امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 09:44:26

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سرمقاله

محرم، خميني شهر؛ تدبير مسئولان، همراهي مردم و يك پيشنهاد

سه شنبه, 10 اسفند 1389 ساعت 08:20 کدخبر :593
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محسن حیدری فرد

امسال چشمها و گوشهاي زيادي منتظر بودند و نگران. منتظرها انتظار مي كشيدند تا در شهر حاشيه اي ايجاد شود و از آب گل آلود آن بهره بگيرند و نگرانها، دلهره داشتند كه مبادا بي تدبيري از آن سو و تندروي از سوي ديگر، چهره زيباي حسينيه ايران را مخدوش كند و ...

در روزهاي پيش از محرم، اظهارنظرهاي متفاوت و گاه متناقضي در تبيين سياست دستگاهها در قبال برخي مسائل محرم شهرستان صورت مي گرفت كه نگرانيهاي موصوف را تشديد مي كرد و از سوي ديگر نيز، جلوه هايي از هيجانزدگي در رفتار قشرهايي از مردم بروز و ظهور يافت.
اما... اما تدبير مسئولان و عقلانيت مردم، فضا را آرام كرد و در نهايت، جلوه اي باعظمت و پرشور به حسينيه ايران بخشيد و اندك حاشيه ها هم نتوانست اين چهره را مخدوش كند و البته به اذعان همه، ثمرات مثبتي هم داشت.
در اين ايام، جلوه هايي از تحولات فرهنگي – چه در تعديل كلام برخي بزرگان و چه در برنامه هاي نهادهاي مسئول و چه در فعاليتهاي مردم و هيئتهاي عزا – رخ نمود كه مي توان با تدبير و تعقل، آنها را تقويت كرد و نقشه راه سالهاي آينده را ترسيم نمود.
اين اقدامات فرهنگي، نشان از غلبه نظريه كار فرهنگي و نرم بجاي برخورد سخت دارد؛ همان نظريهاي كه از زبان فرماندار شهرستان هم مطرح شد. فرماندار در گفتگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي تصريح كرد كه: "همه مسوولان و صاحبنظران بويژه افرادي كه با فضاي فرهنگي شهرستان خميني شهر آشنا هستند، اتفاق نظر دارند كه راهكارهاي برخي رفتارهاي مذهبي بايد از جنس فرهنگ باشد."
اين كار نرم البته نبايد چهره تحميلي به خود بگيرد و بگونهاي عمل شود كه مردم تصور كنند قصد دولتي كردن مساجد و هيئتها در ميان است. فضاي حسيني خميني شهر، بستري بسيار مناسب است براي پرورش بذر معرفت و بصيرت و از همين مراسم سنتي و قالبهاي عزاداري مردمي ميتوان براي تعميق اين بصيرت بهره برد.
از سوي ديگر، اين شور حسيني خميني شهريها امري است افتخارآميز و پرابهت و لذا بايد تلاش كرد تا اين شور و شعور، در كشور و استان جلوه كند و باعث اعتلاي نام شهر خميني بشود. با اين اقدام مي توان جلوي برخي سياه نماييها و منفي بافيهاي اغلب مغرضانه و از سر ناآگاهي در مورد شهرستان در كشور و استان را گرفت.
در همين زمينه، اقدام ديرهنگام ولي بجاي مسئولان شهر در برپايي مراسم متمركز عصر تاسوعاي حسيني در ميدان امام (ره) و دعوت از همه هيئات شهر براي حضور در آن، قالبي مناسب براي اين امر است.
عزاداري در شهرستان جلوه هاي گوناگون و متنوعي دارد كه در زمانهاي مختلف انجام مي شود. اين تنوع و تكثر، باعث جلب سليقه هاي مختلف ميگردد و لذا در هر هيئت و مسجدي، دهها و صدها نفر از اهالي حضور دارند و يقيناً نمي توان همه آنها را رسانه اي كرد.
مراسم عصر تاسوعاي ميدان امام(ره) محمل مناسبي بود براي جلوه گري شور حسيني در حسينيه ايران. اين مراسم اگر در سالهاي آينده با تدبير دقيق و شركت همه هيئات همراه شود مانند مراسم عزاداري مردم زنجان، جلوه و عظمتي بي نظير خواهد داشت و بخودي خود مي تواند در زدودن چهره شهرستان از برخي بيماريهاي رسانه اي هم مؤثر باشد.
برنامه امسال البته اشكالاتي داشت. اول اينكه بسيار ديرهنگام نسبت به آن تصميم گرفته شد و لذا تبليغات و اطلاعرساني كافي نبود. دوم اينكه زمان آن نامناسب بود. چرا كه هيئتهاي محلات از صبح تاسوعا حركت خود در گذرها و منازل علما را آغاز مي كنند و اين حركت، تا ساعاتي از بعدازظهر ادامه دارد و در اين ساعت، مردم اغلب خسته هستند. از سوي ديگر، برخي هيئتها بعدازظهر هم حركت جداگانه دارند. لذا اگر زمانبندي مراسم ميدان امام دقيقتر برگزار گردد حضور مردم پرشكوهتر خواهد بود. ضمن آنكه با توجه به حضور برخي از مردم بر سر مزارهاي اموات، نبايد بگونهاي برنامه ريزي كرد كه تلقي موازيكاري به ذهن برخي افراد متبادر شود.
پيشنهاد مي كنيم اولاً مسئولان زمان و برنامه ريزي دقيقي انجام دهند و از همه هيئتهاي عزاداري و مساجد – تأكيد مي كنم از همه – دعوت كنند براي حضور در اين مراسم و ثانياً هيئتها و مساجد – با چشمپوشي از برخي اختلاف سليقه هاي محلهاي و نيز برخي اختلاف نظرهاي عقيدتي – در اين مراسم با آرم و نشان هيئت خود حضور يابند تا ايران به چشم خود، عظمت حسينيه اش را نظاره گر باشد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید