امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 17:14:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تنبیه بدنی دانش آموزان؛ آری یا نه؟

دوشنبه, 09 بهمن 1391 ساعت 09:08 کدخبر :5153
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

دانش آموزان در بعضی مدارس شهر تنبیه بدنی می شوند. به گزارش خبرنگار فرصت به نقل از بعضی والدین و دانش آموزان تنبیه بدنی در برخی مدارس دیده و در چند مورد به نتایج زیانباری منتج شده است و این در حالی است که بر اساس آیین‌نامه فعلي آموزش و پرورش هرگونه تنبیه بدنی، اهانت و تعیین تکالیف درسی به منظور تنبیه دانش‌آموزان، ممنوع اعلام شده است.در فصل پنجم و ششم این آیین‌نامه، طی مواد ۶۸ تا ۸۵ به مسأله تنبیه پرداخته شده و در ماده ۷۶ درباره ممنوعیت تنبیه بدنی، خصوصا در دوران دبستان به شدت تذکر داده شده است. بر اساس این قانون معلمان و مسؤولان مدرسه حق تنبیه خطاكارترین دانش آموزان حتی با ضعیف ‌ترین شكل آن را ندارند، چرا كه برای موارد انضباطی، قانون مصوب شده است و بر اساس آن با دانش آموزان خاطی برخورد می‌شود.

 


به گفته آقاي ح از دبيران بازنشسته، "مدارس برخي از مناطق شهر مثل دستگرد، جوي آباد، خيابان شهيد صدوقي، بلوار اميركبير و اسلام آباد بيشتر دچار اين معضل هستند." به نظر مي رسد مدارس شمال شهر با دیگر مناطق به دليل تفاوت و تنوع فرهنگ ها و نيز مدارس دولتي با مدارس غيرانتفاعي و هيأت امنايي به دليل تفاوت نگرش ها، تفاوت های اساسی دارند. البته به طور کلی تنبیه بدنی در مدارس دخترانه به دليل احتياط مديران، حساسيت والدين و فیزیک بدنی دختران كمتر از مدارس پسرانه است یعنی اصولا دختران داراي رفتارهايی مودبانه تر، پخته تر و محتاطانه تری هستند و مديران مدارس دخترانه نيز انعطاف بيشتري از خود نشان می دهند.

 


مادر يكي از دانش آموزان شهر، از شب ادراري نوجوانش در اثر ترس از ناظم مدرسه و مادر ديگري از مشکلات روحی فرزندش که به دليل ترس از حرف هاي معلم به روانشناس كشيده شده است، شکایت دارند. والدين پسر 11 ساله اي كه در دبستانی واقع در بلوار اميركبير درس مي خواند هم به دليل ترس از اخراج فرزندشان-كه البته بيش فعال است- حاضر به گفتگو نشدند در حالي كه اين پسر به دليل تنبيه بدني، کلاس سوم ابتدايي را مردود شده است. با دختر 7 ساله اي هم آشنا شدم كه از ترس "ستاره نگرفتن" از معلمش دچار ناخن جويدن شده و براي رهايي از اين مشكل پايش به مركز مشاوره هم باز شده است.

 


به گفته يكي از معلمان، مدارس راهنمايي و دبستان ها بيشترين سهم تنبيه هاي بدني و حتي روحي رواني را دارند و زنگ تفريح توسط ناظم و زمان تدريس توسط معلم –به خصوص هنگام مزه پراني دانش آموز- بيش از ساير زمان ها تنبيه صورت مي گيرد و البته به گفته خانم ق از دیگر معلمان شهر، گاهي از دست معلم در مي رود و دانش آموزي را تنبيه مي كند و اين جور مواقع، عذاب وجدان معلم بيشتر از درد دانش آموز آزاردهنده است.
خانم م؛ دبير یکی از مدارس هفتصددستگاه مي گويد: تنبیه، اغلب اوقات نتایج کوتاه‌مدت دارد و باعث از بين بردن شرارت و جسارت بیش از حد دانش‌آموز نخواهد شد. تنبیه ممكن است دانش‌آموز را از درس، دل‌زده کند. تنبیه شخصيت دانش آموز را زير سؤال می برد و او را در نگاه همكلاسي ها و ساير دبيران كوچك مي كند.

 


ناظم قديمي مدرسه ای در اسلام آباد عنوان می‌کند: "من معتقدم که فقط با کشیده می‌شود بچه‌ها را به راه آورد" و چگونه می توان این نظریه را با این سخن گهربار حضرت علي(ع) که می فرماید: "این تنها چهار پایان‌اند که با زدن ادب می‌شوند." جمع کرد؟ چرا معلم يا معاون به جاي پس گردني، به دنبال یافتن علت و ریشه‌های مشکل و حل آن با جلب همکاری والدین و خود دانش‌آموز نيستند؟ چرا به گفته نوجوان 10 ساله در يكي از دبستان هاي مركز شهر، ناظم ميان صف ها راه مي رود و اگر پاي دانش آموزي يك مقدار از صف بيرون بود، به او پس گردني مي زند؟ چرا بايد دانش آموز فلان مدرسه در اسلام آباد پس از كتك هاي معلم ترك تحصيل كند و معلم بگويد كه اين برايش بهتر است چون او اهل درس خواندن نبود! از این معلم سوال می کنم: اگر با فرزند شما اینگونه برخورد شود چکار می کنی یا بهتر است بپرسم آیا مي پذيري كه با فرزند شما هم در صورت بروز خطا اینگونه برخورد کنند؟! آيا بي انگيزه بودن نسبت به ادامه تحصيل يا دوست نداشتن برخي از دروس و بالتبع لجبازي كردن بهانه خوبي براي بازماندن يك نوجوان از ادامه تحصيل است؟ آيا روش هاي ديگر سبب رفع شيطنت او نمي شد؟!

 


اگرچه بعضی معلمان از جمله آقایان در این باره معتقدند تنبیه در بعضی موارد لازم و موثر است و الحق و الانصاف هم بعضی دانش آموزان خصوصا پسران بدون در نظر گرفتن حرمت کلاس و معلم اقدام به انجام کارهایی می کنند که خیلی اوقات باعث به تنگ آمدن، به بن بست رسیدن و حتی تحقیر معلم نزد دیگر دانش آموزان می شود و انصاف نیست این بُعد از ماجرا را نیز نادیده بگیریم اما مشکل و در واقع مساله این است که دست کم این تنبیه ها باید سقف داشته باشد تا مبادا شرایطی پیش آورد که جبران ناپذیر گردد. درست است كه پرخاشگري، بي تربيتي، مسخره كردن و دست انداختن اولياي مدرسه و در واقع پديده اي به نام "دانش آموز سالاري" و همچنین پایین تر آمدن آستانه تحمل معلمان و کادر دفتری به دلیل شرایط اجتماعی و اقتصادی فعلی و تنبيه بدني ممكن است تا حدي در رفع اين اختلالات مؤثر باشد اما اگر دانش آموزی دست به یک هنجارشکنی زد چرا شما كه افرادی فرهنگی و تحصیلکرده هستيد به خود اجازه می دهيد به راحتی فراتر از قانون عمل كنيد؟ آیا وقتی مسؤولی برخلاف قوانین، کاری را انجام دهد جرمش بیشتر است یا دانش آموزی که از روی کودکی و شرایط سنی اش دست به کاری می زند؟ آیا قوانین و آیین نامه ها در مدارس اجرا می شوند یا بایگانی؟!

نظرات  

 
#21 +2 حیدری 21 بهمن 1391 ساعت 19:18
نقل قول بی انصاف:
احسنت داستان غم انگیزی بود اما برادر گرامی دوکلاس درس میخوندی که بتونی برای همچین کارفرمایی نازکنی،من خودم فرهنگی نیستم وبرحسب اتفاق یکسال معلم بود وزجر انها رادیدم من مدافع معلمین نیستم اما سوال من اینجاست تواین وضعیت سایرین نظربدن این اقای انصاف باحقوق زیر400هزارتومان اینترنت کارمیکنه؟

پس علاوه بر اینکه مغروری و فکر می کنی خیلی بیش تراز کارگر درس خوندی خیلی هم تنگ نظری و اینترنت ماهی 2000تومان را خیلی می دونی بابا خوش انصاف خودتون پارسال تو مدرسه ادب و تربیت تو مدرسه خریدن کامپیوتر را برای بچه ها و خانواده ها الزامی کردید
نقل قول
 
 
#20 +5 حیدری 19 بهمن 1391 ساعت 21:51
نقل قول علی مع الحق:
جناب آقای انصاف ای کاش لطف کنید ویه فیش حقوقی معلم رو بخونید.انصافم چیز خوبیه والا.شما که انصاف گذاشتی اسمتو با انصافم حرف یزن برادر.والا منم کارگرم ولی حقوقم از بعضی معلما بالاتره.ضمنا یه ماه عید نه و 13 روز.حالا باقبل وبعدش 15 روز.اما یه معلم هرچیم تعطیلی باشه باید مطالب درسیشو ارائه کنه.پس تعطیلیا زیادم به نفعشون نیست.
اینم بدونید کسی که معلم شده حتما بیشتر از شما زحمت کشیده که معلم شده.بیشتر درس خونده.پس همه جوانب رو در نظر بگیر برادر.

میخواهی مدرک دانشگاهیمون و دوره هایی را که دیده ایم کنار هم بگذاریم تا ببینی کدوم بیشتر درس خواندیم شما معلم رسمی شدی و من کارگر قراردادی که هر لحظه از ترس بیکاری با هر شرایط سختی و با هر حقوقی مجبور به کار هستم به دلیل سن بالا هم خیلی ها نمی خواهند کارگر مسن داشته باشند و سعی می کنند از کارگر های جوان استفاده کنند
نقل قول
 
 
#19 +5 حاجیان 19 بهمن 1391 ساعت 18:47
نقل قول محسن.:
شما مشکلتون دروغگویی است .کدام خانه معلم چلوکباب را به معلم 3500 می دهد و به شما 5000 میدهد چرا دروغ میگید .تفاوت غذای معلم و غیر معلم 300 تومان است سیصد تومان . شما مبلغ سیصد هزار حقوق میگیری . والله من معلمم و قسم میخورم دریافتیم 90 هزار تومان است چون همه را برای وام و بیمه و... کسر میکنند . هیچ کارمند و کارگری امروز دریافتی واقعی را نمیگیره چون برای هزار کوفت و زهر مار کم میکنند .همه وام بدهکاریم .6 سال ایت یک مسافرت را نرفتم .بعد 25 سال سابقه و 3 تا فرزند زندگیم این است که اجاره نشین هستم .خونه پدری را برای بیماری پدرم فروختیم . خانمم ناراحتی قلبی داره نتونستم درمانش کنم .خوبه دعا کنم زندگی شما با من عوض بشه ؟ . به جای اینکه حقتون را از اونا که خوردند بگیرند چسبیدید به معلمان . چشم تنبیه بدنی هم نمیکنیم .

کسی منکر و مخالف شان و جایگاه معلم و ارزش اجتماعی معلم نیست اما برادر من معلمی شغل نیست مسئولیت است از جان گذشتگی است ایثار و ...استچراغ هدایت است و بعد..
روز جمعه گدشته برای تهیه غذا به خانه معلم رفتم چلو کباب برای معلمین 3500 و برای مردم عادی 5000 محاسبه می شدد بعضی از معلمین نیز قبض هایی داشتند که برای هر قبض 12نفر غذای رایگان می گرفتند و....
نقل قول
 
 
#18 +5 آموزگار 19 بهمن 1391 ساعت 15:28
حضرات به حدیث حضرت علي(ع) استناد می کنند که فرموده: "این تنها چهار پایان‌اند که با زدن ادب می‌شوند" قرآن کریم هم گفته بعضیا کاری می کنند که از حیوان هم پست تر میشند "بل هم اضلّ" به نظر شما با اونا چکار کنیم؟؟؟
نقل قول
 
 
#17 -5 شیروانی 19 بهمن 1391 ساعت 00:16
مقصر بچه خودت هست برای یک چهارم بچه ها کلاس جبرانی میگذارند .یک کم بیشتر تلاش کند و درس را یاد بگیرد تا نیاز به کلاس جبرانی نداشته باشد . یک مدرسه 200 نفری 20 نفرشان کلاس جبرانی نیاز دارند معمولا دانش آموزان ضعیف و تنبل به کلاس جبرانی نیاز دارند .من پسرم تلاش میکند و نمراتش همه 20 است و از معلمانش هم تشکر میکنم .تنبلی و کوتاهی فرزندتان را تقصیر معلمان نگذارید
نقل قول
 
 
#16 -5 بی انصاف 18 بهمن 1391 ساعت 19:18
نقل قول انصاف:
گارگر قراردادی ود ساعت کارهر روز 8 هبح تا 5 بعدازظهر - هر روز برای کار به محمود آباد می روم سرویس ندارم و مجبورم با موتور به سر کار بروم سال گذشته در بین راه تصادف کردم و 40روز در خانه بستری بودم بعد از آن به علت ترک کاراز کار بیکار شدم و چند ماه دنبال کاربودم تا اخیرا کار پیدا کرده ام با حقوق ماهیانه 399هزار تومان که حدود 40هزار تومان آن برای بیمه کسر می شودناهار نمیدهند و هر روز با خود غذا می برم از بن خبری نیست و اگر به خانه معلم برای خریدن غذا بروم چلوکبابی را که به معلمین 3500می دهند به من 5000تومان می دهند اگر بچه ام مریض باشد نمی توانم او را به دکتر ببرم چون از کار بیکار می شوم در محیط کار سر و صدای دستگاهها باعث ناشنواییم شده و ریه ام از آلودگی کار عفونت کرده.....دکتر گفته باید شغلت را عوض کنی وگرنه...

احسنت داستان غم انگیزی بود اما برادر گرامی دوکلاس درس میخوندی که بتونی برای همچین کارفرمایی نازکنی،من خودم فرهنگی نیستم وبرحسب اتفاق یکسال معلم بود وزجر انها رادیدم من مدافع معلمین نیستم اما سوال من اینجاست تواین وضعیت سایرین نظربدن این اقای انصاف باحقوق زیر400هزارتومان اینترنت کارمیکنه؟
نقل قول
 
 
#15 +10 آموزگار 18 بهمن 1391 ساعت 10:16
تنبیه هنگام خشم تربیت نیست، انتقام است.
نقل قول
 
 
#14 +10 حاج مرادی 18 بهمن 1391 ساعت 10:09
اصلاً باید والدین دانش آموز بی تربیت را تنبیه کرد که به بچه شون تربیت یاد ندادند.
نقل قول
 
 
#13 -6 محسن. 17 بهمن 1391 ساعت 15:22
شما مشکلتون دروغگویی است .کدام خانه معلم چلوکباب را به معلم 3500 می دهد و به شما 5000 میدهد چرا دروغ میگید .تفاوت غذای معلم و غیر معلم 300 تومان است سیصد تومان . شما مبلغ سیصد هزار حقوق میگیری . والله من معلمم و قسم میخورم دریافتیم 90 هزار تومان است چون همه را برای وام و بیمه و... کسر میکنند . هیچ کارمند و کارگری امروز دریافتی واقعی را نمیگیره چون برای هزار کوفت و زهر مار کم میکنند .همه وام بدهکاریم .6 سال ایت یک مسافرت را نرفتم .بعد 25 سال سابقه و 3 تا فرزند زندگیم این است که اجاره نشین هستم .خونه پدری را برای بیماری پدرم فروختیم . خانمم ناراحتی قلبی داره نتونستم درمانش کنم .خوبه دعا کنم زندگی شما با من عوض بشه ؟ . به جای اینکه حقتون را از اونا که خوردند بگیرند چسبیدید به معلمان . چشم تنبیه بدنی هم نمیکنیم .
نقل قول
 
 
#12 +9 انصاف 16 بهمن 1391 ساعت 17:33
نقل قول بی انصاف:
اقای انصاف انصافتو شکر،شغل خودت چیه؟ جون هرکی دوست داری یه ساعت حقوق وکارکردنت رابا معلمو مقایسه کن.من خواهش دارم خانم یااقای انصاف شغلش رایگه تا من هم خیلی چیزا بگم.امان ازتنگ نظری

گارگر قراردادی ود ساعت کارهر روز 8 هبح تا 5 بعدازظهر - هر روز برای کار به محمود آباد می روم سرویس ندارم و مجبورم با موتور به سر کار بروم سال گذشته در بین راه تصادف کردم و 40روز در خانه بستری بودم بعد از آن به علت ترک کاراز کار بیکار شدم و چند ماه دنبال کاربودم تا اخیرا کار پیدا کرده ام با حقوق ماهیانه 399هزار تومان که حدود 40هزار تومان آن برای بیمه کسر می شودناهار نمیدهند و هر روز با خود غذا می برم از بن خبری نیست و اگر به خانه معلم برای خریدن غذا بروم چلوکبابی را که به معلمین 3500می دهند به من 5000تومان می دهند اگر بچه ام مریض باشد نمی توانم او را به دکتر ببرم چون از کار بیکار می شوم در محیط کار سر و صدای دستگاهها باعث ناشنواییم شده و ریه ام از آلودگی کار عفونت کرده.....دکتر گفته باید شغلت را عوض کنی وگرنه...
نقل قول
 
 
#11 -7 بی انصاف 15 بهمن 1391 ساعت 20:45
اقای انصاف انصافتو شکر،شغل خودت چیه؟ جون هرکی دوست داری یه ساعت حقوق وکارکردنت رابا معلمو مقایسه کن.من خواهش دارم خانم یااقای انصاف شغلش رایگه تا من هم خیلی چیزا بگم.امان ازتنگ نظری
نقل قول
 
 
#10 +16 بی نام 14 بهمن 1391 ساعت 19:20
نقل قول ولی:
دانش آموزان در قبل از انقلاب و اوایل انقلاب تنبیه بدنی میشدند و اخلاق در آن زمان بیش تر بود .بچه هایی که شهید شدند در مدارسی درس خواندند که تنبیه بدنی بود .تنبیه نباشد دانش اموز گستاخ و بی ادب میشود .به این دلیل اخلاق بین دانش آموزان منفی شده است که نازک نارنجی شده و تنبیه نمیشوند من حاضرم فرزندم در مدرسه ای درس بخواند که تنبیه شود .گفتند پدر و مادر عزیز دو بچه کافی است و چقدر مقاله نوشتند امروز فهمیدند کارشون غلط بوده صبر کنید متوجه خواهید شد تنبیه بدنی نیاز است و نباشد رشد علمی و اخلاقی صفر است . سعدی میفرماید . استاد معلم ار بود بی آزار خرسک بازند کودکان در بازار .خرسک بازی یک نوع بازی و بازیگوشی بوده است

هر کس از دید خودش نگاه میکنه
دوست عزیز بهتره هست دیدمون بازتر کنیم.
اگر به تنبیه بدنی بود خیلی چیزها (حتی غیر انسان) هم تربیت می شدند.
دوست عزیز وضعیت جامعه امروز به شکلی هست که افراد جامعه بی تربیت میشه.
وقتی فرزندی میبینه پدرش چراغ قرمز چهاراه را که بهش میگند باید بیاستی را رد می کند، این باعث میشه بچه خلاف کردن را یاد بگیره
خیلی از این دست مثال میشه زد
فقط مطمین باشید اگر بچه درست تربیت بشه، نیازی به تنبیه بدنی نیست
نقل قول
 
 
#9 -6 علی مع الحق 12 بهمن 1391 ساعت 22:25
نقل قول انصاف:
برای همین یک معلم نصف ساعت هفتگی یک کارگر کار می کند و سه برابر یک کارگر حقوق می گیرد 3 ماه تابستان و 1ماه عید نوروز و به هر بهانه ایی از جمله آلودگی هوا و برف و باران وغیره تعطیل می شودکارگر نیز تمام طول سال را با کمترین حقوق و مزایا در پرسر و صداترین مکانها مثل...کار می کند تافرزندش با خیالی آسوده در مدرسه درس بخواند

جناب آقای انصاف ای کاش لطف کنید ویه فیش حقوقی معلم رو بخونید.انصافم چیز خوبیه والا.شما که انصاف گذاشتی اسمتو با انصافم حرف یزن برادر.والا منم کارگرم ولی حقوقم از بعضی معلما بالاتره.ضمنا یه ماه عید نه و 13 روز.حالا باقبل وبعدش 15 روز.اما یه معلم هرچیم تعطیلی باشه باید مطالب درسیشو ارائه کنه.پس تعطیلیا زیادم به نفعشون نیست.
اینم بدونید کسی که معلم شده حتما بیشتر از شما زحمت کشیده که معلم شده.بیشتر درس خونده.پس همه جوانب رو در نظر بگیر برادر.
نقل قول
 
 
#8 -6 حقیقت 12 بهمن 1391 ساعت 14:18
اون روز که معلم درس میخواند و کارگر بازیگوشی میکرد کسی نبود بگه دانش اموز خودش را خسته میکنه درس میخواند و کارگر میره دنبال خوشگذرانی و بازیگوشی اما امروز را میبینید چرا یک معلم نصف کارگر کار میکند .ضمنا کار فقط کار بدنی نیست کار فکری بیشتر است و تأثیری که یک معلم در جامعه و فردای کشور دارد به مراتب بیشتر از یک کارگر است . کارگر ان زحمتکش ما حق شان شوخته شده است اما دلیل نیست بگیم معلمان حقشان را خورده اند . درگیری فکری و سرو کار داشتن با روزانه صد دانش آموز اعصاب میخواد یا کار با مصالح ساختمانی . یک معلم را ماهیانه 400 هزار حقوق میدند که اکثرشون با دریافت وام و مساعده حقوقشان صدهزار هم نمیشه . با این شرایط اقتصادی با دو میلیون هم نمیشه زندگی کرد . من معلم نیستم اما انصاف داشته باشیم
نقل قول
 
 
#7 +13 عموتقی 11 بهمن 1391 ساعت 17:30
فرزندمن در مدرسه ...و... گاز اول در س میخواندهر روز گریان به خانه می آید معلمین از نظر روانی خیلی روی اعصاب بچه ها تاثیرات بدی می گذارند هر روز به یک بهانه مدرسه تعطیل است و الن برگه داده اند که کلاس جبرانی برگزار می کنند و از والدین پول می خواهند شما در سر کلاس درست درس بدهید تا مجبورنشوید کلاس جبرانی بگذارید
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید