امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 22:14:19

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آخرین تحولات در آستانه ماه محرم

شنبه, 07 اسفند 1389 ساعت 10:10 کدخبر :545
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محسن مهاجر

در حالي كه به ماه محرم نزديك مي‌شويم تحولات تازه‌اي در استان و شهرستان در خصوص اين ماه و عزاداري‌هاي آن در حال وقوع است. برخي از اين تحولات البته در سطح كشور رخ داده كه نشانگر اهميت اين ماه در نزد مردم و مسئولان است. مروري مي‌كنيم بر اين تحولات.

اعتراض مداحان به بخشنامه ماه محرم
رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد كشور اخيراً در خصوص نحوه عزاداري در مساجد بخشنامه‌اي صادر كرده كه اين امر، اعتراض برخي مداحان انقلابي و خوش‌سابقه را برانگيخته است.
چندي پيش حجت‌الاسلام حسين ابراهيمي رئيس مركز مزبور از صدور بخشنامه‌يي خبر داده بود كه طي آن هرگونه برهنگي در مساجد و استفاده از مداحاني كه با شيوه نامتعارف و بدون منبع ذكر مصيبت مي‌كنند، ممنوع مي‌شود. طبق اين بخشنامه ورود تمام مداحاني كه سابقه استفاده از سبك‌هاي نامناسب را براي مداحي داشته و سرودهاي غيرشايسته در وصف اهل‌بيت خوانده‌ بودند به مساجد ممنوع شده است. رييس مركز رسيدگي به امور مساجد كشور درباره تحريف واقعه عاشورا از سوي برخي مداحان نيز گفت: «تمامي مداحاني كه در مساجد ذكر مصيبت مي‌كنند بايد حتي‌الامكان مقتل بخوانند و در صورت روضه‌خواني منابع آن را به هيات امناي مساجد ارايه كنند.» ابراهيمي در پاسخ به اينكه آيا توصيه‌يي به سخنران‌هاي ماه محرم امسال داريد يا نه، ‌گفت: «به همه مساجد اعلام كرده‌ايم كه ائمه جماعات و سخنران‌هاي ويژه ماه محرم بايد از كتاب «حماسه حسيني» شهيد مطهري براي سخنراني استفاده كنند. البته مداحان نيز بايد اين كتاب را مطالعه كنند.» اين سخنان ابراهيمي با واكنش 2 تن از مداحان سرشناس روبرو شد، سعيدحداديان اين بخشنامه را بيشتر سياسي دانست تا مذهبي و گفت: «هر وقت جناح راست حاكم مي‌شود نخستين كاري كه مي‌كند كنايه زدن به مداحان است وگرنه لخت شدن و نشدن در هيات‌ها و عزاداري‌ها پيش از هر چيزي يك مساله شرعي است و نبايد آن را ‌حکومتی‌اش كرد.» او به سایت مشرق گفت: «توي سر زدن يا نزدن و علامت بردن يا نبردن براي اباعبدالله اينها فرعي است، اصل روشن نگه داشتن راه و چراغ خيمه امام حسين(ع) است.» حداديان گفت:« كسي با لخت و برهنه سينه‌زدن چند عاشق اباعبدالله در هيات‌ها به شهوت نمي‌افتد اگر اينگونه باشد كه اول بايد رفت و تمام حمام‌ها و سونا و استخرها را تعطيل كرد و حتی كشتي گرفتن و تشك كشتي هم بايد حرام اعلام شود.» اين مداح اهل بيت در پاسخ به اين پرسش كه در بخشنامه آمده است ورود مداحان بدسابقه و استفاده از آنها ممنوع است گفت: «من معناي اين عبارت را نمي‌دانم. مداح بدسابقه يعني چي؟ آيا يعني مداحي كه فعل حرام انجام داده است يا معصيتي كرده است؟!»
از سوي ديگر علاوه بر حداديان، حاج حسين سازور از ديگر مداحان اهل بيت (ع) از صدور بخشنامه رييس مركزرسيدگي به امور مساجد كشور بشدت انتقاد كرد و گفت: امام حسين بخشنامه‌پذير نيست و در طول تاريخ شيعه همواره مردم براي امامشان بخوبي سوگواري كرده‌اند.
اين مداح سرشناس تهران همچنين از رييس مركز رسيدگي به امور مساجد خواست در همه ابعاد به وضع مساجد توجه داشته باشد. او در اين زمينه وضع اداره مساجد را آشفته خواند و گفت: امروز بسياري از مساجد به حالت نيمه تعطيل درآمده‌اند به‌گونه‌يي كه نماز صبح در آن اقامه نمي‌شود و براي نماز ظهر و مغرب هم تنها براي زمان كوتاهي در مساجد باز مي‌شود.
سازور افزود: «آقاي ابراهيمي اگر خيلي دلش براي دين و اسلام مي‌سوزد بهتر است به جاي صادر كردن بخشنامه به سرويس‌هاي بهداشتي اكثر مساجد يك سري بزند كه حتي خود ائمه جماعت هم در آنجا رغبت به وضو گرفتن نمي‌كنند.»
در هر حال، به نظر مي‌رسد ورود مركز رسيدگي به امور مساجد به مسائل ريز و درشت مساجد كه تاكنون بطور سنتي و توسط خود مردم پيش مي‌رفته است در حال تبديل شدن به يك روند است؛ روندي كه در شهرستان خودمان هم چندي پيش شاهد نمونه‌هايي از آن بوديم!

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید