهان است و در حدود 13 هزار نفر جمعیت دارد که ما بین مرز شهر اصفهان و خمینی شهر قرار دارد، این منطقه یکی از جمله مناطق مستعد کشاورزی استان بوده که در سالهای اخیر بخشی از آن به منطقه کارگاهی غیرمجاز تبدیل شده است.

نظرات  

 
#4 0 بشنوید 27 بهمن 1391 ساعت 12:41
عزیزان خوب دستگردی درد شما نیز همانند درد ما مردم جوی آباد قدیم است .
به احداث رینگ چهارم شهر نویدمان می دهند ولی خبری نیست . امید داربم هرچه زودتر از شهر بی مدیریت سده رها شویم و به اصفهان الحاق شویم .
شا در جوارتان شهرک رسالت را می بینید که زیر چتر شهرداری اصفهان از لحاظ عمرانی چه یشرفت کرده و ما هم رهنان را می بینیم که از سال 81 که ملحق به اصفهان شده چی پیشرفتهایی
شما قدمت محله تان به قبل از اسلام میرسد ما هم هم همین طور قلعه 2000ساله مان توسط سده های تخریب شد
نقل قول
 
 
#3 0 مهدی زمانی 17 بهمن 1391 ساعت 20:43
راستی یک فرهنگسرایی به نام بعثت در شرق شهر بود هست؟ خراب شد؟ تکمیل شد؟ خبری ازش نیست؟
نقل قول
 
 
#2 0 سده ایی 16 بهمن 1391 ساعت 22:20
سلام
دوباره که این فرهنگسرای امیر کبیر را کلنگ زدند خوب خرج نداره که یه کلنگ و یه مشت گچ و یه عده مسئول بیکار و خوش عکس جهت تکمیل رزومه
خودتون را دراز گوش فرض کردید یا مردم را
نقل قول
 
 
#1 0 محسن عمو تقی 14 بهمن 1391 ساعت 12:46
با سلام و عرض ادب
من چند سئوال اول از مسئولان خمینی شهر و بعد از مسئولان استان دارم:
1ـ چرا مسئولان شهرستان با محله دستگرد قداده به عنوان مهمترین محله که درآمدزایی خوبی برای شهرستان دارد برخورد فراجناحی میکنند و دید خوبی به این محله ندارند....این محله یا جزو شهرستان هست یا نیست؟ اگر هست و شهرستان از منطقه صنعتی این محله مالیاتهای کلان میگیرد پس چرا اهمیتی به این محله نمیدهد؟؟
2ـ چرا عدالت در تقسیم ردیف های بودجه رعایت نمیشود؟؟ و برخی از محله های این شهرستان که حتی جمعیتی نصف این محله را ندارند از امکانات خوبی بهره مند هستن اما دستگرد از امکانات اولیه هم محروم است...البته این خوبه که اون محله ها امکنات خوبی دارن اما باید به عدالت نسبت به محله ها نگاه کرد.
3ـ چرا محله ای با جمعیت 12 هزار نفر نباید از امکانات اولیه مثل فضای سبز... ورزشگاه و سالن مناسب برخوردار نباشد اما برخی دیگه از محلات بیش از حد معمول دارند؟؟ آیا جمعیت 12 هزار نفری جمعیت کمی است برای احداث این امکانات؟؟
4ـ وضعیت کوچه ها و خیابان کشی این محله چرا ساماندهی نمیشود که همین امر باعث حوادث بسیار دلخراش و تصادفات و کشته شدن چندین جوان ونوجوان این محله شده است؟؟

5ـ مسئولان استا اصفهان باید فکری به حال این منطقه بکنند...به دلیل موقعیت جغرافیایی که این منطقه دارد مشخص نیست که این محله باید زیر پوشش خمینی شهر باشد یا اصفهان؟؟ و این معضلی بوده که همیشه باعث شده مردم این محله به حق خود نرسند و در بسیاری از موارد حقشان ضایع شده است.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید