امروزدوشنبه, 07 مهر 1399-- Monday Sep 28 2020

ساعت 01:41:06

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

تعیین جایزه سوادآموزی در اصفهان

چهارشنبه, 08 مهر 1394 ساعت 11:53 کدخبر :9500
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: افرادی که دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر هستند در صورت آموزش به یک فرد بی€Œسواد، حدود 750 هزار تومان دریافت خواهند کرد و افرادی که تمایل به همکاری دارند می€Œتوانند به ادارات آموزش و پرورش استان اصفهان مراجعه کنند.

محمد براتی در گفت€Œوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، با اشاره به اجرای طرح سوادآموزی در استان اصفهان، اظهار کرد: عدم تمدید یا اخذ گواهی€Œنامه و پروانه کسب، قطع مقرری افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) یا سازمان بهزیستی، راهکارهای ارایه شده برای جذب بی€Œسوادان 10 تا 49 سال است. در سرشماری سال 1390، 134 هزار نفر بی€Œسواد در استان اصفهان شناسایی شدند.

وی ادامه داد: با توجه به این تعداد بی€Œسواد، اداره آموزش و پرورش استان اصفهان به این نتیجه رسید که در صورت جذب 10 هزار نفر بی€Œسواد در هر سال زمان زیادی می€Œطلبد تا تمام بی€Œسوادان جذب دستگاه آموزش شوند، بنابراین برنامه€Œای برای سال€Œهای 94 و 95 مبنی بر جذب بی€Œسوادان استان طرح شد که برنامه دوسالانه نام گرفت.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: هیئت دولت نیز در مصوبه€Œای خواستار شد بی€Œسوادانی که رغبت و تمایلی برای تحت آموزش قرار گرفتن ندارند از ابتدای سال 1395 با روش€Œهای متفاوتی جذب شوند.

براتی با بیان این€Œکه هدف اصلی برنامه دوسالانه سوادآموزی، مشارکت دستگاه€Œهای دولتی دیگر غیر از آموزش و پرورش در راستای اجرای این طرح بوده است، افزود: برخی از دستگاه€Œهای دولتی از جمله سازمان جهادکشاورزی، سازمان زندان€Œها، کمیته حضرت امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، سازمان جنگل€Œها و مراتع، و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توافق نامه€Œای برای همکاری با آموزش و پرورش دارند که بر همین مبنا در برنامه دوسالانه برای این سازمان€Œها سهمی برای سوادآموزی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این سازمان€Œها در شناسایی، جذب و آموزش بی€Œسوادان با اداره آموزش و پرورش همکاری خواهند کرد و کارمندان دولت که تا قبل از سال 1394 اجازه فعالیت در برنامه€Œهای سوادآموزی را نداشتند، با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اداره کلاس€Œهای سواد آموزی توسط کارمندان در ساعات غیر اداری، این اجازه را خواهند داشت.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: با توجه به این مصوبه، اداره آموزش و پرورش در دو سال 15 هزار سهمیه برای این دستگاه€Œها در نظر گرفته است و آن€Œها باید هر سه ماه گزارشی از فعالیت خود به استانداری ابلاغ کنند.

براتی در خصوص میزان اعتبار تعلق گرفته به این طرح، گفت: برای 15 هزار نفر در طی دو سال 750 هزار تومان در نظر گرفته شده است و تنها کمبودی که در اجرای طرح وجود دارد انگیزه نداشتن افراد برای آموزش دیدن است؛ افراد بی€Œسواد شناسایی شده€Œاند، دستگاه€Œهای مربوطه آماده همکاری با آموزش و پرورش هستند، اما این افراد رغبتی برای حضور در کلاس€Œها ندارند.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان از شناسایی همه افراد فاقد سواد در شهرستان تیران و کرون خبر داد و گفت: در شهرستان تیران و کرون صد در صد اولیا بی€Œسواد شناسایی شده€Œاند و در شهرستان فریدون شهر با توجه به جمعیت بالا، تراکم افراد بی€Œسواد بیشتر است و تاکنون 96 درصد بی€Œسوادان شناسایی شده€Œاند.

براتی با اشاره به این€Œکه در سایر شهرستان€Œها نیز به تدریج برای شناسایی افراد واجد شرایط سوادآموزی اقدام شده است، افزود: در شهرستان اصفهان بیشترین تراکم بی€Œسواد در خمینی شهر و ناحیه چهار آموزش و پرورش وجود دارد.

وی با بیان این€Œکه مدارس آموزش و پرورش استان برای آموزش بی€Œسوادان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: مدیران مدارس مکلف€Œاند در بحث سوادآموزی و اجرای این طرح همکاری لازم را داشته باشند و آموزش دهندگان از بخش خصوصی تأمین خواهند شد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 منتقد منصف 08 مهر 1394 ساعت 17:06
بیشتر بیسوادان شهر ما غیر بومی هستند. چرا گفته در شهرستان اصفهان خنینی شهر و منطقه چهار؟ ما که جز اصفهان نیستیم.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید