امروزجمعه, 03 فروردين 1397-- Friday Mar 23 2018

ساعت 17:16:43

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 05:05:22

یک گفتگوی خانوادگی
داستان کوتاه؛

یک گفتگوی خانوادگی

دوشنبه, 05 فروردین 1392 ساعت 15:09 کدخبر :5373
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

اشاره: سال 91 در تاریخ کشور و انقلاب از لحاظ شدت فشارهای خارجی و تحریم ها سال خاصی بود و شرایط ویژه ای را برای مردم به وجود آورد که البته برای نسل های بعد از انقلاب و دفاع مقدس تازگی داشت و واکنش های متفاوتی را در افراد سبب شد. آن چه می خوانید نمونه ای از این دغدغه هاست.زن در حالی که سبدی را در دست دارد از بازار به خانه بر می گردد و مرد را که امروز چند ساعتی زودتر به خانه آمده تا در خانه تکانی به وی کمک کند می بیند:


زن: زود آمده ای؟!
مرد: شما گفتید امروز خانه تکانی داریم زودتر بیا. کجا بودی؟ چه خبر؟
زن: همه بازارها شلوغه! پنجشنبه، چهارشنبه، درب محکمه را زیر پا گذاشتم همه چیزها گرونه.
مرد: امسان اوضاع خاصه، به خاطر اون گرونی هم هست و ظاهرا تنها راه، تنظیم درآمد با مخارج و قناعته.
زن: یعنی می فرمایید هیچی نخریم، هیچی نخوریم، بمیریم؟!
مرد: نه منظورم این نبود ولی به هر حال لازمه که کمی تو خریدها حواسمون جمع باشه.
زن: مثلاً؟
مرد: فرضا رو حساب و مطابق نیاز گز و شیرینی و میوه بخریم، آجیل هم که لازم نیست.
زن: امسال هر چی نخری، آجیل که باید بخری!
مرد: چرا؟
زن: چون هر کی میاد خونه ما می گه پول نداشتن آجیل بخرن، کلاسمون میاد پایین.
مرد: اتفاقا هر جا بری آجیل نباشه کلاس اون خانواده بالاست چون آن خانواده به مسائل اجتماعی حساس هستند و تو تحریم آجیل شرکت کرده اند.
زن: شرکت تو تحریم چه کلاسی داره؟
مرد: در برخی از کشورها مردم در سازمان های مردم نهاد عضو هستند و هر وقت این سازمان ها یک برنامه ای را اعلام می کنند مردم با آن ها همراهی می کنند که این نشانه رشد فرهنگی و درک بالای شهروندی و در راستای مسؤول بودن انسان ها می باشد.
زن: چه جور برنامه هایی؟
مرد: مثلا عدم استفاده از ماشین در موارد خاص، پاکیزه نگه داشتن جنگل و کوه، شرکت در کارهای عام المنفعه، مقابله با تخریب فضای سبز، تحریم خرید بعضی کالاها در مواقع خاص و مقابله با گرانی و گران فروشی با نخریدن دسته جمعی کالا و جلوگیری از واردات اجناس خارجی در حمایت از محصولات داخلی و دیگر موارد.
زن: این جور کارا مال اوناست، مردم این جا همراهی نمی کنند.
مرد: اتفاقا این جوری نیست، سابقه پر افتخار تاریخ ما مواردی از این مقاومت ها را در سینه خود ثبت کرده حتی در شهرستان خودمان از جمله حمایت مردمی از فتوای تاریخی تحریم تنباکو در مقابله با استعمار غرب و یا تحریم خرید محصولات شرکت های صهیونیستی در زمان شاه یا اتحاد و همدلی در بحران های دوران مبارزات انقلاب و نیز حماسه دفاع مقدس.
زن: فکر می کنی این کارها سودی هم به حال مردم داره؟ به هر حال مردم می خواهند تو رفاه باشند و همه چیز در دسترس اونا باشه.
مرد: اولا که هیچ جای دنیا این طور نیست که هر کسی هر چی می خواد در اختیارش باشه و سطح رفاه مردم به میزان تولید و کار آن ها بستگی داره. دوما خیلی از کشورها از جمله کشور عزیز خودمان در مسیر توسعه و پیشرفت و استقلال دچار بحران ها و تهدیدها و چالش هایی شده و می شوند که صرفا با اتحاد و همدلی و گذشت و فداکاری مردم دست یابی به آن ممکن می شود و طبیعی است در این مسیر گاه لازم است از بعضی امکانات که در شرایط عادی به راحتی در دسترس است صرف نظر کرد نمونه هایی هم از کشورهای دیگر وجود دارد که همه از آن مطلع هستند.
زن: مثلاً؟
مرد: گاندی را که می شناسی؟ در راه استقلال کشورش و قطع دست استعمارگر پیر حتی پارچه لباس خود را خودش می بافت و به این شکل با انگلیسی ها مقابله می کرد
زن: رفت و روب که تحریم نیست، پس ناهاری بخوریم کار را شروع کنیم تا شامل تحریم نشده.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید