امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 10:24:19

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

فرصت بررسي مي كند:

این درختان آهنین در مدارس چه می کنند؟!

یکشنبه, 27 فروردین 1391 ساعت 12:16 کدخبر :3957
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ليلا نفيس

چرا آنتن هاي مخابراتي؟

شكايات و درخواست هاي متعدد بعضي از اوليا و اعضاي انجمن اوليا - مربيان مدارس شهر نسبت به وجود آنتن هاي مخابراتي در مدرسه فرزندانشان سبب تهيه اين گزارش شد بي آن كه بخواهيم دوستي يا مسئولي يا خانواده اي را نگران كنيم و اسباب دلهره و دلواپسي را فراهم آوريم چرا كه وظيفه ما تذكر و آگاهي دادن است و شغل ما شغل مخاطرات و ملاحظات!!!

 

آمار سايت هاي اپراتور در سطح شهر ربطي به واقعيت هاي پنهان شده در پس اين گزارش ندارد چرا كه فعلا كاري به اين نداريم كه رقم سايت اپراتور همراه در خميني شهر به چه عددي مي رسد. از آنجا كه بحث، تخصصي و عميق است و هر كسي خودسرانه شايسته اظهار نظر نيست به همين دليل اين گزارش از متن سخنراني سمينار بررسي اثرات امواج الكترومغناطيسي سايت هاي bts و گوشي تلفن همراه بر روي بدن انسان (اصفهان- مرداد 89) و نيز متن مقالات علمي و اخبار خبرگزاريهاي معتبر و نيز مصاحبه با مديران و برخي مطلعين تهيه شده است.

انتخاب مردم و پافشاري روي داشتن تلفن همراه با توجه به حجم بالاي استفاده از اين تلفن از دو دهه ي پيش سبب توسعه شبكه هاي مخابراتي با خدمات متفاوت در ايران شد و سوال اين است كه آيا مكان نصب اين تلفن ها هم به اختيار مردم بوده است؟

 

آیا می دانید که...

آيا مي دانيد كه طبق اطلاعات دريافتي ما، مدارس داورپناه 1، نبوت، شاهد4، ميردامادي، 12فروردين، ظهير، فضيلت در خميني شهر در معرض آسيب از اين آنتن ها هستند؟

آيا مي دانيد كه علاوه بر نبوت، ميردامادي و داورپناه 1 كه آنتن ها در حياط مدرسه شان ميهمان هستند متاسفانه عليرغم اين كه بايد اجاره دريافت كنند، هيچ مبلغي هم دريافت نكرده اند؟ و آيا مي دانيد بقيه مدارس تنها همسايه آنتن ها هستند و با وجود تمام آسيب هايي كه مي بينند حتي در دريافت اجاره بها هم حقي ندارند؟

آیا می دانید که مبالغ اجاره بهای آنتن ها به حساب اداره کل استان ریخته می شود و برخي مطلعين مي گويند سه سال است که سهم خمینی شهر به حساب آموزش و پرورش، واریز نشده است؟

آيا با خبر هستيد كه بسياري از والدين در زمان ثبت نام فرزندانشان در اين مدارس حتي متوجه وجود آنتن ها نشده اند و آنهايي هم كه متوجه بوده اند از عوارض ناشي از آن بي خبر بوده و عواقبش را نمي دانسته اند؟

آيا با خبر هستيد كه طبق اطلاعات دريافتي ما تاكنون هيچ هم انديشي جدي در بين مسئولين آموزش و پرورش و ساير دستگاه هاي ذيربط در اين خصوص (مضرات و معايب آنتن ها در مدارس) صورت نگرفته است؟ -لازم به ذكر است كه تنها يك هم انديشي در اين رابطه در اسفند 90 برگزار گرديد كه بيشتر به هم پوشاني شبيه شد تا هم انديشي!-

آيا منصفانه است كه يك سال تحصيلي، هر روز در يك نقطه، از صبح تا ظهر تعدادي از فرزندان اين شهر در كمترين فاصله با اين امواج، بنشينند و حجم نامه ها، درخواست ها و اعتراض هاي والدين و اولياي مدرسه در جمع آوري اين مزاحمان غول پيكر، راه به جايي نبَرد؟

آيا مي دانيد كه برخي مديران مدارس اظهار كرده اند كه اگر موقع صدور حكم مديريتي مي دانستند در مدرسه محوله به آنها آنتن مخابراتي وجود دارد هرگز حاضر به قبول اين پست نمي شدند؟ آيا مي دانيد كه در زمان جمع آوري امتيازات براي مدارس نمونه، از مدارسي كه داراي آنتن مخابراتي هستند، كسر نمره مي شود و رتبه نمي آورند؟

آيا مي دانيد كه هيچ مسئولي حاضر نشد مبلغ اجاره بهاي دريافتي براي آنتن ها را اعلام كند؟

آیا تعجب نمی کنید که ریاست آموزش و پرورش به خبرنگار ما گفته باشد: اگر دست من بود بیست و چهار ساعته این آنتن ها را از سطح مدارس جمع می کردم؟

آيا مي دانيد كه موقع گرفتن مصاحبه، مطلعين جواب سوال هاي ما را به يكديگر ارجاع مي دادند و از پاسخ دادن به سوالات ما در اين مورد طفره مي رفتند؟

آيا مطلعيد كه به جز موارد ذكر شده در عوارض اين آنتن ها، وقتي فن آنتن ها روشن مي شود، صداي عجیبي بلند مي شود به طوري كه براي چند لحظه بچه ها صداي معلمشان را نمي شنوند؟

آيا شما مي دانيد كه نرخ سلامتي يك انسان- آن هم از نوع آينده سازش- چه قدر است و اصلا مبالغ اجاره بهاي يك آنتن مخابرات ارزش به خطر انداختن جان آدم ها را دارد؟

آيا ارزش دارد كه به هر دليل موجه و غيرموجهي خطرات ناشي از پرتوهاي امواج را لاپوشاني كرد؟

و آیا خبر دارید در کشور آلمان مکان هایی که آنتن مخابراتی نصب شده است قیمت زمین 30 درصد ارزان تر است؟

و اميدوارانه از قول يكي از مطلعين بگويم كه قراردادهاي آنتن ها در مدارس قطعا تمديد نخواهد شد ولي پاسخ مناسبي دريافت نكرديم در جواب اين سوال كه: اين قراردادها تا چه سالي بسته شده است؟

 

ميزان امواج بالاتر از استاندارد بين المللي است

مساله اين جاست كه در کشور ما، اپراتورهای تلفن همراه هم مجری و هم ناظر نصب آنتن های BTS هستند درحالی که یک مجری نمی تواند در عین حال ناظر هم باشد. به گفته رییس سازمان اطلاع رسانی تحلیلگران مخابرات (تهران)، میزان امواج ساطع شده از بعضی آنتن ها در مناطق پرجمعیت بیشتر از حد استاندارد بین المللی (و در آستانه خطرناكي) است چرا كه بدون مهندسي فرهنگي و بر اساس شتاب مورد تقاضا در زيرساخت هاي فناوري نصب اين سايت ها صورت گرفته است كه عوارض ناشی از آن تایید شده است.

 

شما در معرض ميدان هاي عجيبي قرار داريد

سال 2004 حدود 500 دانشمند آلماني نامه‌اي به صدر اعظم وقت آلمان، گرهارد شرودر نوشتند، كه مضمون آن اين بود: چرا اجازه مي‌دهيد آنتن‌هاي BTS در نزديکي خانة شهروندان نصب شود، در حالي‌كه همه از مضرات آن آگاهي دارند؟

و همين نامه (كه متن كامل آن در سايت هاي اينترنتي موجود است) سبب شد كه تحقيقات گسترده اي در اين زمينه صورت بگيرد و حجم مقالات و بايد و نبايدهايي كه تاكنون صورت گرفته است نشان دهنده اهميت خاص اين موضوع است كه ما براي تكميل گزارش به نمونه هايي از آن اشاره مي كنيم:

- سلول‌هاي بدن انسان در گستره 10 تا 1000 هرتز با يکديگر ارتباط برقرار مي‌کنند، اکثر موبايل‌ها نيز در گستره 270 تا 1800 هرتز ارتباط برقرار مي‌کنند. گستره امواج الکترومغناطيسي با سيستم ارتباط بين سلولي انسان هم‌پوشاني دارد و اين مسأله باعث ايجاد اختلالات جبران‌ ناپذيري به بدن مي‌شود.

- تشعشعات عمودي در فاصله 5 متر باعث تخريب بافت هاي بدن مي شود. نابودي بافت هاي زنده بدن بدون شك مرگ در پي خواهد داشت. 5 سانتي متر پايين تر از مركز توليد موج، شما در معرض ميدان هاي عجيبي قرار داريد.

- آثار بيولوژيكي امواج كه قطعيت ندارند ولي ممكن است كه گزارش شده باشد يا بشود شامل اين موارد مي شود: تاثير بر غشاهاي سلولي، تاثير بر رفتارهاي شنيداري، تاثير بر يادگيري و حافظه، تاثير بر ملاتنين خون، پيشرفت و جابجايي تومور، تاثير بر عملكرد مغز، چشم، گوش و پوست انسان، تاثير بر باروري، لرزش بدن، احساس گرما، جهش كروموزومي با پاره شدن رشته های DNA و احتمال ابتلا به سرطان، ناراحتی قلبی، فشار خون، سر درد، آلزایمر، پارکینسون و از همه بارزتر افزايش پرخاشگري از عمده‌ترین عوارض امواج ساطع از آنتن هاي مخابراتي و تلفن همراه است. تاثیرات منفی آن بر کودکان به دليل نازكي پوست و عدم استحكام استخوان بندي خیلی بیشتر است.

- پرفسور برن گروپر در آزمایشی نشان داد که اگر شخصی 2 دقیقه با موبایل صحبت کند، ساختار آنزیمی بزاق دهانش کلا تغییر می‌کند. میدان های الکترومغناطیسی به ویژه آن هایی که در گستره فرکانس بدن هستند، باعث تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن می شوند.
- فاصله یک آنتن مخابراتی BTSبا انسان باید حداقل 50 تا 60 متر باشد تا ضرر امواج کمتر به انسان آسیب برساند. حتی اگر 30 سانتی متر با آن فاصله داشته باشید امواج الکترومغناطیس حدود 400 هزار Pw/M2 در هر لحظه با بدن اصابت می کند.

 

لازم است راهکارهای اساسی برای کاهش اثرات این امواج در کشور به کار گرفته شود...

در زمان تهیه گزارش، مخابرات خمینی شهر اقدام به برگزاری جلسه ای با حضور رابطین بهداشت ادارات و جمعی از مسوولین نمود. نکته عجیب این جاست که در همایش خمینی شهر، مضرات سایت ها کاملا رد شده و حتی در جایی تعداد بیشتر آنتن ها را در سلامتی مردم مؤثر دانستند و این در حالی است که ضررهای آنتن های مخابراتی در بیشتر موارد ثابت شده است. به طور مثال مهندس اصیلیان، معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در گفت وگو با روزنامه «خراسان» هشدار می دهد: « براساس گزارش های به دست آمده و تحقیقات انجام شده، فراوانی امواج که به طور عمده به دنبال نصب دکل های BTS در مناطق مسکونی منتشر می شود، باعث بروز مشکلات برای ساکنانی که در میدان مغناطیسی تاثیرگذار این امواج زندگی می کنند، شده است و با توجه به اثرات زیان بار این امواج، لازم است راهکارهای اساسی برای کاهش اثرات این امواج در کشور به کار گرفته شود». گورانی، کارشناس و مسوول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت هم با صراحت اعلام می کند: آنتن های BTS تلفن همراه تشعشعات الکترومغناطیسی از خود ساطع می کنند که قرار گرفتن در معرض این امواج در درازمدت مشکلات مختلفی را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

محمدرضا اكبري متخصص مغز و اعصاب ميزان تاثير امواج بر بدن را با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن در برابر آن متغير مي داند.

سوال این جاست كه با توجه به طرح جمع آوري آنتن هاي مخابراتي كه در سطح مدارس تهران تصويب شده است (نقل از خبرگزاري جمهوري اسلامي) چگونه است كه هنوز در شهرستان ها براي به دست آوردن مبالغ ناچيز، اين مهمانان مزاحم در مدارس وجود دارند. آيا آن دسته از مهندسين شركت مخابرات كه در همايش هاي مرتبط با چهار تا اصطلاح رياضي و علمي و واژه هاي لاتين، سعي در پوشاندن اصل مطلب مي كنند و وانمود مي كنند كه آنتن ها فاقد ضررهاي ثابت شده است؛ از عواقب اخروي اين كار مطلعند؟ به نظر مي آيد كه برخورداري از منافع مادي همچنان چشم هاي حقيقت بين و گوش هاي شنوا را نابينا و ناشنوا مي خواهد.

 

دلایل ممنوعیت نصب هرگونه آنتن مخابراتی در مراکز آموزشی

دلایل ممنوعیت نصب هرگونه آنتن مخابراتی در مراکز آموزشی اين موارد عنوان شده است:

- کارشناسان با اعلام مهاجرت نیمی از پرندگان تهران به دلیل وجود امواج الکترومغناطیس دکل های BTSافزایش پدیده جهش زایی ژنتیکی (موتاسیون) در شهروندان، جانوران و گیاهان شهر تهران را محتمل می دانند.

- از نظر مقاومت مصالح و استحکام سازه، نصب یک دکل و متعلقات آن با چند متر ارتفاع، در مواقع تکان های طبیعی و یا مصنوعی در ساختمان می تواند گشتاور قابل توجهی را ایجاد کند که در آن صورت احتمال آسیب به سازه و سقوط دکل منتفی نیست.

- خطرات ناشی از حوادث مرتبط با تخلیه الکتریکی ولتاژهای بالا در مواقع رعد و برق نیز از دیگر دلایل ممنوعیت نصب هر گونه آنتن مخابراتی در واحدهای آموزشی عنوان شده است.

خواه ناخواه امروزه ما در يك محيط الكترو مغناطيسي زندگي مي كنيم و به هر حال بدن انسان پذيرنده اثرات اين امواج است. البته طبيعت اين اثر را كنترل مي كند با پوست و استخوان  و چربي و حتي مو.

روش اجرايي كه مجريان موظف باشند چطور از اين وسايل استفاده كنند دير شروع شد درست وقتي كه سيستم مورد پذيرش اجتماع قرار گرفت و حالا همان مجريان بايد مشكلات و دغدغه ها را رفع كنند.

وقتي كه با شيوع شايعه و دغدغه ها در اخبار و جرايد، از شهرداري گرفته تا بهداشت و درمان و ... كميته ها و كارگروه هاي ويژه براي اين موضوع گذاشته اند سهم آموزش و پرورش براي رفع نگراني ها چيست؟ مرجعي كه بايد پاسخ صريح و قانع كننده بدهد كيست كه اطمينان خاطر مردم حاصل شود؟

مشكل، داشتن تلفن همراه و نصب دكل نيست. بايد كمي عادلانه تر و منصفانه تر برخورد كرد و هر جايي اين آنتن را نصب نكرد. يا حالا كه كار از كار گذشته و آنتن ها در سال هاي پيشين در سطح مدارس و يا در نزديكي آنها نصب شده است هرچه سريعتر و بدون انتظار براي سرآمدن موعد قرارداد، اقدام به جمع آوري آن ها شود و يا اين كه اگر مسوولان در صدد حل مشكل برنمي آيند، خانواده ها موقع ثبت نام فرزندانشان در اين مدارس آگاهانه تر عمل كنند.

نظرات  

 
#2 0 م-ک 06 خرداد 1391 ساعت 08:17
سلامت انسان چقدر ارزش دارد؟
نقل قول
 
 
#1 0 این همه میگن 27 فروردین 1391 ساعت 14:55
این همه میگند که این آنتن ها خطرناکه ،،،، ولی کی گوش میده ؟؟؟
کاری که با پول میشه حلش کرد را چرا این همه پیچ و تابش می دید ؟؟؟؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید