امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 17:25:22

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

 انواع گردشگری
ستون گردشگر؛

انواع گردشگری

چهارشنبه, 23 مرداد 1392 ساعت 08:29 کدخبر :5884
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : زهرا مهرابی
طی سال های اخیر با افزایش مباحث تخصصی در حوزه گردشگری و گسترش ابعاد اقتصادی آن در کشورهای مختلف، انواع مختلفی از گردشگری مطرح شده است که هر یک ویژگی ها و مقتضیات و ضروریات خود را دارد.

از زاویه دیگر در بازاری که به سادگی نمی توان در آن عرض اندام کرد و نیاز مبرم به جذب گردشگر به دلیل نقش مهم آن در اقتصاد داریم، سبب شده است که خلاقیت ها به کار گرفته شده و تورهای جدیدی طراحی شده و در کنار انواع کلاسیک معرفی شود.سازمان جهانی جهانگردی برای توسعه گردشگری نیز همین برنامه ها را تدارک و معرفی کرده است.

 

برداشت سنتی از گردشگری در میان عموم مردم و حتی مسؤولان به معنی سیر و سیاحت در اوقات فراغت و به منظور نوعی استراحت و تفریح و شادی می باشد که این تفکر در برنامه ریزی ها اعمال شده و لذا نباید انتظار تحول در این صنعت را داشته باشیم.

لازم است بین برداشت سنتی از گردشگری با انواع آن همانند گردشگری مذهبی، فرهنگی، علمی، پزشکی، زمستانی، ورزشی، ماجرا جویانه (صخره نوردی، غارنوردی) کشاورزی و باغ (پارک های ملی)، مناطق حفاظت شده و روستایی و گردشگری مسافران آزاد و گردشگری سیاه یا غم انگیز و بلا و مصیبت و دیگر انواع آن تفاوت قائل شده و زمینه های جدید گردشگری را یافت و برای جذب گردشگرهای خاص آن موارد اقدام نمود.


آشنایی با انواع گردشگری هم برای مسؤولین و هم علاقه مندان به سفر می تواند مفید باشد. با این دید یکی از انواع آن را معرفی می کنیم.


گردشگری پایان جهان


در این نوع توریسم که بیشتر مخاطبان آن را محققان و علاقمندان به محیط زیست تشکیل می دهند توریست ها به مناطقی سفر می کنند که بیشتر تحت تاثیر عوامل محیطی خطر آفرین قرار می گیرد و راهنمای تور برای جهانگردان توضیحاتی را در خصوص تاثیر پدیده هایی مانند گرم شدن کره زمین یا چگونگی برخورد شهاب سنگ ها با کره زمین و پایان عمر آن ارائه می دهد.

نظرات  

 
#1 0 حاج 24 مرداد 1392 ساعت 18:34
در تمام شهر های مدرن مسئولین شهر مردم را به استفاده از وسایل نقلیه عمومی تشویق می کنندو اینگونه وسایل را رایگان و یا ارزان قیمت و سریع در اختیار مردم قرار می دهند پارکینگ درست می کنند تا مردمی که از حاشیه شهر هابا وسایل شخصی خود می ایند وسیله خود را در پارکینگ گذاشته و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنندوعلی هذا...ولی درخمینی شهر برعکس است. تعداد زیادی از مردم بالخصوص قشر کارگر به دلیل ناکافی و نامناسب و نامنظم بودن اتوبوبس واحد و تاکسی بالاجبار با موتور سیکلا از منظریه ارغوان و...خود را به ایستگاه اتوبوس قدس می رسانند تا مابقی مسیر را با وسایل عمومی استفاده کنند ولی دریغ از کوچکترین همکاری مسئولین و به تازگی قسمتی از پارکینگ اتوبوسرانی را که موتورها را در آن پارک می کردند به بهانه های مختلف از مردم دریغ کردند و مردم جایی را برای پارک وسایل خود ندارندوای از این همه بد سلیقگی ...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید