امروزپنجشنبه, 10 مهر 1399-- Thursday Oct 01 2020

ساعت 02:01:21

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

کمیته فرهنگ شهروندی و ضرورتهای تشکیل آن در خمینی شهر
شهروند؛

کمیته فرهنگ شهروندی و ضرورتهای تشکیل آن در خمینی شهر

شنبه, 22 مهر 1391 ساعت 14:13 کدخبر :4611
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمدعلی شاهین
فرهنگ دوستان و اصحاب فکر و اندیشه از بین دانش آموختگان و دانشجویان و دلسوزان شهر به اشکال مختلف تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی را به عنوان یک مطالبه بحق مطرح ساخته اند

و حتی آمادگی خود را برای همکاری اعلام نموده اند در این نوشتار ابعاد مختلف موضوع بررسی شده است.

 

کمیته فرهنگ شهروندی چیست؟

شهرداری ها در کنار وظایف متعدد خود پرداختن به مسائل متعدد شهروندی و آداب و فرهنگ آن و نهادینه کردن مباحث آزاد در بین مردم از مسؤولیت های حساس خود دانسته و به منظور تحقق آن گروه ها یا کمیته های فرهنگ شهروندی را تشکیل داده اند تا با برنامه های متعدد بهره گیری از انواع هنرها از جمله کاریکاتور و عکس مفاهیم مختلف شهروندی را ابلاغ نمایند.

 

ضرورت  های تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی کدام است؟

گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت از یک سوء ظهور نیازها و سازمان ها و نهادها و پدیده های جدید از دیگر سو، تقابل گسترده مردم با همدیگر و با سازمان ها و نهاد های مختلف را سبب شده است که بدون وجود ضوابط و قوانین و آشنایی با آن ها و رعایت و پایبندی به آنها زندگی راحت، سالم و با آرامش و بدون تنش را ممکن نمی سازد، پس هر شهروندی باید اصول و قوانین را بشناسد و به آنها پایبند شود.

ابلاغ و آموزش و یادآوری و ترویج این اصول به روش های مختلف که باید مدام و پیوسته و برای سنین مختلف باشد، ضرورت های تشکیل نهادی از متخصصین رشته های مختلف و هنرمندان را تحت عنوان کمیته فرهنگ شهروندی مطرح ساخته است.

 

اهداف کمیته فرهنگی شهروندی:

هدف از تاسیس این جمع یا کمیته آشنا کردن شهروندان با تعریف شهر و شهروند، موضوعات شهروندی، تقویت ارتباط ساکنان از جمله کودکان با شهر خود، آشنایی با محیط زیست، آثار تاریخی و دیگر قابلیت ها و ظرفیت های شهرستان می باشد.

از دیگر اهداف این کمیته، ارتقاء سطح شاخص های شهروندی و زندگی شهری، آشنایی با حقوق و ضوابط شهروندی و تلاش برای نهادینه کردن آن در فرهنگ مردم می باشد.

 

زمینه های فعالیت کمیته فرهنگ شهروندی:

حوزه های مختلفی می توان برای فعالیت کمیته فرهنگ شهروندی تعریف کرد، از جمله آنها می توان به محیط شهری، حمل و نقل، ترافیک، پسماندها و بازیافت و نظافت شهری حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی، حفظ محیط زیست، مدیریت شهری زیبا سازی و مبلمان شهری،  آتش نشانی و رعایت نکات ایمنی، روابط اجتماعی و آداب آن و بسط اخلاق اسلامی و حتی آموزش و گسترش مهارت های ارتباطی و آموزش راه کارهای توسعه مشارکت های مردمی در زمینه های مختلف و نیز آشنایی با حقوق مختلف از جمله حقوق خود، همسایه ها، والدین، اولاد ، گروه های خدمت رسان و غیره را نام برد.

 

ضرورت های تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی در خمینی شهر کدام است؟

این ضرورت های جدای از ضرورت های دیگر شهرها نمی باشد چرا که نیاز ها و شکل زندگی با دیگر شهرها یکسان می باشد علاوه بر این موارد عمومی ویژگی های خاص در شهرستان خمینی شهر وجود دارد که اهمیت تشکیل کمیته مذکور را به شدت افزایش می دهد از جمله این ویژگی ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 

1- تراکم جمعیت در خمینی شهر و متراکم ترین شهر بودن که برای مدیریت رفتار این جمعیت انبوه به شدت نیازمند ابلاغ و به کار گیری اصول و آداب شهروندی می باشد.

 

2- عدم توسعه زیربناها نهادها متناسب با جمعیت که ناچار مردم باید در برخورد با همدیگر و نهادها از بردباری و صبر و رفتار عاقلانه برخورد باشند.

 

3- وجود مهاجرین خرده فرهنگ های متعدد در شهرستان که تنها در سایه آموزه های کمیته فرهنگ شهروندی و پایبندی به آن اصول می توان به یک فرهنگ مشترک رفتاری برای زندگی راحت و ساده و سالم دست یافت.

 

4- گذر از مناسبات محله محور و روستا محور و پی ریزی مناسبات بر اساس آموزه ها و فرهنگ و آداب مشترک برای زندگی شهری.

بنابراین انتظار تشکیل چنین کمیته ای در شهر انتظار به حق و در واقع نیاز فوری امروز جامعه ما باشد.

نظرات  

 
#1 0 امیرسمیعی 12 آذر 1391 ساعت 20:41
سلام-باتشکروسپاس فراوان ازمطالب خوب وآموزنده ای که دراختیار کاربران قرارمی دهید- مطالب کافی وآموزنده بودند- متشکرم
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید