امروزجمعه, 07 ارديبهشت 1397-- Friday Apr 27 2018

ساعت 12:42:32

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

طرح مشکلات محله های کهندژ و اسفریز در دیدار با شهردار و اعضای شورای شهر

دوشنبه, 02 مرداد 1391 ساعت 09:41 کدخبر :4320
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
شهردار و برخی اعضای شورای شهر باز هم به میان مردم محلات رفتند تا درد دل هایشان را بشنوند و توصیه های مردم را چراغ راه خودسازند.

محمد شرفا در جمع برخی ساکنین محدوده شهرداری منطقه یک (محلات کهندژ و اسفریز) گفت: هر یک از مناطق ما مشکلات و کمبودهایی دارد که ممکن است از چشم شهرداری دور بماند، از شما مردم می خواهیم تا ما را در جریان این امور بگذارید تا ما خواسته های شما را در دستور کار مان قرار دهیم. در این جلسه مردم خواسته هایشان را مطرح کردند و شهردار و اعضای شورای شهر به آن ها پاسخ و در مورد آن ها توضیح دادند. گزارش جلسات مشترک شهردار و اعضای شورای شهر با مردم در دیگر محلات را نیز در شماره های آتی می خوانیم.

 

ساکنان محله کهندژ: کوچه هایمان خیلی تنگ است

اولین مشکلی که از جانب ساکنین این محله مطرح شد، تنگی کوچه ها و خرابی آسفالت ها بود. دغدغه اهالی این است که اگر کسی بیمار شود یا خانه ای آتش بگیرد چاره کار چیست وقتی تاکسی ها حاضر نمی شوند وارد کوچه های تنگ و باریک کهندژ شوند؟ یکی دیگر از مشکلاتی که تنگی کوچه ها پیش می آورد این است که سرویس نماز جمعه نمی تواند وارد محل شود و تقاضای مردم این است که حداقل یک مینی بوس به این کار اختصاص یابد.

یکی از اعضای شورا در پاسخ به این درخواست گفت: قبول داریم که کوچه ها خراب است و در شان مردم نیست، آسفالت و لکه گیری در دستور کار امسال است و سعی ما این است که بیشترین کار را در این زمینه انجام بدهیم اما حل مشکل تنگی کوچه ها و تعریض آن با خود شماست، خانه های فرسوده باید خراب شوند و مالکین بازسازی کنند. در همین راستا اگر خانه فرسوده ای هم محل فساد شده به روابط عمومی شهرداری اطلاع بدهید تا فیلم و عکس تهیه کند و بخش عمران آن را تخریب نماید.

یکی دیگر از اهالی گفت: علی قول خود شما محله کهندژ قدمت 2 هزار و 500 ساله دارد اما چگونه است که بخشی از آن جزو بافت فرسوده است و بخشی نیست و همه نمی توانند از مزایای آن استفاده کنند؟

یکی از اعضای شورای شهر در پاسخ به این همشهری گفت: اینکه جایی جزو بافت فرسوده به حساب بیاید یا نه در حیطه کار شورا نیست بلکه کمیسیون ماده 5 در این زمینه تعیین کننده است؛ شرکتی مشاور از طرف سازمان عمران اصفهان، انتخاب می شود و بافت فرسوده در شهرستان ها را مورد بررسی قرار می دهد. برای خمینی شهر شرکتی از تهران انتخاب شد و تا الان 600 هکتار بافت فرسوده در شهر به ثبت رسیده ولی قبول داریم که معیارهای این شرکت برای تعیین این بافت کلی و به نسبت سراسر کشور بود که ما باز هم آن را اصلاح کردیم تا افراد بیشتری از مزایای آن استفاده کنند.

فضای سبز نداریم

کمبود فضای سبز یکی دیگر از مشکلاتی بود که از جانب اهالی مطرح شد. یکی از شهروندان در این زمینه گفت: یک پارک کوچک درست کرده اید و چند تا حلبی به عنوان وسیله بازی نصب کرده اید که بیشتر باعث بیماری کودکان می شود. یکی دیگر از اعضا هم در این مورد گفت: پارک تبدیل به پارکینگ شده لطفا به این پارک و پارکی که خارج از محل دارد احداث می شود رسیدگی کنید.

شهردار در این زمینه پاسخ داد: حتما طی همین یکی دو روزه بازدیدی از پارک خواهیم داشت و آن را در دستور کار بخش عمران قرار می دهیم. جدول گذاری و اسباب بازی ها را حتما ساماندهی می کنیم. لکه گیری ها را در دستور کار داریم و بعد از پارک گلدیس و آسفالت اطرافش، به سراغ ورودی کهندژ  به سمت دستگرد می رویم. ما حتی خیابان ها را هم به کمک شما می توانیم آسفالت کنیم چه آن ها که خاکی است و چه نقاطی که نیاز به روکش دارد.

یکی از ساکنین پاسخ داد: از خیابان شریعتی تا مسجدجامع اسفریز، اصلا جزو بافت فرسوده نیست، از پارک گلدیس تا پلارت هم نه مسکونی است و نه تجاری که بتوانیم هزینه آسفالت جمع آوری کنیم.

شهردار پاسخ داد:  آسفالت هم گران است و هم مشکل دارد ما بخشی از آن را انجام می دهیم و اگر وضعمان خوب شد قول می دهم که تا پلارت هم پیش برویم.

یکی دیگر از اهالی گفت: در بروشورهایی که تحویل مسافران نوروزی می شد، کهندژ جزو آثار باستانی معرفی شده بود، اگر کسی برای بازدید بیاید ما باید کجا را نشانش بدهیم؟ هرس نشدن درختان این محله طی سال ها نیز از دیگر مواردی بود که این شهروند مطرح کرد. یکی دیگر از اهالی در ادامه از شهردار خواست تا درختان این منطقه را شناسنامه دار کند.

مهندس شرفا در رابطه با هرس درختان گفت: هرس کار سختی است و ما برای هرس درختان شهرداری هم پیمانکار می گیریم. شرفا قول داد هرس کردن و شناسنامه دار کردن درختان این محله را در دستور کار قرار دهد.

شهردار در پاسخ یکی دیگر از ساکنین که می گفت: خانه های ما همه خشت و گلی است و بالای 50 سال قدمت دارد و اگر بخواهیم تخریب کنیم باید پول زیادی به شهرداری بدهیم پس امکانی فراهم کنید که بتوانیم توافقی بازسازی کنیم گفت: ما اعلام می کنیم اگر خانه ای در تعریض باشد و قسمتی از آن برود، به ازای هر متر، 2 متر پروانه مسکونی می دهیم، برای خاکبرداری 50 درصد تخفیف می دهیم و تخریب هم مجانی انجام می شود. شرفا ادامه داد: ما ممکن است نتوانیم برای هر تعریضی، پلاک بدهیم اما خیلی ها در محل می توانند از امتیاز شهرداری و پروانه ساختمانی استفاده کنند. این امتیازها را در محل جا به جا کنید تا بتوان کار عمرانی انجام داد، انجام این قبیل امور اجتماعی نیاز به همکاری شما دارد چرا که شهرداری محدودیت پلاک دارد.

یکی از ساکنین در ادامه گفت: از صاحب یکی از خانه هایی که جزو آثار باستانی است و شهرداری بخشی از آن را تملک کرده خواسته ایم که اگر از شهرداری پول نمی گیرد حداقل برای زمینی که سر خیابان دارد  یک مجوز تجاری یا مسکونی دریافت کند که البته توجهی نشان نداده است.

مجوز احداث ورزشگاه را صادر کنید

احداث ورزشگاه هم از جمله مواردی بود که از جانب مردم مطرح شد. یکی از اهالی گفت: زمینش هست مجوزش را صادر کنید تا ساخته شود و شهردار در پاسخ گفت: پیگیری می کنیم و مینی بوس را هم به عنوان سرویس نماز جمعه حتما هماهنگ خواهیم کرد.

تاخیر 30 ساله در تعریض خیابان 17 شهریور از دیگر مواردی بود که توسط شهروندان ساکن در محله کهندژ مطرح شد. یکی از شهروندان گفت: خمینی شهر خیابان می خواهد لازم نیست خیابانی مثل شریعتی احداث شود در حد خیابان طالقانی هم کافیست. با تغییر کاربری ها هم اشتغالزایی می شود و هم شهر توسعه می یابد.

احداث خیابان 16 متری و بلاتکلیفی خانه هایی که در طرح است از دیگر دغدغه های ساکنین این محل بود.

اهالی محله اسفریز: شهرداری باید دست و دل بازی کند

اولین و جدی ترین مشکلی که از جانب ساکنین محله اسفریز مطرح شد جاده اسفریز – دستگرد است که به گفته اهل محل 4 سال پیش در شورا مطرح شده است و با توجه به اینکه عرض خوبی دارد با هزینه کمی به بهره برداری می رسد. یکی از ساکنین می گوید: 10 خانه باید خراب می شده که 6 تایش انجام شده و 4 باب دیگر مانده است، صاحب یکی از این خانه ها از لحاظ مالی در مضیقه است و شهرداری برای خانه اش قیمت کمی در نظر گرفته است، چاره اش این است که پول بیشتری به این خانواده پرداخت شود. شهرداری باید کمی دست ودل بازی کند تا هر چه زودتر آزاد سازی ها انجام شود و مشکل اتوبوس واحد اسفریز و دستگرد حل گردد.

شهردار در پاسخ به این درخواست گفت: یکی از اقدامات امسال که شورا آن را در اولویت گذاشته همین جاده بین اسفریز - دستگرد است که امیدواریم بتوانیم با کمک شما آزاد سازی ها را انجام بدهیم اما باید بگویم که یکی از سخت ترین کارهای شهرداری تملک و آزادسازی است. در هر پروژه ای بیشترین پول صرف آزادسازی می شود. ما می توانیم بهترین پارک را با متری 30 ،40 هزار تومان احداث کنیم اما برای احداث خیابان باید روی زمینی که متری 150 هزار تومان خریده ایم متری 50 هزار تومان کار کنیم، جاده را باید متری 100 هزار تومان بخریم و بعد متری 30 هزار تومان کار کنیم تا بهترین خیابان را بکشیم برای همین است که تعریض خیابان انجام نمی شود.

محمد شرفا در پاسخ به این خواسته مردم که بابت یکی از خانه ها پول بیشتری بپردازد گفت: ما جایی پول نداریم که بگوییم حالا متری 10 هزار تومان بیشتر می دهیم تا کار انجام شود، ما این پول را باید از مردم بگیریم و خرج مردم کنیم؛ اگر یک نفر بگوید، هزار تومان بیشتر به من بده، نفر بعدی می گوید چرا این هزار تومان را به من نمی دهید.

شما باید از لحاظ روانی  با مردم صحبت کنید و آن ها را آماده کنید تا ما بهتر بتوانیم کار کنیم.

استادیوم ورزشی می خواهیم

کمبود زمین و سالن ورزشی هم از جمله مواردی بود که برای اهالی اسفریز از اهمیت برخوردار بود. یکی از اهالی پیشنهاد داد که در زمینی که مابین اسفریز و دستگرد قرار گرفته و قرار است روزی تبدیل به پارک بشود، استادیومی بسازند. شهردار در پاسخ گفت: آزادسازی خیابان اصلی و احداث ورزشگاه از اولویت های ما برای محله اسفریز است.

تعریض جاده اسفریز به درب یخچال (کهندژ) هم از دیگر خواسته های مردم بود. یکی از شهروندان در این زمینه گفت: وقتی اتومبیلی اینجا پیدایش می شود افراد پیاده باید وارد زمین های کشاورزی شوند تا اتومبیل رد شود که و اگر زمین ها آبیاری شده باشد هم سر و روی  مردم پر از گل می شود.

شهردار در پاسخ این خواسته گفت:  از آن جا که این جاده، زمین های کشاورزی دارد ما نمی توانیم وارد آن شویم و به شرط رضایت مالکین ما آماده ایم که برای تعریض بلوک چینی کنیم.

احداث پارکینگ برای مسجد نیز مشکلی بود که از جانب ساکنین مطرح شد چراکه وقتی مراسمی در مسجد برپا باشد راه تردد اتوبوس بسته می شود. یکی از ساکنین در همین رابطه به شهردار پیشنهاد کرد که معوض 3 تا خانه کلنگی اطراف مسجد را بدهد و برای مسجد پارکینگی درست کند.

آسفالت گورستان اسفریز هم از مشکلات این محله است. مردم در این مورد گفتند: قصد مقایسه کردن نداریم چرا گورستان خوزان برای سومین بار آسفالت شد اما گورستان اسفریز هیچ.

پاسخ شهردار به این خواسته اسفریزی ها این بود: آسفالت در دستور کار هست. خیابان اصلی را شروع کرده ایم، جدول ها را هم اصلاح خواهیم کرد.

شهردار در پایان گفت: ما اگر بتوانیم جاده بزرگ را آزاد کنیم کار بزرگی کرده ایم بقیه امور هم انشااله در دستور کار قرار می گیرد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید