امروزيكشنبه, 04 آبان 1399-- Sunday Oct 25 2020

ساعت 18:15:40

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

تلاقی آب و فاضلاب در زاینده‌رود

تلاقی آب و فاضلاب در زاینده‌رود

یکشنبه, 12 مهر 1394 ساعت 07:43 کدخبر :9511
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : 0200

در سال 1372 کانال زهکشی برای انتقال پساب کارخانه ذوب آهن برای جلوگیری از ورود آن در زمین€Œ های اطراف زرین شهر احداث شد و از آن زمان این پساب از طریق این کانال وارد رودخانه زاینده رود می€Œشود، هم€Œچنین پساب شهری زرین شهر با دبی زیاد از طریق همین کانال به زاینده €Œرود می€Œ ریزد.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، ورود این پساب€Œها به بستر زاینده رود موجب ورود خسارت به کشاورزان، دام€Œها و طیور منطقه شده است، در حالی که شبکه بهداشت، دامپزشکی، جهادکشاورزی و فرمانداری شهرستان از این موضوع اطلاع دارند هم چنان شاهد ورود این پساب€Œ ها به زاینده رود هستیم.

به گزارش فرصت آنلاینرییس نظام صنفی کشاورزی شهرستان لنجان در گفت €Œوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، با بیان این€Œکه فاضلاب زرین شهر وارد زاینده€Œ رود می€Œ شود، گفت: این پساب آلوده موجب شیوع بیماری سالمونلا در بین دام €Œها شده است.

محمدتقی مؤذنی اظهار کرد: سال€Œها قبل پساب کارخانه ذوب آهن در زمین€Œهای اطراف زرین شهر رها می€Œشد که رطوبت آن به زیر منازل مسکونی سرایت می€Œکرد، اما به دنبال آن در سال 1372 کانال زهکشی برای انتقال این فاضلاب€Œها به درون رودخانه زاینده رود احداث شد.

وی با یادآوری این€Œکه این کانال اساسا قبل از تشکیل فاضلاب شهری در زرین شهر احداث شده است، افزود: البته در حال حاضر پساب کارخانه ذوب آهن در فصل تابستان به میزان کم، اما در فصل زمستان با حجم بیشتر از طریق کانال یاد شده وارد زاینده رود می€Œشود.

رییس نظام صنفی کشاورزی شهرستان لنجان با اشاره به افزایش انشعاب فاضلاب شهری زرین شهر در 15 سال گذشته، تصریح کرد: در مدت زمان یاد شده پساب شهری با دبی زیاد به رودخانه می€Œریزد که موجب خسارت به کشاورزان، دام€Œها و طیور شده، اما این موضوع را از طریق ادارات بهداشت محیط، دامپزشکی، جهاد کشاورزی و فرمانداری پیگیری کرده€Œایم.

مؤذنی خاطرنشان کرد: پساب€Œها وارد حوضچه€Œهایی شده و تا جایی که اطلاع داریم آن را تصفیه نمی€Œکنند، بلکه در برخی مواقع هوادهی می€Œشوند که تازه با این عمل آلودگی هوا بیشتر می€Œشود.

وی با بیان این€Œکه حوضچه€Œهای یادشده متعلق به شرکت آبفای شهرستان است، خاطرنشان کرد: البته کنار حوضچه €Œها ساختمانی جدید ساخته €Œاند که ظاهرا قرار است پساب€Œها را برای فولاد صبا و یا کارخانه ذوب آهن پمپاژ کند تا مورد استفاده مجدد در سیسم قرار گیرد، هرچند هشت سال است که چنین قول€Œ هایی داده شده اما عملی مشاهده نکرده €Œایم.

مدیرعامل سابق اتحادیه مرغداران شهرسنان لنجان، ادامه داد: فاضلاب شهری زرین شهر با دبی 20 اینچ از طریق کانال زهکش ذوب آهن در انتهای مزارع زرین شهر یعنی صحرای "زیرآب" به داخل زاینده رود ریخته می€Œشود که برداشت این مخلوط آب و پساب، را توسط کشاورزان پایین دست تایید می€Œکنم.

مؤذنی با بیان این€Œکه صنایع فولاد نیز در پایین دست مقداری از این آب را به داخل سیستم خود می€Œفرستد، اظهار کرد: در حاشیه رودخانه در زیر دست زرین€Œشهر حدود 100 واحد دامی، آب رودخانه که با پساب شهری مخلوط شده است را به وسیله یک چاه فلمن پمپاژ می€Œکنند که بر اساس گزارشات دریافتی به ابن نتیجه رسیده€Œایم که بیماری روده€Œای "سان مونلا " در بین دام و طیور آنها شایع شده است.

وی از شیوع این بیماری در کنار یک مرغداری در مجاورت کانال زهکش خبر داد و گفت: دلیل این امر بلند شدن هوای آلوده از روی پساب شهری است که مستقیم وارد سالن می€Œشود و از سوی دیگر این فاضلاب به چاه آب نیز نفوذ کرده و به دنبال آن واحد مرغداری از آب شهری و شرب استفاده می€Œ کند.

مدیرعامل سابق اتحادیه مرغداران شهرسنان لنجان یادآور شد: البته در سال€Œ های اخیر این معضلات را از طریق مصاحبه با روزنامه €Œها، اطلاع رسانی به جهاد کشاورزی و به دیگر مسئولان پیگیری کردیم.

مؤذنی تاکید کرد: در امتداد و طول داخل نواحی پایین دست کانال زهکش ذوب آهن یک مسیر طولانی از نیزار ایجاد شده که سگ€Œ های ولگرد در آن نفوذ کرده و تلف

می €Œشوند که این امر بیماری به وجود می€Œ آورد و این موضوع را به اداره بهداشت محیط گفته €Œایم و آنها نیز پیگری کرده €Œاند اما کاری ملموس و قابل قبول برای مقابله با آن ندیده€Œ ایم.

محیط زیست اصفهان بی €Œتفاوت است

در این خصوص یک عضو مدیره جمعیت طبیعت یاران شهرستان لنجان به خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان گفت: پساب€Œ های کارخانه ذوب آهن و فاضلاب شهری یا انسانی زرین شهر از طریق یک کانال زه کش وارد رودخانه زاینده€Œ رود می€Œ شود.

علی سلیمیان خاطرنشان کرد: البته پساب ذوب آهن نخست وارد حوضچه €Œهای تصفیه می€Œ شود و پس انجام مراحل و عملیات€Œ هایی به سمت کانال زهکش و سپس رودخانه جریان می€Œ یابد.

وی با بیان این€Œکه در همین راستا سال گذشته معاون اداره کل محیط زیست استان را برای بازدید محل دعوت کردیم، افزود: تاکنون هیچ فعالیتی در خصوص جلوگیری از ورود پساب€Œ ها به زنده رود مشاهده نکرده €Œایم.

این فعال محیط زیست ادامه داد: این پساب€Œ ها با آب زاینده رود مخلوط شده و در مسیر رودخانه به شهرستان€Œ های پایین دست مانند مبارکه و فلاورجان وارد می€Œ شود که سال گذشته نماینده شهرستان مبارکه اعتراض خود را در گزارشاتی نسبت به این امر نشان داده است.

سلیمیان با تاکید بر این€Œکه فرمانداری شهرستان نیز در جریان کامل این موضوع است، اظهار کرد: وزارت نیرو مکلف است این پساب را به جایی دیگر منتقل کند البته چند سالی است که فولاد صبا قصد دارد آن را تصفیه کرده و به مصرف صنعتی برسد.

وی یادآور شد: البته حدود دو تا سه کیلومتر از طول کانال زه€Œکش از اراضی صحرای "زیرآب" لنجان عبور می€Œکند که تاثیرات منفی خود را دارد، چرا که از لحاظ بهداشتی پساب€Œهای انسانی که با آن محصول کشت شود زیان بار است.

این عضو مدیره جمعیت طبیعت یاران شهرستان لنجان، گفت: طبق مشاهدات مشخص شده است که سبزیجات و حتی برنج€Œ های کشت شده در این مزارع دچار نوعی تغییر ژنتیکی شده €Œاند، به نحوی که از لحاظ طول بلندتر هستند و از طرف دیگر طبق گزارشات شبکه بهداشت شهرستان در بدن ماهی €Œهای پرورش یافته نیز سموم صنعتی و شهری یافت شده است.

شبکه بهداشت آگاه است اما اهمیتی نمی€Œ دهد

هم€Œچنین رییس شورای شهر زرین شهر در این باره به ایسنا گفت: حدود 10 سال است که پساب زرین€Œشهر، نخست وارد تصفیه خانه شده و پس از انجام عملیاتی روی آن وارد کانالی زه€Œکش واقع در جنوب شرقی این شهر، یعنی صحرای "زیراب" می€Œشود و سپس به رودخانه می€Œریزد.

محمد سلیمیان با بیان این€Œکه پسابی که وارد کانال زه€Œکش می€Œشود سرشار از کف و آلودگی است، تاکید کرد: شبکه بهداشت شهرستان لنجان به طور کامل در جریان ورود این پساب آلاینده شهری به داخل زاینده€Œرود است.

وی با بیان این€Œکه مسوولان اداره بهداشت محیط از این محل بازدید کرده و گزارشات آن نیز تهیه شده است، افزود: مگر می€Œتوان باور کرد که بر فروش مواد غذایی در یک شهر کنترل باشد اما موضوعی به این اهمیت از دید مسئولان حوضه بهداشت در شهرستان پنهان بماند؟

رییس شورای شهر زرین€Œ شهر با یادآوری این€Œکه جریان این پساب می€Œ تواند موجب آلودگی در هوای منطقه هم باشد، اظهار کرد: البته معضل لنجان فقط پساب نیست، بلکه خاک، آب و هوای این شهرستان دچار آلودگی کارخانجات بزرگ است اما همیشه به دلیل بحث صنعت این مسائل توجیه شده و اهمیتی به آن داده نمی€Œ شود.

سلیمیان با انتقاد از این€Œکه این موضوع را بارها اعلام و رسانه €Œای کرده €Œایم، خاطر نشان کرد: چند سالی است که قرار شده پساب شهری زرین€Œ شهر وارد طرح فولاد صبا شود که تاکنون عملی نشده است.

وی یادآور شد: جریان مخلوط شده این پساب با آب رودخانه در نواحی پایین دست می€Œ تواند خطرناک باشد چرا که ممکن است عده€Œای چاهی برای برداشت آب شرب حفر کنند.

مسوولان ترجیح می€Œ دهند صورت مساله را پاک کنند

هم€Œچنین نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: در رابطه با ورود فاضلاب شهری منطقه لنجان به زاینده رود از وزیر نیرو شکایت کرده€Œ ام.

علی ایرانپور به ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: چندین سال است که موضوع ورود پساب و فاضلاب از منطقه لنجان به حوضه زاینده رود وجود دارد و یکی از مسایل مهم این منطقه به حساب می€Œ آید.

وی با بیان این€Œکه در رابطه با ورود فاضلاب €Œهای منطقه لنجان به زاینده رود به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی شکایتی را مطرح کرده است، افزود: در مقطعی، از کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون کشاورزی مجلس بازدیدی را از آن منطقه در شهرستان مبارکه داشتند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امیدواریم کمیسیون اصل 90 به این موضوع توجه کند و وزیر نیرو نیز در این باره پاسخ مناسبی را ارایه دهد.

ایرانپور ادامه داد: فاضلاب شهری زرین شهر از سمت بالادست از روستای بداغ آباد (مرز بین شهرستان لنجان و مبارکه) وارد زاینده رود می€Œشود، هم€Œچنین وجود کشتارگاه در مسیر ورود فاضلاب به زاینده رود و مسایل مربوط به ذبح در آن محل، آلودگی آب ورودی به زاینده رود را تشدید خواهد کرد.

وی اظهار کرد: این درحالی است که دقیقا در پایین دست مسیر، زمین€Œهای کشاورزی وجود دارد و این فاضلاب€Œ ها به این زمین €Œها نیز نفوذ پیدا می€Œ کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: وزارت نیرو، معاون آب و آبفای وزارت نیرو، مدیرکل مدیریت بحران استان و مدیران استانی از این موضوع اطلاع دارند، اما متاسفانه این آقایان به جای ارایه راه حل، ترجیح می€Œدهند صورت مساله را پاک کنند و چشم خود را بر روی این واقعیت بسته€Œاند و هم€Œچنان پساب و فاضلاب با یک وضعیت نامناسب وارد زاینده €Œرود می€Œ شود.

ایرانپور با بیان این€Œکه این موضوع به ویژه در فصل تابستان وخیم €Œتر می€Œ شود و بوی تعفن منطقه را بر می €Œدارد، خاطرنشان کرد: این آب مملو از فلزات سنگین است و وارد اراضی کشاورزی می €Œشود و از آنجا در گیاهان خوراکی نفوذ پیدا می €Œکند و این موارد برای سلامتی خطرناک است و عامل سرطان محسوب می€Œ شود.

وی با بیان این€Œکه در این موضوع دانشگاه علوم پزشکی نقش کمرنگی را ایفا کرده است، افزود: از طرف مسوولان بهداشت شهرستان مبارکه، مدارکی به دانشگاه علوم پزشکی ارسال شده است، اما پیگیری لازم توسط دانشگاه انجام نشد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: قرار بود پساب و فاضلاب شهرستان مبارکه و لنجان توسط کارخانجات ذوب آهن و فولاد صبا مورد استفاده قرار گیرند که متاسفانه تاکنون به طور کامل انجام نشده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید