امروزدوشنبه, 07 مهر 1399-- Monday Sep 28 2020

ساعت 02:52:09

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

پست مشاوره از مدارس راهنمایی شهرستان حذف شد!
به دستور وزارتخانه آموزش و پرورش

پست مشاوره از مدارس راهنمایی شهرستان حذف شد!

دوشنبه, 17 شهریور 1393 ساعت 15:27 کدخبر :7711
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اجرای طرح شش سه سه در آموزش و پرورش و اضافه شدن کلاس ششم به پایه ابتدایی، وزارتخانه را با کمبود آموزگار دوره ابتدایی مواجه کرد تا آنجا که سال گذشته در برخی نقاط کشور از خدمتگزاران مدارس که دارای مدرک دیپلم بودند به عنوان معلم ابتدایی استفاده شد!

 یکی از راه حل های امسال وزارتخانه برای رفع این کمبود استفاده از مشاوران مدارس راهنمایی به عنوان معلمان ابتدایی است. آموزش و پرورش خمینی شهر نیز که به گفته مسوولان این اداره با کمبود 95 آموزگار ابتدایی روبرو است از این قاعده مستثنی نماند و مشاوران مدارس راهنمایی را ملزم به انتقال به پایه ابتدایی نمود و اکنون 48 مشاور را برای انتقال به پایه ابتدایی آموزش می دهد. یکی از مشاورانی که مشمول این طرح شده می گوید: هیچکدام از مشاوران راضی به این تغییرات نمی شدند اما ما را تهدید کردند که یا باید این طرح را بپذیرید یا مرخصی بدون حقوق بگیرید و ما هم بعد از اینکه دیدیم اعتراضاتمان بی نتیجه است ناچار پذیرفتیم که آموزگار پایه ابتدایی باشیم بدون اینکه تخصصی در این زمینه داشته باشیم. وی افزود: اجرای این طرح به غیر از آنکه ضربه بزرگی به دانش آموزان دوره راهنمایی که به جهت سرکردن در دوران بلوغ احتیاج بیشتری به مشاوره دارند، می زند، برخی دانش آموزان پایه ابتدایی را نیز به معلمانی می سپارد که فوت و فن معلمی را تنها در چند روز باقیمانده از تعطیلات تابستانی به صورت فشرده آموخته اند! رییس هسته مشاوره آموزش و پرورش در این زمینه به خبرنگار فرصت آنلاین می گوید: قطعا حذف پست مشاوره از مدارس راهنمایی خسارات زیادی به بار می آورد اما دستور از وزارتخانه صادر شده و اعتراضات مشاوران سراسر کشور نیز راه به جایی نبرده است. منتظمی اضافه کرد: از نظر وزیر، مدرسه ای که معلم ندارد مشکلش بیش از مدرسه ای است که مشاور ندارد.
وی می افزاید: آموزش و پرورش تا فارغ التحصیل شدن دانشجویان دانشگاه فرهنگیان که سال آینده اتفاق می افتد باید با یک بحران دست و پنجه نرم کند و قطعا پس از گذشت یکی دو سال این کمبود جبران شده و مشاوران به سرِ پست های خود بازمی گردند.


در حالی که یکی از مشاوران می گوید تنها 14 دبیرستان در شهرستان دارای مشاور هستند رییس هسته مشاوره آموزش و پرورش این گفته را رد کرده و می گوید: تمامی دبیرستان ها و هنرستان های شهرستان مشاور دارند و فقط مشاوران مدارس راهنمایی و تعداد معدودی مدارس ابتدایی که از مشاور برخوردار بودند مشمول این طرح شده اند.


گفتنی است شاید بتوان از مشاوران جوان مدارس راهنمایی معلمان خوبی برای پایه ابتدایی تربیت کرد اما سوال اینجاست که آیا مشاوری با بیش از 20 سال سابقه کار از انرژی و نشاط لازم برای آموزش دانش آموزان ابتدایی برخوردار است؟ و آیا در جایی که سال هاست در کشورهای پیشرفته به اهمیت وجود مشاور در مدارس حتی ابتدایی پی برده اند عاقلانه است که ما این پست را از مدارس حذف کنیم آن هم در جایی که همگی به این حقیقت تلخ پی برده ایم که دانش آموزان ما با مشکلات پیچیده ای روبرو هستند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#5 0 مشاور آچار فرانسه 22 مهر 1393 ساعت 09:31
با پرس و جویی که من کردم این اتفاق یعنی استفاده از مشاوران به عنون آموزگار فقط در خمینی شهر بوده و در دیگر مناطق استان تعداد معدودی از مشاوران (آچارفرانسه) شامل این طرح شده اند
نقل قول
 
 
#4 +2 هستی 21 شهریور 1393 ساعت 22:13
1.همانطور که معلم کم کار وجود داره مشاور کم کارم وجود داره
2.فرهنگ قوی مشاور دوسته
3.آشنا نبودن با کار مشاوره و ضعف اطلاعات روانشناسی باعث میشه بد قضاوت کنند در مورد مشاورا
4.این همه جوان بیکار و تحصیلکرده تو کشور هست استفاده بشه دیواری کوتاه تر از دیوار مشاورا ظاهرا مشاهده نشده
نقل قول
 
 
#3 -1 فرهنگي 18 شهریور 1393 ساعت 17:55
لطفاً آقاي منتظمي از عملكرد اين مشاوران هم بگويند
در كدام مدرسه راهنمايي يك مشاور تا كنون كار قابل توجهي انجام داده است؟؟
چرا هر وقت مي گفتند حقوق معلمان ابتدايي بايد اضافه شود آقاي منتظمي و مشاورانش مخالف بودند و مي گفتند مگر چه مي كنيد؟؟
حالا بياييد ببينيد كار در ابتدايي يعني كار واقعي و خوش نشين هاي راهنمايي هم بايد كمي كار كنند
نقل قول
 
 
#2 +6 همکار 18 شهریور 1393 ساعت 17:17
سلام همه اینها نشانه یک بی برنامگی در نظام اموزش و پرورش کشورمان است وقتی نظام اموزشی به یکباره عوض می شود ابتدا باید فکر نیرو و جا را کرد بعد نظام را عوض کرد تا این همه مشکلات پیش نیاید وای بر بچه های م بیچاره مشاوران مدارس که دیواری کوتاهتر از اینها پیدا نشده وای بر کشورمان که می خواهد چه بشود مثلا ابتدایی تخصصی است و پایه حساب می شود و وقتی پایه کج باشد چه می شود
نقل قول
 
 
#1 0 یک آموزگار 18 شهریور 1393 ساعت 01:40
چرا فقط انتقاد میکنید .شما فرصتی ها یک راه حل بدهید .تدریس مشاور که بهتر از خدمتگزار است .وقتی با کمبود آموزگار روبرو هستند بهترین راه همین بوده است .خیلی از مشاورها در مدارس راهنمایی کار مفیدی انجام نمیدادند و ضمنا اگر واقعا مشاوری دلش برای دانش اموزان ابتدایی سوخته است باید مرخصی بدون حقوق میگرفت .دوره ای که ما درس میخواندیم مدارس مشاور نداشت و کیفیت آموزشی هم بالا بود .به نظر من تصمیم وزیر خوب بوده است وزیر قبلی بدون کارکارشناسی طرح شش سه سه را اجرا کرد و سه سال است مدارس مشکل دارند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید